Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

АЗ СЪМ НАЙ-ЛОШИЯТ СТОПАНИН

АЗ СЪМ НАЙ-ЛОШИЯТ СТОПАНИН

Мнениеот Lerra » Нед Юли 06, 2014 3:40 pm

Здравейте! Преди 3 седмици си купих чинчила на 5 месеца (Еди - мъжки). Искам да попитам защо моята чинчила бяга от мен, седяла съм неподвижно пред нея в продължение на 10 минути и не искаше да дойде при мен. Нещата се оправиха с времето, но не ми дава да и се радвам, хапе ме някой път и най-големия проблем:
Еди счупи краче, заведох го на момента на ветеринар и там имаше големи мъки. Имам чувството, че пак загуби доверието си в мен, не идва да си играем, обръща ми гръб и не знам как да постъпя. От магазина в който го купих ми дадоха 2 съвета: Не му давайте зелено и нека не стои на течение. Исках още информация, но те не ми я дадоха. След това открих колко по-сложно е отглеждането на чинчила. Не искам да се отказвам от него, много съм привързана, просто искам да се държа адекватно спрямо него, но не знам как. МОЛЯ ВИ ЗА МАЛКО ПОМОЩ!
Иначе го храня от ръка, играем си на "асансьор" качва се на ръцете ми и аз го местя, но сега не прави нищо от това.... [mood_feelings_hurt.gif]
Аватар
Lerra
Животинче с въпрос

Re: АЗ СЪМ НАЙ-ЛОШИЯТ СТОПАНИН

Мнениеот Bamo » Нед Юли 06, 2014 4:56 pm

Lerra написа:защо моята чинчила бяга от мен

Защото това е диво животно и не е създадено да бъде отглеждано в клетка. То не разбира езика на хората, нито ти неговия и до края на живота си няма да може да си "поговори" с никого. Кой знае как то вижда света в главата си, с който ти си го заобиколила, никой не може да ти каже това.
Имаш ли вариант да вземеш(да не купуваш!) още една чинчила и да ги гледаш на голяма площ? Но преди това трябва да прочетеш как се събират и тн.
НИКОГА НЕ ТЪРСИ СЪВЕТИ В ЗООМАГАЗИН. Там работят много прости хорица, които не обичат животните и не разбират от отглеждане. Търси информация в Интернет и ходи при ветеринар, специалист по чинчили, за който си чувала препоръки.
Bamo

Мнениеот Koset0 » Нед Юли 06, 2014 5:30 pm

Във форума има достатъчно информация и винаги трябва да четеш преди да взимаш дадено животно. Крачето предполагам е счупено на решетъчните етажчета на българските клетки. Е, предполагам вече сте разбрали, че трябва да са от дървени плоскости. Прочети всичко във форума и ако тогава имаш нещо неясно- питай.

Офтопик:
Bamo, дай пример за всичко, което написа, защото ей така си пишеш глупости.
Wondering how skinny, would people be if they had to pedal to keep their PCs running.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот meri » Нед Юли 06, 2014 8:59 pm

Не си лош стопанин, на всеки може да се случи. Остави го за известно време на спокойствие, да премине стреса и след това опитай да започнеш всичко от начало.Тук във форума има много информация, в този раздел viewforum.php?f=277

Тук също, има статия и за счупване на крака viewforum.php?f=216

Може и да си сгрешила някъде неволно, случва се. За това прочети статиите и полека започни да го приучаваш отново.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Lerra » Нед Юли 06, 2014 11:14 pm

Благодаря ви! Относно крачето всеки ден е на ветеринар, всеки ден му слагат 2 инжекции - противовъзпалително и болкоуспокояващо, наместиха ставата и всичко е наред. Изчетох всичко във форума за чинчилите и мисля, че главната ми грешка е, че искам ТО да ми обръща внимание. Днес го пусках из стаята ако дойде дойде, ако не, нека си тичка на свобода. Храня го правилно, следя температурата в стаята, правя му забавления - пирамидки от кутии за обувки, намерих по-широка (като тръба, нещо подобно, пластмасова) обича да играе там, за зъбките какво ли не дървени круши, ягодки, ябълки. Давам му лакомство по 1 път на ден (само стафиди). Просто искам моят Еди да е щастлив, опитвам се да поправя грешката си.
Благодаря ви!
Аватар
Lerra
Животинче с въпрос

Мнениеот Koset0 » Пон Юли 07, 2014 12:20 pm

Давай лакомствата от ръка.
Wondering how skinny, would people be if they had to pedal to keep their PCs running.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот Stels » Чет Юли 24, 2014 11:42 pm

Здравейте :) Аз също се чувствам като най - лошия стопанин. Първоначално чинчилата ми живееше в голяма дървена клетка, но козината и беше цялата проскубана и аз реших, че се закача на треските, които прави и затова и направихме нова клетка също голяма от метал... и козината и се пооправи, но напоследък пак е почнал да се проскубва. Няма голи места, но изглежда сякаш е надъвкан или неравномерно подстриган .... Освен това непрекъснато ми прави напук, иначе не ме хапе, качва се по мен, но непрекъснато се опитва да се налага. Например когато отворя вратичката на клетката и той идва и почва да ръфа дървото и аз му махам главата и той през мен блъска ми ръцете да се махам и не пуска дървото (както правят кучетата). Навсякъде всичко става в косми... общо взето не знам вече какво да правя с него... Моля дайте ми съвет. Имали ли сте такива проблеми.
Аватар
Stels
Животинче с въпрос

Мнениеот Lerra » Чет Юли 31, 2014 11:25 am

Не, защото принц Едуардо се извежда от клетката само на ръце. Но имам огромен проблем с хапането. Докато спя се качва на лицето ми започва да ме хапе по носа, клепачите раменете и устата. Пробвайте с талк. Козината става доста по ефирна и здрава. Имах проблем със сплъстяването на козината. Заведох го на ветеринар и той каза, че се мокри от поилката, но чак да му пада козината не е било . Косултирайте се с лекар и дано се оправи по-бързо! Искат внимабие и моят Еди се налага, но не му позволявам да ми се качва на главата както беше в началото.
Аватар
Lerra
Животинче с въпрос

Назад към Чинчила