Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Отглеждане на чинчила

Отглеждане на чинчила

Мнениеот Ioana » Нед Окт 28, 2007 12:28 pm

Интересува ме всичко свързано с отглеждането на чинчилата.С какво се храни,какво трябва и какво не трябва да и се дава?С две думи абсолютно всичко,че и понятие си нямам.

Вчера я взехме нашата.Продавача в магазина каза,че е на 7 месеца,женска е и е страхотна сладурана.Днес вече ни позволи и да я погалим и и хареса да обикаля и да се катери на воля из стаята :lol:
Ioana
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Нед Окт 28, 2007 1:02 pm

прочетохте ли всичко каквото има в сайта
не е правилно да вземете животно и после да се информирате - но карай - стореното сторено - ще помагаме

SIO дано се включи?
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот mommovet » Нед Окт 28, 2007 3:07 pm

Основни правила:
1. Чинчилите обичат студено - не над 20 градуса
2. Винаги трябва да имат груб фураж - сено, клонки, листа
3. Не трябва да се пипат много и винаги трябва да имат кварцов пясък за къпане
4. Не трябва да се оставят без надзор в къщи, защото ще останете без кабели
.... за другите неща има много места с информация...
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот SIO » Нед Окт 28, 2007 8:44 pm

Това което mommovet е наистина така но това за кварцовия пясък трябва да има и талк в самия пясък те продават специални за чинчилите.
Освен, че ръфат кабели са и унищожители на мебели. Благоразположени са към затлъстяване което може да им доведе проблеми такаче следи какво им даваш. Не е хубаво да им даваш прясна трева или заленчуци остави ги да повехнат и тогава им ги сервирай.

обичат много да се врат зад секции гардероби и въобще където могат да се наврат и първата работа е да им оръфат ръбовете такаче или ги запуши или под наблюдение, защото лаковете и боите по мебелите могат да им доведат до проблеми...

Зърнена храна всякаква аз лично ти препоръчвам СКАЛАР, от както имам тия гадинки все с нея ги храня и съм доволна като цяло. Вечерта им слагам По пръст пръст и половина в купичката и през деня и останалото време сено клонки и увехнали плодове, зеленчуци и трева и подобни...

Иначе като цяло са много общителни и дружелюбни не хапят дори се закачат с теб да им обърнеш внимание и много разправия е докато ги гониш... За тях е голяма забава да те разиграват... Ам и не се разбират със морски свинчета. Свинчето като цяло проявява голям интерес към тях ама чинчилата много им се кара и ги бие... Мисля че и със зайците е същото но не си спомням...
И един станиол овиваше мармота в шоколад.
Вълка сит и агнето цяло!
Аватар
SIO
В ятото

Re: отглеждане на чинчила

Мнениеот mommovet » Чет Мар 06, 2008 6:02 pm

Можеш да й даваш всякакви сушени горски плодове, киви, банан, парченце ябълка, стафиди, кайсия. Не прекалявай обаче, това са само лакомства, а не храна
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот Eli104 » Чет Мар 06, 2008 7:37 pm

Имам чинчила от 2 дена. Искам да попитам може ли да и давам да гризе върбови клонки и ако мога трябва ли да са пресни или изсъхнали, а ако не мога моля да ме посъветвате какви клонки мога да му давам. И забелязах че много се чеше. Това нормално ли е или е признак за нещо по сериозно? Благодаря предварително. :ab:
Eli104
Животинче с въпрос

Мнениеот COLUBER » Чет Мар 06, 2008 10:42 pm

Eli104 написа:Имам чинчила от 2 дена. Искам да попитам може ли да и давам да гризе върбови клонки и ако мога трябва ли да са пресни или изсъхнали, а ако не мога моля да ме посъветвате какви клонки мога да му давам. И забелязах че много се чеше. Това нормално ли е или е признак за нещо по сериозно? Благодаря предварително. :ab:

Клонки може да му даваш и пресни, само ги взимай от дървета, който се намират далече от пътя, най добре от някоя гора, но не от парка! И за всеки случай може да ги измиваш преди да ги дадеш.
Не е нормално постояно да се чеше.Нещо му има.
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот fey` » Вто Мар 11, 2008 3:04 pm

Здравейте! От три дни съм щастлива собственичка на чинчила :bp: Искам да ви попитам нещо относно пясъка. Четох на доста места за това, но статиите са доста противоречиви - трябва ли пясъкът да е постоянно в клетката или? Ще се радвам, ако някой ми помогне. Не искам да мъча животинчето.
People never change...
fey`
Животинче с въпрос

Мнениеот COLUBER » Вто Мар 11, 2008 3:34 pm

fey` написа:Здравейте! От три дни съм щастлива собственичка на чинчила :bp: Искам да ви попитам нещо относно пясъка. Четох на доста места за това, но статиите са доста противоречиви - трябва ли пясъкът да е постоянно в клетката или? Ще се радвам, ако някой ми помогне. Не искам да мъча животинчето.

Не е толкова задължително, ако го слагаш често вътре, но няма как да знаеш кога ще му трябва пясък. А какъв е проблема да седи пясъка постоянно в клетката? Тясно ли е какво?
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот fey` » Вто Мар 11, 2008 3:37 pm

Не, за нас проблем няма. Но четох някаква статия в сайта на един зоомагазин, че ако пясъкът е постоянно в клетката, чинчилата се къпе твърде често, което не било добре за козината и, защото ставала много суха :ac: Не знам дали е вярно или не, затова предпочитам да попитам някого с опит. Благодаря! :ab:
People never change...
fey`
Животинче с въпрос

Мнениеот COLUBER » Вто Мар 11, 2008 3:49 pm

fey` написа:Не, за нас проблем няма. Но четох някаква статия в сайта на един зоомагазин, че ако пясъкът е постоянно в клетката, чинчилата се къпе твърде често, което не било добре за козината и, защото ставала много суха :ac: Не знам дали е вярно или не, затова предпочитам да попитам някого с опит. Благодаря! :ab:

Звучи ми като пълни глупости. Ако храниш чинчилата ти правилно козината и ще бъде каквато трябва да си бъде. Пясъка няма нищо общо.
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот fey` » Вто Мар 11, 2008 4:24 pm

На мен също ми прозвуча нелепо, но никога не съм гледала такова животно, затова предпочитам да питам.
People never change...
fey`
Животинче с въпрос

Мнениеот Eli104 » Вто Мар 11, 2008 5:24 pm

Здравейте, имам чинчила от около седмица и много и се радвам :bp: . Искам да попитам дали мога да и давам лешници в тези които искам да и давам няма сол аз сама си ги произвеждам на село. И ако мога по колко да и давам на ден. Благодаря предварително! :ab:
Eli104
Животинче с въпрос

Мнениеот mommovet » Вто Мар 11, 2008 8:28 pm

Ядките от всякакъв вид са твърде мазна храна.Може да давате лешници, но рядко като лакомство.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот SIO » Сря Мар 12, 2008 10:18 pm

Изсушената шипка и морковите, са доста предпочитана храна за чинчилите... Дори така по0специализирани фирми използват изсушени пипка и моркови в продуктите си... А и чинчилите много го обичат...
Вълка сит и агнето цяло!
Аватар
SIO
В ятото

Мнениеот Eli104 » Чет Мар 13, 2008 10:07 pm

в храната, която и купувам има сушени моркови и шипка но тя дори не ги поглежда незнам какво да правя
Eli104
Животинче с въпрос

Мнениеот SIO » Съб Мар 15, 2008 2:12 am

Аз не съм ги учила да ядат... Можеби просто не го е опитвала и за това да се държи така... Опитай се да я примамиш да го вкуси... Лесно е просто се заиграй и тя по някое време ша се опита да го вкуси...

Модератор:Не се притеснявай за латиницата... Ако не можеш да си я инсталираш аз ще превеждам...
Вълка сит и агнето цяло!
Аватар
SIO
В ятото

Мнениеот Eli104 » Вто Мар 18, 2008 8:09 pm

Здравейте,
Имам един въпрос. Мога ли да пипам чинчилата си с ръце, защото в зоомагазина ми казаха че в човешката кожа има мазнина, от която на чинчилите им опадва козината? Това вярно ли е, защото на мен ми прозвуча малко нереално.
Eli104
Животинче с въпрос

Мнениеот mommovet » Сря Мар 19, 2008 2:49 pm

Вярно е. Наистина при непрекъснато пипане на животното му се разваля козината и до придобива проскубан вид. Можеш да я галиш, да я местиш с ръце, но не я гушкай все едно е котка.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот COLUBER » Сря Мар 19, 2008 3:40 pm

Или може просто хубаво да си миеш ръцете преди да пипаш чинчилата.
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот mommovet » Сря Мар 19, 2008 3:45 pm

Не е само проблемът с мазнините. Чинчилите са студенолюбиви същества и когато човек ги държи дълго в ръце има нарушава терморегулацията - и това също им разваля козината.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот Eli104 » Сря Мар 19, 2008 8:15 pm

Искам да попитам като давам на чинчилата да гризе клонки трябва ли да ги измивам добре или да ги преварявам, понеже в някои сайтове пише че трябва да се преваряват, а в други, че може само да се измиват? Благодаря предварително. :ab:
Eli104
Животинче с въпрос

Мнениеот mommovet » Сря Мар 19, 2008 8:56 pm

Не е задължително да ги вариш, но е по-сигурно. Ако са взети извън града от сравнително чисто място може и без това иначе поне ги заливай с вряла вода.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот pico » Сря Мар 19, 2008 9:52 pm

Някой знае ли каде в Русе мога да намеря пясък за чинчили ? От всички магазини (поне 10) в които ходих само в 2 знаеха че такова нещо има.

Относно това да държиш пясъка в клетката постоянно. В един американски сайт четох, че ако се къпят прекалено много им се изсушава не козината, а кожата, което води до проблеми.

И още един въпрос. Какви клонки мога да давам на чинчилата ? Някоаде четох, че някой били отровни, но не помня кои.
pico
Животинче с въпрос

Мнениеот rumi » Чет Мар 20, 2008 12:48 am

Имам приятел, който има чинчила - мъжка, такава сива като най-разпространените. Искам да му подаря за рождения ден женска. Той иска да е бяла обаче. И аз понеже нищо не разбирам искам да питам могат ли сива и бяла да живеят заедно и от къде мога да намеря в София? И също ако може да ми кажете и ориентировъчна цена.
Аватар
rumi
В пасажа

Мнениеот zoomaniak » Чет Мар 20, 2008 12:54 am

pico - готини снимки :ag:

rumi - 50-150лв - според зависи - ама пък и бела - ще питам ама много не гледайте снимки по интернет :ag: :ba:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот pico » Пет Мар 21, 2008 9:03 pm

Въпрос ?
Мога ли да си "направя" пясък за чинчилата?
Смисал да си купя един човал примерно да го мина през сито да го умия, да му сложа талк и да тупна чинчилата вътре ?
pico
Животинче с въпрос

Мнениеот Eli104 » Съб Мар 22, 2008 10:52 pm

Здравейте,
В зоомагазините се продават солни камъчета за гризачи. Мога ли да давам на чинчилата си такова камъче и трябва ли постоянно да стои при нея? :ab:
Eli104
Животинче с въпрос

Мнениеот mommovet » Нед Мар 23, 2008 12:45 am

Не, на гризачите от високопланинските хабитати /в БГ- чинчили и дегута/ не им трабват такива камъчета. Те си получават необходимите макро- и микроелементи от храната. Трябва да имат само достатъчно количество груби влакнини и храна целенасочено бедна на лесно усвоими въглехидрати и мазнини.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот Eli104 » Нед Мар 23, 2008 8:22 pm

Благодаря. Днес ходих да вземам на чинчилата клонки. Върбови и ги измих. Дадох и ги, тя ги опита и го остави. Какво да правя? icon_dontknow
Eli104
Животинче с въпрос

Мнениеот mommovet » Нед Мар 23, 2008 10:36 pm

Нищо, ще си ги гризе по-късно..
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот pico » Пон Мар 24, 2008 11:54 pm

Кажете за пясъка.
Ако взема от много ситния бял бясък и сложа малко талк дал ще стане да се чипа в него ?
pico
Животинче с въпрос

Мнениеот Eli104 » Сря Апр 16, 2008 3:21 pm

Здравейте, има ли някаква граница колко люцерна мога да давам на чинчилата си? Благодаря предварително. :ab:
Eli104
Животинче с въпрос

Мнениеот barbie045 » Пет Апр 25, 2008 9:01 pm

Задължително и давай минерално камъче, то е много полезно, ако не и даваш, тя ще започне да ти гризе стените вратите и др. на мен една ветеринарка ми го каза това и да седи при него постоянно, за да може, когато поиска да яде
barbie045
В ятото

Мнениеот pico » Пет Апр 25, 2008 10:23 pm

Я дай малко инфо за това камъче минерално. Как изглежда опаковката, как се казва, пари ? Ако някой от Русе знае каде се продава да сподели.
pico
Животинче с въпрос

Мнениеот barbie045 » Чет Май 01, 2008 11:11 pm

mommovet написа:Не, на гризачите от високопланинските хабитати /в БГ- чинчили и дегута/ не им трабват такива камъчета. Те си получават необходимите макро- и микроелементи от храната. Трябва да имат само достатъчно количество груби влакнини и храна целенасочено бедна на лесно усвоими въглехидрати и мазнини.

Една ветеринарка ми каза, че задължително трябва да им се дава минерално камъче
barbie045
В ятото

Мнениеот barbie045 » Вто Май 06, 2008 11:37 pm

В клетката на моята чинчила вързах парче от кърпа (хамак).От тогава чинчилата ми непрекъснато скача вътре (не се лялее, защото клетката му не е много голяма и няма място за по-голама свобода).Вечерно време се крие под хамака, за да спи.През зимата му е по-топло, а през лятото отдолу има сянка, където е по-хладно.Бях гледала в интернет, че едно момче беше сложило използвано роло от хартия (онова гръгче, на което се държи хартията).Така направих и аз.Сега от време на време си играе с него, гризе го, разнася го по клетката и др. Препоръчвам на всички да доставят това удоволствие на своите чинчили. icon_wavey :ab: :bs:

Моля, ако някой е направил нещо подобно, което радва чинчилите, нека да пише! forum_simp0065 :bi:
barbie045
В ятото

Мнениеот azazel » Пон Май 19, 2008 8:26 pm

1. харесай си една храна и ползваи само нея, чинчилите има чувствителни стомахчета и смяната не им се отразява добре - препоръчвам по скъпите -около 10лв пакета.
2. хигиена - пясък - има специялизирани - не е добре само с кварцов и талк - много повече им харесва специялизираният.
3. лакомства - задължително трябва да се яде сено, слагаи на ден по една стиска - съдържа влакнини и те много го обичт. слагаи им крекери за зайци - мойте полудяват за тези с мед. препоръчвам да не се дават листа от глухарчета и други пресни зелинии, които някои препоръчват - пълни са с отрови а прекаляването води до смърт - знам от опит за нещастие.
4. вода - препоръчвам купичка а не поилка - водата трябва да се сменя много често - чиччилите пият от течащи водоизточници.
5. игра - клетката трябва да е доста голяма тъй като те са силно активни животни, препоръчвам ако има възможност да ги пускате за 2-3 часа на ден - вечер - за да потичат. трябва да си имат дървета и клонки за гризане, но не всички видове са препоръчителни. Аз предлагам да се ползват клони от ябълка, круша или иглолистни - без кора и изсушени.
6.здраве - наблюдавайте животните - при най - малък признак за заболяване потърсете лекарска помощ - препоръчвам аксис медикус - занимават се с екзотични животни. витамини трябва да се дават на куросве по месец/два и след това почивка толкова за да се избегне натрупване в черния дроб и бъбреците, задължително трябва да присъства и минерално блокче - много ги харесват (къпят се в тях) и са изключително полезни.

Е за сега това е, ако се сетя за още нещо ще пиша, ако някой има въпроси на меила louderthanhell2@abv.bg.
пожелавам на всички приятни моменти с тези прекрасни същества.
...Безвъзвратно пропадналият човек, винаги свършва с куршум в черепа...
Аватар
azazel
В стадото

Мнениеот barbie045 » Пон Май 19, 2008 11:26 pm

azazel написа:1. харесай си една храна и ползваи само нея, чинчилите има чувствителни стомахчета и смяната не им се отразява добре - препоръчвам по скъпите -около 10лв пакета.
2..

Благодаря много!Наистина ли чинчилата е умряла от листата на глухарите?
barbie045
В ятото

Мнениеот azazel » Сря Май 21, 2008 8:37 pm

Казаха ни в зоомагазинът от който я купихме, че те много обичат листа от гухарчета и можем да и давам спокойно, но пропуснаха да ни кажат че когато гризачите и преживните животни се наяадат с прясна зеленина, в стомахчетт им започва процес на ферментация и храната не може да се преработи.
Следва отравяне на кръвта и по нататък можете да си представите.
Отиде си за седмица, аз го усетих може би на 5-тия ден забавих се с ветеринарят и така и си замина.
Доктор Рошев (изключителен специялист), ни обясни, че не тябва д асе дават повече от 1/2 листа на седмица, разделени по равно, защото не се знае каква е храносмилателнатса система на конкретното животинче и че е по - добре изобщо да не му се дават пресни храни, нищо няма да му стане.
Между другото въздържайте се от даването на плодове от пазара защото те обикновенно са пълни с нитрати, а и освен това са пръскани срещу вредители и колкото и да ги мием част от отровата остава в плода. Ние сме много големи за да я усетим но те НЕ!
Аватар
azazel
В стадото

Мнениеот barbie045 » Сря Май 21, 2008 10:24 pm

azazel написа:Казаха ни в зоомагазинът от който я купихме, че те много обичат листа от гухарчета и можем да и плодове от пазара защото те обикновенно са пълни с нитрати, а и освен това са пръскани срещу вредители и колкото и да ги мием част от отровата остава в плода. Ние сме много големи за да я усетим но те НЕ!

Аз не давам на чинчилата от пазара плодове, но добре, че сподели този проблем с листата, защото аз давам по 5 листа на ден, което е много!Значи трябва да се дава по половин листо на седмица!А как усети, че нещо не е наред?
barbie045
В ятото

Мнениеот azazel » Сря Май 21, 2008 11:17 pm

леле човек, :bu: заминавай на ветеринар веднага, сериозно ти говоря и аз давах по толкова!
симптомите започнаха с ленивост - седеше си свита и не си ираеше после почна да плаче после спря да плаче - и после....
Моля те, дори нищо да и няма я завеи дая прегледат, 5лв струва нищо не е.
Аватар
azazel
В стадото

Мнениеот barbie045 » Чет Май 22, 2008 12:17 am

azazel написа:леле човек, :bu: , 5лв струва нищо не е.

Да то нищо не е!Но аз сама не мога да я заведа, а нашите смятат че нищо и няма и че тя си е свикнала да яде глухари.Преди малко се разправях с мама и за наказание вече с моите пари ще купувам храната, ама тва е друг въпрос!В квартала няма лекар!Аз вече няма да и давям листа, но мама ще ме дебне и ще я лигави!
barbie045
В ятото

Мнениеот azazel » Чет Май 22, 2008 2:10 am

моля тебъди така добра да обясниш на майката ти, че не става въпрос за лигавене, а за химия. нека отвори книга или енциклопедия.
адреса на аксис медикус: кв Изток, ул атанас далчев 10, срещу японското посолство.
тел. 02/9717108 обади се и се консултирай.
Накарай и майка ти да се обади.
Ще умори животинчето (бебо?), и после ще реве!
Послушай ме, този ефект се получава също при зайци, и овце, поне за тях съм сигурен...спри да и ги даваш и кажи дали е жизнена или се стопчва и си седи, незабравяй, че дори хората се свиват на кълбо срещу стомашни болки.
видях чинчилката ти на снимка и заелязах че листата си седят в клетката й, това не ми харесва, моята ги ядше до пръсване, махаи ги от там и не ги даваи.
Незнам какво повече мога да ти помогна, ще стискам палци Бебо да е добре.
Успех.

Чинчилата не е животно за лигавене, а малак пухкав таралеж в гащите - въпреки това аз си ги оби1ам много - изискват много грижи, гледат се трудно, но пък си заслужава.
Аз мойте ги водя на лекар профилактично всеки месец и обикновенно винаги изкача по нещо.
Имаха гъби, конюктивити някакво друго на окото пак. трябва да се внимава много!
Аватар
azazel
В стадото

Мнениеот zoomaniak » Чет Май 22, 2008 8:04 am

Аз не знам защо хората дават на дадено животно храна, която въобще не е съществувала в биотопа му (природата му)? Ходил съм във ферми за чинчили и освен специален фураж (гранули) друго не папаха. За деликатес се смяташе клонки от плодни дръвчета....

Тука в България от незнание; суетност и лигавене около животните им се дават кви ли не глупости....

Хората са измислили специални храни? Улесняват ви? От вас се изисква само да давате храна; вода и клонки и минералновитаминни добавки чат-пат?
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот sunnyangel » Чет Май 22, 2008 10:08 am

Знам, че не е съвсем по темата за отглеждането на чинчилите, но ще споделя, че съм виждала от тези сладури в зоомагазините и съм седяла прекалено дълго да ги наблюдавам, много са красиви, но не предполагах колко особености има при отглеждането. Това, което не мога да разбера е как може някой, който е виждал това същество да иска да се облича с него. Скоро говорихме за това вкъщи по време на купонче и едната дама се оказа биолог, обясни ни, че имало специални развъдници за чинчили, крокодили и тем подобни за да се взема кожата на животното. Не ща кожено палто и скиорското яке ми върши работа, не ща и чанта от крокодили, въпреки, че ме ужасяват.
sunnyangel
Животинче с въпрос

Мнениеот azazel » Чет Май 22, 2008 11:51 am

барби, преовеи дали коремчето на бебо е твърдо и подуто, по принцип трябва д а е плоско и меко, но ако е дебеличка чинчилката може и да си има шкембе, но твърдия и подут корем се познава лесно - неестествен е! ако коремчето и е меко може би няма проблем но ако ли не...по мое мнение трябва да да си гушнеш чинчилата и в двата случая и да отидеш в кабинета който ти препоръчах, профилактиката е най-добрата защита.
Аватар
azazel
В стадото

Мнениеот barbie045 » Пет Май 23, 2008 6:33 pm

azazel написа:барби, преовеи дали коремчето на бебо е твърдо и подуто, по принцип трябва д аи да отидеш в кабинета който ти препоръчах, профилактиката е най-добрата защита.

Ок ще провера, ама малко ще ми е трудно, защото той е попринцип дебелак!Като беше малък го хранех много!
barbie045
В ятото

Мнениеот pinki_sweet » Пон Май 26, 2008 9:31 pm

мога ли да дам на чинчилата си клонки от праскова :bi:
Аватар
pinki_sweet
Животинче с въпрос

Мнениеот barbie045 » Пон Май 26, 2008 11:11 pm

barbie045 написа:
azazel написа:барби, преовеи дали коремчето на бебо е твърдо и подуто, по принцип трябва д аи да отидеш в кабинета който ти препоръчах, профилактиката е най-добрата защита.

Ок ще провера, ама малко ще ми е трудно, защото той е попринцип дебелак!Като беше малък го хранех много!

Коремчето е мекичко!Нормално!
barbie045
В ятото

Мнениеот azazel » Пон Май 26, 2008 11:21 pm

браво, честито, :ay: сега е точният момент просто да спреш да ги даваш и всичко ще е точно.
По въпроса за клонкие - няма смисъл, всички хранителни елементи, от който се нуждаят, са включени в специялизираните чинчилски храни, сеното, минералните и солени блокчета.
Аватар
azazel
В стадото

Мнениеот pinki_sweet » Сря Май 28, 2008 11:11 pm

Здравейте!От 2 часа съм щастлива собственичка на чинчила. Мъжкарче -здраво и пъргаво.Кръстих го Съни.По спокоен е от колкото очаквах.Скача и играе в голямата си клетка.В най скоро време ще пусна някоя снимка! forum_simp0097 :bp: :ajaweki:
Аватар
pinki_sweet
Животинче с въпрос

Мнениеот Fantango » Сря Май 28, 2008 11:16 pm

pinki_sweet написа:Здравейте!От 2 часа съм щастлива собственичка на чинчила. Мъжкарче -здраво и пъргаво.Кръстих го Съни.По спокоен е от колкото очаквах.Скача и играе в голямата си клетка.В най скоро време ще пусна някоя снимка! forum_simp0097 :bp: :ajaweki:

честито честито да ти е жив и здрав :sunny: :sunny:
Fantango
В стадото

Мнениеот barbie045 » Сря Май 28, 2008 11:57 pm

pinki_sweet написа:Здравейте!От 2 часа съм щастлива собственичка на чинчила. Мъжкарче -здраво и пъргаво.Кръстих го Съни.По спокоен е от колкото очаквах.Скача и играе в голямата си клетка.В най скоро време ще пусна някоя снимка! forum_simp0097 :bp: :ajaweki:

Честито супер!С радост ще ти даваме необходимите съвети!
barbie045
В ятото

Мнениеот azazel » Чет Май 29, 2008 1:01 am

честито! жив и здрав да е и много радост да ви носи :bp:
Аватар
azazel
В стадото

Мнениеот pinki_sweet » Чет Май 29, 2008 11:09 pm

много благодаря!Ако имам нужда от съвети ще се обърна към вас.Тая сутрин станах и го пуснах да се разходи из стаята ми.много е пъргав и постоянно си играе.Даже яде от ръката ми.Аз съм най щастливия човек на светааааааааааааааааааааааааааа! :bp:
Аватар
pinki_sweet
Животинче с въпрос

Мнениеот maia_corni » Пет Май 30, 2008 2:42 pm

Храни се със сено, с твърда храна за гризачи и кретери /всякакви/

А да забравих да каже че чинчилата обича ПРЯСНА вода

:ajak22i: :ajak22i: :ajak22i: :ajak22i: :ajak22i: :ajak22i: :ajak22i:
maia_corni
В стадото

Мнениеот maia_corni » Пет Май 30, 2008 2:43 pm

Също така много обичат да си играят моята се катери по ръцете ми!!!Мн е сладка
maia_corni
В стадото

Мнениеот azazel » Пет Май 30, 2008 7:42 pm

честита чинчилка, всичко което ти трябва съм написал няколко мнения по - нагоре, само си пази мебелите и я пази да не яде лакирано и да не прегрее. Успех!

Леле сега ги гледам мойте, как за точно 5 мин. унощожика един заешки крекер с мед!
Нищо не устана, сефа ядат ъ дръвцето :ag: !
Аватар
azazel
В стадото

Мнениеот maia_corni » Пет Май 30, 2008 9:40 pm

А това че моята чинчила гризе клетката си лошо ли е???
maia_corni
В стадото

Мнениеот pinki_sweet » Пет Май 30, 2008 10:26 pm

Моята Съни си е изцапала на едно място козинката с смола.Можете ли да ми кажете какво да правя
Аватар
pinki_sweet
Животинче с въпрос

Мнениеот barbie045 » Пет Май 30, 2008 10:29 pm

pinki_sweet написа:Моята Съни си е изцапала на едно място козинката с смола.Можете ли да ми кажете какво да правя

нямам представа
barbie045
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Пет Май 30, 2008 10:30 pm

pinki_sweet написа:Моята Съни си е изцапала на едно място козинката с смола.Можете ли да ми кажете какво да правя

махни произхода на смолата - смолите са отровни :ajaweki: с влажен парцал я забърши - да не се лиже tongue
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот azazel » Нед Юни 01, 2008 12:50 am

Даа, махай източника на смола, а за козината - най -добре на ветеринар, може да се наложи прическа.

А ето ти една идея за вентилация - нямам апарат сега за да снимам - понеже на мойте чинчили им е много жега, а няма от къде да си взема камък подходящ на първо време сложих до клетката им старото ПЦ и от него съм изкарал 3 вентилатора Титан да им веят - екстра е, прави свежо, но не им духа много да настинат.
Аватар
azazel
В стадото

Мнениеот azazel » Сря Юни 11, 2008 3:31 am

А моето кюфте какво направи не е истина - седя си аз и хапвам пиле с ориз и го гледам че се катери по панталона ми на фотьоила...и....хоп, той и панталона падат от облегалката, а от джоба ми пада гаечен ключ номер 10, дотук добре - при което кюфтака излиза изпод фотьоила грабва ключето 10 в уста и седи и ме гледа, а аз докато стана от масата той вече се е заврял зад хладилника и чувам как дъвче, леле егати зора докато го извадя от там, сега съм го заложил посредата на хола и дебна с фотоапарата. :ag: :ag: :ag:
Аватар
azazel
В стадото

Мнениеот barbie045 » Сря Юни 11, 2008 11:15 am

Ама добре ли е сега, да не го е ударил ключа?
barbie045
В ятото

Мнениеот azazel » Съб Юни 14, 2008 4:42 am

Абе зарежи ти....аз съм 190см. и те и двамата ми скачат от рамото без да се замислят!
Днеска намерих ключа върху двд-то - те си седят там да се греят явно - явно е скочил поне 50см. с него в устата :bp: :bp: :bp: :ag: :ag: :ag: !!!!!!!!!

Сега пак съм го заложил посредата на хола и се разнасям с фотото в джоба и дебна, но те си се крият докато съм буден и чакат да си легна.
Аватар
azazel
В стадото

Мнениеот pico » Съб Юни 14, 2008 12:47 pm

Мен пък ме е някак страх да го оставя моя навън докато спя. Много кабели имам по земята.
До клетката му има контакт и вече изглиза един 220В кабел. Идея нямам дали го е цапнал тока ама вече не гризе кабелите от него контакт.
Изгриза и 2 лан кабела... известно време нямах нет докато разбера ко е станало :)
pico
Животинче с въпрос

Мнениеот azazel » Съб Юни 14, 2008 3:35 pm

аз съм извърял 2 ролки изолирбанд по кабелите, надявам се нищо да им няма, но немога дА ги ловя сам, а приятелката ми заспива рано.
Сутрин като стана те вече са лениви и или са зад хладилника на топло или под дован.
Аватар
azazel
В стадото

Мнениеот Eli104 » Пет Юни 27, 2008 12:59 am

много бързо ли изяждат вашите чинчили кракерите? на моята една вечер и сложих цял кракер на сутринта беше останало само дървото. нормално ли е това hsuh.започнах да и чупя кракера на малки парчета и всяка вечер да и слагам по малко.после дървото и го давам да го гризка.
Eli104
Животинче с въпрос

Мнениеот azazel » Съб Юни 28, 2008 7:18 pm

мойте, крекерите ги побутват по една седмица, после изведнъж като ги подпукат, след 15мин. макс остава само пластмасата - и дървото го няма :)

Споко, остави им ги целите, нека се забавляват! :) :ag:
Аватар
azazel
В стадото

Мнениеот maia_corni » Сря Сеп 10, 2008 5:31 pm

Eli104 написа:Благодаря. Днес ходих да вземам на чинчилата клонки. Върбови и ги измих. Дадох и ги, тя ги опита и го остави. Какво да правя? icon_dontknow

Ами просто не й ги давай. Остави чинчилата ти да яде това което иска :bs: :bs: :bs: :bs: :bs: :bs: :bs:
maia_corni
В стадото

Мнениеот barbie045 » Чет Сеп 11, 2008 9:00 pm

Ми вземи нови и от друго дърво.
barbie045
В ятото

Мнениеот azazel » Съб Сеп 13, 2008 5:37 pm

Ами като за начало - върбата не е сред пропоръчителните.
Намери ябълка или круша - там е истината!
Аватар
azazel
В стадото

Мнениеот barbie045 » Нед Сеп 14, 2008 6:01 pm

Аз взех от върба и бук.Стават ли?
barbie045
В ятото

Мнениеот coolbaby » Вто Сеп 16, 2008 2:46 pm

здравеите,от снщи имам чинчила,искам да знам освен ваничка,поилка и купичка,на самия под на клетката трябва ли да има нещо или просто така голо да си стои
coolbaby
Животинче с въпрос

Мнениеот maia_corni » Сря Сеп 17, 2008 6:34 pm

coolbaby написа:здравеите,от снщи имам чинчила,искам да знам освен ваничка,поилка и купичка,на самия под на клетката трябва ли да има нещо или просто така голо да си стои

Трябва да има талаш...И ест подходяща храна [ideauu.gif] [ideauu.gif] [ideauu.gif]
maia_corni
В стадото

Мнениеот coolbaby » Чет Сеп 18, 2008 1:13 pm

не такъв за хамстери няли а по специален...а тя с отворени очи ли спи или така ми се струва
coolbaby
Животинче с въпрос

Мнениеот coolbaby » Чет Сеп 18, 2008 2:33 pm

моля ви кажете ми какво става нормално ли е да има косумчета из клетката.и като я хванах от групчето и падна малко снопче като мъхче.какво да я правя да я водя ли на лекар или просто си сменя козинката
coolbaby
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Чет Сеп 18, 2008 4:57 pm

Не се шашкай....освен ако не останат голи петна.
И вземи си дигни информационното ниво на тема чинчили - демек - чети повече.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот barbie045 » Чет Сеп 18, 2008 8:54 pm

Чинчилата спи с затворени очи.100 % съм сигурна, защото съм я виждала, пък и е спала пред мене.Може би чинчилата ти е от скоро и още не е свикнала с теб и не може да я виждаш как спи.Чинчилката ми спи и докато минавам продължава, дори веднъж изках да вида колко мога да се доближа до клетката, за да се събуди.Допрях си носа до клетката, погледна ме, явно се беше събудила от дишането ми, и си продължи да спи, ама като се изправих бях по-шумна та съвсем се събуди! :ajaweki:

Триците могат да са най-обикновенни от 1-2 лв.Поне аз такива взимам и нямам проблем с тях вече почти 2 години.

А относно космите е много опасно, защото на мойта се беше появила някаква болест, при която космите падат, но не много сами, ами като я пипаш или като и ги дръпнеш.От тази болесТ й стана козината неравна ( неравностите можеш да ги видиш на снимка някъде из темата за фогианичната ми чинчила- някоя от последните снимки си личи най-добре).Та от болеста се оказа, че са някакви паразити, та и давах лекарства, пръсках я с интибютик козината и я ресах със специална четка.Много време се лекуваше, но се оправи.Слава бого.
Заведи я на ветеринар, поне аз така ти препоръчвам.Ще и направят из следвания, както на мойта. Но ако космите са много, много малко значи си е добре, но чинчилите ни си сменят козината и при моята също започнаха малко и малко да падат косми, помислихме, че си сменя козината, както ти, но ... оказа се заболяване.
barbie045
В ятото

Мнениеот coolbaby » Пет Сеп 19, 2008 9:25 pm

няма нито голо петно нищо.даже като я барам няма паднали..1-2 наи много.ще я видя още няколко дена и ще я заведа.благодаря
coolbaby
Животинче с въпрос

Мнениеот barbie045 » Пет Сеп 19, 2008 9:57 pm

Е в такъв случей знами е добре.Видя ли снимките на мойта?По тях може да се ориантираш!
barbie045
В ятото

Мнениеот coolbaby » Съб Сеп 20, 2008 12:49 pm

да много е сладка,ти не и ли държиш пясъка вътре?
coolbaby
Животинче с въпрос

Мнениеот barbie045 » Съб Сеп 20, 2008 4:02 pm

Сладка беше в началото , когато беше малка, а сега е сладка само за мене. :ag: :ajaweki: Не попринцип навсякъде се казва, че е вредно пясъка да седи в клетката по цял ден.Слага се 1-2 пъти на ден по за 15-20 минути най-много.
barbie045
В ятото

Мнениеот Glas » Пет Окт 31, 2008 5:43 pm

Гледам е минало време, но пак може да продължим темата. Значи при чинчилите има приспособление за спасение при близки срещи с хищници.При бягство, ако хванеш чинчилата за кожуха, космите се откъсват от корена и животното се измъква. Затова не трябва и вкъщи /ако бяга/ да се хваща за козината с ръка - може в шепата ти да остане топка косми и това се отразява на естетическия вид на любимеца. Така че не се шашакай, че е болна, но го имай предвид като си играете. Между другото по мои лични наблюдения чиничилата е доста плашливо животинче и много се стряска от сенки. Имай и това предвид, особено ако нивото на което се намира клетката е ниско.
Аватар
Glas
В ятото

Мнениеот barbie045 » Вто Ное 04, 2008 6:24 pm

Извинявай, ама не съм съгласна с твърдението ти.Първо чинчилата не може да се предпазва от хищници, освен с бягани, защото те са много по-бързи и въобще те са ХИЩНИЦИ няма как да ги сравним, затото те се хранят с катеричир плъхове и така нататък.Говорим за големите, а за по-малските- те са опасни.Второ, козината не ти остава в ръката.Тя не си пада ей так, освен ако не е болничка.От твоето съобщение разбрах,че имаш предвид да не се хваща за козината като при котките при връта.Тва е абсурдно и недопостипо.А относно плашеното на чинчилите това е само в начолато или когато не се чувства спокойна в къщата ви.Моята е голяма наглост-не се плаши и да и тропнеш не бяга,да тресна вратата няма да се скрие, като ми се катери по крака я побутвам да се махне, но тя устава, катерими се по главата, завира ми се в блузата и така.За тва, че...... Извинявай за малко грубия тон по-горе, но днес не ми е ден.
barbie045
В ятото

Мнениеот Чинчи » Нед Ное 09, 2008 11:41 pm

никога не дръжте пясъка вътре.Ще им окапят козините.Пускайте ги да се къпят 1-2 пъти седми4но по едно и също време ина4е 6те изпаднат в истерия.Не е готино. :bs: :ag: Същото и за храната.1 дневно и по едно и също време :bs: :ap: ДАНО СЪМ ПОМОГНАЛА icon_wavey :ay: :bp: [ideauu.gif] [ideauu.gif] :bv:
Изображение
Чинчи
Животинче с въпрос

Мнениеот maia_corni » Пон Ное 17, 2008 8:38 pm

Ами да ама моята чинчила вече не се къпе много много!
А защо храната трябва да се маха от клетката?????? [k044.gif] [k044.gif]
maia_corni
В стадото

Мнениеот barbie045 » Вто Ное 18, 2008 7:47 pm

maia_corni написа:Ами да ама моята чинчила вече не се къпе много много!
А защо храната трябва да се маха от клетката?????? [k044.gif] [k044.gif]

Аз я оставям храта.
barbie045
В ятото

Re: Отглеждане на чинчила

Мнениеот azazel » Съб Дек 06, 2008 7:18 am

Лол, абе дръжте чинийката пълна бе хора - това не е куче, да се тъпче до пръсване.
Нека си има ядене и тя си хапва когато огладнее - прави сметка че метаболизмът им е много ама много по - бърз от нашия и нестава да я храниш пи 1/2 пъи дневно.

А това с банята 1/2 пъти в седмицата ме разби направо - ти хигиенен съдист ли си(съдистка?)?! - баня всеки ден разбира се - ако ги пускате навън оставете ваничката някъде и те ще се къпят колкото им трябва!
После като гепи гъбички примерно ще се чудиш какво да ги правиш...

Чинчи - прояви повечко хуманизъм, недей да тоемозиш така чинчилката - влез в тоя гугъл и прочети малко как се гледа, аз най - малко съм написал доста тука по този въпрос.

Гледам, че и за плашене си говорите - имайте в предвид, че те са доста крехки животинки и са склонни към инфаркти при излагане на силен стрес!

Като извод, можем да кажем само едно - недейте да си тормозите животинките с безкуни експерименти с тях! Приет е закон за закрила на животните и глобите за тормоз са стабилни - имайте го в предвид преди да вършите глупости или да говорите глупост на другие хора!
Аватар
azazel
В стадото

Мнениеот Glas » Съб Дек 06, 2008 3:56 pm

Азазел - smiley24 :bs: :bs:
Аватар
Glas
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Пет Яну 02, 2009 9:50 pm

Чинчила и куче:
http://www.vbox7.com/play:4e47aa81
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот azazel » Сря Яну 07, 2009 4:04 pm

Хахах, гледал съм го това, но моята красавица е доста дърта и болна от какво ли не - страх ме е да ги събера, иначе резкцията й, ми е ясна - ако дойдат при нея ще ги подуши и после - тотален игнор, а ако не дойдат - пак тотален игнор, само дето и в двата случея ще ми е ъсрдита на мен :ag:
Аватар
azazel
В стадото

Re: Внезапно получи пристъп.. Какво му стана..

Мнениеот audace » Вто Яну 13, 2009 10:30 pm

Аз пък да се похваля днес ми подариха чинчила ии четох насам-натам, но въпросът ми е - мога ли да й давам резенчета ябълка, чушка ии такива плодчета като на хамстерите ми?
audace
Животинче с въпрос

Мнениеот azazel » Чет Яну 15, 2009 12:53 am

Абе по принцип, те не са точно като мишките - храносмилателният им тракт е много по - чувствителен, а пък и зеленчуците от пазара са пълни с пестициди, който могат да им навредят.
Най - добрият вариянт е да им даваш единствено сено и смеска за чинчила, а като бонуси е може и малко отделни СУРОВИ орехи или фъстъци с черупката - но заядължително сурови.
Трябва и ВитаБон да им вземеш - това са комплекси витамини.
Не експериментирай и няма да имаш проблеми.
Добре е да не се стига до услугите на касапите (ветеринар) защото повечето и бъкел си нямат представа от екзотични животни.
Да са ти живи и здрави!
Пусни някоя снимка да ги видим и внимавай с кабелите :)
Аватар
azazel
В стадото

Мнениеот azazel » Чет Яну 15, 2009 3:09 am

Аааа и да не забравя - ядките са доста мазни и прекомерната употреба води до затлъстяване.
Разумните дажби са - 2 фъстъка или половин орех - задължително сурови и без "подправки"!
Успех и поздрави!
Аватар
azazel
В стадото

Мнениеот Glas » Чет Яну 15, 2009 5:31 pm

Може да и даваш ябълка, повечето много ги обичат. Ябълката обаче да не е много кисела. Също имай предвид, че чинчилата е малко животинче и малко парченце плод за нея е напълно достатъчно. Ако от парчето, което си и дала отстане неизядено, не го оставяй, а го изхвърли. Чушка не знам дали ще яде, но няма да и навреди - червените чушки съдържат много вит.С. Но пак е важно парченцата да са малки.
Аватар
Glas
В ятото

Мнениеот azazel » Чет Яну 15, 2009 8:22 pm

Виж сега, те може и да хапват чушки и други такива, но трябва да вземеш в предвид концентрацията на пестициди, изкуствени торове и понякога хормони.
Ти ако си 80кг и не ти пука колко пестицид има в чушката която ръфаш, то чинчилата в 200гр и на нея и се отразява.
Както казах, недей да експериментираш, на чинчилата няма да и направи впечатление.
Аватар
azazel
В стадото

Re: Внезапно получи пристъп.. Какво му стана..

Мнениеот barbie045 » Нед Яну 18, 2009 6:22 pm

audace написа:Аз пък да се похваля днес ми подариха чинчила ии четох насам-натам, но въпросът ми е - мога ли да й давам резенчета ябълка, чушка ии такива плодчета като на хамстерите ми?

Да , но сушени и екологично чисти.А чушките като ги изсушиш да не станат ляти :ajaweki: :ag:
barbie045
В ятото

Следваща

Назад към Чинчила