Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Внезапно получи пристъп.. Какво му стана..

Внезапно получи пристъп.. Какво му стана..

Мнениеот tedisvet » Чет Май 08, 2008 12:26 pm

[mood_feelings_hurt.gif] Здравейте! снощи стана нещо което не мога да си го обясня.
Имам чинчила, мъжка на около 4-5 месеца, има си всичко нужно в клетката - пясък (кварцов), дървени летвички да се катери, сено за чинчили, вода, къщичка, сега го храним с xtravital. Снощи го пуснахме да се разходи в стаята, всичко си беше нормално бягаше насам натам, катереше се по мажа ми и мен.. След около половин час решихме да го приберем в клетката. Аз отидох да го видя и погаля и изведнъж той започна да се гърчи и търкаля.. :ai: Веднага го изкарахме от клетката и го сложихме на леглото. Преди да го изкараме се беше вдървил целия след гърчовете. Та после на леглото така се отпусна че само по коремчето се виждаше че диша леко... беше като умрял.. :ajafr5t6ki: :( :cry: започна да си затваря очите и да поляга на една страна и вече много се уплаших.. взех го и започнах да му духам в муцунката само и само да се събуди... и така след няколко минути живна леко малко по малко започна да ходи ама ходенето му беше като след упойка.. много се блъскаше и падаше на една страна или се люшкаше..После се гушна в мъжа ми стоя там около 15 мин. аз му дадох малко вода.. и изведнъж стана и припна да скача и бяга все едно нищо не е било.... hsuh :ac: В момента си е в клетката и е добре... Нямам представа какво му стана но все пак ако някой има идея моля да ми каже да знам занапред къде съм сгрешила icon_dontknow [mood_feelings_hurt.gif]
ПС: В стаята беше хладничко..
tedisvet
Животинче с въпрос

Re: Помощ! Проблем с Чичи!!

Мнениеот zoomaniak » Чет Май 08, 2008 4:24 pm

Животното има жилище
Човека има апартамент
Моля - несмесвайте двата типа жилища...
Ако му е малко жилището на чинчилата извадете 300-500лв и му купете просторна волиера...
1 000000 фактори могат да доведът до моментална смърт на животното ви :ay:
Опитвам се да овладея Хаоса.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот tedisvet » Чет Май 08, 2008 6:37 pm

zoomaniak написа:Животното има жилище
Човека има апартамент
Моля - несмесвайте двата типа жилища...
Ако му е малко жилището на чинчилата извадете 300-500лв и му купете просторна волиера...
1 000000 фактори могат да доведът до моментална смърт на животното ви :ay:

аз не съм смесила нищо !!!!!!!! чела съм за чинчилите че трябва да имат определено време за разходка из стаята!!! КЛЕТКАТА МУ Е ГОЛЯМА И ПРОСТОРНА И ЧИСТА !!!!!!!!!!! докато се разхождаше нищо му нямаше като го прибрахме стана инцидента! много съм чела за чинчилите знам почти всичко за тях но все пак незнам от какво му стана така . иначе мерси за вниманието! [hit06apr.gif] angsry
tedisvet
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Чет Май 08, 2008 6:45 pm

Може ли снимка на клетката
Аз клетките изобщо не ги одобрявам - поне Българските - готиното им е че са без пари...
Разходките и разни там глезотиики са глупост за мен (лично мнение)
Ако искате поемайте си излишни рискове...
Ако можете да видите дали на бактериално ниво или на нивото на микроорганизмите стаята-клетката и т н...дали те са чисти - ще е чудо.

Ако имате волиера поне 2метра дълга - 1 метър широка и 2 метра висока (направи си сам) тогава всяка "разходка" се обезмисля - въобще знаете ли колко трябва да е минимума за размер на жилище за чинчила...разходките не компенсират малкото жилище....

Чинчилата не е куче или коте (лично мнение) тя не се гали и гушка като котка (лично мнение)

Благодаря за вниманието icon_crazy
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот tedisvet » Чет Май 08, 2008 7:51 pm

ето снимки на него и клетката
tedisvet
Животинче с въпрос

Мнениеот elidilidjova » Чет Май 08, 2008 7:52 pm

Да не сте гушкали чинчилата?Хубаво е клетката да е по-висока - на няколко нива.
Последна промяна elidilidjova на Чет Май 08, 2008 7:54 pm, променена общо 1 път
Мисля,следователно съществувам.
Аватар
elidilidjova
В глутницата

Мнениеот tedisvet » Чет Май 08, 2008 7:54 pm

.. ни6то не е направил докато го бяхме пуснали навън винаги го гледаме изкъсо да не стане нещо ..... все още нямам идея какво му стана...................
tedisvet
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Чет Май 08, 2008 7:54 pm

Малки са тези клетки - за хамстери са - дори за зайчета са малки... icon_crazy
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот elidilidjova » Чет Май 08, 2008 7:55 pm

Спомни си с какво е хранен този ден.
Мисля,следователно съществувам.
Аватар
elidilidjova
В глутницата

Мнениеот tedisvet » Чет Май 08, 2008 7:58 pm

гушкаме го в рамките на допустимото, не го стискаме или нещо такова.. а като отидох до него преди инцидента само го помилвах и се почна кошмара.. :ac: храним го с xtravital , нищо друго не е хапвал този ден в магазина нямаше по голяма клетка от тази ... при първа възможност ще му направя клетка точно за него..на 2 етажа...
tedisvet
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Чет Май 08, 2008 8:02 pm

Отидете там:
Петшоп1
Ул. Ян Палах 14, до тръговски център Ян Палах,
Телефон: 0878686009

Кажете че Стамен от Зооманиа ви праща :ag:

Купете си това:
Изображение

Savic Premium line

Клетка за чинчила с покритие от хром - напълно екипирана.

Съдържа хранилка, поилка, баня, метална решетка ( улеснява почистването ) и дървени платформи.
Размери: 80 х 50 х 80 см.

Преди да си купите домашен любимец, трябва да изберете клетка, която е толкова важна, колкото избора на подходящ домашен любимец.

За да се чувства вашия домашен любимец комфортно клетката трябва да е толкова голяма, колкото може да си позволите. Не се заблуждавайте, че щом може да направи няколко крачки вътре това е достатъчно.

Някой видове имат нужда от по специфична форма и модел клетка, както и от различно разположение на укритията, хранилките и поилките.

Консултирайте се за нуждите на избранаия от вас домашен любимец в специализираните магазини.

Цена: 310.21 лв. :bp:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот tedisvet » Чет Май 08, 2008 8:14 pm

благодаря за информацията зооманиак , но мисля да му направя(имам възможност) още по голяма клетка... все пак може да отида да я видя тази за която ми казваш. някой има ли идея какво може да му е станало?? може ли да е от зъбче нещо..?/????? виждам го че от време на време мляска сякаш дъвче нещто...а за съжаление не мога да му видя зъбките по назад..
tedisvet
Животинче с въпрос

Мнениеот barbie045 » Чет Май 08, 2008 8:24 pm

tedisvet написа:благодаря за информацията зооманиак , но мисля да му направя(имам възможност) още по голяма клетка... все пак може да отида да я видя тази за която ми казваш. някой има ли идея какво може да му е станало?? може ли да е от зъбче нещо..?/????? виждам го че от време на време мляска сякаш дъвче нещто...а за съжаление не мога да му видя зъбките по назад..

аз също имах такива подозриния относно зъба на моята чинчила но той ми даде да му бъркам в устата и видях че всичко е ок
barbie045
В ятото

Мнениеот barbie045 » Чет Май 08, 2008 8:28 pm

tedisvet написа:[mood_feelings_hurt.gif] Здравейте! снощи стана нещо което не мога да си го обясня.
имам каже да знам занапред къде съм згрешила icon_dontknow [mood_feelings_hurt.gif] ПС: в стаята беше хладничко..

може да е получила топлинен удар както моята.Тя също ходеше упоена, но може и да е купена болна.Трябва да я заведеш на ветеринар, за да не се повтори!
barbie045
В ятото

Мнениеот tedisvet » Чет Май 08, 2008 8:42 pm

а когато твоята е получила топлинен удър оживя ли??????? незнам.. съмнявам се да е това.. все пак в стаята беше към18-19 градуса... hsuh ... ще отида да я прегледат все пак дали всичко е наред.. ама така като го гледам нищичко му няма.. даже е много жизнен играе си...
tedisvet
Животинче с въпрос

Мнениеот barbie045 » Чет Май 08, 2008 9:47 pm

tedisvet написа:а когато твоята е получила топлинен удър оживя ли??????? незнам.. съмнявам се да е това.. все пак в стаята беше към18-19 градуса... hsuh ... ще отида да я прегледат все пак дали всичко е наред.. ама така като го гледам нищичко му няма.. даже е много жизнен играе си...

да жив е, но ние реагирахме веднага!В 23,00 часа я водихме, но според мен има проблем със сърцето й.Колкото и смешно да звучи от това се получават гърчовете!
barbie045
В ятото

Мнениеот tedisvet » Чет Май 08, 2008 9:54 pm

и при мен стана към 23.00 часа и гърчовете от каквото и да са хич не са смешни... [mood_feelings_hurt.gif] оф дано не става вече така че.. ще го заведем на едни иследвания и ще видим какво е положението.. много си го обичаме и много се приварзахме към него ..
tedisvet
Животинче с въпрос

Re: Внезапно получи пристъп.. Какво му стана..

Мнениеот tedisvet » Нед Юли 13, 2008 9:12 pm

ок. ЗООманиак, купих му тази клетка :ay: която ти ми каза.. за 310 лв. . той е много щастлив :) :ag: и много много доволен [clover.gif] сега продавам старата клетка , които има нужда от клетка за гризачи може да ме намери на skype: tedkaisvetlio

[clover.gif] :af: :af: :af: :af:
tedisvet
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Нед Юли 13, 2008 9:42 pm

От къде я купи, и за колко лв - я, един човек да ме послуша :ag:

И аз преди 4 дни продадох на един клиент от Враца - търсил я бил 4 месеца - за 2 дни му дойде :ag: :ag: :ag:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот tedisvet » Нед Юли 13, 2008 11:04 pm

майчето я взе , Чичи е при нея защото там е по-хладно , само на нея мога да благодаря за клетката( не че е видяла какво си предложил да вземем) и за това че в момента го гледа. smilie8 ама много ми липсва диването :bw: . клетката не знам откъде я е взела.. каза ми 4е била 300 лв. :bh: icon_ssad но пък малкият ни Чичи е щастлив :ay:
tedisvet
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Нед Юли 13, 2008 11:05 pm

Ама същата ли е бре - като модел :ab:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот tedisvet » Нед Юли 13, 2008 11:09 pm

ами само дето железната решетка е боядисана в черно, инъче е абсолютно същата със всички подробности в комплекта. tongue
tedisvet
Животинче с въпрос

Мнениеот Glas » Вто Юли 22, 2008 8:27 pm

Връщам ви към проблема с пристъпа. Ако сте ходили във ветеринарна клиника, какво предположиха като причина за тези гърчове?
Видях, че t е била около 20 градуса и не може да е топлинен удар. Напоследък попрочетох доста неща за чинчилите, защото ми се вижда много симпатично животинче за домашно отглеждане и се опитах да комбинирам тази информация с това, което знам в областта на биологията на бозайниците и на гризачите в частност. Разбирам, че чинчилите имат несъвършена терморегулация/от физиологична гледна точка, иначе си имат супер-кожухче/, но пък се стремят към топличкото/дори парно/. Явно това е свързано с факта, че чинчилата обитава висопланински области, където е сухо и студено.Това, че не е приспособена да понася топлина е обяснимо и някак може да се внимава и да се преодолее в домашни условия.
Притесняват ме обаче информациите на някои собственици, какъвто е вашият случай – някакви гърчове, които май не са свързани с висока температура. И в другия случаи, който видях пак във форум, пристъпът е след активна физическа дейност. Имам една хипотеза, която ми се иска да коментираме. Пример - чинчила и вискача са високопланински гризачи, които се срещат в планините в Южна Америка. Приспособени са за надморска височина до /а може би и над/ 6000м. При ниска концентрация на кислород на такава височина, животните имат физиологични приспособления, за да са активни при такива условия. Може би е свързано с броя на еритроцитите, но едва ли е само това. Гледала съм филм с вискачи и се вижда, че те са бързи и скачат по скалите, за да избягаг от местните хищници, но като преминат известно разстояние, спират и си „почиват”. Това е заради голямата височина, която не позволява „маратонски” постижения. Възможно ли е сърцето на чиничилите да се претоварва, ако „работят за издръжливост", дори и да са на морското равнище и заради това да са тези гърчове?
Аватар
Glas
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Вто Юли 22, 2008 8:33 pm

Glas,
те така да се информираха всички стопани icon_bowdown icon_bowdown

Аз ще добавя към твоето инфо нещо. Чинчилата не се е променила генетически от дивата си роднина - тоест изкуственото размножаване и разплождане е като при дивите - физиологията им и т н....е 1х1. Тоест това са животни дето не трябва да се натоварват много...

И жегите да се избягват...
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Glas » Вто Юли 22, 2008 10:21 pm

Аз всъщност на чиничила не съм собственик, само проекто-собственик. :ad: Лошото при чинчилите е, че информацията за тях е само възоснова на отглеждане в неволя. В диво състояние живеят май само в 2 резервата и наблюденията върху тях са малко.Информацията за чинчилите е и доста противоречива. Например в руския вариант на Уикипедия се казва, че се хранят и с насекоми.Има посочена и литература, но чак дотам да я издирвам не стигнах. Но това е единствения източник, в който се казва нещо за всеядност на чинчилите. hsuh Затова е важно и да се споделя информация от домашното отглеждане.
Аватар
Glas
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Вто Юли 22, 2008 10:29 pm

Например в руския вариант на Уикипедия се казва, че се хранят и с насекоми.

Кажи ми кой гризач ще откаже насекомо :ab: - щурец; скакалец - и т н....не прощават?
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Glas » Вто Юли 22, 2008 11:18 pm

Да „нашите” гризачи си хапват семена и насекоми, обаче южноамериканските гризачи, както и цялата фауна на този континент са създадени, за да затрудняват студентите по биология и желаещите да ги отглеждат. :ag: Южноамериканските гризачи, в чиято група са капибари, морски свинчета, болдливи такива, чинчили, вискачи и някои други в храносмилателно отношение се доближават до копитните от Стария свят и до зайците. В подразреда, който ги обединява май само бодливите свинчета се срещат в Азия, т.е. Стария свят/естествено различни видове/.Т.е. приема се, че в Южна Америка гризачите заемат нишата на копитните, в т.ч.преживните. Храносмилателната система на чиничилите е към 3 метра, което си е доста. Затова като прочетох, че ядат и насекоми, доста се усъмних. И на фона на всичко това въпросът какво точно да ядат вкъщи тежи със страшна сила.
Аватар
Glas
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Сря Юли 23, 2008 8:09 am

Малцина стопани знаят какво дават на животните си - от къде идва - как е създадена храната - изисквания на животните и т н...

И за чинчили и за други особенни животни си има специално приготвени храни - на база тяхната биология - физиология и т н....но не са 2лв/кг. Българина иска да отглежда без пари...

Една храна може да се комбинира с друга храна - меню седмично - всичко може.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот mimi » Сря Юли 23, 2008 10:48 am

Гърч може да се получи и от липсата на кислород, не само от проблеми със сърцето!!! 100% съм сигурна.
mimi
В стадото

Мнениеот tedisvet » Нед Юли 27, 2008 9:11 am

:ac: така и не отидохме да го прегледаме дали му има нещо , но говорихме с ветеринари и ни казаха че нямат представа от какво може да се получат такива гърчове. от тогава не се е случвало нищо , играе си ,скача, бяга, яде, пие вода.. спи и т.н. , всичко нормално . майчето го пуска от време на време да се разхожда в една стая на горния етаж, а и имаме коте с което чичи много обича да си играят. честно казано наистина липсва доста информация точна и конкретна за това животинче и дори аз не мога да кажа със сигорност от какво има нужда една чинчила и как се отглежда , въпреки че периодично рових в интернет около месец-два с надеждата че ще разбера нещо повече.даже майка ми намерила информация че чинчилите издържали съвсем нормално на температура 30 С :ai: можело да получат топлинен удър само ако температурата е над 35-36 С ... което е Абсурд за мен. затова маи няма как да разбереш нещо повече за тях освен ако го наблюдаваш постоянно и правиш това което видимо му харесва :ay:
tedisvet
Животинче с въпрос

Мнениеот SIO » Нед Авг 10, 2008 6:51 pm

Стамене тук малко си се олял относно критика! Намилаш така все едно си чел ама всичко, знаеш всичко и разбира се видял си къщата на девойчето и как я гледат... Честно казано т'ва отношение отблъсква...
Ся наистина клетката е малко мъничка... Т'ва е клетка за зайци и прасета, за чинчила са крайно неподходящи.

Ся съвсем спокойно може да се вземе 3етажна клетка: стандартната. Не е скъпа.. От сорта 35 лева а не 310 за купчина тел... Или другото купуваш клещи и 5-7м. тел и почваш.... Като съвсем спокойно можеш да използваш дъното на малката клетка... Само заварките трябва да са чисти да не докопат кналфа - много олово...

Чинчилите още имат и много хронични заболявания, които са бомба със закъснител или просото се проявяват и успяват да ги израстат а другото е да се предава по гена.

В много малко сайтове споменават тези хронични заболявания. Аз например имах изпадане на червата. В случая края беше фатален...Веднъж го удари. В случая нищо чудно да има пристъпи и гърчове... Само дано не одари някой важен център... Ама божия работа. Някой неща не се оправят с операция...
И един станиол овиваше мармота в шоколад.
Вълка сит и агнето цяло!
Аватар
SIO
В ятото

Мнениеот 4o4incety » Вто Авг 12, 2008 10:41 am

За чинчили знам твърде малко и нямам наидеч но отговорите на другите бяха доста изчерпателни!Радвам се че чинчилата ти е добре! Но ме инт др колко на колко е тази клетка и колко ще струва плс отговори ми на ЛС
Падна? Всички падат, важното е да можеш да се изправиш!
4o4incety
В пасажа

Мнениеот desita_varna » Пон Дек 29, 2008 10:31 pm

Моята чинчила също получава пристъпи и то всеки ден дори днес я водихме на ветеринар,но той нищо конкретно не каза.От три месеца имам мъжки при нея за разплод и той го получи.Отначало мислех, че е от храната, кер+ разновидност на екстравитал,но сега съм сигурна,че е от недостиг на кислород в стаята е 20-25 градуса,но не я проветряваме често,от днес това ще се промени.Полагам огромни грижи за тях разхождат се всеки ден по 3 часа,но за въздуха не се бях сетила.Ще опитам.За 3 месеца заедно защо нямат още поколение???Това с постоянния достъп на храна до чинчилата мит ли е?защото моята не се успокоява докато не изяде всичко 30/40 грама гранули,сено,парче ябълка не й стигат.Как да има постоянно в хранилката?!?невъзможно
desita_varna
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Вто Дек 30, 2008 9:15 am

desita_varna написа:За 3 месеца заедно защо нямат още поколение???

Женската има вероятност да е дебела (затлъстяли яйчници). Ама вие не ще можете да усетите това, защото не сте следили чрез седмично мерене промяната на нейната тежина в период от 6 месеца. И получените данни да ги сравните с Информация в интернет за нормалното тегло при тези животни по време на развитието им.

Всяко божие животно има нормално тегло. Допускат се минимални отклонения.

Но все пак никой не е длъжен да мери като лудите по кантари животните си. Заради това се определя диета/политика на храненето...която е един сериозен кантар за всяко животно.

Никога не се храни на ОКО.
Никога не се позволява на животното да проси храна.
Всичко е измислено и само някой трябва да следва пътеките.
Животно от глад не умира!!!!!!!!

Когато пише примерно еди колко си грама изяжда нормално за едно ядене еди какво си животно, никой не мери храната (голяма грешка).

Успешен ден и добро утро.

Пълноценна храна с ниско съдържание на мазнини и високо на влакнини. Xtra Vital е добре балансирана храна с много висока усвояемост.Чинчилите имат много чувствителена храносмилателна система.Храната съдържа люцерина,мор- кови,флейкс грах,също и стафиди за енергийна храна за активните чинчили.Добавени са специални минерали, с протеинова обвивка за подобряване на абсорбцията. Разнообразният състав и висококачествените съставки осигуряват много добро приемане.Ниското съдържание на мазнини предотвратява затлъстяването.Люцерината е добавена за подобряване на чревната флора. Прибавеното растение Echinacea увеличава устойчивостта срещу болести. Xtra Vital осигурява жизнени и игриви чинчили с красива и здрава козина. Съвети при хранене: Чинчилите предпочитат да се хранят по едно и също време.При захранване с новата храна може да я смесите със досега използуваната,като постепенно увеличавате дела на новата .Чинчилите се нуждаят от около 25-30гр храна на ден.Осигурете винаги наличие на прясна вода. Съдържание:висококачественалюцерина,грах, соя, екструдирана пшеница,овес, екструдирана люцерина, Стафиди,моркови,царевица.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Вто Дек 30, 2008 9:24 am

Това с постоянния достъп на храна до чинчилата мит ли е?защото моята не се успокоява докато не изяде всичко 30/40 грама гранули,сено,парче ябълка не й стигат.Как да има постоянно в хранилката?!?невъзможно

Да мит и легенди са. Градете собствени мисловни процеси. Четете и сравнявайте всичко. Разсъждавайте.

Кое животно в природата има достъп постоянно до ХРАНА.
Всяко животно от тип "любимец" дори по зоопарковете се знае колко ТРЯБВА да изяде за 1 ден за да е здраво и да се развива добре. Какво трябва да яде и кога трябва да се храни. Всичко това се знае.

Слага се на животното храна. То яде. Храната се маха след това. Животно от глад не умира!!!

Особенно при гризачите е супер вредно храната да е част - постоянна част в жилището...

Знае се даже за колко време усвоява дадена храна - дадено животно (смила и ака). И можете да предположите след колко часа това животно ще е ГЛАДНО.

Колкото е по-малко животното, толкова огладнява по-често.

Етруската земеровка защо яде нон-стоп и умира ако спре да яде 7мин...

Гладът е лечебен фактор. Фактор за преценка дори на здравословното състояние и кондиция на всяко животно.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Radost » Вто Дек 30, 2008 10:17 am

zoomaniak написа:
Слага се на животното храна. То яде. Храната се маха след това. Животно от глад не умира!!!

Особенно при гризачите е супер вредно храната да е част - постоянна част в жилището...

Извинявай, но с това категорично не мога да се съглася! Не знам за чинчилите, не съм се интересувала, но понеже пишеш за гризачите като цяло, при морските свинчета не е така, даже напротив! Храносмилателната им система е така устроена, че е особено важно да влиза непрекъснато ново количество храна. Всяка нова "партида" избутва предишната по храносмилателния тракт напред, като така предотвратява застояването, загниването и развитието на болестни процеси. Затова е изключително важно денонощно в клетките да има сено и вода! Другите екстри като прясна храна и зърнени смески може да се добавят 2-3 пъти дневно в ограничени количества, но сено и вода трябва задължително да има през цялото време. Ето, сам казваш за етруската земеровка, че умира, ако не яде 7 минути. Е, при свинчетата 1-2 дена глад могат да доведат до същото. Затова, когато спре да се храни, първата работа на стопанина е да го нахрани насилствено с каша от стрити гранули и вода и веднага след това да хукне към лекаря.
За чинчилите, пак повтарям, не знам как стоят нещата, но едва ли е много по-различно.

ПП За животно, умряло от глад съм чувала и то често, за жалост, но за животно, преяло със сено - не съм. :ab:
Изображение
Radost
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Вто Дек 30, 2008 10:40 am

Извинявай, но с това категорично не мога да се съглася!

Знаех си, че ще сложиш мнение :ap: - аз понякога нарочно пиша така, за да има някой в опозиция :ap: :ap: и да бъде сложено/слагани още мнения по дадена тема.

А имай и в предвид нивото на хранителната култура/знания на всеки стопани. Доста нива има.

Повечето прочитат един списък с храни - той примерно е 20 вида и слагат на животното 12 вида :ag:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Glas » Вто Дек 30, 2008 11:44 am

Растителноядните животни, особено тези, които се хранят основно с трева и целулозна храна, трябва да имат хапване постоянно. Няма да преядат. Зайци, чинчили, коне - като пример. Това, че трябва да имат храна постоянно означава също, че не трябва да им се дават често или в големи количества продукти с много мазнини и захари.
Тези животни не могат да издържат на гладуване /ако някой си мисли подобно нещо/. На глад издържат месоядните. Различните видове съответно имат различни резерви за справяне с глад. Обаче животно дето яде трева да стои без храна и да му се мери дажбата на грамаж....никак не става. Грамажите се дават за ориентация и за гранулираните храни.
Аватар
Glas
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Вто Дек 30, 2008 11:58 am

Glas :ax: има мерителни лъжички...знае се; може да се научи колко събира даден съд за храна в грама на всяко животно. И ако този съд за храна събира 200гр, какъв е смисъла да го пълни до горе, при условие, че на животното ти му трябват 50гр.

То ще яде цял ден.

Спорен е малко и въпроса с тревопасните...не се хранят по 12 часа на ден...

Идеята ми е да се замислят стопаните за количеството което дават на животните си. Ние го гледаме като грамаж и вид храни. Но животното го поема като химия, както и ние. Когато знаеш химията на храната - знаеш всичко.

Голямо удобство при гризачите са мерителните лъжици от бебешки храни. Продават се и отделно. Масова практика е да се ПЪЛНИ нещо, което стопаните наричат "съд за храна". Сутрин и вечер само да се допълва.

За стопанина спокойствието му е гарантирано ако животното има винаги ПЪЛНА "хранилка".

Малко стопани знаят дори кои хранилки да ползват.

НО ако обърнеме процеса и ползваме мерителни лъжици (1 доза е около 15-30гр...според дизайн и големина). Малката/млада и развиваща се чинчила яде примерно 10гр. (1 лъжица), след 1 месец вече е на 2 лъжици и така нататък.

Друг аспект, който забелязвам аз, че никой не знае коя е основната храна на всяко животно. Коя е второстепенна и кои храни наричаме "глезотиики".
icon_wavey
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Вто Дек 30, 2008 12:06 pm

Относно гладуването.
Тази фраза не всеки може да я разбере според мен тя се сблъсква; размива се в страхът на стопаните и непознаването на химията на храната, за даденото животно.
Та....слагам 100гр (премерени) от пакета с храна за морски свинчета. Зареждам му хранилката за сено. Зареждам и поилката. Слагам в държача за морков - един морков и в 7 сутринта отивам на работа (само пример).

В 20.00 се връщам от работа.

Поглеждам и виждам:
- няма сено
- няма морков
- няма смеските
- вода има...

Няма никакви хранителни останки.

Свинчето свирка весело и иска вечеря.

Питам ви колко време е стояло без храна...кога е изяло последната сламка на сеното и последното зрънце. В 16.00 или в 19.30.

Този пример мога да го дам и за чинчили и за всеки друг дребен гризач. Само ще променя грамажа и другите количества храни.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Вто Дек 30, 2008 12:09 pm

На другия ми работен ден увеличавам на 150гр и на две стиски сено. Моркова остава отново 1 брой.

Пак се прибирам в 20.00

- зърно има около 20гр
- виждам около 30 броя сламки от сено
- морков няма
- вода има

Разбирате ли ме приятели... icon_wavey icon_wavey icon_wavey
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Radost » Вто Дек 30, 2008 12:47 pm

Разбирам те, но това важи само за зърнените и пресните храни. При сеното няма една стиска, две стиски, има пълна догоре хранилка. То ще яде само толкова, колкото има нужда, даже и само заради пиленето на зъбите да дъвче, пак е файда. Вярно, може малко сено да стане зян, да го стъпче и опикае, но по-добре в преразход, отколкото икономия. Просто с някои неща компромиси не могат да се правят.
А че тревопасните ядат по 12 часа и повече, е факт, както и че преживят нощно време. Т.е. пак джвакат. :ap:
Изображение
Radost
В ятото

Мнениеот Glas » Вто Дек 30, 2008 3:10 pm

zoomaniak написа:Ние го гледаме като грамаж и вид храни. Но животното го поема като химия, както и ние. Когато знаеш химията на храната - знаеш всичко.

Голямо удобство при гризачите са мерителните лъжици от бебешки храни. Продават се и отделно. Масова практика е да се ПЪЛНИ нещо, което стопаните наричат "съд за храна". Сутрин и вечер само да се допълва.

Значи, да се знае какви хранителни вещества, микроелемени, витамини и т.н. ,което наричаш "химия", съдържа храната, е само един елемент от това, което трябва да се познава при отглеждането на животни или при изготвянето на хранителен режим за хора. Определящо е също, дали се познава устройството на храносмилателната система на животното, в т.ч. човек, което ще храним - т.е. трябва да се познава анатомията. Случая с гризачите-това е много голяма група животни, с много различно устройство на храносмилателния тракт, които са приспособени към различен тип храна и т.н.
И още - трябва да се знае каква е физиологията - колко енергия изразходва животното, спи ли зимен сън, т.е. трупа резервни вещества, как метаболитно се преработва храната, кои са биологично активните и хранителните веществаза него. За пример само ще дам това, че храненето с целулозна храна и по точно с трева е нещо коренно различно при кон или чинчила и при човек.

Ако стопанинът пълни голяма паничка със сено, а дори и зърно, което обаче не е мазно, за чинчила не е проблем. Ще изяде колкото и е необходимо/ знам, че лесно затлъстяват/. После може да го зацапа и да се наложи да се хвърли, но и това не е болка за умиране. Проблем е ако има много мазни или сладки храни.За животните те са деликатес и те като децата могат да се наядат с тях, без да хапнат друго - така се "лъжат" че са се нахранили и се угояват. Отделно може да се стигне и до недоимък на определени вещества.Така че призовавам всички собственици на чинчили да им дават ограничено количество слънчоглед,орехи, фъстъци, стафиди. Проблем според мен са и т.нар. балансирани храни, от които точно се казва по колко да се дава, но това е отделна тема. Би било много интересно според мен да дискутираме и по нея, но май трябва да се пусне отделна тема - щото не става въпрос за пристъпи... :ad: :ad:
Аватар
Glas
В ятото

Мнениеот Glas » Вто Дек 30, 2008 3:25 pm

... :ag: :ag: За хора е по-лесно - всички имат една и съща физиология и устройство на храносмилателната система - пък колко заблуждения се ширят за храненето сред Хомо сапиенс и колко се препълват паничките.... :ap:

Та по същество - за чинчилите знам, че трактът е дълъг към 3 метра. За храносмилателната им система съм чела, че я оприличават на тази на конете. Това може да служи като много добър ориентир за храненето на това животно. Отделно - храносмилането е двуфазно с цекотрофия - като при зайците. Та сложно животинче е .... :ad: :ad:
Аватар
Glas
В ятото

Re: Внезапно получи пристъп..

Мнениеот girl^from^memorys » Вто Дек 30, 2008 3:26 pm

Може би животинчето има някаква болест моето куче,по-възрастното(няма си порода) си боледува от епилепсия може и това да е кучето ми получаваше ужасни пристъпи точно такива вдървяваше се задушаваше се и дори пяна му излизаше от устата за съжаление тази болест не се лекува като по млад пристъпите бяха по чести,сега го храним само с хубави гранули и храни и близо 1 година не е получавал пристъп вижте ако се повтори пак го заведете отново на добър ветиринар или на няколко защото на мен ми се е случвало да си водя заека на 3 клиники и на 3те различни диагнози и антибиотици.Наблюдавайте го :)
girl^from^memorys
Животинче с въпрос

Мнениеот Radost » Вто Дек 30, 2008 4:10 pm

Glas написа: Проблем според мен са и т.нар. балансирани храни, от които точно се казва по колко да се дава, но това е отделна тема. Би било много интересно според мен да дискутираме и по нея, но май трябва да се пусне отделна тема - щото не става въпрос за пристъпи... :ad: :ad:

Пусни, ако обичаш. Явно имаш много знания, хубаво е да ги споделиш с нас! smiley24
Изображение
Radost
В ятото

Мнениеот desita_varna » Пон Яну 05, 2009 10:05 pm

Вече попаднахме на един ветеринар, който не е чувал за чинчила...Къде да отида? На кого да се доверя? Не мога всеки ден да го сменям.
desita_varna
Животинче с въпрос

Мнениеот andaluz » Пет Яну 23, 2009 10:39 am

Аз не разбирам от тези животинки,но искам да те попитам как така няма да сменяш ветеринара? Нима си готова да обречеш чинчилката си да стане опитно животно? От ника ти съдя,че си от Варна.Не е възможно да нямаш избор!!! А и от по-малко село да си какво от това? Нима си си взела животно,което да обичаш до първия създал се проблем и да го оставиш на призвола на съдбата? Извинявай,не искам да съм груба,но наистина съм шокирана\ако правилно съм те разбрала\че нямаш намерение да ѝ потърсиш по-добро медицинско обслужване!!! Потърси в нета,обиколи града,влизай във всички кабинети и говори с тях,задавай всички въпроси,които те вълнуват.По отношението им към теб ще си направиш извод как биха се отнасяли и към животинката ти. Аз ти препоръчвам да избереш кабинет,който има и лаборатория и е 24 часа на разположение на своите пациенти и при необходимост посещения по домовете и на въпрос „Ако чинчилката ми има нужда от специалист-примерно дерматолог- към кого бихте ме насочили?„ получиш отговор „Ние ще влезем във връзка с колегата„ вместо „Ами при д-р Едикойси на ул......№...„. Развираш ли ме? Всяко животинче заслужава максимално добро и компетентно медицинско обслужване,а не първия или най-близкия доктор.
Когато порастне, малкото на маймуната става маймуна, прасенцето става свиня, магаренцето става магаре, козлето - козел и т.н. Човекът е единственото същество в природата, чийто деца, когато порастнат, могат да се превърнат в едно от гореизброените животни.
Аватар
andaluz
В пасажа

Мнениеот Erykahhh » Съб Юли 17, 2010 8:51 am

Здравейте!
Исках да споделя с вас подобен проблем.
Предната нощ ме нямаше вкъщи и когато се прибрах сутринта, потърсих моята чинчила Макарон в клетката, но той не беше там. Явно по някое време през нощта е изкъртил една пръчка от клетката си и е избягал. Видях, че е супил чаша, беше преял кабела на рутера, както и кабелната. Аз и близките ми предполагаме, че се е натровил, защото изключвам варианта да е получил топлинен удар, тъй като в стаята, в която седи клетката на Макарон винаги е хладно.. Та като видях поразията в стаята почнах да го търся.. по принцип обича да се крие под дивана, преместих го малко и видях, че Макарон наистина е там, седеше неподвижен до крачето на дивана. Взех го в ръка, почнах да го гушкам и в първия момент не можах да се усетя, че му има нещо, защото по принцип е гальовен и дава да си го мачкам. Когато обаче реших да го прибера в клетката му, той почна да трепери целия, направо се тресеше, легна на една страна. След това го извадих от клетката, сложих го на дивана, а той едвам направи няколко крачки, беше много зашаметен, стори ми се, че не иска да си мърда предната лапичка. Тогава предположих, че може би докато съм мърдала дивана, някак си съм го наранила. С приятеля ми тръгнахме веднага до ветеринарна клиника, където да го прегледат и да кажат какво му е. В колата го сложих в клетката, защото си помислих, че ако съм му повредила лапичката по някакъв начин, не е правилно да го гушкам. Като го сложих в клетката, той легна на една страна,вдигна си едната предна лапа, постоянно се клатеше и трепеше, а погледа му беше толкова измъчен, стреснат, не го бях виждала така. Беше страшно задръстване и пътувахме 50мин близо, климатика работеше, аз постоянно говорех на Макарон и го галех по ухото, а той почна да се предава, дишането му се забави, почна да си затваря очите и не реагираше на почти нищо :((( Адски гадно ми беше да гледам животинката ми да се мъчи така, умираше. Когато пристигнахме в клиниката, приеха ни и ветеринаря тръгна да го преглежда, Макарон живна.. изведнъж. Прегледаха го за фрактура, счупване - за щастие нямаше. Оставихме го няколко часа под наблюдение в клиниката. Когато го взехме привечер, беше добре и си го прибрахме.Аз го гушках, а той си спинка на рамото ми 2ч. поне. Беше малко омърлушен, но после му дойде апетита и се оправи,.. Незнам какво е направил докато е бил навън, но се радвам че се оправи и е жив и здрав :))
Erykahhh
Животинче с въпрос

Назад към Чинчила