Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Ваксини за чинчила?!

Ваксини за чинчила?!

Мнениеот ellie » Пет Юни 26, 2015 12:31 pm

Здравейте,
Скоро ще си взимам чинчила и искам да попитам трябва ли да се правят някакви ваксини или нещо такова? И ако да то колко ще струва приблизително?(защото трябва да знам колко пари да събера)Предварително благодаря! :ab:
Аватар
ellie
Животинче с въпрос

Re: Ваксини за чинчила?!

Мнениеот meri » Пет Юни 26, 2015 12:45 pm

Не се ваксинират, за тях може да бъде опасно.Полезни теми за чинчили в раздела ни: viewforum.php?f=277
За заболяванията при чинчилите тук: viewforum.php?f=216
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот ellie » Пет Юни 26, 2015 12:49 pm

благодаря :ba: :ba:
темите които ми изпрати ще са ми от полза :ay:
Аватар
ellie
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Пет Юни 26, 2015 1:37 pm

Ако те интересува защо не се ваксинират, постарах се да намеря повече информация. :ab:

Правят ли се ваксини на чинчилите

Чинчилите не се нуждаят от ваксини, те имат силен природен имунитет. Няма специални ваксини, разработени за тези нежни животни. За това бъдете внимателни и не се поддавайте на провокациите на недобросъвестните развъдчици, които препоръчват свои собствени разработки на ваксини.

Профилактиката на заболяванията, сред които най-разпространени са храносмилателните разстройства, включват изключването на контакт на вашето животно с другите гризачи. Трябва да предпазвате животното от общуване с кучета и котки, които се разхождат на улицата, защото могат лесно да пренесат различни паразити, инфекции и гъбички.

Във фермите чинчилите се ваксинират профилактично от гъбични инфекции. Но домашните чинчили не трябва да се ваксинират. Основната причина за гъбичните инфекции във фермите е голямото скупчване на животни.
Чинчилите понасят зле инжекциите. За тях това е стрес, трябва да се фиксират добре, а самата инжекция е много болезнена за тях. Дори могат да не ядат 1-2 дни.

Вторият проблем е правилният избор на дозата: изчислена според теглото, по аналогия със същото тегло на заека или морското свинче, не винаги са оправдани. Чинчилите имат друг метаболизъм, и за да се избере ефективната ваксинационна доза, трябва да се проведе експеримент над група чинчили. А също така може да се допусне грешка: или да не се постигне ефект (няма да възникне имунитет), или животното ще умре от предозиране (прекалено голямото количество дори за отслабените патогени може да доведе до системно заболяване).

Ваксини се препоръчва да се правят само на тези животни, които се водят на различни изложби под контрола на ветеринарен лекар.
При необходимост чинчилите се ваксинират само от трихофития и микроспория.

http://www.zooclub.ru/
http://animal.ru/
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот ellie » Пет Юни 26, 2015 2:04 pm

много ти благодаря meri , информацията наистина ми е от полза :ay:
ще имам в предвид нещата които са написани тук
и искам да те попитам още един въпрос: какво трябва да се постила на дъното на клетката? на някой места четох че се слага котешка тоалетна, на други че се слага талаш от трепетлика... кой е най добрият вариант???
Аватар
ellie
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Пет Юни 26, 2015 4:27 pm

Аз лично не знам, не отглеждам чинчила. Надявам се някой стопанин на чинчила да пише. :ab:
Аватар
meri
Пчела работник

Назад към Чинчила