Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Зъбките...

Как си точат зъбите вашите чинчили?

Мнениеот Bamfi » Чет Дек 13, 2007 3:06 pm

Здравейте. Имам мъжка чинчила от около месец. Прочетох, че е добре да си точи зъбите на нещо дървено, след което тръгнах да търся по зоомагазините. На 4-5 места ми предлагаха минерален камък, но аз бях чела, че е добре да е от дърво, и в крайна сметка намерих каквото ми трябваше. В началото той си го използваше, но сега не му обръща особено внимание и използва разходките в коридора, за да си точи зъбите на мраморните лайсни до стените (високи са десетина сантиметра и му е много удобно). Предполагам, че не е особено опасно, но все пак - минералният камък няма ли да му е по-полезен? Дават ли се такива неща на чинчили? Благодаря.
On a long enough timeline, the survival rate for everyone drops to zero.
Bamfi
Животинче с въпрос

Мнениеот mommovet » Чет Дек 13, 2007 4:03 pm

Както всяко живо същество и чинчилите имат нужда от разнообразие - сигурно и е омръзнала играчката. Намери от някъде букови или дъбови клони или насечени пънчета и и ги давай след изваряване. Когато и омръзне - следващото и така.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Re: Как си точат зъбите вашите чинчили?

Мнениеот Fantango » Пет Апр 25, 2008 5:41 pm

начи аз ма моя звяр сам му сложил едно датжо от тия за камина и печка и тои си лежи на него то4и си забите и като цяло е мн полезно пробвай smiley24 smiley24 smiley24
Fantango
В стадото

Мнениеот mai4eto » Пет Май 30, 2008 10:29 pm

:ab: :ab: :ab: Моята си точи зъбите на кретерите й :ab: :ab: :ab:
mai4eto
Животинче с въпрос

Мнениеот mai4eto » Съб Май 31, 2008 9:28 am

Точи си зъбите и когато хапе клетката
mai4eto
Животинче с въпрос

Мнениеот barbie045 » Нед Юни 01, 2008 11:01 pm

Bamfi написа:Здравейте. Имам мъжка чинчила от около месец. Прочетох, че е добре да си точи зъбите на нещо дървено, след което и използва разходките в коридора, за да си точи зъбите на мраморните лайсни до стените (високи са десетина му е по-полезен? Дават ли се такива неща на чинчили? Благодаря.

Да моята също така прави като на бамфи!Значи винаги трябва в клетката да има минерално камъче в клетката, така няма да гризе стените, а дървеното трябва да го махнеш, защото вече му е омръзнало!Няма да купуваш ново, а ще откъснеш от дърво клони и ще ги дадеш!Няма да взимаш клони от земята, защото могат да са стари и много мръсни!
barbie045
В ятото

Мнениеот Fantango » Вто Юни 03, 2008 9:32 pm

barbie045 написа:
Bamfi написа:Здравейте. Имам мъжка чинчила от около месец. Прочетох, че е добре да си точи зъбите на нещо дървено, след което и използва разходките в коридора, за да си точи зъбите на мраморните лайсни до стените (високи са десетина му е по-полезен? Дават ли се такива неща на чинчили? Благодаря.

Да моята също така прави като на бамфи!Значи винаги трябва в клетката да има минерално камъче в клетката, така няма да гризе стените, а дървеното трябва да го махнеш, защото вече му е омръзнало!Няма да купуваш ново, а ще откъснеш от дърво клони и ще ги дадеш!Няма да взимаш клони от земята, защото могат да са стари и много мръсни!

като вземеш клони ги потопи или облей много хубаво с вряла вода за да умрът микрибите ! ! ! :ad:
Fantango
В стадото

Зъбките...

Мнениеот audace » Нед Фев 15, 2009 5:21 pm

Моят въпрос е как са разположени зъбките на чинчилите? Има ли някакви особености покрай зъбчетата ?
audace
Животинче с въпрос

Re: Зъбките...

Мнениеот Glas » Пон Фев 16, 2009 5:52 pm

Зъбите на чинчилите са като зъбите на другите от този разред - гризачи. Имат резци/ горни и долни/, които нарастват постоянно и се острят при изтриването/като брадвички :ajaweki: :ajaweki: /, нямат кучешки зъби, а празно пространство/диастема/ и след това кътни зъбчета. Т.е. супер-зъби. По мои наблюдения зъбите на чинчилата не са така остри и с "пробивна" сила като на хамстерите. Повече са приспособени за "дялкане", а не за пробиване. Преди време имах хамстер/и и ми направи впечатление, че хамстерът успяваше да пробива костилки/бадеми/сам. Освен това единият хамстер ухапа един семеен познат така, че направи дупка в пръста му с един замах :ap: . Сега забелязах, че чинчилата не може сама да прегризва костилката на бадемите, затова и давам само ядката. И не хапе - много са добрички
чинчилите.
Между другото зайците също имат диастема, но те за разлика от гризачите имат по 4 кучешки зъба - разположени са два по два един зад друг. Разликата може да се види ако си купите замразен заек за яхния/и да има глава де/.Аз обаче не обичам заешко и не съм виждала заешки зъби в тенджерата :ag: :ag:
Аватар
Glas
В ятото

Мнениеот audace » Сря Фев 18, 2009 8:07 pm

Мерси много за отговора. Забелязах,ч е дъвче със затворена устичка и мърда бузките наляво-надясно като дъвче и си зададох въпроса за зъбките :) пак мерси много :)
audace
Животинче с въпрос

Мнениеот Glas » Сря Фев 18, 2009 8:39 pm

Леле,леле! Сега забелязах какво съм написала за зайците! Това че имат диастема означава, че нямат кучешки зъби. Имат резци един зад друг, а не кучешки зъби! Те им липсват.
Последна промяна Glas на Сря Фев 18, 2009 8:45 pm, променена общо 1 път
Аватар
Glas
В ятото

Мнениеот Glas » Сря Фев 18, 2009 8:45 pm

Т.е. зайците имат повече резци. Ама като съм спала над компютъра, съм сменила резци с кучешки и зайците са станали някакъв непознат хищен звяр... [smile3537.gif]
Ако ми дойде някой път музата ще пусна зъбните формули на гризачи, зайци, хищници и примати. Да се види разликата. Темата е много интересна. И ще ги проверя ....за всеки случай...че като видях за кучешките на зайците.... :ai: :ai:
Аватар
Glas
В ятото

Мнениеот barbie045 » Чет Мар 26, 2009 8:54 am

Те имат 4 зъба, лично съ ги виждала, като горните два са големи и са пред долните, които са по-малки.
barbie045
В ятото

Мнениеот splendour » Вто Апр 14, 2009 9:02 pm

Малчо си точи зъбките на въпросният минерален камък, както и по решетките на клетката, разбира се. Вие какво ще кажете за въпросният камък? Май като цяло полезността му при използването от чинчили е под въпрос..
splendour
Животинче с въпрос

Мнениеот Iveto » Чет Юни 11, 2009 4:07 pm

Мисля че твоето животинче има нужда от ония лекарства за зъбки обаче на знам ползват се за зайчетата. :ajatki:
Iveto
Животинче с въпрос

Мнениеот blackrose1989 » Чет Юни 11, 2009 7:16 pm

Доколкото съм разучила нещата (от хора, отглеждащи чинчили и от статии), не са им необходими никакви лекарства за зъбки или минерални камъни. Даже може да навредят. Едно-две клончета от овошка, изсъхнали и преварени, в клетката върши добра работа. Така хем като са пуснати не гризат мебели, ламперии и кабели (поне при моята така се реши проблема). Казаха ми, че е хубаво да има креда за гризачи - за да си набавя калций, но не съм и взела още.
Аватар
blackrose1989
В ятото

Мнениеот teddynsun » Чет Юни 11, 2009 7:51 pm

Като си взех чинчилата тръгнах по зоомагазините да и търся някакви дървени играчки. Купих и една за 6лв, на която тя видя сметката за 2 часа и реших,че трябва да измисля нещо друго за гризкане.Клони трудно мога да и предоставям редовно и за това го измислих - купувам и от време на време комплект готварски дървени лъжици (от магазина за левче) и ги завръзвам на едно въженце в клетката. Играта е бясна, резултатът - изгризани лъжици,здрави зъбки и здрави мебели :ag:
teddynsun
В стадото

Мнениеот green_orange23 » Чет Юли 23, 2009 5:17 pm

[prlt.gif]

Четете правилата ни.
green_orange23
Животинче с въпрос

Мнениеот audace » Нед Авг 02, 2009 9:07 pm

Аз пак имам въпрос за зъбките - на последно време се мъчи да гризе ожесточено всичко, което докопа. Преди пак гризкаше, но сега е по-устремена към гризане повече от всякога. Въпросът ми е дали е свързано със някаква смяна на зъбчета - има ли изобщо такова нещо при тези животинки? чуди се какво да захапе постоянно - поилката е изгризана, лигенечето на клетката също, портмантото вкъщи е цялото нагризано, ии изобщо не остана нищо недокоснато. На какво може да се дължи тази пораснала нужда от гризкане?
audace
Животинче с въпрос

Мнениеот Glas » Сря Авг 05, 2009 4:15 pm

Може на чинчилата да и е скучно и затова да налита да гризе повече от преди. Забелязала съм, че предметите, към които проявяват интерес/дървените пръчки, които разнасят и гризат/ бързо им омръзват. Така че може да слагаш по нещо ново на чинчилата от време на време - например дървена лъжица/чудесна идея на Тедисън/, клончета/ако имаш/. Аз и слагах стълбичка за папагали - беше голям кеф в началото. Качва се на стълбичката и я гризе - така изгриза почти изцяло две стълбички и после на третата не и обрърна такова внимание - сега си стои и от време на време се катери и я погризва, но малко. Може да и сложиш и рула от кухненска или тоалетна хартия, но все пак след час-два ги махни, защото ги консумира.
Аватар
Glas
В ятото

Мнениеот audace » Нед Авг 09, 2009 1:03 pm

ще я пробвам.... мерси много :)
audace
Животинче с въпрос

Назад към Чинчила