Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Говорилня за чинчили !

Говорилня за чинчили !

Мнениеот Koset0 » Пон Ное 14, 2011 8:24 pm

Здравейте, отдавна искам да направя такава тема. Тук може да си говорим за нашите чинчили без да си "спамим" по темите. Да започнем с това как и откъде сме се сдобили с нея и как всъщност харесахте чинчилата за домашен любимец.

Започвам аз: Харесах ги във форума и доста време следях чинчилските теми и четох във форума за тях. Преди Коледа исках да си взема чинчила и чрез обява във форума на 28.12.2010 си взех мъжка чинчила на 3 месеца. Женската ми я даде top4o и предполагам, че и тя ще се включи в темата с информация за нея. Информацията ми за нея е, че тя е с 6 месеца по- голяма от Чинчо (мъжката чинчила), което значи, че е на 1 година и 6-7 месеца. Имам я от Февруари. Събирането им протече лесно- на втората разходка бяха оставени в коридора и не знам как се бяха разбрали, о като се прибрах бяха един до друг в къщичката. В чинчилите харесвам това, че не са като другите животни- гушливи и чакащи мачкане, а са енергични и много добри скачачи. Много ме радват като ги пусна и започнат да се отблъскват от стените. Ако имате някакви въпроси- насреща съм!

Надявам се темата да Ви е харесала и да я използваме често. :az:
Wondering how skinny, would people be if they had to pedal to keep their PCs running.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Re: Говорилня за чинчили !

Мнениеот top4o » Пон Ное 14, 2011 8:48 pm

Така влизам и аз.
За 11 ми рожден ден много исках куче, но трябваше да избера гризач. Четях много за всички. Исках животно което да е пухкаво, да не е много малко и да живее дълго. Спрях се на чинчила. Два дни преди рождения ми ден отидохме да търсим такова животно. Влязохме в един магазин където имаше цели четири чинчили. Майка, баща и две малки. Искахме женска. Бебетата обаче бяха много малки и затова се отказахме. Влязохме на друго място. Там в един аквариум беше свито нещо много космато. Наведох се и видях, че е чинчила. Питахме продавачката за пола, възрастта и цената и съответно капарирахме Топчо. На другия ден го взехме. Беше много изплашен, но бързо се привърза към нас. Когато навърши шест месеца не исках да е сам и му взех приятелка - Беба.
На същия ден Топчо я нарани. От тогава женската го намрази и го биеше винаги когато можеше. Зверски бой! Мъжката се стресира и когато беше сам почваше да се тресе и да пищи. Реших, че това не може да продължи. Тогава във форума се появи една жена която подаряваше женска. Аз взех нея, а Беба я взе Koset0.
Новата чинчила дойде с име. Арчи. Така е кръстена, защото миналите стопани са си мислели, че е момче първоначално. Между другото Арчи не се даваше на хора с деца, защото я било страх от децата. Когато щяхме да я вземем отидохме и с Топчо. Бяха му приготвили клетка в която го настаниха и си говорихме много дълго около 4 часа за Арчи. Топчо естествено веднага заспа, докато тя беше много любопитна. Когато се прибрахме веднага ги събрахме. Топчо се опита да доминира отново, но и този път не му се получи. Арчи го наби и той плака доста, но аз не ги отделих. Тя обаче после отиде да му се извини явно или поне така изглеждаше. От тогава те много се харесаха и станаха едно чудесно семейство. Арчи е на почти 3години, а Топчо няма 2 години.
Това беше тяхната история. Историята на - Топчо, Арчи и Беба! :ab:
Куче което храниш те уважава повече от човек на които помагаш! Правете си изводите и се замислете преди да помогнете. При мен нямаше смисъл.
Аватар
top4o
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Пон Ное 14, 2011 8:48 pm

smiley24
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Алекс » Пон Ное 14, 2011 9:57 pm

Много искам да чета разкази за чинчили. От три месеца гледам Фифи (незнам още мъж ли е или жена). Много са ми странни и интересни тези животни. Малко знаех за чинчилите когато го взех, затова не спирам да се интересувам за тях. Как я взех.....случайно. Отидохме в зоомагазина в квартала да търсим бял заек, но видях Фифи - то беше бебе на бала майка и черен татко. Много сладко семейство чинчили. В магазина ми казаха, че цялото семейство е запазено. Аз не спрях да ходя почти всеки ден да ги гледам и след месец онзи се отказал и аз капарирах бебето. Чаках още месец да порасне да спре с млякото и ето го пухчето в нас. :) :) :). Страхотни животни са, дори според мен са умни. Аз съм изумена от хигенните навици които само си създава. Просто трябва да се наблюдава внимателно и да и се дава необходимото.
Обичам това животинче!
Аватар
Алекс
Животинче с въпрос

Мнениеот Koset0 » Вто Ное 15, 2011 5:49 pm

Радвам се, че вече има няколко включвания. Новата тема мисля да е: Пускането на чинчилите Ви и белите, които са направили (+снимков материал, ако имате възможност). Тези, които не са споделили по 1 тема, все още могат да го направят. Давайте идеи какво да обсъждаме! smiley24

При мен са гризнали малко от лаисните на ъглите в коридора, докъдето стигат, понеже преди оставаха за малко сами там (ще пусна снимки скоро) и са гризнали по веднъж от раклата, когато ги пусках в стаята ми. Много са послушни, пък и не ги пускам на места с кабели и други работи за гризане. :ab:
Wondering how skinny, would people be if they had to pedal to keep their PCs running.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот top4o » Вто Ное 15, 2011 6:19 pm

Така..белите който правят моите чинчили навън са доста. Много обичат да гризат тапетите, да се навират в парното, под леглото, да се опитват да отварят вратата, да гризат цветята, Беба ми изгриза кабела на радиото, защото сестра ми я пуснала и после заспала. :ajaweki: Имам една снимка ще се опитам да я сложа.
Тук е Топчо точно след като е скъсал тапета до него.
http://www.prikachi.com/images/894/4043894y.jpg
Куче което храниш те уважава повече от човек на които помагаш! Правете си изводите и се замислете преди да помогнете. При мен нямаше смисъл.
Аватар
top4o
Пчела майка

Мнениеот Алекс » Вто Ное 15, 2011 7:01 pm

Както ви казах Фифи е на свобода в детската стая още от втория ден вече 2месеца и половина. Бели не мога да кажа, че ми е направила. Като се качи на бюрото надробява гумичките, гризка моливите и тетрадките. Кабелите ми са скрити, е има на компютъра, но засега не ги яде освен тънкият на колонките и аз го махнах. Пробва да зачопли тапетите, но само на едно място. Като бутнах клетката плътно до стената там и за сега на друго място не ги е почнала :ajaweki: . Цялата стая е на нейно разположение. Направи си бърлога в ъгъла на бюрото и само там пишка върху кърпа сложила съм и и кашон. В началото пускаше дарадонки навсякъде, но сега установих че най- много пуска като е изплашена (може 4 наведнъж :ag: ). Сега си ги действа предимно покрай стената и бюрото. Е, без чистене не става!!! Вечер си я пускаме в хола при нас, но там трябва да местя на високо цветята. Фифи не се крие в хола, напротив само се катери по дивана при нас (и сега ми се разхожда по клавиатурата с 200 :ajaweki: ). Сама си се прибира в стаята - в бърлогата си :ajaweki: .
Е, това е за нашето глезонче, май се поувлякох в разказа!!!!!!
Нещо не се справям с качването на снимки, неможе ли от компютъра да се качат?
Аватар
Алекс
Животинче с въпрос

Мнениеот top4o » Вто Ное 15, 2011 7:07 pm

Офтопик:
От тук - http://www.prikachi.com/ Избираш си снимка и я качваш там. После качваш адреса на изображението и готово.
Аватар
top4o
Пчела майка

Мнениеот Koset0 » Вто Ное 15, 2011 7:11 pm

Алекс написа:Както ви казах Фифи е на свобода в детската стая още от втория ден вече 2месеца и половина. Бели не мога да кажа, че ми е направила. Като се качи на бюрото надробява гумичките, гризка моливите и тетрадките. Кабелите ми са скрити, е има на компютъра, но засега не ги яде освен тънкият на колонките и аз го махнах. Пробва да зачопли тапетите, но само на едно място. Като бутнах клетката плътно до стената там и за сега на друго място не ги е почнала :ajaweki: . Цялата стая е на нейно разположение. Направи си бърлога в ъгъла на бюрото и само там пишка върху кърпа сложила съм и и кашон. В началото пускаше дарадонки навсякъде, но сега установих че най- много пуска като е изплашена (може 4 наведнъж :ag: ). Сега си ги действа предимно покрай стената и бюрото. Е, без чистене не става!!! Вечер си я пускаме в хола при нас, но там трябва да местя на високо цветята. Фифи не се крие в хола, напротив само се катери по дивана при нас (и сега ми се разхожда по клавиатурата с 200 :ajaweki: ). Сама си се прибира в стаята - в бърлогата си :ajaweki: .
Е, това е за нашето глезонче, май се поувлякох в разказа!!!!!!
Нещо не се справям с качването на снимки, неможе ли от компютъра да се качат?

Не си се поувлякла въобще. Радвам се да Ви чета историите. :ab: Снимките можеш да ми пратиш на скайп. Дай ми твоя на ЛС и ще ги смаля и пратя обратно да ги качиш или направо ще ги кача. Странно как не прави бели. Относно пола има тема, но можеш да им пратиш снимка да ти кажа какво е. При мен мъжката беше първа и си я пусках навсякъде отначало, но като станаха 2 почнаха с белите.
Там, където питае и сложи една тавичка метална и вътре стърготини или кърпа. При мен всичко им е в клетката, но определено имат проблеми с тоалетната и на пук ходят точно до нея. :ag: . А дърдонки ръсят като са излашени, забелязвам и при моите. Като са на разходка много ми ръсят и после с метлата набързо. :ab:
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот Алекс » Вто Ное 15, 2011 7:17 pm

Най много се страхувам за момента когато ще я събера с друго чинчилче, защото или Фифи трябва да бъде затворена или и другото да беснее.......ха, ха ще стане весело. Снимките и аз мога да си ги смаля но как се качват?! От къде, кое бутонче
Аватар
Алекс
Животинче с въпрос

Мнениеот MediEVIL » Сря Ное 16, 2011 5:35 pm

При мене страстта към чинчилите се появи преди 5 години , когато за първи път видях чинчила и разбрах какво животно е в един терариум във Варна от където съм. И си казах , че някои ден ще имам такова животинче. И преди 1 година случайно влязох в един зоомагазин в който имаше чинчлско семейство - мама,татко и две мъжлета бебета на по 3 месеца. Още щом ги видях си казах , че вече съм готов да имам такова животно говорим финансово и на другия ден си взех най едрото чинчилче мъжко заедно с клетка , пясък и храна. Оказа се голям сладур и отначало го беше много страх от нас. Кръстихме го Денислав на кратко Дени. :) Цвета е Сив / стандарт/ След няколко месеца реших , че съм готов за второ чинчилче и тогава разбрах от Ина , че са и се родили малки. Веднага резервирах 1 женско wilson-white и след 3 месеца лично тя дойде да ми го достави. Кръстихме я Лусия на кратко Луси. Тя се оказа доста по дива от Дени и не ни даваше да я пипаме , но с времето омекна към нас с една идея. По нататък им създадохме и голяма клетка да могат да скачат и да лудуват. След 6 месеца заедно ни се роди чинчилче голям сладур нарекохме го Рошко сиво , като баща си , след 2 седмици за съжаление малкия умря по необясними причини ;( Та това е моята история за чинчилите ми , а темата ми в представяне е следната : viewtopic.php?f=204&t=16206 Там ще ги видите :)
Аватар
MediEVIL
В ятото

Мнениеот suzencetooo » Чет Ное 17, 2011 8:57 pm

Ето и моята история..... Преди 2 години имах игуана,но тя почина след това случайно попаднах на тема за чинчилите и много ме заинтригува...Разрових се и попаднах на една обява, но още не бях решила дали ще си взема найстина чинчила. Междувременно бях показала тези животинки на приятеля ми и той тайно от мен беше говорил със същите хора от същата обява, която бях намерила и аз. Когато взех Абигел,беше на 26 декември, тя беше на 2 месеца и няколко дни. Всички почти във форума ми казаха, че е много малка и, че не е трябвало да я взимам толкова рано, но аз си знаех, че тя е много силна и няма да й има нищо...затова следвах само съветите на Ина,нещо което правя и до ден днешен. Така се сдобих с Абигел...след няколко месеца една жена се свърза с мен по телефона и ми каза, че продава мъжката си чинчила, която била бяла, а аз исках точно такава.....така се сдобих и с Анди и така от вече 2 години съм собственик на две уникални чинчили, които до момента отгледаха три поколения.....няма по-хубаво нещо от това да знаеш, че си помогнал на два индивида да продължат рода си.....
Ако живееш само за себе си, ти си излишен товар на земята. СОКРАТ
Аватар
suzencetooo
В ятото

Мнениеот rinusha » Пет Ное 18, 2011 8:58 am

При мен нещата се случиха съвсем случайно.Работя в зоомагазин и в годините съм имала досег до тези невероятни животни.Не съм имала идея да си взимам.Един ден в магазина влезе момче,да предложи женска 4 месечна чинчилка,родили му се бебета и останала само тя.Записах телефона му,да го предам ако някой търси и така.След половин час вдигнах телефона и му се обадих,да му кажа,че това е нашата чинчила, как го реших така изведнъж - не знам.На следващия ден се сдобих с Чичи (първородното й име беше много дълго и сложно и не го запомних :ah: ,но започваше с "Ч" :ag: ) По същото време Кико беше при нас на хотел,защото стопаните бяха на почивка.Кико беше купуван от нашия магазин преди около година и половина,за Коледа.Стопаните му обаче все отлагаха да си го приберат и когато им звъннахме,че климатикът в магазина се е развалил и трябва спешно да "евакуират" Кико(беше август месец и жегата беше неописуема),та хората дойдоха веднага и в момента на взимането стана ясно,че нямат възможност да го гледат повече.Зарадваха се,че ще го приютя - все пак бях познат човек,на когото имаха доверие,а аз бях влюбена в него и всъщност може би заради любовта си към него взех Чичи няколко дни преди това.И така всъщност без да имам идея да си взимам чинчила се оказах с две :ag: Държах ги разделени докато Чичи навърши 6м,страх ме беше да не забременее твърде рано.Събрах ги лесно и от тогава са неразделни.При мен са от м. август 2010г, в момента отглеждат третото си поколение и са много грижовни родители.
rinusha
Пчела майка

Мнениеот chinchi mam » Пет Ное 18, 2011 1:30 pm

След дълго избиране на домашен любимец, се бяхме отказали тотално да си купуваме. Но една сутрин се зазяпах в youtube и видях едно малко, пухкаво и уникално животинче и заявих, че друго животинче не искам. След два месеца обикаляне по зоомагазините и търсене в интерент се спряхме на Пуки( http://www.prikachi.com/images.php?imag ... 52658o.jpg ). Той внесе толкова любов и топлина в семейството ни, че няма как да я изразя с думи. Много социални и интересни животинки, които няма как да анализираш.

Бели прави много, но той е толкова енергичен, че няма как да му се сърдиш. Изгриза бетоновата колона в стаята, нахапа первазите на паркета и в момента гризе парното :D :D :D Общо взето не скучае.
Аватар
chinchi mam
Животинче с въпрос

Мнениеот ИНА » Пет Ное 18, 2011 9:47 pm

Ами намерих време и реших и аз да Ви разкажа мойта история.Тя започна преди седем-осем години.Влезнах в един зоомагазин на пазара Д.Петков,за да купя храна на тогавашното ни коли-"Бари" и там в една клетка сгушено на едно рафтче видх едно страхотно животинче с невероятна козина и прекрасни ушета.А сладурската му муцунка видях впоследствие.Оказа се,че било чинчила.Струваше 160лв.и си помислих,че едва ли някога ще имам такова изумително същество за домашен любимец.И дойде пролетта на 2007год.през която чудото се случи.На една позната й се родили две бебета-чинчили и тя ми предложи да си купя едното.И така у нас се появи Лея-стандарт.Гледахме я в огромна клетка за зайци.Тя се чувстваше добре,но тук е момента да предупредя- НЕ ВЗИМАЙТЕ КОКВОТО И ДА Е ЖИВОТНО БЕЗ ДА СТЕ ЧЕЛИ ДОСТАТЪЧНО ЗА НЕГО И БЕЗ ДА СТЕ РАЗГОВАРЯЛИ С ХОРА,КОИТО ГО ОТГЛЕЖДАТ.Първо такава клетка не е за чинчили и второ НИКОГА не прекалявайте с лакомствата,който им се дават само за награда.Загубих Лея от невежество и прехранване с фъстъци.Много ме натъжи това,но господ си знае работата и се оказа,че брат й не искали да го гледат повече хората,дето го взели и така той се оказа у нас.Нарекохме го Арчи и е най доброто ми чинчилче,баща на около десетина бебета и си е жив и здрав и сега.По същото време една моя колежка си купи черна женска чинчила с бежаво кадифе мъжки и от нейните бебета година по-късно Арчи се сдоби с прекрасна жена-Лейла.
Много от знанията,който придобих впоследствие са от практика и от приятелката ми Алла/тук във форума под името Алена/.И така получавах всяко следващо бебе от двойката на колежката.Черита е от нея.Някои задържах,някоиподарих и така.Запознах се с Мария или Андалуз и чрез нея от Испания у нас приситигна Амор.При него не успешно пребиваваха две женски,въпреки че от първата му се родиха две прекрасни бебета,но със Сиси/с която е и в момента/станаха истинско семейство и отгледаха вече две поколения,като второто им беше от четири бебока.Миналата есен пък влезнах в близкия до нас зоомагазин и там видях Надето-мозаечна с черно петно на гърбаи се влюбих от пръв поглед.Взех заем ,за да си я закупя,но стана моя.Появи се Любчо-черно кадифе и стана нейна половинка.Притях сложих и Верчето и станаха тройка,но впоследствие разбрах,че се появявали проблеми при повече от две чинчили,когато се появят бебета и Верчето стана притежание на Бери,на когото женската чинчила беше починала и реших да му я подаря,за да не страда много.Скоро Надето и Любча станаха родители на две прекрасни бебета.И последно преди две лета на пазара Подуене видях в една клетка две чинчили с невероятна козина на цвят.Купих ги и ги занесох на Ала да ги погледа,че аз бях на работа,а те се нуждаеха от целодневни грижи,защото се оказаха,невероятно мръсни и изтормозени чинчили.За нея остана мъжкия,а аз взех Перличка от която имах три бебета.Едното Силвър/обикновен бежав/ е у нас и е половинка на Черита-черно кадифе.Перла е във Варна и се радва на спокоен живот и добро гледане.Поверих я на съвестни собствиници,които я отглеждат с любов.
И така сега си имам четири двойки и се очертава пета от две момиченца да си имам.Оставям си от бебетата Бюти и Виктория.
Ами това е и то кратката ми история,че другата трябва да я пиша с часове.
Пожелавам на всички стопани на чинчили много весели мигова с животинките си и ги гледайте с любов и познания.
:sunny: :sunny: :sunny:
Аватар
ИНА
В пасажа

Мнениеот Koset0 » Съб Ное 19, 2011 12:14 pm

Я колко много сме били! :sunny:
Казвайте какво да обсъждаме сега. :az:
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот Nova » Нед Ное 20, 2011 6:57 pm

Здравейте и от мен! :ag:
Аз си харесвах тези живитинки още от времената,когато не бяха масови домашни любимци и се срещаха изключително рядко .
Не помня преди колко години е било,влязох в зоомагазина,намиращ се на ъгъла срещу ЦУМ(вече не съществува) и след 30-минутно захласване ,попитах един служител за цената на чинчилите.Той ми отговори ,че са по 350 ДОЛАРА и аз само дето не се разплаках...
И така...след толкова време,бях на акваристична сбирка и един приятел от компанията ми каза,че си имат бебе-чинчилче и се чудят какво да го правят.Като му казах,че много харесвам тези животинки и той широко усмихнат заяви,че това ще ми е подаръка за рожденият ден. :ag: Ужасно се зарадвах,прибрах се вкъщи и изчетох де що има информация ..как се отглеждат,какви условия,каква храна...
Брат ми пък ми подари клетка за чинчила( пак за рожденият ден) ,приятелят ми измайстори всичко необходимо за комфортно живеене в нея и ...Джиджи дойде при нас.Беше на 3 месеца,сива топчица. Казаха ми,че е мъж,но след като публикувах неприличните снимки в темата ми,разбра се,че е жена:)
Мина известно време (кратко) :ag: и реших,че трябва Джиджи да си има другарче.Започнах да търся мъжка чинчила и се оказа голям проблем. Само жени се предлагаха! [smile3537.gif] Видях обява на момиче от Варна,че продава мъжка и женска..попитах за мъжката,уговорихме се да я докара до София и бях повече от щастлива,защото беше бяла,а аз много исках такава разцветка. Пристигна чинчилката..стори ми се доста едричка,попитах дали със сигурност е мъж и момичето беше страшно убедидетелна. Взе парите и от тогава се покри. В последствие се оказа,че Уили не само,че е женска,но е била и бременна. Името й дойде от денят,в който ги събрах с Джиджи - сватбата на принц Уилям и затова кръстих бялата чинчилка Уили(още си й седи името) :ag:
Един прекрасен ден,Уили ме дари с още по-прекрасната Мая( роди се на 24.05). И така..3 жени :ajaweki:
После видях,че Сузенцето продава своите малки мъже и си харесах бежавият Пинки.Има най-прекрасните розови уши на света! :ba: Малко имахме проблеми със социализацията му,но с много търпение всичко се постига :ab:
За сега това е моето чинчилско сечейство,въпреки,че сега си мечтая да го допълня с една черна прелест,но трябва първо да се поопарича :ah:
Хубаво е човек да има мечти,защото се случва и да му се сбъднат!
При мен почти всички мечти,свързани със животинки са осъществени - имам си чудесно куче кане корсо,имам два големи аквариума с чудесни рибки,имам си красиво леопардово геконче и 4-те невероятни пухкави чинчилки! :ay:
Аватар
Nova
В стадото

Мнениеот beri7 » Нед Ное 20, 2011 7:44 pm

Преди 4-5 години докато разглеждах този форум попаднах на тема за чинчили за първи път видях такъв вид животно. Стана ми любопитно, започнах да чета и се интересувам от тях. Изгарях от желание да си имам моя чинчила, но възрастта ми беше такава, че нямаше да мога да се грижа за тях. Дадох си дума, че някой ден ще си взема, но не исках от зоо магазин, а домашно развъдени. Така в началото на 2010 година се запознах с Алла и в послетствие с Ина, които и до ден днешен ми помагат в отглеждането на моите съкровища. Първите ми чинчили са от Алла - Роки и Ани. Няколко месеца бях много щастлив затова, че бях сбъднал дългогодишната си мечта. Докато февруари 2011 год. една сутрин намерих Ани мъртва. Бях потресен от смъртта и тогава на помощ ми се стече Ина усети болката ми и реши да ми подари Верчето за нова приятелка на Роки. Докато Верчето пристигне в нас размишлявах да ли да си взема и бяла чинчила (мечтата ми :ba: ). За мое щастие Ина имаше бебета включително и бяло. Помолих я да ми продаде бялата, но на нея и трябваше приятел така освен Верчето, Лейди и Мишо стана мой. Няколко седмици след като пристигнаха у нас Верчето роди 2 прекрасни бебета. Това е моята история предстои ми да ги събирам Верчето и Роки надявам се да станат прекрасна двойка както се очертава. :ab:
Аватар
beri7
В стадото

Мнениеот gotinata20 » Вто Яну 03, 2012 10:37 pm

И тъй манията ми за чинчили почна от родителите ми купихме си чинчила но тя за жалост не оцеля `няма да спомена причините` след това не издържахме без чинчилка та за това на 19 януари 2011 година се сдобих с Максимус Децим Меридий на кратко Макс или Макси. Той е малък чаровник на година и месец който отчаяно жадува за нашето внимание.Исках да взема женска но след като разбрах за скорошния инцидент на top4o и нейните чинчили светкавично се отказах.Е това е моята история и историята на Макси. :ab: :ab: :ab:
gotinata20
Животинче с въпрос

Мнениеот Koset0 » Сря Яну 04, 2012 12:35 pm

gotinata20 написа:И тъй манията ми за чинчили почна от родителите ми купихме си чинчила но тя за жалост не оцеля `няма да спомена причините` след това не издържахме без чинчилка та за това на 19 януари 2011 година се сдобих с Максимус Децим Меридий на кратко Макс или Макси. Той е малък чаровник на година и месец който отчаяно жадува за нашето внимание.Исках да взема женска но след като разбрах за скорошния инцидент на top4o и нейните чинчили светкавично се отказах.Е това е моята история и историята на Макси. :ab: :ab: :ab:

Спокойно, при мен са заедно от 10 месеца и не е имало проблеми. Събрах ги на третата разходка заедно или по- точно първата дълга разходка. Преди това за по 5 минути ги пусках, беше ме страх. :ag: Според мен по- добре е да му вземеш и момиче. Просто гледай да е от човек, да е социализирано, здраво и жизнено чинчилче. ;) При мен и двете са що-годе кротки.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот gotinata20 » Сря Яну 04, 2012 3:27 pm

И моето Максе е много кротко и добро момче но все пак си ме е страх те и на Деси са от много време заедно но виж случват се ициденти ще премисля малко нещата и знам ли може и да взема. :ay: :ab:
gotinata20
Животинче с въпрос

Мнениеот top4o » Сря Яну 04, 2012 4:04 pm

Лекси много се радвам да те видя тук. Направи тема на Макси. Да спокойно само аз имам такива инциденти.
Аватар
top4o
Пчела майка

Мнениеот Koset0 » Сря Яну 04, 2012 4:13 pm

top4o написа:Лекси много се радвам да те видя тук. Направи тема на Макси. Да спокойно само аз имам такива инциденти.

То май за съжаление винаги на теб се случва :(
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот top4o » Сря Яну 04, 2012 4:38 pm

Офтопик:
То за другите е радостно, че не е на техните. Ами какво да се прави поела съм ангажимент вече.
Аватар
top4o
Пчела майка

Мнениеот top4o » Сря Яну 04, 2012 4:39 pm

Ама как да не им прости човек - http://www.prikachi.com/images/665/4222665C.jpg
Аватар
top4o
Пчела майка

Мнениеот gotinata20 » Сря Яну 04, 2012 4:46 pm

много е сладък
gotinata20
Животинче с въпрос

Мнениеот top4o » Сря Яну 04, 2012 4:47 pm

Ъм, това е тя!
Аватар
top4o
Пчела майка

Мнениеот gotinata20 » Сря Яну 04, 2012 6:15 pm

Извинявай много. :Д
gotinata20
Животинче с въпрос

Мнениеот Koset0 » Пон Яну 16, 2012 3:02 pm

Leo Hug написа:И аз преди ползвах един от 12лв. 1кг. ма вече не.....А този където ти показах не се внася в БГ. Така ми казаха преди малко в зооцентъра, но може скоро пак да почнат да го внасят.
Чинилите са супер за сега и много си ги обичам...... Когато прибера Тимон 1ви в клетката и след 20мин. и Бела Тиомнчо отива нея и започват да се целуват за около 10сек.(смисъл да си допират муцунките) Някой знаае ли какво значи това по принцип?

Може ли тук да попишем? :ag:
Както ти каза се целуват, показват, че си се обичат. И за 5 минути да ги разделиш, пак е така. Аз ги прибирам едновременно, понеже Беба е отпрала едно шкембе, не мога да я стискам и ги слагам с мъки в кутията с пясъка и си ги нося в клетката. Чинчо напоследък ми се перчи и се прави на голям, та не ми дава да го ловя, чакам го по 10 мин да излезе като ги пускам.. :ag:
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот Dement » Пон Яну 16, 2012 3:20 pm

Абе майката чинчила ли не трябваше да се пуска в пясък за къпане първите десет дена след раждане или бебето? о.о
Аватар
Dement
В ятото

Мнениеот Koset0 » Пон Яну 16, 2012 3:21 pm

Dement написа:Абе майката чинчила ли не трябваше да се пуска в пясък за къпане първите десет дена след раждане или бебето? о.о

Да :-)
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот rinusha » Пон Яну 16, 2012 3:24 pm

Офтопик:
-Дъвка ли искаш или близалка?
-Да :-)

Dement написа:Абе майката чинчила ли не трябваше да се пуска в пясък за къпане първите десет дена след раждане или бебето? о.о

Майката не бива да се къпе 10-тина дни
rinusha
Пчела майка

Мнениеот Koset0 » Пон Яну 16, 2012 3:26 pm

Аз искам да Ви питам тези, на които Ви родиха чинчилите, има ли някакви признаци, че ще ражда например през деня (ако ражда през нощта) ? Не мен клетката ми е страшен проблем ако реши, че ще ражда и им е мръсно.. Аз ги слагам в контейнера с пясъка и стоят там докато не изчистя клетката с прахосмукачката и после минавам с парцала по етажите, стените, пода на клетката. Слагам ги в друга стая да не се дразнят от шума, но все пак си е стрес, и това, и местенето, и хващането. :(
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот rinusha » Пон Яну 16, 2012 3:30 pm

Моята Чичи в нощта преди раждането слезе долу в клетката и голямо копане и "подреждане" му спретна.Роди на следващия ден следобяд.Аз бих те посъветвала по-кротко с чистенето - с малка лопатка събираш старата постелка,с мокра кърпа забърсваш и слагаш чистата.И ако не ползваш талаш,а друга постелка сложи повечко сено.Колко често им чистиш?
rinusha
Пчела майка

Мнениеот Dement » Пон Яну 16, 2012 3:33 pm

Ммм...при мен няколко дни преди раждането ми се стори резервирана..в смисъл преди като отворихме клетката (и сега е така xD) и веднага напира да излиза......неможе да я приберем xD Аз бях забравила даже че е бременна..понеже очаквах декември да роди и си викам Знам ли, може да се е разминало....та при мен не е родила в някакви изключително чисти условия, радвам се само че не е било на някой от етажите че не ми се мисли...
мисля междудругото след някой друг месец да им взема тази клетка http://www.amazon.co.uk/gp/product/B002 ... d_i=468294 но ще видим (:
Аватар
Dement
В ятото

Мнениеот Koset0 » Пон Яну 16, 2012 3:40 pm

Dement написа:Ммм...при мен няколко дни преди раждането ми се стори резервирана..в смисъл преди като отворихме клетката (и сега е така xD) и веднага напира да излиза......неможе да я приберем xD Аз бях забравила даже че е бременна..понеже очаквах декември да роди и си викам Знам ли, може да се е разминало....та при мен не е родила в някакви изключително чисти условия, радвам се само че не е било на някой от етажите че не ми се мисли...
мисля междудругото след някой друг месец да им взема тази клетка http://www.amazon.co.uk/gp/product/B002 ... d_i=468294 но ще видим (:

Супер :)

rinusha написа:Моята Чичи в нощта преди раждането слезе долу в клетката и голямо копане и "подреждане" му спретна.Роди на следващия ден следобяд.Аз бих те посъветвала по-кротко с чистенето - с малка лопатка събираш старата постелка,с мокра кърпа забърсваш и слагаш чистата.И ако не ползваш талаш,а друга постелка сложи повечко сено.Колко често им чистиш?

Ами през няколко дни, то при мен не знам дали си виждала имат едно коритце с талаш на второто ниво, но не винаги се ползва по предназначение. Лошото е, че пак ще трябва да ги местя докато чистя, понеже отварям цялата врата. На дъното няма нищо, само някакъв балатум или каквото е там за дъно. При мен проблемите идват от сеното. Много се пилее, нямам в какво да го сложа, имаше една тема с такива ръчно изработени аксесоари, но нямаше с какво да отрежа мрежата. Най- вече им чистя като се усеща миризма. Аз много не усещам. но нашите ми казват .. Лошо е да си с дървени етажи. Ние мислим да сменим етажите, но нямам представа какви да са новите и как да ги прикрепим.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот rinusha » Пон Яну 16, 2012 3:41 pm

Хубава клетка.Не съм сигурна дали разстоянието между пръчките не е твърде голямо и дали няма да се сблъскваш с "бебето-беглец" :ag:
rinusha
Пчела майка

Мнениеот Leo Hug » Пон Яну 16, 2012 3:45 pm

А Косе да те питам за темата "Коментари по конкурсите" за коя бела говорехте ? Защото ако е за моята какви правима съм нарушил с 3 снимки ? :ag: А за клетката тя е почти същата като моята но с 2 нива по висока :ay: И не мисля че бебето ще може да се измъкне...
Чинчилките ми - Бела и Тимончо
Аватар
Leo Hug
В ятото

Мнениеот Dement » Пон Яну 16, 2012 3:59 pm

Оу, тя ше е за мама и за тате, пък бебо си мисля че ще е достатъчно голям че да не се промушва (надявам се) xD
Аватар
Dement
В ятото

Мнениеот Koset0 » Пон Яну 16, 2012 3:59 pm

Leo Hug написа:А Косе да те питам за темата "Коментари по конкурсите" за коя бела говорехте ? Защото ако е за моята какви правима съм нарушил с 3 снимки ? :ag: А за клетката тя е почти същата като моята но с 2 нива по висока :ay: И не мисля че бебето ще може да се измъкне...

Офтопик:
Потребителката, не чинчилата, там сега както и е ника kotence, нещо такова. [wo1rry.gif]
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот rinusha » Пон Яну 16, 2012 4:00 pm

Koset0 написа:
Ами през няколко дни, то при мен не знам дали си виждала имат едно коритце с талаш на второто ниво, но не винаги се ползва по предназначение. Лошото е, че пак ще трябва да ги местя докато чистя, понеже отварям цялата врата. На дъното няма нищо, само някакъв балатум или каквото е там за дъно. При мен проблемите идват от сеното. Много се пилее, нямам в какво да го сложа, имаше една тема с такива ръчно изработени аксесоари, но нямаше с какво да отрежа мрежата. Най- вече им чистя като се усеща миризма. Аз много не усещам. но нашите ми казват .. Лошо е да си с дървени етажи. Ние мислим да сменим етажите, но нямам представа какви да са новите и как да ги прикрепим.

Чинчилите раждат на 1-во ниво или поне така би трябвало да бъде,защото малките в началото не са толкова скокливи и не могат да следват майка си по етажите.В този ред на мисли - ако твоята клетка долу е без постелка,а очакваш бебета ще трябва да я застелеш.Поне аз така мисля.Така няма и да ти не налага да я чистиш толкова често.
А защо да е лошо да са дървени етажите,нещо не схванах?
Dement написа:Оу, тя ше е за мама и за тате, пък бебо си мисля че ще е достатъчно голям че да не се промушва (надявам се) xD

Имах предвид следващо бебе :)
rinusha
Пчела майка

Мнениеот Koset0 » Пон Яну 16, 2012 4:10 pm

Ами, че все пак като пикаят на тях, малко или много попива дървото, ако кажеш с какво да го чистя, ще е добре. Те не са от плоскости, а по-скоро от нещо като дъски. Мисля, че не ни разбра много добре майстора, но за другия път ще знае :)
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот rinusha » Пон Яну 16, 2012 4:21 pm

Моите пишкат само долу,където пък има постелка (царевични гранули).Сменям ги веднъж на 2 седмици.А дървените етажи мия с топла вода,някакъв сапун и четка.Не са лакирани - страх ме беше да не се натровят като ги гризат.Най-обикновени дъски са.Сменям ги на няколко месеца и си решавам проблема.За етажи не бих сложила друго - плоскости или ламинат - бог знае с какви лепила са лепени.
rinusha
Пчела майка

Мнениеот Koset0 » Пон Яну 16, 2012 4:34 pm

rinusha написа:Моите пишкат само долу,където пък има постелка (царевични гранули).Сменям ги веднъж на 2 седмици.А дървените етажи мия с топла вода,някакъв сапун и четка.Не са лакирани - страх ме беше да не се натровят като ги гризат.Най-обикновени дъски са.Сменям ги на няколко месеца и си решавам проблема.За етажи не бих сложила друго - плоскости или ламинат - бог знае с какви лепила са лепени.

Хмм... добра идея това с гранулите. Аз ще ги сложа сигурно пак в корито, понеже отдолу е все едно си в стая. :ag: Аз няма как да им нося клетката в банята. Ще се опитам да измия етажите с топла вода и да ги измия с четка и сапун даже тея дни ще отида за гранули, четка, сапун, които да са на чинчилите. Клетката с железните етажи, които обших с дънки много ми липсва. Не се усещаше, че има животни в нас, а сега им чистя много често и пак има недоволни.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот Leo Hug » Пон Яну 16, 2012 4:41 pm

И на мен най-долния етаж е покрит с тези гранули :sunny:
Аватар
Leo Hug
В ятото

Мнениеот Dement » Пон Яну 16, 2012 4:53 pm

rinusha написа:Моите пишкат само долу,където пък има постелка (царевични гранули).Сменям ги веднъж на 2 седмици.А дървените етажи мия с топла вода,някакъв сапун и четка.Не са лакирани - страх ме беше да не се натровят като ги гризат.Най-обикновени дъски са.Сменям ги на няколко месеца и си решавам проблема.За етажи не бих сложила друго - плоскости или ламинат - бог знае с какви лепила са лепени.

моите са си с плоскостите от клетката...проблеми за ся съм нямала..
иначе за постелка аз ползвам едни пелети (взех 20 литра..) които мисля да сменя, че нещо не ми харесаха :/ ще им взема натрушени царевични кучани и талаш и ще ги меся..така май най-добре
иначе сега казвате с бебето да им омекотя постелята а?
Аватар
Dement
В ятото

Мнениеот rinusha » Пон Яну 16, 2012 4:56 pm

Пелетите и аз не ги харесвам,ползвам само гранулите от царевичния кочан.Талаш не слагам,четох,че не се отразявал добре на козината.Когато имат бебета слагам много сено.
rinusha
Пчела майка

Мнениеот Koset0 » Пон Яну 16, 2012 5:02 pm

rinusha написа:Пелетите и аз не ги харесвам,ползвам само гранулите от царевичния кочан.Талаш не слагам,четох,че не се отразявал добре на козината.Когато имат бебета слагам много сено.

Как изглеждат тези гранули ?
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот rinusha » Пон Яну 16, 2012 5:12 pm

Така изглежда пакета,струва към 11лв,на Chipsi (има натурални и с аромат на лимон) ,други марки почти не съм виждала.
Изображение
А ето така изглеждат самите гранули:
Изображение
Изображение
rinusha
Пчела майка

Мнениеот Koset0 » Пон Яну 16, 2012 5:22 pm

Офтопик:
Ох, в моя град все едно не съществуват животни, а толкоз голям и не знам си какво.. Нито храна за чинчили има, нито такива пелети, излагация. Преди взимам стърготини и като се прибирам --> мухлясали. Дойде ми до гуша от такива "търговци". В "най-хубавия" и голям магазин животните са с космически цени. има една мъжка игуана в малък терариум без никакви етажи и такива екстри. Толкова е стресиран, че се хвърля по стълкото. Папагали Ара и какво ли още не се хранят с нисък клас храна. Имаше една жаба, дето си беше умряла в терариума с черна вода вътре и се разлагаше на витрината. УЖАС !

Ще поръчам от интернет явно или ще си карам на талаш и сено. Ако имат малко ще сменя настилката долу с нещо. То сеното е бодливо, аз им давам брано, а не от магазина. Ще им купя от Алпийското като потрябва, то е меко.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот rinusha » Пон Яну 16, 2012 5:25 pm

Трябва да ти кажа,че и в София си счупих краката да ги търся тези гранули.Сега си открих едно място,където винаги имат.Имат и сайт за доставка,а току що видях,че са с отстъпка в момента и въпреки,че все още имам ще мина да си взема :)
rinusha
Пчела майка

Мнениеот Koset0 » Пон Яну 16, 2012 5:31 pm

rinusha написа:Трябва да ти кажа,че и в София си счупих краката да ги търся тези гранули.Сега си открих едно място,където винаги имат.Имат и сайт за доставка,а току що видях,че са с отстъпка в момента и въпреки,че все още имам ще мина да си взема :)

Може ли адреса и/или сайта на магазина, може да намина ако ми е удобно.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот Leo Hug » Пон Яну 16, 2012 5:35 pm

http://Цензура/product/chipsi-mai ... itra-10328 тук има и други неща за домашните любимщи.
Аватар
Leo Hug
В ятото

Мнениеот Dement » Пон Яну 16, 2012 5:37 pm

rinusha написа:Трябва да ти кажа,че и в София си счупих краката да ги търся тези гранули.Сега си открих едно място,където винаги имат.Имат и сайт за доставка,а току що видях,че са с отстъпка в момента и въпреки,че все още имам ще мина да си взема :)

аз от тези на чипси съм много доволна! бях им взела веднъж и ме е яд че не повторих :(
Иначе такива продават в зооцентъра в младост който е, аз оттам пазаря и съм много доволна...имат си от всичко ^^
Аватар
Dement
В ятото

Мнениеот Leo Hug » Пон Яну 16, 2012 5:40 pm

Ааа такова да ви попитам това дали си струва да им го взема на мойте или няма смисъл понеже отдавна искам да им взема някакво колело? http://Цензура/categories/vsitshk ... t-from-20/ това най-отгоре.
Аватар
Leo Hug
В ятото

Мнениеот Dement » Пон Яну 16, 2012 5:46 pm

Моите са с такова, обожават го! Включително и малкия....влиза вътре и се върти :ag: безшумно е, но моето сега явно от много ползване колелото почна да се вади отзад от стълба и го разглабят....ама се сглобява лесно и с малко повече сила катос е натисне седи...ей снощи пак го бяха разглобили xD
По принцип знам че тоя топ колела много им товарят гръбначния стълб и най-доброто решение е the flying saucer wheel, но тъй като в българия няма внос на метални, а в нета са доста скъпи, не мисля да им вземам такова..страх е е че ще гризат пластмасата и ще си навредят :/ Това на карли е идеално! Не се замисляй (:
Аватар
Dement
В ятото

Мнениеот Leo Hug » Пон Яну 16, 2012 5:55 pm

А сигурно ли е че ще го използват понеже са ми казали че ако ги разхождам всяка вечер което аз правя не било нужно колео? И на това ви попитах. Ааа и също ако си взема, стабилно ли е смисъл ако се върти вътре може ли да се обърне или нещо такова?
Аватар
Leo Hug
В ятото

Мнениеот Dement » Пон Яну 16, 2012 6:01 pm

Ами моя се върти адски бързо вътре и си е стабилно, най-добре иди в някой зоомагазин и попитай за такова колело да го погледнеш лично. Иначе ако си ги пускаш всяка вечер - добре, но едва ли стоиш с тях до ранни зори, а на тях енергията през нощта си е безспирна така че не мисля че едно колело би навредило tongue
Аватар
Dement
В ятото

Мнениеот Leo Hug » Пон Яну 16, 2012 6:05 pm

ОК реших! Поръчвам веднага! :ajaweki: :ag: :ajaweki: :ag:
Аватар
Leo Hug
В ятото

Мнениеот MediEVIL » Пон Яну 16, 2012 6:08 pm

Относно постелката аз лично ползвам талаш на тази фирма Chipsi. Преди ползвах пелети дървени , но са доста скъпи и след половин година се отказах и почнах да купувам талаш. Сменям го на 7-8 дена веднъж. И така поддържам клетката чиста. Етажите ми са от дърво. И са доста мръсни.... Ина беше споменала , че се чистят с оцет и вода... , но като пробвах не се получи нещо !? Ако може да повтори рецептата :) А при мене съм направил клетката с братовчеда и сме я измислили така , че да не вадим чинчилите , когато се чисти. Само се маха един голям правоъгълен леген, където се слага талаша и се мие с веро и топла вода. И всичко е чисто и просто :)
Последна промяна MediEVIL на Пон Яну 16, 2012 6:16 pm, променена общо 1 път
Аватар
MediEVIL
В ятото

Мнениеот rinusha » Пон Яну 16, 2012 6:14 pm

В началото и аз ги гледах на талаш чипси,но много се забива в козината им и се отказах.Пък и страшно излиза извън клетката,понеже е лек.Един такъв пакет с гранули от 10л ми стига за около 3 - 4 месеца,не излиза чак толкова скъпо.
rinusha
Пчела майка

Мнениеот Koset0 » Пон Яну 16, 2012 6:17 pm

MediEVIL написа:Относно постелката аз лично ползвам талаш на тази фирма Chipsi. Преди ползвах пелети дървени , но са доста скъпи и след половин година се отказах и почнах да купувам талаш. Сменям го на 7-8 дена веднъж. И така поддържам клетката чиста. Етажите ми са от дърво. И са доста мръсни.... Ина беше споменала , че се чистят с оцет и вода... , но като пробвах не се получи нещо !? Ако може да повтори рецептата :) А при мене съм направил клетката с братовчеда и сме я измислили така , че да не вадим чинчилите , когато се чисти. Само се маха един голям правоъгален леген, където се слага талаша и се мие с веро и топла вода. И всичко е чисто и просто :)

1/1 е рецептата. Всеки път чистя така, но то като е попило, пак си остава, пък и етажите не са плътни. Аз съм с обикновен талаш за сега.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот Leo Hug » Вто Яну 17, 2012 1:43 pm

Косе а какво става с твойте чинчили? Беба бременна ли е ?
Аватар
Leo Hug
В ятото

Мнениеот Koset0 » Вто Яну 17, 2012 3:32 pm

Leo Hug написа:Косе а какво става с твойте чинчили? Беба бременна ли е ?

В момента май да, Ох то много сложно било да се разбере. Уж има коремче, но да видим дали в него има нещо. ;)

Вижте Беба как спи със скръстени крака, Вашите правят ли така ? :ag: Току що я снимах.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот Leo Hug » Пет Яну 20, 2012 2:58 pm

Амм не, моите спят по друг начин. Да ви се похваля...вече и ние си имаме дървено колело :bp:
Аватар
Leo Hug
В ятото

Мнениеот Dement » Пет Яну 20, 2012 3:50 pm

И как е, как са реакциите по него? (: снимки също! :ajatki:
Аватар
Dement
В ятото

Мнениеот Leo Hug » Пет Яну 20, 2012 4:01 pm

Амм как да са ......влизаха и ходиха вътре ма не са тичали , клатиха се, ядяха го....и са спят :ajaweki: Ще кача снимки скоро в темата им :ag:
Аватар
Leo Hug
В ятото

Мнениеот Koset0 » Пет Яну 20, 2012 9:56 pm

Аз се хващам за главата като "заизлитат" с тая чинчия дето имат моите диванета.. [smile3537.gif]
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот Koset0 » Пон Яну 30, 2012 6:33 pm

Ох хора, реве ми се.. сега трябва да чистя а Беба нещо заляга по дъното. Някои ако може да помага? [mood_feelings_hurt.gif]
Ще ражда ли, почива ли си не знам, но досега не е лягала там
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот top4o » Пон Яну 30, 2012 7:05 pm

Пожелавам да няма нищо и всичко да премине.
Аватар
top4o
Пчела майка

Мнениеот Leo Hug » Пон Яну 30, 2012 7:44 pm

Леле Косе дано да ражда че ако не, не знам какво е.....Побутни я малко и виж дали ще се изправи. Дано всичко мине успешно. :ac:
Аватар
Leo Hug
В ятото

Мнениеот top4o » Пон Яну 30, 2012 7:59 pm

Оф, почнах да се притеснявам вече. Как е, жизнена ли е, как се държа през деня? Може просто да е решила така да легне. Арчи вече не се прозява като преди, лягаше като бременна, но се оказа, че просто така иска да си лежи. Дано не е нещо сериозно. Надявам се да си има бебета.
Аватар
top4o
Пчела майка

Мнениеот Koset0 » Пон Яну 30, 2012 9:32 pm

Нищо и няма, не знам за какво го направи, обаче след малко затича в колелото и се качи горе. Сложих ги в кутията с пясъка и изчистих клетката и бърсах с парцал. Днес взех някакви пелети и ги смесих с талаша и сложих малко отделно да видя дали ще ги ползват. Според мен е бременна, има корем, не е малък.

Офтопик:
Имах проблем с клавиатурата, чак сега разбрах как се оправя. :ag:
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот MediEVIL » Сря Фев 01, 2012 10:35 am

Бременна е най-вероятно. Мойта Луси няколко дена преди да роди ходи долу в талаша и ляга в някои ъгъл и си седи после пак горе в клетката.... Също ще разбереш , като почне да пишка буквално пред 1 час. И тогава замирисва клетката на пишано, което не нормално за чинчилките... :) Така , че не се притеснявай.
Аватар
MediEVIL
В ятото

Мнениеот Koset0 » Сря Фев 01, 2012 1:16 pm

MediEVIL написа:Бременна е най-вероятно. Мойта Луси няколко дена преди да роди ходи долу в талаша и ляга в някои ъгъл и си седи после пак горе в клетката.... Също ще разбереш , като почне да пишка буквално пред 1 час. И тогава замирисва клетката на пишано, което не нормално за чинчилките... :) Така , че не се притеснявай.

Мерси за отговора, тя Беба само спи. Долу ще сложа една тава с талаш за всеки случаи, но искам да попитам къде да е ? В ъгъла зад колелото, в който лежеше или там, където е закрито? Аз бих избрал на закритото, понеже не знам дали въобще ще се побере при колелото и няма да е много удобно. Не знам дали на чинчилата ще и хареса ако го сложа в "къщичката".
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот top4o » Сря Фев 01, 2012 2:37 pm

Оф, на Арчи нещо близо до устата имаше оголено мокро място и така и не зараства там козина. Вече кога спряхме лекарствата.... Яде, но ме притеснява, че козината зараства много бавно.
Аватар
top4o
Пчела майка

Мнениеот MediEVIL » Чет Фев 02, 2012 3:48 pm

А ти Косе с каква постелка си на дъното на клетката ? Тя чинчилата сама ще си избере , къде да роди.
Аватар
MediEVIL
В ятото

Мнениеот Koset0 » Чет Фев 02, 2012 6:48 pm

MediEVIL написа:А ти Косе с каква постелка си на дъното на клетката ? Тя чинчилата сама ще си избере , къде да роди.

С никаква, това е той- проблемът. :/ Смисъл дъното е нещо като балатум?

Вашите чинчили колко често издават звуци? :ag:
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот Dement » Чет Фев 02, 2012 6:50 pm

От както имат бебо - доста често се чуват звуци...и от време на време като са в кутията е ебни отчатъчни звуци и тва е :ajaweki:
Аватар
Dement
В ятото

Мнениеот Koset0 » Чет Фев 02, 2012 7:02 pm

Dement написа:От както имат бебо - доста често се чуват звуци...и от време на време като са в кутията е ебни отчатъчни звуци и тва е :ajaweki:

Чинчо изведнъж го прихваща да издава звуци, Беба вечер гризе клетката = дует, от който откачам. :ag:
Като почукам например на парното, до което спя и спират, казвам и "чшшшш " :ajaweki:
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот Koset0 » Чет Фев 02, 2012 7:39 pm

Аа, да Ви покажа новите гранули/пелети или каквото са там. :ag:
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот Dement » Чет Фев 02, 2012 8:27 pm

Aз днес се оттървах от моите 20 литра пелети @_@ много се разпадаха, повече няма да им взимам...сега са на уж обезопрашен талаш на чипси и царевични гранули
Аватар
Dement
В ятото

Мнениеот Koset0 » Чет Фев 02, 2012 8:31 pm

Dement написа:Aз днес се оттървах от моите 20 литра пелети @_@ много се разпадаха, повече няма да им взимам...сега са на уж обезопрашен талаш на чипси и царевични гранули

Защо толкова много о.0
Аз взех половин килограм да ги пробвам и ми стори много xD Аз си ползвам обикновен талаш- от българския. icon_dontknow
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот MediEVIL » Чет Фев 02, 2012 8:33 pm

Косе аз питам точно дали си с талаш или пелети :) Ама се разбрахме де. Ако е талаш е по добре за майката според мен при раждането.
Аватар
MediEVIL
В ятото

Мнениеот Koset0 » Чет Фев 02, 2012 8:38 pm

MediEVIL написа:Косе аз питам точно дали си с талаш или пелети :) Ама се разбрахме де. Ако е талаш е по добре за майката според мен при раждането.

Долу ще сложа една тава с ръждиво дъно пълна с талаш, понеже сега имат легенче с талаш на 1 ниво на клетката. Виж снимка в моята тема. Аз съм снимал и чинчилите днеска, но са без светкавица, понеже не ги пускам заради Беба.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот Dement » Чет Фев 02, 2012 8:47 pm

@kose
защото не бях прочела че са 20 литра, ами 10 xDDDD и аз така да ги пробвам нали та хубаво ги изпробвах от ноември месец до оня ден :D иначе мойта родила на пелетите...не изглеждало да има проблем о.о но това с тавата звучи добре (:
Аватар
Dement
В ятото

Мнениеот Koset0 » Чет Фев 02, 2012 8:52 pm

Dement написа:@kose
защото не бях прочела че са 20 литра, ами 10 xDDDD и аз така да ги пробвам нали та хубаво ги изпробвах от ноември месец до оня ден :D иначе мойта родила на пелетите...не изглеждало да има проблем о.о но това с тавата звучи добре (:

Дам.. Питах ИНА и каза, че няма проблем като я покрия с талаш. Тя тавата висеше на балкона и гълъбите бяха нахвърляли е нея просо, царевица, слънчоглед и други нещо, дето им давам, не знаех, че имаме неизползваема тава даже :ag: . Сега имам чувството, че ще ме изядат тея гълъби.. От ръцете ми се бият да взимат и изядоха 7 кг зърно за няма 2 седмици. о.0 Не е лесно да по носиш от .. далече по тоя студ и заледени улици. :bu:
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот Антъни » Чет Фев 02, 2012 8:59 pm

Българският талаж най-често е от иглолистно дърво, което е опасно за гризачите!
Препоръчвам продуктите на Чипси! Те са най-качествените, а тези пелети ще пречат на майката по време на раждането.
Аватар
Антъни
Животинче с въпрос

Мнениеот Koset0 » Чет Фев 02, 2012 9:00 pm

Антъни написа:Българският талаж най-често е от иглолистно дърво, което е опасно за гризачите!
Препоръчвам продуктите на Чипси! Те са най-качествените, а тези пелети ще пречат на майката по време на раждането.

Окей, просто от 1 година го ползвам и не мислех, че е проблем. Те не живеят на него, а ходят там до тоалетна само.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот Антъни » Пет Фев 03, 2012 6:46 pm

Koset0 написа:Окей, просто от 1 година го ползвам и не мислех, че е проблем. Те не живеят на него, а ходят там до тоалетна само.

По принцип талашът от иглолистно дърво е доста прашен и лесно се разпространява из цялото помещние. Понякога попадат в окото прашинки или смола, които предизвикват възпаление на роговицата и конюнктивата, а и доста гризачи развиват алергии към него...
Аватар
Антъни
Животинче с въпрос

Мнениеот Leo Hug » Съб Фев 04, 2012 2:01 pm

http://shop.zoomania.org/Za-grizachi/Ak ... ichka.html
Косе ето го моят пясък. Ако си вземеш най- малко 9 месеца ще ти върши работа :ay:
Аватар
Leo Hug
В ятото

Мнениеот Koset0 » Съб Фев 04, 2012 2:09 pm

Leo Hug написа:http://shop.zoomania.org/Za-grizachi/Aksesoari/Postelki/ZVP1061-Vitapol-Pqsuk-za-chinchila-kofichka.html
Косе ето го моят пясък. Ако си вземеш най- малко 9 месеца ще ти върши работа :ay:

Супер.. Аз скоро взех от малката кутия, понеже нали го нямаше този. На мен не ми вършат работа много време, виж къде се къпят :ag: на широко, някъде 70 см ли беше дължината..

За снимките- не са много добри, но като ти видях мнението веднага снимах.

Мърсотията е от 30 мин къпане :/
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот Leo Hug » Съб Фев 04, 2012 2:54 pm

Ехеее колко е голямоо... На теб за колко време ти свърши малката кутийка?
Аватар
Leo Hug
В ятото

Мнениеот Koset0 » Съб Фев 04, 2012 5:56 pm

:ajaweki:
Аз половината я сипах за веднъж, но пък знаеш ли колко им е удобно за къпане и широко. Даже като им чистя ги слагам вътре. След малко ще им чистя, ще снимам като сложа тава долу.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот MediEVIL » Пон Фев 06, 2012 9:40 am

А тоя пясък на Vitapol колко е едър ? Защото този ситния пясък не върши никаква работа ! Аз вземам един 2 Кг. за 10 лв едир и доста добра работа върши.
Аватар
MediEVIL
В ятото

Мнениеот Leo Hug » Пон Фев 06, 2012 10:30 am

Този на Vitapol е доста ситен и ми върши отлична работа. Дори и Ина ползва този и каза че е доста добър [smile3537.gif]
Тези скъпите са много едри и много бързо свършват. Преди бях с такъв и не бях доволен.
Аватар
Leo Hug
В ятото

Мнениеот Koset0 » Пон Фев 06, 2012 2:07 pm

Leo Hug написа:Този на Vitapol е доста ситен и ми върши отлична работа. Дори и Ина ползва този и каза че е доста добър [smile3537.gif]
Тези скъпите са много едри и много бързо свършват. Преди бях с такъв и не бях доволен.

И аз с този на беафар, то все една камъни имаше вътре, беше много едър и прашен, а си е скъпичък !
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот top4o » Пон Фев 06, 2012 2:17 pm

Аз ползвам пясък на Беафар. Тук струва 12 лв един килограм май. Пробвала съм три различни пясъка, но честно казано този го предпочитат. Другия беше от 5 лв и още един от 11 лв.. Този от 5 въобще не го харесват, а беше най-ситен. Забелязала съм , че обичат едрия пясък, но пък не знам как се къпе мъжкия та често му влиза пясък във очите. Прави някакви акробатични номера вътре. То затова лятото му се възпали очето.
Аватар
top4o
Пчела майка

Мнениеот Koset0 » Пон Фев 06, 2012 2:53 pm

Е, аз ги пускам да се къпят като са на разходка или просто им отварям клетката и си влизат в кутията.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот MediEVIL » Вто Фев 07, 2012 9:29 am

И аз забелязах , че харесват едрия пясък повече! Дребния им влиза в очите.
Аватар
MediEVIL
В ятото

Следваща

Назад към Чинчила