Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Отглеждане на Чинчила

Отглеждане на Чинчила

Мнениеот Steisi111 » Пет Фев 05, 2010 2:48 pm

Моля за помощ!
От 3 дни си имам мъжка Чинчила и някои неща ме притесняват!
Не иска да пие вода,пие само през ноща и то малко-това нормално ли е?Каква трябва да е водата,която му давам?
Купих му ваничка,сложих пясък,но не иска да се къпе,само си седи в нея!
Почти не яде от храната,която му слагам,а тя е специална-само за Чинчили и е комбинирана-пелети,сушени плодове,слънчоглед,царевица!Само сено яде и то много!
Още на първата вечер му падна малко козина-беше доста буйно и неспокойно-предполагам,че се е закачило някъде!
Знаете ли каква трябва да бъде температурата в стаята през зимата за да не се разболее чинчилата ми?
Изчетох доста информация за чинчилите,но има много противоречиви мнения!Не мога да разбера кое е вярно!
Ще ви бъда много благодарна ако ми помогнете!
Steisi111
Животинче с въпрос

Re: Отглеждане на Чинчила

Мнениеот Steisi111 » Пет Фев 05, 2010 4:56 pm

Чинчилата трябва ли да се ваксинира,когато се роди?
Steisi111
Животинче с въпрос

Мнениеот ИНА » Пет Фев 05, 2010 9:03 pm

Здравейте.Ще се опитам да ви бъда полезна.Значи по принцип чинчилите пият малко вода и то основно през нощта,защото през деня спят.И проверете дали върви вода от пойлката.Пясъка го слагайте всяка вечер за около два часа и го махайте.Ще се научи,защото им е в природата да си правят пясъчни бани.Давайте сушени плодове по един-два резена или пък по една-две сурови ядки,но рядко и от ръка,за да я приучите към вас.Да се успокой и да небуйства.Давайте клонки/измити и добре изсъхнали/,а по-късно и с листата от ябълково дърво,бреза,липа и круша.Сеното ще си го давате,а то ще почне да яде и друга храна.В стаята е най-добре да бъде около 20-22 градуса и да не е на пряка слънчева светлина.
Чинчилите не се ваксинират.
Аватар
ИНА
В пасажа

Мнениеот blackrose1989 » Нед Фев 07, 2010 1:57 pm

Да ти пиша и аз като отговор, значи възможно е да не се къпе, защото не й харесва пясъка. Каква марка е? Нашите са много претенциозни към пясъка и само една марка им взимам, иначе и те само си седяха и не искаха да се къпят. С храната може проблема да е същия, особено ако е свикнала с друг вид храна от мястото където си я взела, макар че сеното винаги е най-вървежно. Водичката е нормално по малко да пие, не се притеснявай-щом знае че това е поилка и оттам идва вода, значи всичко е наред. И се скубе защото се стресира като първи дни на непознато място, особено ако я хващаш, следи само да не е много начесто. Температурата може до нулата да падне и няма проблем, но не е желателно. По добре си я поддържай около 10-15 градуса. Водата която да даваш е в зависимост къде живееш - ако си в центъра на голям град, недей да е от чешмата, или я преварявай преди да я дадеш. Аз минерална вода им сипвам понякога, по-често от чешмата, но при нас чешмяната си е питейна. На едно място пишеше дестилирана да се дава, ама... не го подкрепям това. Успех и много щастливи моменти заедно!
Аватар
blackrose1989
В ятото

Мнениеот bubka_b » Нед Фев 07, 2010 2:34 pm

Здравейте, много са ви сладки чинчилите [65414.gif] , след около 20 дена и аз ще си вземам, но се чудя по някой върроси hsuh .Каква храна да и взема, трябва ли да питам с каква се е хранила досега. Мога ли да и сложа в клетката дебели клони по който да се катери, какви да са, как да ги обработя преди това :ah: . Благодаря предварително [kiss15.gif] .
bubka_b
Животинче с въпрос

Мнениеот ИНА » Нед Фев 07, 2010 2:45 pm

Задължително трябва да питате с какво е хранена до момента и ако решите да преминете на друга храна,трябва да я объркате с храната до момента и постепенно да остане на новата.За мойте чинчили най-добрата храна се оказа,че е http://shop.zoomania.org/Za-grizachi/Hr ... ature.html . Клетката първо трябва да има дървени плоскостти по етажите,а клони от круша,бреза,ябълка и върба може да се сложи и да си гризе от тях,а и да се катери.Трябва добре да се измият с много топла вода и после добре да изсъхнат преди да се поставят в клетката.Успех с новото чинчилче и ако имате въпроси,питайте.Да ни се похвалите като го вземете и пуснете снимки.
Аватар
ИНА
В пасажа

Мнениеот bubka_b » Нед Фев 07, 2010 3:09 pm

Благодаря, сигурно ще имам още много въпроси, но в последствие. Чета всичко и на всякади, и се надявам да съм подготвена, но за съжаление попадам и на доста противоречива имформация. Нямам търпение да си взема животинчето и да се похваля тук-там :bp: . Много се надявам да помагате в трудни моменти.
bubka_b
Животинче с въпрос

Мнениеот Steisi111 » Пон Фев 08, 2010 10:31 am

Благодаря ви!Вече всичко е наред!Чичи много ме радва,къпе се,пие вода,хапва от ръката ми,козината вече не му пада!Голям сладур е!Много е пъргъв и само ни разиграва-крие се,гоним го по цял час из стаятя :)
Steisi111
Животинче с въпрос

Мнениеот Steisi111 » Пон Фев 08, 2010 10:32 am

Болестите на Чинчилите опасни ли са за хората?
Steisi111
Животинче с въпрос

Мнениеот Steisi111 » Пон Фев 08, 2010 10:33 am

Вашите Чинчили дават ли ви да ги гушкате или да ги държите в ръка?
Steisi111
Животинче с въпрос

Мнениеот ИНА » Пон Фев 08, 2010 12:01 pm

Значи чинчилските болести не са опасни за човека.А по принцип те необичат да бъдат гушкани,заради пухкавата козина,а и се разваля,когато се мачка и пипа.Нека тя сама се качва на ръцете ви,чешкайте я зад ушето и ако се наложи да я хванете,винаги го правете в основата на опашката.Радвам се че вече всичко е наред и се забавлявате взаимно.Качете снимки да я видим.
Аватар
ИНА
В пасажа

Мнениеот Steisi111 » Пон Фев 08, 2010 12:18 pm

Ще кача скоро
Steisi111
Животинче с въпрос

Мнениеот Steisi111 » Пон Фев 08, 2010 1:22 pm

Чинчилите миришат ли?Моята засега не мирише,но са ми казвали,че след определено време започват да миришат!
Steisi111
Животинче с въпрос

Мнениеот andaluz » Пон Фев 08, 2010 2:07 pm

Чинчилите НЕ миришат!!! Което от своя страна не означава, че могат да живеят без изобщо да им се чисти клетката.
Когато порастне, малкото на маймуната става маймуна, прасенцето става свиня, магаренцето става магаре, козлето - козел и т.н. Човекът е единственото същество в природата, чийто деца, когато порастнат, могат да се превърнат в едно от гореизброените животни.
Аватар
andaluz
В пасажа

Мнениеот Steisi111 » Пон Фев 08, 2010 2:12 pm

Благодаря за отговора!Да,аз му чистя клетката през 3 дни!
Steisi111
Животинче с въпрос

Мнениеот Steisi111 » Чет Фев 18, 2010 2:12 pm

Вчера гушнах чинчилата ми,но тя започна да се бонтува много и без да искам я изпуснах.Падна от високо.
Веднага отиде в скривалището си и започна да издава странни звуци-все едно слушах щурец.Дали му има нещо?
Как да разбера?
Steisi111
Животинче с въпрос

Мнениеот ИНА » Чет Фев 18, 2010 7:04 pm

Когато чинчилите се стресират издават странни звуци.Ще трябва да я хванете за опашката /в основата/ и хубаво да я опипате и огледате.Проверете крачетата най-вече.Държейки я за опашката/здраво в основата/може да я сложите в/у леглото и така да направите огледа.Не я пипайте по козината,а още по-малко я гушкайте.Те необичат.
Аватар
ИНА
В пасажа

Мнениеот Steisi111 » Пет Фев 19, 2010 9:46 am

ИНА написа:Когато чинчилите се стресират издават странни звуци.Ще трябва да я хванете за опашката /в основата/ и хубаво да я опипате и огледате.Проверете крачетата най-вече.Държейки я за опашката/здраво в основата/може да я сложите в/у леглото и така да направите огледа.Не я пипайте по козината,а още по-малко я гушкайте.Те необичат.

Благодаря
Steisi111
Животинче с въпрос

Мнениеот Steisi111 » Пет Фев 19, 2010 10:00 am

Ако си взема женска чинчила,мога ли веднага да я сложа при мъжкия или първоначално трябва да я сложа в отделна клетка?
Steisi111
Животинче с въпрос

Мнениеот ИНА » Пет Фев 19, 2010 9:51 pm

Да трябва да са в отделни клетки в началото.Клетките да са една до друга поне две седмици и първо ще ги пуснеш на неутрална територия.Най-добре в коридор със затворени врати под непрекъснато наблюдение.Ако не се бият ги прибираш в клетката на мъжкия.Ако има проблеми ще стоят още известно време разделени и пак ще се повтори опита.Могат да се съберът се и веднага,но за случая женската се пуска при мъжкия и непременно ги наблюдаваш.Ако почнат да се бият сериозно/да има хвърчене на козина/,веднага ги делиш и почваш с клетка до клетка.
Аватар
ИНА
В пасажа

Мнениеот Steisi111 » Съб Фев 20, 2010 3:34 pm

ИНА написа:Да трябва да са в отделни клетки в началото.Клетките да са една до друга поне две седмици и първо ще ги пуснеш на неутрална територия.Най-добре в коридор със затворени врати под непрекъснато наблюдение.Ако не се бият ги прибираш в клетката на мъжкия.Ако има проблеми ще стоят още известно време разделени и пак ще се повтори опита.Могат да се съберът се и веднага,но за случая женската се пуска при мъжкия и непременно ги наблюдаваш.Ако почнат да се бият сериозно/да има хвърчене на козина/,веднага ги делиш и почваш с клетка до клетка.

Благодаря много
Steisi111
Животинче с въпрос

Мнениеот Steisi111 » Съб Фев 20, 2010 3:35 pm

Мога ли да давам жълъди на чинчилата ми?
Steisi111
Животинче с въпрос

Мнениеот ИНА » Съб Фев 20, 2010 5:50 pm

За жълъди незнам,но обожават шишарки.
Аватар
ИНА
В пасажа

Мнениеот Steisi111 » Пон Фев 22, 2010 9:58 am

Вчера си взех и женска чинчила,но тя е адски страхлива.Цял ден,цяла вечер и цяла нощ не спря да издава звуци-все едно лае.Побърка ни.На всичкото отгоре ухапа мъжа ми-потече му кръв.Мъжкия не беше такъв-не сме имали такива проблеми с него.
Не се сбиха и са в една клетка!
Steisi111
Животинче с въпрос

Мнениеот ИНА » Пон Фев 22, 2010 11:12 am

Домашно отгледана ли е?
Аватар
ИНА
В пасажа

Мнениеот Steisi111 » Пон Фев 22, 2010 11:59 am

Вчера си взех и женска чинчила,но тя е адски страхлива.Цял ден,цяла вечер и цяла нощ не спря да издава звуци-все едно лае.Побърка ни.На всичкото отгоре ухапа мъжа ми-потече му кръв.Мъжкия не беше такъв-не сме имали такива проблеми с него.
Пуснахме я в клетката на мъжкия и не се сбиха-нито през деня са се били,нито вечерта,нито през ноща,но въпреки това май не се харесват.Стоят далеч един от друг-тя е на първия етаж,а той на втория.Лошото е,че той няма как да се къпе,да яде и да пие вода,защото хранилката и поилката са на първия етаж,а той не иска да слиза там заради женската.
Много съм притеснена.
Steisi111
Животинче с въпрос

Мнениеот Steisi111 » Пон Фев 22, 2010 12:03 pm

ИНА написа:Домашно отгледана ли е?

Може да се каже.
Колега на мъжа ми има 40 чинчили и ги гледа на селото му в къщата,имат си голямо помещение,гледа чинчили от много години.
Мъжкия също го взехме от там,но той не беше като нея!
Steisi111
Животинче с въпрос

Мнениеот ИНА » Пон Фев 22, 2010 1:21 pm

Ами може и да е характера на чинчилата такъв,но ако й обръщате ежедневно внимание,ще се оправи.Трябва търпение и смелост.В началото може да си пъхате ръката в клетката с ръкавица и да давате лакомства,за да свикне и разбере,че е за добро.Ден нетрябва да минава без да сте общували,за да я социализирате.Пък и за съвет може да попитате и оттам дето сте я взели.Все пак там се е родила и отгледана.
Аватар
ИНА
В пасажа

Мнениеот Steisi111 » Пон Фев 22, 2010 1:48 pm

Благодаря ти!Много ми помагаш!
Steisi111
Животинче с въпрос

Мнениеот Steisi111 » Пон Фев 22, 2010 3:29 pm

ИНА написа:Ами може и да е характера на чинчилата такъв,но ако й обръщате ежедневно внимание,ще се оправи.Трябва търпение и смелост.В началото може да си пъхате ръката в клетката с ръкавица и да давате лакомства,за да свикне и разбере,че е за добро.Ден нетрябва да минава без да сте общували,за да я социализирате.Пък и за съвет може да попитате и оттам дето сте я взели.Все пак там се е родила и отгледана.

Женската чинчила е на възръстта на мъжката,но нейната опашка е по-малка от неговата,а и козината и е по-къса!Това нормално ли е?
Steisi111
Животинче с въпрос

Мнениеот Steisi111 » Вто Фев 23, 2010 1:32 pm

Какво представляват витамините за чинчили?Коя марка е най-добра? В комплексната храна Vitapol има ли витамини или те се купуват отделно?
Steisi111
Животинче с въпрос

Мнениеот ИНА » Вто Фев 23, 2010 3:05 pm

http://shop.zoomania.org/Za-grizachi/Hr ... 50-kg.html
Това е добавка и лакомство,което те много обичат,а витамини давам от тези:
http://shop.zoomania.org/Za-grizachi/Vi ... NULAT.html,
и тези:
http://shop.zoomania.org/Za-grizachi/Vi ... pleks.html
и най-вече това:
http://shop.zoomania.org/Za-grizachi/Vi ... rasli.html
Аватар
ИНА
В пасажа

Мнениеот Steisi111 » Вто Фев 23, 2010 4:34 pm

[quote="ИНА"]http://shop.zoomania.org/Za-grizachi/Hrani/Dobavki/462037-verselelaga-Crock-Herbs-0050-kg.html
Това е добавка и лакомство,което те много обичат,а витамини давам от тези:
http://shop.zoomania.org/Za-grizachi/Vi ... NULAT.html,
и тези:
http://shop.zoomania.org/Za-grizachi/Vi ... pleks.html
и най-вече това:
http://shop.zoomania.org/Za-grizachi/Vi ... rasli.html[/quoteК

Какво е количеството,което им се дава на ден от камъка и от витамините и по кое време се дават?
Steisi111
Животинче с въпрос

Мнениеот Steisi111 » Сря Фев 24, 2010 11:57 am

Мога ли да им давам само минерални камъни или трябва да им давам и витамини?
Steisi111
Животинче с въпрос

Мнениеот m_m_m » Сря Фев 24, 2010 3:58 pm

ЗДравейте проблема е следния незнам как се отглежда чинчила дайте съвет за нещо..... ам . полезно :ab: [k044.gif] [smile313.gif] [k044.gif] [smile012.gif] hamster_hearts
Аз не само обичам животните ,аз ги обожавам !
m_m_m
В стадото

Мнениеот freiya » Сря Фев 24, 2010 4:00 pm

Офтопик:
m_m_m написа:ЗДравейте проблема е следния незнам как се отглежда чинчила дайте съвет за нещо..... ам . полезно :ab: [k044.gif] [smile313.gif] [k044.gif] [smile012.gif] hamster_hearts

Има писано по тази тема,прочети каквото те интересува.Ползвай търсачката на форума.Не спами излишно.
Unfortunately, no one can be told what the Matrix is. You have to see it for yourself.
Аватар
freiya
В ятото

Мнениеот Space » Сря Фев 24, 2010 4:00 pm

Прочети раздела за чинчили и след това, ако имаш въпроси си ги задай!
Прости хора и силен ветър, немат спиране!
I'm a joker, I'm a smoker, I'm a midnight talker ...
Space
Пчела майка

Мнениеот m_m_m » Сря Фев 24, 2010 4:01 pm

Ами нужно ли е да си има паничка ? и трябва ли да му се дават за храна тревистти растения ?
m_m_m
В стадото

Мнениеот freiya » Сря Фев 24, 2010 4:02 pm

Офтопик:
m_m_m написа:Ами нужно ли е да си има паничка ?

Не дърпай дявола за опашката. :ajaweki:
Unfortunately, no one can be told what the Matrix is. You have to see it for yourself.
Аватар
freiya
В ятото

Мнениеот Space » Сря Фев 24, 2010 4:06 pm

[smile286.gif] [smile001.gif]
Space
Пчела майка

Мнениеот m_m_m » Сря Фев 24, 2010 4:10 pm

[a065.gif] Млъквам !
m_m_m
В стадото

Мнениеот Space » Сря Фев 24, 2010 4:13 pm

m_m_m написа:[a065.gif] Млъквам !

:bp: :ag:
Space
Пчела майка

Мнениеот ИНА » Сря Фев 24, 2010 6:04 pm

Steisi111 написа:Мога ли да им давам само минерални камъни или трябва да им давам и витамини?

Камъчето си стой в клетката и те си гризкат от него всеки ден,а на опаковките на витамините и добавките пише по колко да се дава.Необходимо е да имат всичко за тяхното добро развитие и отглеждане.
Аватар
ИНА
В пасажа

Мнениеот Steisi111 » Чет Фев 25, 2010 11:31 am

Чинчилите ми не искат да ядат пелети и вече не знам какво да правя!
Давам им пелети на "Витапол" и от тези дето се продават насипно,но не ги искат!
Хапваха само от тези,с които са ги хранили преди да ги купим,но свършиха!
В Софийските зоомагазини няма такива!Те са купувани от Видин!
Steisi111
Животинче с въпрос

Мнениеот suzencetooo » Чет Фев 25, 2010 1:12 pm

Моята чинчила не яде абсолютно никакви пелети затова й зимам от тези храни и ги яде също симам и една на сипно тя е с сушени плодове и травки някакви.....

http://shop.zoomania.org/Za-grizachi/Hr ... senca.html

http://shop.zoomania.org/Za-grizachi/Hr ... chili.html

http://shop.zoomania.org/Za-grizachi/Hr ... ature.html

купи й също и сушени шипки ат аптеката и й давай по 1 на ден
Ако живееш само за себе си, ти си излишен товар на земята. СОКРАТ
Аватар
suzencetooo
В ятото

Мнениеот Steisi111 » Чет Фев 25, 2010 1:32 pm

Забравих да напиша,че пелетите,които са им давали преди са диетични(за майки),но те хранят всичките си чинчили с тях,независимо дали са бременни или не?Мога ли да продължа да си храня чинчилките с тях ако ги намеря де?
Steisi111
Животинче с въпрос

Мнениеот Steisi111 » Чет Фев 25, 2010 1:37 pm

suzencetooo написа:Моята чинчила не яде абсолютно никакви пелети затова й зимам от тези храни и ги яде също симам и една на сипно тя е с сушени плодове и травки някакви.....

http://shop.zoomania.org/Za-grizachi/Hr ... senca.html

http://shop.zoomania.org/Za-grizachi/Hr ... chili.html

http://shop.zoomania.org/Za-grizachi/Hr ... ature.html

купи й също и сушени шипки ат аптеката и й давай по 1 на ден

А мога ли в един и същи ден да им давам и шипки и стафиди и ядки?Нали не трябва да се прекалява с лакомствата?
Steisi111
Животинче с въпрос

Мнениеот ИНА » Чет Фев 25, 2010 6:07 pm

По една шипка на ден можеш да даваш плюс останалите неща.Гранулираната храна и по една сурава ядка или сушен плод.Сено да има винаги.
Аватар
ИНА
В пасажа

Мнениеот ИНА » Чет Фев 25, 2010 6:26 pm

Steisi111 написа:Забравих да напиша,че пелетите,които са им давали преди са диетични(за майки),но те хранят всичките си чинчили с тях,независимо дали са бременни или не?Мога ли да продължа да си храня чинчилките с тях ако ги намеря де?

Не я храни със специализирани храни ако няма нужда.Аз храня мойте с
http://shop.zoomania.org/Za-grizachi/Hr ... ature.html и с
http://shop.zoomania.org/Za-grizachi/Hr ... ichka.html
и много им харесват.
Аватар
ИНА
В пасажа

Мнениеот Steisi111 » Пет Фев 26, 2010 10:22 am

Вече не знам какво да правя с женската ми чинчила-пишка в пясъка и се къпе в напикания пясък!Налага ми се да го сменям всеки ден.Преди да я купим нямахме такива проблеми-мъжкия беше много дисциплиниран и винаги му беше чистичко!
Реших да махам ваничката през ноща и да я слагам за по 2-3 часа вечер,но нищо не стана,не искат да се къпят вечерта,а само през ноща!Дайте съвет
Steisi111
Животинче с въпрос

Мнениеот Steisi111 » Пет Фев 26, 2010 2:39 pm

Не искат нито витамините на vitakraft нито тези на друга марка,които им взех!
Много са капризни-давам пари напразно!
Steisi111
Животинче с въпрос

Мнениеот Steisi111 » Чет Мар 04, 2010 11:36 am

Женската ми чинчила май е бременна,а е само от 2 седмици в клетката на мъжкия!
Как мога да разбера със сигурност дали е бременна?
Трябва ли да и давам по-специални храни?
Steisi111
Животинче с въпрос

Назад към Чинчила