от meri » Пон Фев 11, 2008 7:07 pm
Хранене на бременни и кърмещи кучета:
Инстинктът за размножаване при животните е може би един от най-силно развитите в сравнение с всички други. В определени моменти той става водещ дори и пред инстинкта за самосъхранение. При домашните любимци до известна степен той се контролира от самите собственици - било то чрез медикаменти (с доста странични ефекти) или с помощта на други методи и средства - лишаване от контакт с индивиди от противоположния пол, ограничаване разходките навън, извеждане само на повод и т. н. Но все пак някои от собствениците на женски животни решават поне веднъж тяхното любимо същество да роди, защото... "така трябва". Първата грешка, която се допуска, е че никой собственик не търси мнението на специалисти по проблема. Стопаните не искат и не желаят да се информират за начините на гледане и хранене на бременни и кърмещи кучета и котки. Защото ако знаеха и спазваха всички препоръки за хранене на животните в такава фаза, убедени сме, че повечето от тях. биха се отказали животните им да раждат. Заплождането, бременността, кърменето, отбиването и захранването на малките са такъв сериозен ангажимент (дори и финансов), че е по-добре да бъде оставен на специалистите по развъждане. В нашата страна няма никакви традиции в тази насока, а също така и уредено законодателство - кой, кога, как и защо може да развъжда кучета и котки. Убеден съм, че комшийското развъждане по поляни и градинки ще продължи още десетилетия. Затова искам да помогна на стопаните, решили да правят това както трябва здравословно и без излишни рискове за майката и бъдещото поколение. Добрият старт в живота на малките започва още от майчината утроба. Правилното хранене на майката по време на бременноста и периода на лактация гарантира едно здраво и силно поколение.
Изследванията, провеждани върху заплодени кучки, показват, че по-голямата част от теглото си майките натрупват през втората половина на бременността - след 33-3б-ия ден. До този момент няма никакви специални изисквания към храната. По-важното е в началото кучката да не се допуска да натрупва излишни килограми, които биха създали проблем по време на раждането.
Нормално е увеличаването приема на енергия и количествата храна да започне след 3б-ия ден, като се спазва правилото "15 на 7". Това ще рече увеличаване приема на енергия с 15% на всеки седем дни. Около момента на раждане кучето трябва да приема около 60% повече енергия в сравнение преди акта на заплождане.
Това може да стане по два начина:
1. Бавно и постепенно увеличаване количеството на храната до момента на раждане. Това е доста трудно и нефизиологично, защото бременната матка притиска всички коремни органи включително стомаха и червата. Дори и необходимото количество храна да се раздели на малки порции, това не решава проблема;
2. По-удачно е използването на специални храни, предназначени за бременни и кърмещи кучки. Тяхното предимство е, че са високоенергийни и животните консумират минимални количества (100 - 400 г в зависимост от породата).
Нормално е в края на бременноста (последните 3-8 дена) кучката да намали консумацията на храна или напълно да я откаже. Това се дължи от една страна на увеличаване на теглото, притискане на коремните органи и ниската физическа активност на самата майка. Желателно е в този случай необходимото количество храна за денонощие да се предлага често и на малки порции.
След отминаване на голямото събитие - раждането, идват най-трудните моменти както за самото куче, така и за неговите стопани. Лактацията е най-сериозният тест, който трябва да се издържи. Той показва колко е правилен и качествен избраният хранителен режим. През този период кучката трябва.да изяжда, смила, усвоява и отделя огромни количества хранителни вещества. Те достигат три-четири пъти по-високи стойности от необходимите за поддържане на собственото й физиологично състояние, когато не лактира.
Нека илюстрираме това с един прост пример: имаме кучка немска овчарка, която тежи около 30 кг и има осем кученца на триседмична възраст, всяко с тегло около 2 кг. През този етап всяко кученце се нуждае приблизително от около 525 Kcal дневно, което ще рече за всичките осем броя около 4 200 Kcal. Бебетата си ги набавят единствено чрез кърмата. Кучешкото мляко съдържа 1 345 ксаl за литър. За изхранване на кученцата ще са необходими повече от 3 литра дневно. При производство на мляко кучката не може да оползотвори 100 % цялата енергия, която се съдържа в храната (коефициентът на полезно действие е около 75%). За да произведе необходимото количество мляко с нужната енергийна стойност, тя трябва да приеме поне 5 600 ксал с храната (4200/0,75=5 600). За да се избегне загyбата на тегло от майката и поддържането й в добра кондиция, на нея са й необходими около 1 500 ксаl. Какво се получава: 5 600 + 1 500 = 7100 ксаl дневно; това е четири пъти повече енергия и храна, която тя трябва да приема през този етап, в сравнение с периода, когато не лактира. Това са изключително високи изисквания (количествени и качествени), които с домашно приготвена храна и добавки на витамини и калций не могат да бъдат постигнати. Животни, хранени така, обикновено в края на лактацията имат такъв окаян вид, че трудно можеда се определи дори и тяхната порода. След това им е необходим много дълъг период от време за възстановяване на биологичните резерви.
Стопаните, които са загрижени за качественото хранене на своите бременни и кърмещи кучки, могат сами да определят техните приблизителни енергийни потребности:
Е = 2х(30хТ + 70)
Е - енергия ксаl дневно
Т - теглото на кучката в момента
Ф - фактор за корекции;
1.0 - бременност 1 - 5 седмица
1.3 - бремеенност 6 - 9 седмица
3.0 - кърмене до 5 броя кученца
4.0 - кърмене над 5 броя кученца
ЕхФ = действително необходимо количество енергия дневно в ксаl
Поради факта, че през периода на пикова лактация на майката са й необходими 3-4 пъти повече храна, то е целесъобразно тя да премине към хранене на воля, т. е. да има непрекъснат достъп до храна. Странно и озадачаващо е поведението на много собственици, които през периода на лактация лишават кучките от вода и ги задължават да консумират само прясно мляко, твърдо убедени, че по този начин ще увеличат количеството кърма. Производството на кърма от млечните жлези на женските животни е изключително сложен биологичен процес. Количеството на млечния секрет зависи изключително много от нивото и качеството на протеина в храната и неговото съотношение с другите съставки. В заключение трябва да подчертаем, че бременните и кърмещите кучета не се нуждаят от специални добавки - трупни брашна, яйца, черупки, мляко, извара, калций и т.н.., масово прилагани от всички "специалисти" по развъждане. В този тежък и труден момент на майката й стига да се храни с подходяща балансирана храна в необходимите количества, която е предназначена специално за бременните или лактиращи кучета.
Коя е тази храна? Вашия ветеринарен лекар би ви препоръчал най-добрата и най-качествената, но не се изненадвайте, ако се окаже и най-скъпата.
Д-р Маргарит Рачев - ветеринарна клиника “Албейтар”