Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Реших да си взема чинчила

Реших да си взема чинчила

Мнениеот j0nny » Сря Сеп 02, 2009 7:35 pm

Като цяло не съм от тези, които когато имат въпроси питат тряскат една въпросителна и чакат. Така че нека ви разкажа какво мисля да правя подробно. Също така имам и няколко въпроса.

След месец четене и информиране относно чинчилата като цяло, хранене, поведение, отглеждане, грижи, проблеми реших да се заема с отгорността да се грижа за нея. Да, но заминах в чужбина на почивка за месец, където съм и вмомента, и се отложи покупката. След седмица се връщам и се надавям да я осъществя. След изчерпателната информация, която намерих в интернет относно жилището й, разбрах че хубавите клетки са доста скъпички, а аз имам възможност да направя такава от дърво, замислил съм да е на 4 етажа, като вътре всичко ще е от дърво, къщичка, етажи, стълбички и други екстри. Само мрежа трябва да си купя (забелязвам че на клетките от висок клас стълбичките са от мрежа с доволно големи дупки, които могат да изиграят лоша шега на животинчето, когато е малко, но това е мое лично мнение). Тук е и един от въпросите ми, някой имал ли е клетка от дърво, по-точно питам за пода, дали е удачно да е от дърво или да сложа някаква ламарина вместо това. За влагата не се притеснявайте преди да го сложа ще го лакирам със специален лак да не пропуска. Единствено мисля да закупя от магазина баня за чинчилката, поилка и евентуално сфера / колело. Също така искам да попитам, въпреки че лятото си отива, разгледах се за охлаждането и разбрах че е доста проблемно при тях, някои хора използват речен камък за тази цел, е аз може ли да взема от тук един понеже ги има доста и са красиви, но са от море, на един остров в Гърция съм и водата тук е доста по-солена, дали ще е проблем това? За храненето няма какво да питам вмомента, като гледам основното е че трябва да има гранули/специализирана храна, а останалото меню е доста разнообразно и зависи от всяка чинчила. Такаа идва ред и на един от основните ми въпроси : имам морско свинче (женско) на година и половина, дали биха се сприятелили/съжителстват с чинчилата в една клетка, че да си играят заедно? Като цяло до момента това са въпросите ми, остава само да си намеря чинчила след седмица, като се върна :)

EDIT : Искам да попитам, някой виждал/имал ли е таква клетка?

Изображение
Аватар
j0nny
В стадото

Re: Реших да си взема чинчила

Мнениеот andaluz » Сря Сеп 02, 2009 7:41 pm

:ajaweki: :ajaweki: :ajaweki: :ajaaski: :ajaaski: :ajaaski: :ajaaski: :ajaaski:
Познавам до болка пласмасовия транспортин и дори жилищете в което е сниман :ajaaski: :ajaaski: :ajaaski: :ajaaski: :ajaaski:
И какво общо има тази снимка с чинчила или морско свинче hsuh
Когато порастне, малкото на маймуната става маймуна, прасенцето става свиня, магаренцето става магаре, козлето - козел и т.н. Човекът е единственото същество в природата, чийто деца, когато порастнат, могат да се превърнат в едно от гореизброените животни.
Аватар
andaluz
В пасажа

Мнениеот ИНА » Сря Сеп 02, 2009 7:46 pm

В този пластмасов аквариум или понастоящем дом на китайските Ми мишоци,едва ли искаш да гледаш чинчила в него.Те са в пет размера http://shop.zoomania.org/Akvaristika/Ak ... astic.html От тук можеш да си купиш или да ги разгледаш.
Аватар
ИНА
В пасажа

Мнениеот j0nny » Сря Сеп 02, 2009 8:13 pm

Естествено, че не. Ако сте прочели целия ми пост, би трябвало да знаете къде мисля да я гледам, а относно клетката, приятел ме попита понеже му трябва за неговите мишоци.
Аватар
j0nny
В стадото

Мнениеот zoomaniak » Сря Сеп 02, 2009 8:17 pm

Чинчилите не са за клетки от тип НАПРАВИ СИ САМ - освен ако не си експерт в отглеждането им.

Странна тема [mood_feelings_hurt.gif]
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот andaluz » Сря Сеп 02, 2009 8:27 pm

В специализираните чуждестранни форуми за чинчили има доста модели на клетки „направи си сам„. Ако j0nny владее чужд език ще му е лесно да си избере и модел и съвети на опитни с чинчиите хора.
Моят съвет е, ако случайно не си го прочел вече някъде де, вътрешните степенки и всичко до което може да се „докопа„ със зъбките си чинчи да е от бук или друга твърда дървесина, ако е чам ще ти се наложи да я поправяш всеки месец :bs: Нали си наясно с гризаческите им способности.....нямат нищо общо със свинчето например.... smiley24
И да полюбопитствам - избрал ли си си вече бъдещия домашен любимец или си в процес на търсене?
Кое ще е ръководещото при теб при неговия избор - цена, цвят, социализация или.......? Наистина ми е интересно. При кучетата и котките се знае - породата, а при чинчилите...?
Когато порастне, малкото на маймуната става маймуна, прасенцето става свиня, магаренцето става магаре, козлето - козел и т.н. Човекът е единственото същество в природата, чийто деца, когато порастнат, могат да се превърнат в едно от гореизброените животни.
Аватар
andaluz
В пасажа

Мнениеот j0nny » Сря Сеп 02, 2009 8:48 pm

Материалът от който ще я правя е Роко (вечно дърво, много трудно се обработва, съмнява ме да успее да го унищожи докато е живо :ag: )

Иначе клетката, която съм си харесал е този тип :

http://i6.photobucket.com/albums/y213/s ... G_0317.jpg
(слагам линк понеже незнам дали има оразмеряване, а картинката е голяма)
До момента съм направил единия етаж (т.е. точно като тази) утре мисля да започна втория.
Колебая се дали да не я направя и така като шкаф, да се отваря :
Цък

Ами да избрал съм го, както писах по-горе мислех още преди месец да си я взема, но уви така се развиха нещата. По принцип преди винаги исках куче, но апартамента в който живея просто не го позволява, в крайна сметка се насочих към гризачите, относно цената съм си заделил около 200 лева за чинчила и оборудването й, по нататък знам че ще има разходи, колкото до цвета едва ли ще има голямо значение, за мен външния вид не е главен фактор (въпреки че плюс разбира се), просто обичам животни грижата за тях, и естествено да им се радвам когато са доволни. Разбрах че след трудното социализиране при чинчилата, тя става доста любеобвилна и се привързва към собственикът си.
Аватар
j0nny
В стадото

Мнениеот zoomaniak » Сря Сеп 02, 2009 8:49 pm

andaluz :ba:

Твърдата дървесина не се продава просто така в БГ :ab: продава се на кубик :ab: тоест цената ще му се върже като 2 готови клетки :ab:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Сря Сеп 02, 2009 8:53 pm

Като гледате снимки - дано знаете точни размери и вид на дървесината и още куп фактори. Така наречената от мен ИНСТРУКЦИИ ЗА УПОТРЕБА....щото аз съм виждал клетки в БГ всякакви опити за направа на клетки по снимки в интернет. На които идеи липсват технически данни на материала и т н....

Доста снимки са правени на 1-7 ден от пускането на животното. След 8 месеца приличат на дупе :ab:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот andaluz » Сря Сеп 02, 2009 9:11 pm

Офтопик:
zoomaniak написа:Твърдата дървесина не се продава просто така в БГ :ab: продава се на кубик :ab:
Да не би да искаш да ми кажеш, че ако отида в магазин и поискам да си купя примерно 2 дъски метър на 50 см и няма да ми продадът :ai: То принципно в тази страна всичко е възможно, ама чак пък някой да не иска да ми вземе паричките........
Аватар
andaluz
В пасажа

Мнениеот j0nny » Сря Сеп 02, 2009 9:12 pm

Относно дървесината не се притеснявайте, имам достъп до всякакъв вид дърво и инструментите за обработката му, така че няма да влагам никакви средства освен собсвен труд. Колкото до инструкцийте във втория линк е описано почти всичко нужно за изработката, както и евентуалните опасности :)
Аватар
j0nny
В стадото

Мнениеот zoomaniak » Сря Сеп 02, 2009 9:17 pm

Дървото не е за чинчиловци :ab: но вие си знаете най-добре. Тоест знаете си банковата сметка :ap: :az: - всичко опира до пари :az:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот andaluz » Сря Сеп 02, 2009 9:20 pm

И в испанските сайтове все повече се налага идеята за дървени клетки, доколкото знам и в руските smiley24
Все повече хората се стремят към естествените природни материали smiley24
Аватар
andaluz
В пасажа

Мнениеот zoomaniak » Сря Сеп 02, 2009 9:25 pm

Няма естествени материали за направата на клетки. :ab:
Дървото не знам защо го признават за естествено :ab:
Питайте Испанци - Руснаци за това колко пари са дали за направата на една естествена клетка и в период на още 3-5 години колко са дали :ab:

Дървото чинчиловците го амортизират като аз вестника дето съм прочел днес :ag:

Оффф - вие си знаете. Железно дърво да сложите виж може да се опре на зъбите им :ag:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот j0nny » Сря Сеп 02, 2009 9:32 pm

Така е, който реши да си прави собствена клетка винаги е от дърво.
Но мисля утре да разваля този етаж който направих, ще разбича материала който ще ми е нужен за изработката на всички неща, и ще си го го сглобявам като се прибера в България, после само мрежа трябва да си купя.
Иначе видях друг интересен модел от който мисля да взаимствам някои неща :
http://chinchillacymru.co.uk/buildcage.htm

И още веджнъж казвам, относно изработката и материала няма да имам разходи ;)

EDIT : Възможно е и да я направя от евкалипт, доста е издръжлив и изглежда добре необработено/третирано с препарати. Ето една снимка на пейка която правих днес :

http://viewmorepics.myspace.com/index.c ... i=14258085

Иначе можете да разгледате албума от това лято, на някои неща които съм правил, мисля че като изработка една клетка няма да е кой знае какво.

http://viewmorepics.myspace.com/index.c ... 799&page=3
Аватар
j0nny
В стадото

Мнениеот j0nny » Чет Сеп 03, 2009 3:53 pm

Изображение

Такаа днес реших да започна да правя клетката наново, харесах си едно парче от евкалипт. Само че размера му е 105см, не ми се хабят дългите понеже са по 3 метра.
Понеже аз искам да направя 3 етажа, искам да попитам дали няма да е малко това, примерно ако го разделя по ~35см на етаж, вашите клетки как са? Ако може споделете за да може утре да разбича таблата и да започна да я правя понеже трябва да е готова след 4-5 дни. Нека пишат само тези които имат интерес или искат да помогнат, за да не създаваме излишна работа на модераторския екип.
Аватар
j0nny
В стадото

Мнениеот 4o4incety » Чет Сеп 03, 2009 4:11 pm

Не мога да си представя това, което ти искаш да направиш! Защо не изготвиш план на цялата клетка и не го пуснеш тук? Мисля си, че чинчилата би могла да изгризе това дърво. Колко ще е широка и колко дълга?
Падна? Всички падат, важното е да можеш да се изправиш!
4o4incety
В пасажа

Мнениеот j0nny » Чет Сеп 03, 2009 4:26 pm

Окей, ей сега се захващам набързо да го направя с фотошоп. Иначе това е един от най-здравия материал, смятам ръбчетата които ще се виждат вътре в клетката да ги ламинирам

EDIT : Ето един чертеж за 10 минути, моля без критика, вмомента нямам време, по-късно ще направя сносен със всички неща. Иначе това е идеята ми, затова питах колко са вашите клетки интересува ме по точно 1 етаж, понеже имам 100см дърво и да знам как да го разбича утре.Това отдолу ако се чудите какво е - подвижно дъно тип чекмедже за по-лесно чистене.

http://img90.imageshack.us/img90/9305/plan1t.jpg
Аватар
j0nny
В стадото

Мнениеот j0nny » Пет Сеп 04, 2009 4:32 pm

Дискусията относно клетката ще продължи в тази тема

Тук евентуално можете да ми отговорите на въпросите от първия ми пост, ако въобще сте ги прочели.
Аватар
j0nny
В стадото

Мнениеот alena » Вто Сеп 15, 2009 10:56 pm

Здравей! Правя сама волиери за моите чинчилки.дърво използвам само за рафтчета, да има какво да гризат, иначе трудно се подържа хигиена в клетката. Като още нямащ тези сладки животинки, не знаеш , какви снайпери са и колко хубаво стрелят с урина, когато се ядосват.
alena
Животинче с въпрос

Назад към Чинчила