Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Как се хваща чинчилата?

Как се хваща чинчилата?

Мнениеот Kiril » Нед Дек 07, 2008 3:07 pm

Здравейте,
казвам се Кирил, на 7,5 г. от София/Варна.
Отскоро си имам чинчила в къщи. Кръстихме я Чинчи, на 1 годинка и е много сладка.
Имаме затруднения в превръщането й на наш приятел.
Ще ми помогнете ли?
Имам голямо желание това да се случи, но не успявам да го постигна.
Тя се страхува от нас - подскача и ни напишква всеки път, когато посегна към нея.
Иначе като й давам храна не се страхува толкова и идва в ръката ми.
Но, ако се опитам да я хвана - веднага изпищява и подскача в най-далечното място в клетката. :ajaaski: :bp:
Kiril
Животинче с въпрос

Re: Как се хваща чинчилата?

Мнениеот zoomaniak » Нед Дек 07, 2008 3:14 pm

Оставете я сама да излезе от клетката си.
НО - ако не е свиканала с вас - социализирана да е - излизането извън клетката ще е супер опасно за нея.
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Kiril » Нед Дек 07, 2008 4:08 pm

(Сега е майка му на Кирчо).
Това е ясно..обаче очевидно синът ми има проблем с търпението..)))

Опитвам се да го накарам да повярва, че трябва да я остави сама да излез, но той й се дразни, че не идва при него..
Пускахме я няколко пъти из къщата, но ми е много трудно след това да я хвана..Има ли някакви по-лесни начини?
Kiril
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Нед Дек 07, 2008 4:24 pm

Кирил да и дава лакомства/храна от ръката си. Даже ако трябва да я храни от ръка когато ТЯ е на вън. Тоест като излиза да е гладна и да има ТЯ стимул да му идва към ръката с храната. Бавно с другата ръка да я гали или докосва.

Трябва да свикне ТЯ с човешката ръка/докосване/притискане и т н....миризма. Ако не свикне просто няма да я пускате или ще я пускате от време на време и т н....ще я прибирате трудно и така нататък...

Всяко животно има характер - опознайте характера и ще я спеелите на своя страна.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Нед Дек 07, 2008 4:39 pm

Я ми опишете физически как протича процеса по хващането.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Kiril » Нед Дек 07, 2008 9:49 pm

Ами..когати си поде ръката в клетката, тя идва и души..взима и храна от ръката и не бяга..Но щом посегне да я сграбчи и духва..понякога с крясъци, подскачане нагоре и подпикване срещу него.. :ac:
В момента сме я пуснали да тича из хола и идея си нямам как ще я прибера..? :bu:

Сложих й храната в клетката, но не припарва..
Kiril
Животинче с въпрос

Мнениеот Kiril » Нед Дек 07, 2008 10:15 pm

имаме еси една чинчила от 2 седмици и е ного сладка
но еного страхлива можетели да ни помогнете?
дано да можете защоото ако можете ще ви бъдем много благодарни
знаетели как се хваща чинчила?
[smile3537.gif]
Kiril
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Нед Дек 07, 2008 10:50 pm

Животните не са програмирани да имат поведение - такова което да е угодно на нас. Ние се съобразяваме с тях - не те с нас.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Glas » Нед Дек 07, 2008 11:03 pm

Здравейте! Да не ви отчаям, обаче трябва да ви кажа, че чинчилата трудно се хваща, а и е най-добре да не се хваща изобщо. Аз мисля, че съм намерила добър вариант като не я хващам, а чакам да се качи на ръцете ми сама и така я нося, обаче пак внимавам като се размърда да не скочи върху нещо опасно. Освен това, за да свикне с мен ми трябваха 2 месеца супер търпение, въпреки че чинчилата си я взех от човек, който ги е социализирал и не я беше страх от хора.
Трябва да имате много търпение, да играете с чинчилата, но без резки движения и без да посягате към нея. Плаши се също много от сенки. Но иначе е много любопитно животно и това помага при общуването.
Още: ако е навън и я е страх има проблем. Опитайте да сложите клетката на земята, заградете наоколо с някакви кутии примерно и сложете стълбичка към отвора на клетката. Оставете я после и най-вероятно сама да се прибере.
П.С. Мисля, че ако Кирчо е под 10 години е много малък за чинчила. По добре майката да се занимава, а Кирчо примерно може да я научи да се храни от ръката му. В някои специализирани текстове изрично пише, че чинчилите не са подходящи животни за деца, но предполагам, че ще се справите. Чиничилата е много готино животинче, нищо че е плашливо.
Аватар
Glas
В ятото

Мнениеот barbie045 » Пон Дек 08, 2008 12:08 am

Kiril написа:Здравейте,
казвам се Кирил, на 7,5 г. от София/Варна.
Отскоро си имам чинчила в къщи. Кръстихме я Чинчи, на 1 годинка и е много сладка.
Имаме затруднения в превръщането й на наш приятел.
Ще ми помогнете ли?
Имам голямо желание това да се случи, но не успявам да го - веднага изпищява и подскача в най-далечното място в клетката. :ajaaski: :bp:

Така първо се успокой.И мояа първа чинчила се казваше Чинчи.И по темата.Чинчилката ти е ацки стресирана от обстановката.Напълно нормално е това.Просто я устави трябва и поне месец-два, за да се адаптира.Моята също в началото не ми даваше да я хващам, пищеше, но не ме напишква ше.Но постепенно се управи.Това, което се случва с твоята чинчилка, се проявява при малка по възрастните около 6-7 месечна възраст.Недейте да я пускате около 1-2 седмици.Оставия да осъзнае, че клетката е нейния дом.Това, че не бяга от теб, когато й даваш храна е огромно постижение и трябва да се гордееш с това.Остава само да преодолеете напишкването.Както казах една седмица стойте далече от нея-нито галене, нито говорене, нито пускане, само храна давайте.Знам, че звучи страмно, но това е начина.След седмица започни леко да се доближаваш до нея.Сложи си главата близо до клетката и стой няколко секунди.Тя ще се уплаши и ще се скрие, но ще те гледа.После много плавно и бавно се изправи.Колкото й смешно да звучи трябва да си говориш с нея.Аз го правя непрекъснато.А относно хващането има още много време да мине, за да се научиш да я хващаш.Трябва да не тръгваш от гъза, защото се плаши, а отпред може да те ухапе.На мен ми отне около половин год. време, за да се науча да я хващам`професионално`-смисъл не е имало случай, когато да искам да я хвана и да не може.Това става като застанеш пред нея и прецениш на къде ще тръгне и колко на високо ще скочи.Но първоначално ти препоръчвам да я пускаш в по тесни пространства и ако искаш да я хванеш да и метнеш бързо една тениска отгоре и да я гушнеш.Така няма да те ухапе, а и не мое да се задуши тъй като като я вземеш тя си прави отвор за главата.Аз така правя, когато я изпусна в стаята ми и имам работа, та не мога да се занимавам с нея.Успех.Трябва да си търпелив.
barbie045
В ятото

Мнениеот barbie045 » Пон Дек 08, 2008 12:12 am

Kiril написа:Ами..когати си поде ръката в клетката, тя идва и души..взима и храна от ръката и не бяга..Но щом посегне да я сграбчи и духва..понякога с крясъци, подскачане нагоре и подпикване срещу него.. :ac:
В момента сме я пуснали да тича из хола и идея си нямам как ще я прибера..? :bu:

Сложих й храната в клетката, но не припарва..

Също това, което се случва, че бяга щом Кирил понечи да я хване идва от това, че щом му е дал храна-на чинчилата, тя се чувства спокойно около него поне за малко и едва ли не още дъвче и посягате да я вземете.Аз познавам чинчилката ми отлично и повярвайте колкото и да сме близки, когато понеча да и взема храната е способна да ме ухапе.
barbie045
В ятото

Мнениеот Kiril » Пон Дек 08, 2008 12:41 am

Благодаря на всички..
Явно избързахме, защото пуснахме Чинчи да се разхожда към 20 ч. и още не можем да я приберем в клетката... :bu:

Опитах се да запуша всички дупки..но незнайно как се завря под умивалника, зад миялната машина..Няма как да я изкарам от там..
Оставих й семки и бонбонки като пътечка до клетката..появи се и тъкмо да мръдна и отново се скри в "хралупата си"

Какво да правя?!
Kiril
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пон Дек 08, 2008 1:12 am

Аз винаги се чудя защо в този свят на рискове - искате чинчилите ви да са като кучета и да ходят по стаите.

Една голяма волиера.
Едно метално колело за чинчили. Да са във форма.

И мирни и щастливи стопани. icon_dontknow
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Kiril » Пон Дек 08, 2008 2:04 am

zoomaniak написа:Аз винаги се чудя защо в този свят на рискове - искате чинчилите ви да са като кучета и да ходят по стаите.

Една голяма волиера.
Едно метално колело за чинчили. Да са във форма.

И мирни и щастливи стопани. icon_dontknow

Ами изобщо съм нямала такива "напъни" да я пускам..
НО..във всички форуми досега всеки казва, че е хубаво да се пускат за по час на ден да се поразтъпчат.. icon_crazy
И поне в 5 магазина съм питала също за всякакви удобства за чинчили и нямат..
Кажи какво е волиера и къде да намеря и нея и металното колело??

И моля, имай предвид, че това го чете едно 7 годишно дете..едва ли ще разбере леко ядливата ти забележка..
Kiril
Животинче с въпрос

Мнениеот bu6i » Пон Дек 08, 2008 2:14 am

:ag: :ag: :ag: Да ве Зоо, кво е това волиера icon_dontknow :ag: :ag: :ag: [211454.gif]
bu6i
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Пон Дек 08, 2008 2:17 am

волиера (в основата си е термин за обширна клетка за птици. а преведено за гризачи е просто голяма клетка с аксесоари за определен тип гризачи - окомплектована)

Изображение

Колело - диаметър 30см:

Изображение

Изображение
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Пон Дек 08, 2008 2:19 am

Градинска волиера:

Изображение

Стайна волиера:

Изображение
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Пон Дек 08, 2008 2:21 am

Ако имате възможност/проект/време и майстор - можете да си направите личен стаен/семеен проект за 1-2 животни.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Пон Дек 08, 2008 2:27 am

Ако искате лукс качество:

Изображение

Разбирате ли ми намеците, които са само добронамерени???
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Kiril » Пон Дек 08, 2008 2:33 am

Thanks!
Мойта клетка е като последната - само, че на 3 етажа..
Обаче няма "екстри"..(

Благодаря за снимките на колелото - но откъде мога да го купя?
И му бях сложила дървена кутия за къщичка, но я изгриза цялата..

Ако това животинче оцелее, когато си купя собствена "къща" ще му отделя едно ъгълче за такава волиера..))
Kiril
Животинче с въпрос

Мнениеот Glas » Пон Дек 08, 2008 5:40 pm

Съвсем нормално ми се струва, когато къщата е изгризана да се подмени с нова. Колко голяма е клетката на 3 етажа - ако има място, без да се създава опасност животното да се нарани, може да се сложат различни дървени пръчки или играчки/мостчета, стълбички/ има ги по зоомагазините. Може и сам човек да намери подходящи - само да не са от смолисти дървета като бор ит.н. - най добре от плодни дръвчета с мека дървесина, несмолисти. Съвсем нормално те се изгризват след време. Играчките и пръчките са необходимост за животното.
Освен това не знам кой ви е казал, че чинчилата трябва да се пуска, дори при условие че бяга от вас и не можете да я приберете и да контролирате ако гризе нещо - но не е добра идея. Може би са ви казали, че ако няма с какво животното да се занимава в клетката, разходките из стаята ще са компенсация , но ви уверявам, че не е така.
Аватар
Glas
В ятото

Мнениеот Kiril » Чет Дек 11, 2008 12:55 am

Танкс,
вече съм й поръчала всичко необходимо, за да не скучае в "дома" си..)
ПОвече-никакво пускане, че два дне не можем да я хванем и приберем обратно.. [smile3537.gif]

Прави ми впечатление, че нещо май не й харесва храната.. icon_dontknow
Купих й от храната на Скалар, и от 2-та вида..опита ги , дъвчеше ги вяло ден-два..сега не ги докосва..
Днес й сложих някакви пръчки от зеленчуци - гризе ги..ама само на тях?
Kiril
Животинче с въпрос

Мнениеот Glas » Съб Дек 13, 2008 1:56 am

За храненето има статии, но понеже е свързано и с общуването, пиша мнение тук. На опаковките на храните обикновено пише, че съдържат всичко необходимо и проценти за хранителните вещества, пепелно съдържание....Отделно има насипна храна за гризачи, в която лесно се вижда какво има - обикновено пресована люцерна, фъстъци, царевица и т.н. По мое мнение храната е добре да е такава, че чинчилата/това всъщност се отнася за свички животни, в т.ч. човек :ag: :ag: / да може да си избира. Организмът сам подсказва от какво има нужда - т.е. какво и се яде и какво не. Препоръчвам ти да сложиш 2 малки панички - в едната да сложищ специализирана храна за чинчили - напр. моята е Витакрафт, или Беафар, има и други фирми...тази храна е във вид на гранули, пелети или както там им казват - пресовки или екструдирани "хапки". В другата паничка сложи от насипната храна за гризачи, обаче гледай да няма много от мазните ядки/фъстъци, орехи/. Ако има такива ги махни. Давай на чинчилата от тях от ръка отделно - може всеки ден да е нещо различно. Така е и със сушените плодове - по малко, за да не затлъстее много. Примерно един ден стафида, после орех, после бадем и т.н. Слънчогледа също по 1 семка. Моята чинчила най-много се радва на тиквени семки - давам и 1-2 семки понякога, сурови. Но и с тях не бива да се прекалява, защото са мазни. Обича и сухар. И сено да си има винаги.
Аватар
Glas
В ятото

Мнениеот Kiril » Пон Дек 15, 2008 1:17 am

Благодаря!
Сега и взех някаква вносна и като че ли прояде..))
Купих и съшо тука от он-лайн схопа колело, къща и пясъчна баня и .....не могат да влязат през вратичката на клетката! :bp: [smile3537.gif]
Колелото едвам го наврях - но...никакъв интерес.. :ag:
Kiril
Животинче с въпрос

Как да накарам чинилата си да идва където искам?

Мнениеот Kiril » Нед Дек 21, 2008 8:42 pm

Здравейте,

Някой може ли д ами отговори на въпроса-как да я накарам да отидете където искам?
Тя постоянно седи на високо в клетката и искам да я накарам да слезе долу на входа, за да я хвана..
Kiril
Животинче с въпрос

Re: Как да накарам чинилата си да идва където искам?

Мнениеот 4o4incety » Нед Дек 21, 2008 10:47 pm

Ако искате тя да дойде при вас трябва да имате много търпение и лакомства в ръката си.Говорете и мило ако все още не е свикнала с вас,когато направи нещо по начина, по който вие искате, я наградете с лакомство.Викайте я до вас, като преди това вземете в ръката си лакомство и й дайте да го подуши - когато дойде до вас и го дайте.Така може би ще се научи!
Успех!
Падна? Всички падат, важното е да можеш да се изправиш!
4o4incety
В пасажа

Мнениеот Stefan Caromov » Съб Дек 27, 2008 3:19 pm

При мен пък няма такива проблеми,както при Кирчо. Когато и отворя вратичката на клетката ,тя излиза ,разхожда се из стаята и ,когато и писне ,или идва в леглото и ляга на другата възглавница и се закача с мен ,или сам си се прибира в клетката и плюска хе хе хе. Моята клетка е вероятно същата като и Кирчовата - като тази на последната снимка ,но 3 етажна ... всъщност ,ако броя и самия под на легена ,става четириетажна... долу настилката е сено и талаш ,паничката с храната ми е също там ,а до нея е закачена поилката... Къщичката и е от другата страна на легенчето и в него също има сено и талашче,а ваничката и е на последния етаж .... ама що само в ваничката се научи да ака не ми е ясно ...ааа и спи там понякога
Когато Хенри Форд видел по улиците да минава Алфа Ромео, свалял шапката си от удивление и уважение
Alfa Romeo 156 2.0 Selespeed Distinctive
Аватар
Stefan Caromov
В ятото

Здравейте. :)

Мнениеот katti_skeet » Съб Яну 31, 2009 1:50 am

Искам да споделя и моя краткотраен опит с "моята" чинчила. Но най-вече да се оплача и да дам важен съвет на тези които искат това страхотно животинче.
Моля всички да помислят добре дали могат да си позволят грижите и вниманието,което тя изисква!!!
Така.. на моя проблем... всъщност аз нямам чинчила, но съквартирантите ми са си взели- оплаквам ви се от тях! Всичко, което знам за грижите е от вас. Влюбена съм в това животно, но милото си няма нищо от това, което тук споменавате. [mood_feelings_hurt.gif] Не е малка, но дори си нямаше пясък. Колкото ми позволяват финансите й купувам, но има нужда от толкова неща. Болно ми е да я гледам. Моля Ви- мислете преди да си купите!!!
Когато я взимах в началото беше и необщителна- такова е животното- казваха те. Започнах да й говоря и да я залъгвам в клетката с храна да свикне с мен, после докато тича из стаята не сам я закачала и тя започна да идва на леглото. Малко след това започнах да я галя докато се "преборва" да излезне. Сега (две седмици по-късно) спокойно се качва на рамото ми и идва до устата ми да краде храна, :ap: сяда в мен и ми дава да я галя по малко. Имаме голям напредък- с любов и внимание.
Отново благодаря на всички тук- от мен и от Заза.
katti_skeet
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Съб Яну 31, 2009 8:48 am

katti_skeet - има хора родени за стопани и слон да им подарят пак ще намерят правилния подход и правилния метод за отглеждането му - евала на такива хора като тебе - още нямаш животно и казваш МИСЛЕТЕ :bp: :bp: :bp: :bp:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Glas » Нед Фев 01, 2009 7:42 pm

Ако понякога имате проблеми с финансите или е почивен ден и няма откъде да купите пясък за чинчилчето, може да почистите стария на ръка/ако трябва го пресейте/ и после го препечете на силна фурна. Така пясъкът се дезинфекцира и може да се използва още известно време.
Аватар
Glas
В ятото

Мнениеот katti_skeet » Пон Фев 02, 2009 3:34 am

Благодаря, Zoomaniaк. :ag:
Може би си прав- аз от както се помня все се занимавам с животни, а съм имала котка само за 2 години. Останалите никога не са били мои. хаха Явно трябва да сменя професията си.
Без да искам да обиждам никого- Проблемите с животните (дори бездомни) идват единствено и само от хората- било стопани или не.
Относно мисленето- тези, които не мислят само мъчат животинките.
katti_skeet
Животинче с въпрос

Мнениеот audace » Сря Фев 04, 2009 6:19 pm

да споделя и аз сега. Сигурно имам много голям късмет с мойта малка госпожица, но на втората седмица тя беше вече свикнала с мен и приятеля ми. Скачаше по нас, закачаше се. С хващането още имам проблем ако я пускам да щъка из вкъщи посред бял ден. установих, че тогава е сънена и е крива - не иска никой да я пипа. Най-удобното време според мен е да я пускам към 22-23 часа. Тогава нямам никакви проблеми. Когато реша, че е време да я прибера или я хвашам (нямам проблеми с това) , или просто отварям клетката, сипвам малко храна, но така, че да ме види и тя, задържам вратичката отворена и тя влиза. Но в началото не я пусках толкова - навирах си ръката в клетката и така я галех. чак след 1 седмица я пуснах навън да играе :)
audace
Животинче с въпрос

Мнениеот andaluz » Пон Юни 08, 2009 10:33 am

Край на междучасието
Когато порастне, малкото на маймуната става маймуна, прасенцето става свиня, магаренцето става магаре, козлето - козел и т.н. Човекът е единственото същество в природата, чийто деца, когато порастнат, могат да се превърнат в едно от гореизброените животни.
Аватар
andaluz
В пасажа

Назад към Чинчила