Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Пишкане в къщи

Пишкане вкъщи

Мнениеот mia » Пет Юни 24, 2005 9:37 am

Имам женски дакел на 6 месеца. Сутрин и вечер се разхождаме по 1 час минимум, но продължава да пишка в къщи. Стопаните на другите кучета на нейната възраст ми казват, че отдавна нямат такива проблеми. Ако някой има идея как да я отуча, моля да помогне.
mia
Животинче с въпрос

Мнениеот schnauzer » Пет Юни 24, 2005 10:33 am

след като се нахрани ведна, ама ВЕДНАГА го извеждаш навън, ще не ще ще се изпишка ;)
Изображение
Кучето - по-добрият човек
schnauzer
В стадото

Мнениеот Гост » Пет Юни 24, 2005 10:48 am

Тя пишка и навънка, но проблема е през деня, когато е сама и през нощта. Снощи например я разхождах до 10ч. и си свърши всичко навънка. Сутринта станах в 7.00 и хоп-изненадка с 2 локви.
Гост

Мнениеот zoomaniak » Нед Юни 26, 2005 2:08 pm

имайте в предвид и следното - физическата големина на кучето - колко течности поема чрез храната си и жегата и пиенето на вода - едно малко куче което независимо от породата според мен е малко до 6ия месец пика за 24 часа поне 4 пъти или поне 3 пъти........спокойно - просто свикнете и водете възможно по-често на вънка животното си. това е основен проблем с доста породи кучета докато са малки или в така наречената от мене тинейджърска кучешка възраст :)

ще се оправи положението с израстването на животното
Опитвам се да овладея Хаоса.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот schnauzer » Пон Юни 27, 2005 9:21 am

Освен това при малките кучета метаболизма е по-ускорен, а пък пикочния мехур-малък, и е напълно нормално да пишка през деня когато е сама, това дори би трябвало да ви радва, защото задържането на урина е много вредно както за кучетата, така и за хората. Като поотрасне ще се отучи :)
Изображение
schnauzer
В стадото

Мнениеот Рудка » Пон Юни 27, 2005 3:27 pm

Не се притеснявайте, моят сам спря изведнъж на около 9 месеца
Рудка

Мнениеот lunabg » Пон Юли 04, 2005 11:38 am

Можеш да се опиташ да го приучиш да пишка поне в банята докато отвикне. Така и вече като голямо няма да се притесняваш толкова ако ти се наложи да закъснеш, че мъчиш кучето като не може да се изпишка докато се прибереш и го изведеш.

П.С. А по колко пъти на ден казваш че пишка горе-долу.
Любовта към хората минава през любовта към животните!
lunabg
Животинче с въпрос

Мнениеот sivila » Пет Юли 08, 2005 3:04 pm

С много упорство се постига.Минимум на половин час трябва да се извежда кучето за да свикне да върши всичко извън къщата.При мен се наложи поради "големината" на бебешока ми и сезона през който го взех да пригодя един кашон за тоалетна.Когато се стопли започнахме да се учим,че естествените нужди се вършат навън.Сега ми остава да го науча и да влиза в градината :D
Verba volant,scripta manent.
Acta est fabula.
sivila
Животинче с въпрос

Мнениеот demonofsnow » Съб Авг 06, 2005 4:00 pm

докато те няма за по сигорно да и отваряш балкона та там да си праи ако ше праи
demonofsnow
Животинче с въпрос

Мнениеот Гост » Пон Сеп 12, 2005 1:26 pm

Чувала съм, че може като се изпикае у вас, да вземеш една кърпа, да подсушиш урината с нея и след това да вземеш гумени ръкавици и да натъркаш носа на кучето ти с кърпата. После трябва да оставиш някъде кърпата (на двора, в близката градина и т.н.) за няколко дена. И то би трябвало вече там да се изхожда, но трябва да го водиш на мястото където седи кърпата, за да свикне да се изхожда там. А ако не стане, не знам к'во ще ти помогне!
Гост

Как да науча кучето да пишка на оределено място във къщи

Мнениеот Мадлена » Сря Окт 12, 2005 11:04 am

От около месец и половина имам кученце пясачен боксер на 2 месеча е.Проблема е,че още не може да излизаме на разходки,а и аз искам да я науча да ходи в банята.Но това го прави когато реши или когато сам там :?:
Мадлена

Мнениеот schnauzer » Чет Окт 13, 2005 9:53 am

probwaj като се събуди от сън ку4ето веднага да го закараш в банята, също след хранене и т.н. така ще свикне. Мисля 4е този проблем ве4е го обсъждахме във форума...
Изображение
schnauzer
В стадото

Мнениеот moshimoro » Чет Окт 13, 2005 12:04 pm

Ние имаме дакелче на три месеца. От около месец го учим точно по същия начин - след сън, след хранене и т.н. веднага в банята. Резултата е никакъв. Ходи там само когато му е кеф или е направил беля и иска да ни впечатли. Или пък ходи, пишва малко, чака да го похвалим и хоп, изпикава се на килима :D Явно си е до куче, до характер и аз не знам.
moshimoro
Животинче с въпрос

Osiris_God

Мнениеот Osiris_God » Чет Окт 13, 2005 11:04 pm

Аз имам куче от 10 г. и го научих така: то беше на 36 дена, когато го взех и естествено искаше да пишка навсякъде, НО аз направих така - на около 1-2 часа го взимах и го оставях в тоалетната и стоя с нея там докато не се изходи! Така се научи да ходи в тоалетната на сифона! Опитай ;)
"Във всеки дом може да няма куче , но всяко куче трябва да си има дом" !!!
Osiris_God
Животинче с въпрос

Re: Как да науча кучето да пишка на оределено място във къщ

Мнениеот Мадлена » Пет Окт 14, 2005 8:36 am

Благодаря за съветите на всички.Аз точно така правя сутрин като се сабудя влизаме в банята и тя там пишка ,не го мия за да и мирише и там да ходи през деня.Понягога ходи и на балкона.Случва се да се изпишка в банята и като излезе да го направи на стапката пред хола.Но нали казват,че до 6-7 месец това е нормално,а и като започна да я извеждам ще придобие навик.
Мадлена

Мнениеот schnauzer » Пон Окт 17, 2005 8:56 am

да по принцип кучетата естествено имат желание да пишкат навън, но дори и тогава трябва да прилагаш възпитателни методи, като похвала след като се е изпишкала навън и разхождане веднага след ханене или цън, за да свикне по-лесно
а това за дакел4ето - ами до колкото знам те са си такива, малко на инат правят нещата и по трудно се възпитават.
Изображение
schnauzer
В стадото

Мнениеот Osiris_God » Вто Окт 18, 2005 1:07 am

Ще свикне на всичко постепенно , само да не се учи с БОЙ !
"Във всеки дом може да няма куче , но всяко куче трябва да си има дом" !!!
Osiris_God
Животинче с въпрос

Мнениеот schnauzer » Сря Окт 19, 2005 9:01 am

Osiris_God написа:Ще свикне на всичко постепенно , само да не се учи с БОЙ !

ДА!!!! много правилно! никакъв бой специално за пишкането. И една от НАЙ-ГРЕШНИТЕ ТЕОРИИ: ку4ето е пишкало някъде си преди време и ти го завеждаш там, пъхаш му муцуната и го биеш. Повярвай ми нищо ама нищо няма да разбере, най-много да му насадиш страх от себе си. Кучето не може да свърже пишкането си с престъпление, още повече след време, когото то съвсем е забравило.
Изображение
schnauzer
В стадото

Мнениеот moshimoro » Сря Окт 19, 2005 12:51 pm

ОО да и аз съм на мнение, че пишкането не се коригира с бой!!! Това е естествена нужда и животинчето не е виновно, че ние имаме някакви норми за това къде се пишка и къде не. То не ги знае и е естествено да върши това където му падне, по принцип навън е така. За това когато се изпишка на правилното място трябва да се похвали или награди, а когато го направи на непозволеното място да не се коригира или да се каже НЕ. Те са умнички и разбират.
moshimoro
Животинче с въпрос

Мнениеот lunabg » Сря Окт 19, 2005 1:54 pm

Определено най-важното е да се стои с кучето докато не се изпишка. То трябва да почне да асоциира банята, тоалетната или мястото където искате да ходи по нужда като такова. Не можете да очаквате че кученцето ще се изпишка веднага щом го вкарате в банята. Пробвайте вие да се изпикате веднага без да ви се пика :D Затварянето на кучето в банята или тоалетната също не е удачен вариянт, малкото животинче просто ще се стресира и освен че няма да разбере какво искате искате от него и какво трябва да направи може съвсем да го откажете да влиза в тези помещения.
За това кученце което пишка малко в банята и после на килима, просто пишка, за да си получи похвалата или лакомството и въобще не разбира за какво е всичко това. При него трябва да се почне от самото начало да се тренира пак.
И понеже повторението е майка на знанието :D

СЛЕД СПАНЕ И ЯДЕНЕ СЕДИТЕ С НЕГО В БАНЯТА ДОКАТО ТРЯБВА !!!!
НО НЕ ДА СИ ИГРАЕТЕ ТАМ !!! :P

е това е от мен за сега :) Успех!
Любовта към хората минава през любовта към животните!
lunabg
Животинче с въпрос

Мнениеот moshimoro » Сря Окт 19, 2005 8:19 pm

Това с наградата вече не го прави. Той знае, че банята е място за пишкане. Когато стане от сън го нося там и веднага пишка. И когато усетя, че му се пишка и го заведа си пишка. Дори и сам ходи понякога. Проблема при нас е точно това ПОНЯКОГА. Ако не го заведе човек просто самоинициативата му е едно на 1000. Сигурна съм, че знае, че трябва да пишка в банята, а не на килима. Въпроса е да го върши сам, а не когато някой го занесе.
moshimoro
Животинче с въпрос

Мнениеот HERZLE » Чет Окт 20, 2005 8:49 am

И при мен може да се каже е така! Отскоро си взехме мини-дакел и през 2-3 часа я нося на вестниците и знае, че там трябва да си ходи и го прави, но когато я изпуснем, направо върху килима. Даже за акане вече си има и любимо място хихи :-) Опасна е! Поне вечер в леглото не ги прави тези бели, но когато се събудя я смъквам и тя се изгожда на вестника! Но се надявам да свикне все пак окончателно с вестниците, засега е само седмица при нас ... надеждата умира последна ;-)
HERZLE
В стадото

Мнениеот schnauzer » Чет Окт 20, 2005 1:52 pm

Значи за куче на 2-4 месеца е рано да се о4аква да свикне да ходи на определеното му място, то е още малко. Имайте търпение и бъдете последователни и то ще се научи. Друг е въпроса, че има малко по-инатливи породи (в т. ч. и дакелите, въпреки че много ги харесвам :0). при тях трябва да се подхожда особено внимателно, защото имат склонност да правят разни работи на пук...........
Изображение
schnauzer
В стадото

Мнениеот schnauzer » Чет Окт 20, 2005 1:54 pm

Значи за куче на 2-4 месеца е рано да се о4аква да свикне да ходи на определеното му място, то е още малко. Имайте търпение и бъдете последователни и то ще се научи. Друг е въпроса, че има малко по-инатливи породи (в т. ч. и дакелите, въпреки че много ги харесвам :0). при тях трябва да се подхожда особено внимателно, защото имат склонност да правят разни работи на пук...........
Изображение
schnauzer
В стадото

Мнениеот Мадлена » Пон Ное 07, 2005 10:26 am

Ние вече сме на 3 мес. и излизаме навън. :) Вечери като се прибера ми показва, че е ходила в банята.Е пишкала е и в коридора ,но и това ще отмине.Не я бия ,а само с НЕ и естествено с похвали и лакомства.Голяма сладурана е. :)
Мадлена

Мнениеот HERZLE » Пон Ное 07, 2005 11:46 am

Е, ние сме още малки за разходки, но пък от доста време може да се каже, че ходи само на вестниците. Е от време на време и на килима, но много рядко! Само когато е много развълнувана, от радост или игра и чак не може да се съвземе. Тогава хич не с есеща къде й е мястото за пишкане! :-) Но по принцип си знае! И как няма, нали след това има наградки, хитруша е тя! :-)
HERZLE
В стадото

Мнениеот moshimoro » Вто Ное 08, 2005 11:36 pm

Ние вече се разхождаме, обаче Елмо не може да се научи още да пишка навън. За акането въобще не говорим. Вече по-рядко се изпуска за пишкане на килима, но се случва. И в коридора го прави. Не знам дали ще се научи да ходи в банята първоначално, а после и навън изцяло. За сега като се разхождаме стиска и като се приберем пишка в банята. Акането обаче ни е проблем. Ходи само в хола на паркета или на плочките в кухнята. Винаги на едно и също място. Не знам как ще го отучим. Подхождаме с търпение, защото е още малък и сега се учи, но понякога имам чувството, че никога няма да се научи :?
moshimoro
Животинче с въпрос

Мнениеот schnauzer » Сря Ное 09, 2005 10:02 am

nakolko meseca e?
probwaj като се събуди от сън ку4ето веднага да го izwedesh nawyn, taka също след хранене и т.н.
Изображение
schnauzer
В стадото

Мнениеот HERZLE » Сря Ное 09, 2005 1:36 pm

Може също да намацате любимите му места за акане :-) с нещо люто или неприятна миризма и може да се откаже там да ака! Пробвайте все нещо, за да свиква постепенно, че не се ака и пишка вече вкъщи!
HERZLE
В стадото

Мнениеот moshimoro » Сря Ное 09, 2005 1:39 pm

На три месеца и половина е. Днес пишка навън, но го отдавам на това, че се развалнува от едни големи кучета. И все пак е напредък, дадох му наградка и беше щастлив. Но като се прибрахме пак ака на килима :( Вярвам, че ще се научи сам, прощаваме му, но понякога просто много ме ядосва така след разходка като си върши работата вкъщи!
moshimoro
Животинче с въпрос

Мнениеот Iana » Пет Ное 11, 2005 8:10 pm

Ами продават се едни капки, с които се капе а мястото където искаш кученцато да си върши работата и то по миризмата отива там.
Животинките са мили сладурчета.
Iana
Животинче с въпрос

Мнениеот moshimoro » Съб Ное 12, 2005 8:56 pm

Вече има голям напредък. Като излезем си пишка веднага, мисля, че вече схваща. Пак се изпуска вкъщи, но това с времето ще спре. Вчера даже се излъга да се изака навън :shock: За сега е единичен случай, но се надявам да се повтаря все по-често. :D
moshimoro
Животинче с въпрос

Мнениеот silla » Сря Яну 30, 2008 3:22 pm

Когато видиш, че е направило беля караш ли му се?!!

Защото кучетата са умни и рано или късно ще се усетят че в къщи не се пикае и че не ти е приятно и на теб. Може би скоро ще престане щом е на 6 месеца.Другото е че ако му даваш много вода ... може би ще пикае повече...
silla
В ятото

Re: Пишкане вкъщи

Мнениеот meri » Пон Фев 11, 2008 7:27 pm

Кутретата имат нужда да се облекчат скоро след хранене, пиене на вода, игра или сън. За повечето кученца на възраст над 10 седмици това означава между 5 и 10 пъти дневно, средно около 6 пъти. През лятото, когато е топло и поемат повече вода, това значи и по-често.
До тази възраст кутретата са бебета. Те не могат да контролират физиологичните си нужди.
Обучението се състои главно в предотвратяване на инцидент, а не в наказания постфактум.

Общи правила
Двете основни правила са:
1. Това е най-важното правило - Ако не хванете кученцето по време на "престъплението" - не го наказвайте! Не прилагайте физически наказания като удари, натъркване на муцуната в пишканото, не крещете. Едно спокойно и твърдо НЕ е достатъчно.
2. Хвалете и награждавайте всеки път когато го направи където трябва. Използвайте ключови думи (виж по-надолу вербални знаци).
Освен това:
- Осигурете достатъчно чести разходки или достъп до вестниците/банята/двора.
- Не се връщайте от разходка без кученцето да се е облекчило
- Установете редовен режим на хранене
- Не му давайте достъп до нежелани места. Много кучета предпочитат определени повърхности като килими, мокети и др. Пазете кучето от "рискови" повърхности. Ако кученцето изведнъж изчезне от стаята може би търси тайно място за облекчаване, така че затваряйте вратите на стаите, в които би могло да се промъкне.
- Неутрализирайте миризмата на урина с дезодорант. Не използвайте препарати, базирани на амоняк. Амонякът се разгражда до урея, която е компонент на урината.
- Добре е вечер след 21:00 да вдигате паницата с вода, освен ако не е много топло. 2-3 кубчета лед са добра идея.
- Здравословното състояние, обезпаразитяването и правилното хранене на вашето кученце са от изключителна важност за изграждането на хигиенни навици.

Методи
Метод 1: Вестници или постелка
Поставете два пласта вестници в ъгъла, далеч от мястото за храна и съда за вода. След хранене, сън, игра, или при признаци за нужда (душене на пода, въртене в кръг), заведете кученцето при вестниците. Всеки път щом се облекчи върху тях сменете горния слой и оставете долния. Кучетата се облекчават там, където подушват урина или фекалии и ще започнат да предпочитат вестника пред всяко друго място.
Ако всичко върви добре и кученцето използва вестниците постоянно, премествайте вестниците все по-близо до външната врата (или вратата на банята/терасата, ако така сте решили).
Друг вариант са специални постелки, които са ароматизирани с химикал, който привлича кученцето да ги използва за целта.
Недостатъкът на този метод е, че се окуражава облекачаването на нуждите вътре в дома. При това положение приучаването към ходене навън ще е по-бавно.

Метод 2: Клетка
Този популярен метод включва затварянето на кученцето в клетка, достатъчно голяма, за да е неговото легло. Кучетата по природа не обичат да замърсяват леглото си. Това върши работа и повечето кученца, поставени в клетка, контролират нуждите си по-дълго, отколкото очакваме. Кученца на 8-9 седмици могат да издържат 7-8 часа, но не се препоръчва да бъдат оставени без наблюдение в клетка за толкова дълго време. Продължителната изолация може да доведе до сериозни поведенчески проблеми в бъдеще.
Същественото е винаги когато кученцето е у дома и не може да бъде наблюдавано, да се оставя в клетка. Докато готвите, четете или сте навън. Непосредствено преди да го оставите в клетката, изведете кученцето навън за тоалетна. Веднага щом го изкарате от клетката, направете същото. В клетката не трябва да има храна и вода, само постелка и евентуално играчка за дъвчене. Нощем също го затваряйте в клетката. С израстването оставяйте кученцето извън клетката за по-дълги периоди.
Повечето хора не разбират едно важно предимство на този метод. Той върши повече от това да спре кучето да изцапа къщата. Учи го, че когато му се доходи по нужда, може да стиска, че не е нужно да се облекчи веднага щом му се прииска. Кучета, минали през този метод, са по-надеждни в бъдеще.
Когато купувате клетка, изберете правилния размер - този, който ще ви служи и когато кучето порасне, но по възможност с разделяща преграда. Ако клетката е твърде голяма, това може да причини проблеми - кученцето може да се облекчи в единия ъгъл, а после да го разнесе из цялата клетка. Ако това се повтаря, ще разруши инстинкта му да не замърсява леглото си и методът за обучение ще се превърне в поведенчески проблем.

Метод 3. Постоянно наблюдение
Този метод изисква да прекарвате много време с вашето кученце. Подходящ е ако работите у дома, пенсионер сте или сте непрекъснато с кучето си.
Състои се в това непрекъснато да наблюдавате кученцето. Щом прояви признаци, че ще го направи (душене на пода, въртене в кръг или внезапно скриване) го извеждате навън. Щом свърши работата хвалим, награждаваме и го прибираме веднага у дома. Важно е кучето да разбере, че целта на излизането е да си свърши работата. Не започвайте да играете, да се разхождате. Вербалната комуникация помага в този случай.

Вербални знаци
Специфична вербална комуникация ще помогне и на двама ви. Добра идея е винаги да използвате определена дума щом стане време за тоалетна. Например "Навън?" Ако дадена дума ще служи за ключова дума или сигнал е важно всички в семейството да използват същата дума по същия начин.
Когато вече сме навън насърчаваме кученцето с фрази като "Пишкай", "Върши работа", "Побързай". В началото казваме фразата по време на "вършенето на работа", за да можем после да я използваме като ключова дума, подканяща го да върши каквото ще върши.
Щом се облекчи е много важно да го похвалим с "Браво", "Добро куче" и да се приберем веднага.
Когато извеждате кученцето за игра или разходка не трябва да използвате същата ключова дума.

Когато белята стане
Ключов момент в това обучение е да помните правило 1: Ако не хванете кученцето по време на "престъплението" - не го наказвайте! Няма значение кой какво ви е казал и какво друго сте прочели, ако заварите мърсотия, направена докато ви е нямало, просто почистете и забравете!
От съществена важност е почистването на мястото - не просто да се забърше, а да се почисти изцяло и да се обезмириси с препарат на ензимна основа.
Ако белята стане във ваше присъствие, вината е ваша. Не сте забелязали или сте игнорирали знаците, които кученцето е подало, че ще свърши работата: въртене в кръг с нос , забит в пода в търсене на идеалното място. Тези знаци са точно като светлината на светофара за шофьора, може да има дребни разлики между поведението на различните кученца, но всяко си има своите предупредителни знаци.
Ако това стане не се ядосвайте и не се сърдете на кученцето. Бързо, но спокойно го вдигнете и без да повишавате глас строго кажете "Не." Занесете го на определеното място (навън, в банята или при вестниците). Докато го носите подръпването на опашката надолу ще помогне да спре да пишка или ака.
Кученцето ще се развълнува след носенето, но останете на определеното място с него и когато свърши работа го наградете с "Браво, добро куче".

Защо наказанията не помагат
В обучението на кучетата, както във физиката, всяко действие има противодействие. Ако се ядосате и зашлевите кученцето заради "грешката", това ще ви върне назад в обучението. То не може да разбере за какво го наказват, та това е естествена функция на тялото. Още по-зле е да натриете носа му в "грешката", независимо дали сте го хванали или не. Моля, обяснете разликата между натриването на носа в мърсотията, която е оставило преди час в кухнята и тази, оставена от съседското куче в парка преди две седмици. Наказанията рядко помагат на обучението, те по-скоро карат кучето да се тревожи или страхува всеки път, щом почувства физиологична нужда. Такъв вид дисциплина причинява дълготрайни проблеми между кучето и стопанина му.
Типичен сценарий е наказването на кутрето щом се приберем след отсъствие и заварим белята. Но то не може да разбере защо го наказваме, то не помни, че е направило беля. Приеманото от нас за "гузно" поведение всъщност е това, че то вече знае, че всеки път, щом се приберем, сме ядосани и го наказваме. Затова се опитва да ни избегне, да се скрие от нас или прави жестове на подчинение, за да ни умилостиви.
Още нещо: Кучетата обичат да доставят удоволствие на стопанина си, затова е важно да ги разбираме и да им показваме какво ни радва. Карайки се на кучето и сочейки мръсотията, ние му показваме, че тя е нещо много лошо. Но то не прави връзка между мръсотията на пода и акта на облекчаване, не разбира, че едното е следствие на другото. Единственото, което разбира, е че тази купчинка е нещо ужасно, видът й ни прави нещастни и недоволни и в очакването да се приберем тревогата му ескалира.

Хранене и хигиенни навици
Режимът на хранене може да помогне в обучението на хигиенни навици. Скоро ще забележите, че кученцата имат нужда да се облекчат веднага след сън и 15-30 минути след хранене (пълният стомах оказва натиск върху пикочния мехур и червата). Режимът на хранене ще ви помогне да предскажете кога трябва да ги изведете.

Спонтанно или подчинително уриниране
Може да се случи кученцето да уринира при вълнение. Може да е като ви види след отсъствие, при среща с ново куче или когато е уплашено. Не го наказвайте за това, тъй като то е напълно несъзнателно и е нещо, което кучето не може да контролира. Просто го игнорирайте и почистете белята. Ако не драматизирате, обикновено преминава с възрастта между 4 и 7 месеца.

Източници:
http://www.peteducation.com/article.cfm ... icleid=157
http://www.inch.com/~dogs/housebreaking.html
http://www.dogbreedinfo.com/housebreaking.htm
Аватар
meri
Пчела работник

това трябва да го има като брошурки в зоомагазините

Мнениеот sasin » Вто Фев 12, 2008 8:30 am

Мери, поста е много добър! Чудесно е написан!
Кой е превел материалите?
Ще ми се да го бях чела преди да приберем сладуранката ни от улицата :(
офис без хартия е химера в болното въображение на консултантите по фирмено управление
sasin
Пчела майка

Мнениеот meri » Вто Фев 12, 2008 7:34 pm

Незнам откраднах ги наготово. :P
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот love_goldens » Съб Мар 08, 2008 1:53 pm

Спокойно, аз имам същият проблем! Имам женски голден ретривър на 9 месеца. Като беше малка и като я извеждах за 10 минути и си свършваше всичко и нямаше проблем, а от няколко седмици въобще не прави нищо навън. С прибирането от разходка си свършва всичко в нас icon_dontknow Направо не знам какво да правя. icon_bawling
„Добрите момичета си имат дневници. Лошите момичета нямат време. Аз просто искам да живея живот който ще запомня! Дори и да не го опиша.”:)
Brooke Davis (One Tree Hill)
love_goldens
Животинче с въпрос

Мнениеот hr_hera » Пет Апр 11, 2008 5:16 pm

Първо, здрасти на всички Ви! Казвам се Христо от гр. Плевен съм и имам подобен проблем като написаните тук. Взехме си с брат ми немска овчарка още като беше на 40 дни. Женска е(ако има значение за пишкането и акането където не трябва), казва се Хера и прави шжасно много поразии с тези си нехигиенни навици. Докато беше по-малка, тъй като сега е на 5 месеца стоеше затворена заедно с котката в една стая сега само тя си е господарка на стаята през деня, а нощем и котката спи при нея. Обезпаразитена, с паспорт, ваксинирана и всичко си е наред, само едно нещо не е - ходенето на тоалетна. Като по-малка, тъй като взехме през Декември излизахме през 3-4 часа и седяхме за около 5-10 минути навън, тъй като беше студено, почнаха ваксините и от различни други съображения. Слагахме и вестници в стаята за да може по-лесно да се чисти, опитвахме какво ли не. Понеже сме на смени и понякога така става, че през деня повечето време е сама (е не напълно двете с котката :ag: ) и влизаше и в други стаи и правеше куп бели влючително и акане и пишкане. Този период го минахме, като ползваше само коридора и стаята си. Сега вече като поизрастна започнахме по-чести разходки научих я да ака и пишка там където има трева и като я изведа първата й работа е да отиде в тревата. Проблема е, че колкото и да си върши работата навън все пак намира време и да ака и пишка вътре. Карах й се плясках я с вестници онзи ден дори и с ръка я удрях, за което брат ми много ми се накара, защото ще стане страхлива, а все пак сме на първия етаж и искаме тя да пази дома да не пуска друг човек или ако влезе да си получи заслуженото. Тази сутрин отварям стаята й и какво да видя за пръв път чисто :bp: . Приготвих и с радост закуската, сложих и я на терасата, пуснах я да се храни, като преди това я сресах и галих. Само отидох все пак да дезинфекцирам стаята и да напръскам за бълхи (бавил съм се не повече от 10 мин), излизам и тя легнала до входната врата и ме гледа някак си странно, питам я какво е направила, а тя се влачи към мен. Тръгнах да видя и какво си мислите ме посрещна - една голяма ликва в коридора и една "торта" на терасата. Смъмрих я, почистих и побързах да я изведа. Щом излезе навън и походи около 10 мин веднага намери трева, изпишка се и се изака. Разхождам я по час час и половина и за този интервала, ака и пишка поне по два пъти не пропускам да я похваля, като направи това, но защо го прави и вкъщи не мие ясно (а бе ясно ми е :ap: ), животно е все пак, но желая съвет. Благодаря предварително. :az: :ap: :az: [friendship.gif]
Бързата кучка слепи ги ражда! (това си е самата истина) :):):)
hr_hera
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Пет Апр 11, 2008 5:51 pm

Явно трябва да стане постепенно, ето какво намерих:

http://www.purina.bg/dog_care2.asp?btn=1&dclink=6
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот meri » Пет Апр 11, 2008 6:12 pm

Тук има най- различни съвети:

http://www.hironbg.org/index.php?page=1
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот bu6i » Съб Апр 12, 2008 12:39 am

Така като чета ,ами защо първо я храниш и се моткаш и т.н. и тогава я разхождаш?Като станеш и като видиш че е чисто и веднага навън...и с какво я храниш ,че толкова често сере :ab: ,че и торти прави :ab: Щом си знае къде трябва да си върши работата ,значи нещо ти не правиш както трябва icon_dontknow
bu6i
Пчела майка

Мнениеот silla » Съб Апр 12, 2008 12:27 pm

hr_hera написа:Първо, здрасти на всички Ви! Казвам се Христо от гр. Плевен съм и имам подобен проблем като написаните тук. Взехме си с брат ми немска овчарка още като беше на 40 дни. Женска е(ако има значение за пишкането и акането където не трябва), казва се Хера и прави шжасно много поразии с тези си нехигиенни навици. Докато беше по-малка, тъй като сега е на 5 месеца стоеше затворена заедно с котката в една стая сега само тя си е господарка на стаята през деня, а нощем и котката спи при нея. Обезпаразитена, с паспорт, ваксинирана и всичко си е наред, само едно нещо не е - ходенето на тоалетна. Като по-малка, тъй като взехме през Декември излизахме през 3-4 часа и седяхме за около 5-10 минути навън, тъй като беше студено, почнаха ваксините и от различни други съображения. Слагахме и вестници в стаята за да може по-лесно да се чисти, опитвахме какво ли не. Понеже сме на смени и понякога така става, че през деня повечето време е сама (е не напълно двете с котката :ag: ) и влизаше и в други стаи и правеше куп бели влючително и акане и пишкане. Този период го минахме, като ползваше само коридора и стаята си. Сега вече като поизрастна започнахме по-чести разходки научих я да ака и пишка там където има трева и като я изведа първата й работа е да отиде в тревата. Проблема е, че колкото и да си върши работата навън все пак намира време и да ака и пишка вътре. Карах й се плясках я с вестници онзи ден дори и с ръка я удрях, за което брат ми много ми се накара, защото ще стане страхлива, а все пак сме на първия етаж и искаме тя да пази дома да не пуска друг човек или ако влезе да си получи заслуженото. Тази сутрин отварям стаята й и какво да видя за пръв път чисто :bp: . Приготвих и с радост закуската, сложих и я на терасата, пуснах я да се храни, като преди това я сресах и галих. Само отидох все пак да дезинфекцирам стаята и да напръскам за бълхи (бавил съм се не повече от 10 мин), излизам и тя легнала до входната врата и ме гледа някак си странно, питам я какво е направила, а тя се влачи към мен. Тръгнах да видя и какво си мислите ме посрещна - една голяма ликва в коридора и една "торта" на терасата. Смъмрих я, почистих и побързах да я изведа. Щом излезе навън и походи около 10 мин веднага намери трева, изпишка се и се изака. Разхождам я по час час и половина и за този интервала, ака и пишка поне по два пъти не пропускам да я похваля, като направи това, но защо го прави и вкъщи не мие ясно (а бе ясно ми е :ap: ), животно е все пак, но желая съвет. Благодаря предварително. :az: :ap: :az: [friendship.gif]

Може да ти върти номера :ad: един начин да ти покаже че е искала да излиза или нещо от сорта
Бъди добър...отнасяй се благородно към природата !
silla
В ятото

Мнениеот silla » Съб Апр 12, 2008 12:39 pm

Моят Вълчан до 6-7 месеца ми правеше мизерии в къщи.... така и не разбрах защо.Дори е имало случаи когато се връщаме от разходка и той се изпишква в къщи, а е пикал навънка много... Винаги съм му се карала и е знаел, че не ми харесва това.Накрая осъзнах, че сигурно иска да ми покаже, че иска да му обръщам повече внимание...докато стоях и чистих се наслаждаваше на компанията ми. Той си живееше в коридора и не сме го пускали свободно в апартамента, защото беше малък и див :ag: Един ден късна есен решихме , че може би за него е по-добре да има пространство и да живее на вън и така го заведохме на село... Там можеше да си ака и пишка когато си иска, но го нападнаха кърлежи и се разболя много тежко.... След като си го взехме обратно да го лекуваме той вече беше друго куче- нито веднъж повече не направи беля в къщи , а е имало дни когато е излизал само вечер горкия forum_simp0065 :ba: Юни прави 2 години :ba:
Бъди добър...отнасяй се благородно към природата !
silla
В ятото

Мнениеот hr_hera » Пон Апр 14, 2008 3:43 pm

bu6i написа:Така като чета ,ами защо първо я храниш и се моткаш и т.н. и тогава я разхождаш?Като станеш и като видиш че е чисто и веднага навън...и с какво я храниш ,че толкова често сере :ab: ,че и торти прави :ab: Щом си знае къде трябва да си върши работата ,значи нещо ти не правиш както трябва icon_dontknow

Здрасти! Много благодаря за съветите. smiley24 Пробвах по реда първо разходкаи тоалетна, а след това храна (говорим за сутрин като стана) и наистина работи. Засега не ме е изненадвала с изклячение на тази сутрин, но беше поносимо. Смъмрих я и навън.
В отговор на запитването с какво я храня. Храната и е предимно домашно сготвена в това число супи с пилешко месо, ориз, пиле с картофи и др. Похапва си и кучешки храни. Купувам й от консервите на "Amigos", "Pedigree", "Clever", "Senator" и др. От тези съм най-доволен. В началото й купувах й гранули, но забелязах, че от тях много рядко сере и спрях да й купувам. От време на време й забърквам и трици с бульон от супи и разни други неща. Добре си похапва. Храня я по три пъти на ден (сега имам възможност тъй като съм болнични иначе по принцип е два пъти и разходките са по две).
Това е. Продължаваме в същия дух напред и само напред :bi: smiley24
:sunny: :sunny: :sunny:
Бързата кучка слепи ги ражда! (това си е самата истина) :):):)
hr_hera
Животинче с въпрос

Мнениеот kokerka » Пон Апр 14, 2008 3:59 pm

Съжалявам, че ще се обадя така, но искам да ви кажа, че храните подрастващо куче, при това от едра порода доста зле. Затова не се и учудвам, че прави такива торти. Готвеното и като цяло изброената от вас храна не е достатъчно пълноценна за подрастващо от едра порода, освен това прекаленото разнообразие води до разтройство, от каквото се и оплаквате. От гранули не се ходи толкова често до тоалетна защото доста по-голяма част от тях се усвоява и доста по-малко остава за изхвърляне, което си мисля, че е доста добре. Все още имате време да смените начина на хранене с по-правилен и по-пълноценен. Кучето все още има време да израстне в пълните си възможности с качествена храна. Разбирайте главно гранули, но не Педигри, а гранули висок клас със всички необходими съставки за подрастващо куче.
И пак да кажа, че по-рядкото ходене до тоалетна е положително, а не отрицателно явление. Това означава, че повече неща са усвоени, освен това гарантирам ви, тортичките ще престанат.

Съжалявам за офф-а, ще си направя самозабележка ;)
Животните са По-добрите приятели на човека!
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот bu6i » Пон Апр 14, 2008 10:44 pm

:ag: :ag: :ag: За гранулата и срането kokerka ти го каза :ag: :ag: :ag: ...а от мен махни картофите тотално ...картофи яде ,картофи сере :ag: ....буквално :ag: :ag: :ag: А ако живееше по-наблизо ,направо на стол щях да се запиша при теб :ag: :ag: :ag: да хапвам какво остане от песа :ag: :ag: :ag: Глей сега ,хубавата гранула е скъпа и може да си ги месиш храните ...буламачи + гранула ...пак става ,ако не може да си позволиш само скъпа храна...ама щом имаш и други кучета би трябвало да ги знаеш тези неща smiley24 ...и колкото по рано е разходката толкова по-добре....аз процедирам така-докато се научи ,излизам сутрин към 5ч.,след някой и друг ден,вдигам на 5 и 30 и така докато стигна нормалното за мене време на ставане окало 10-11 ч. :ag: :ag: :ag: и проблема ми е решен smiley24
bu6i
Пчела майка

Мнениеот kokerka » Сря Апр 16, 2008 6:04 pm

Буши, губиш, душа. Сара преди 1 не излиза :ag: Шегувам се разбира се.

За храненето на кучета има една много голяма грешка, която правят много стопани. Кучетата нямат нужда от разнообразна храна, те имат нужда от пълноценна. Всяко редуване, сменяне и прочие на храната вреди много на стомаха и неговата работа и затова се получават нежелани ефекти на края на системата.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот Clover » Вто Апр 22, 2008 10:57 pm

За храненето на кучета има една много голяма грешка, която правят много стопани. Кучетата нямат нужда от разнообразна храна, те имат нужда от пълноценна. Всяко редуване, сменяне и прочие на храната вреди много на стомаха и неговата работа и затова се получават нежелани ефекти на края на системата.

В това си напълно права smiley24. Примерно една моя позната има дакелче и всеки ден ме пита за някоя нова храна това и го казах,но мисля,че не ме разбра. icon_dontknow
Изображение
Clover
В стадото

Пишкане в къщи

Мнениеот lilia.danailova » Пет Юли 04, 2008 2:33 pm

Извинявам се, но ми се налага да пиша на латиница. Българка сам, но сам омъжена и живея в Иран, та на Кирилица не мога.

Имам дву месечно кученце, което отглеждаме вкъщи и което също не може да излиза навън, защото тук е Иран и нещата са много сложни, стресови и рискови. Сериозна сам.
Та мъничкия ми пишка вкъщи, но не може да свикне в тоалетната. Оставям вратата непрекъснато отворена, слагах играчка в тоалетната, вестници, но нищо. Продължава да пишка по килимите и плочките дори и след като ги ароматизирах за да предотвратя тези му действия. Молабата ми е някой да ми помогне със съвет за това как да обучим кученцето си да пишка в тоалетната.

Благодаря предварително

Моля ползвайте това:

http://forum.abv.bg/abv/lat2cyr.php

Линка ще ви превежда латиницата - има правила спазвайте ги.
lilia.danailova
Животинче с въпрос

Re: Pishkane vkashti

Мнениеот kokerka » Пет Юли 04, 2008 2:38 pm

Значи най-елементарното е когато го видите да заема стойка за пишкане веднага го хващате, казвате не и го занасяте в банята и стоите там с него докато не се изпишка. СЛед като се изпишка го погалвате, казвате браво, давате лакомство. Това трябва да става абсолютно при всяко пишкане за да разбере че трябва да го прави само в банята, а на другите места е забранено.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Re: Пишкане в къщи

Мнениеот meri » Пет Юли 04, 2008 3:19 pm

Кутретата имат нужда да се облекчат скоро след хранене, пиене на вода, игра или сън. За повечето кученца на възраст над 10 седмици това означава между 5 и 10 пъти дневно, средно около 6 пъти. През лятото, когато е топло и поемат повече вода, това значи и по-често.
До тази възраст кутретата са бебета. Те не могат да контролират физиологичните си нужди.
Обучението се състои главно в предотвратяване на инцидент, а не в наказания постфактум.

Общи правила
Двете основни правила са:
1. Това е най-важното правило - Ако не хванете кученцето по време на "престъплението" - не го наказвайте! Не прилагайте физически наказания като удари, натъркване на муцуната в пишканото, не крещете. Едно спокойно и твърдо НЕ е достатъчно.
2. Хвалете и награждавайте всеки път когато го направи където трябва. Използвайте ключови думи (виж по-надолу вербални знаци).
Освен това:
- Осигурете достатъчно чести разходки или достъп до вестниците/банята/двора.
- Не се връщайте от разходка без кученцето да се е облекчило
- Установете редовен режим на хранене
- Не му давайте достъп до нежелани места. Много кучета предпочитат определени повърхности като килими, мокети и др. Пазете кучето от "рискови" повърхности. Ако кученцето изведнъж изчезне от стаята може би търси тайно място за облекчаване, така че затваряйте вратите на стаите, в които би могло да се промъкне.
- Неутрализирайте миризмата на урина с дезодорант. Не използвайте препарати, базирани на амоняк. Амонякът се разгражда до урея, която е компонент на урината.
- Добре е вечер след 21:00 да вдигате паницата с вода, освен ако не е много топло. 2-3 кубчета лед са добра идея.
- Здравословното състояние, обезпаразитяването и правилното хранене на вашето кученце са от изключителна важност за изграждането на хигиенни навици.

Методи
Метод 1: Вестници или постелка
Поставете два пласта вестници в ъгъла, далеч от мястото за храна и съда за вода. След хранене, сън, игра, или при признаци за нужда (душене на пода, въртене в кръг), заведете кученцето при вестниците. Всеки път щом се облекчи върху тях сменете горния слой и оставете долния. Кучетата се облекчават там, където подушват урина или фекалии и ще започнат да предпочитат вестника пред всяко друго място.
Ако всичко върви добре и кученцето използва вестниците постоянно, премествайте вестниците все по-близо до външната врата (или вратата на банята/терасата, ако така сте решили).
Друг вариант са специални постелки, които са ароматизирани с химикал, който привлича кученцето да ги използва за целта.
Недостатъкът на този метод е, че се окуражава облекачаването на нуждите вътре в дома. При това положение приучаването към ходене навън ще е по-бавно.

Метод 2: Клетка
Този популярен метод включва затварянето на кученцето в клетка, достатъчно голяма, за да е неговото легло. Кучетата по природа не обичат да замърсяват леглото си. Това върши работа и повечето кученца, поставени в клетка, контролират нуждите си по-дълго, отколкото очакваме. Кученца на 8-9 седмици могат да издържат 7-8 часа, но не се препоръчва да бъдат оставени без наблюдение в клетка за толкова дълго време. Продължителната изолация може да доведе до сериозни поведенчески проблеми в бъдеще.
Същественото е винаги когато кученцето е у дома и не може да бъде наблюдавано, да се оставя в клетка. Докато готвите, четете или сте навън. Непосредствено преди да го оставите в клетката, изведете кученцето навън за тоалетна. Веднага щом го изкарате от клетката, направете същото. В клетката не трябва да има храна и вода, само постелка и евентуално играчка за дъвчене. Нощем също го затваряйте в клетката. С израстването оставяйте кученцето извън клетката за по-дълги периоди.
Повечето хора не разбират едно важно предимство на този метод. Той върши повече от това да спре кучето да изцапа къщата. Учи го, че когато му се доходи по нужда, може да стиска, че не е нужно да се облекчи веднага щом му се прииска. Кучета, минали през този метод, са по-надеждни в бъдеще.
Когато купувате клетка, изберете правилния размер - този, който ще ви служи и когато кучето порасне, но по възможност с разделяща преграда. Ако клетката е твърде голяма, това може да причини проблеми - кученцето може да се облекчи в единия ъгъл, а после да го разнесе из цялата клетка. Ако това се повтаря, ще разруши инстинкта му да не замърсява леглото си и методът за обучение ще се превърне в поведенчески проблем.

Метод 3. Постоянно наблюдение
Този метод изисква да прекарвате много време с вашето кученце. Подходящ е ако работите у дома, пенсионер сте или сте непрекъснато с кучето си.
Състои се в това непрекъснато да наблюдавате кученцето. Щом прояви признаци, че ще го направи (душене на пода, въртене в кръг или внезапно скриване) го извеждате навън. Щом свърши работата хвалим, награждаваме и го прибираме веднага у дома. Важно е кучето да разбере, че целта на излизането е да си свърши работата. Не започвайте да играете, да се разхождате. Вербалната комуникация помага в този случай.

Вербални знаци
Специфична вербална комуникация ще помогне и на двама ви. Добра идея е винаги да използвате определена дума щом стане време за тоалетна. Например "Навън?" Ако дадена дума ще служи за ключова дума или сигнал е важно всички в семейството да използват същата дума по същия начин.
Когато вече сме навън насърчаваме кученцето с фрази като "Пишкай", "Върши работа", "Побързай". В началото казваме фразата по време на "вършенето на работа", за да можем после да я използваме като ключова дума, подканяща го да върши каквото ще върши.
Щом се облекчи е много важно да го похвалим с "Браво", "Добро куче" и да се приберем веднага.
Когато извеждате кученцето за игра или разходка не трябва да използвате същата ключова дума.

Когато белята стане
Ключов момент в това обучение е да помните правило 1: Ако не хванете кученцето по време на "престъплението" - не го наказвайте! Няма значение кой какво ви е казал и какво друго сте прочели, ако заварите мърсотия, направена докато ви е нямало, просто почистете и забравете!
От съществена важност е почистването на мястото - не просто да се забърше, а да се почисти изцяло и да се обезмириси с препарат на ензимна основа.
Ако белята стане във ваше присъствие, вината е ваша. Не сте забелязали или сте игнорирали знаците, които кученцето е подало, че ще свърши работата: въртене в кръг с нос , забит в пода в търсене на идеалното място. Тези знаци са точно като светлината на светофара за шофьора, може да има дребни разлики между поведението на различните кученца, но всяко си има своите предупредителни знаци.
Ако това стане не се ядосвайте и не се сърдете на кученцето. Бързо, но спокойно го вдигнете и без да повишавате глас строго кажете "Не." Занесете го на определеното място (навън, в банята или при вестниците). Докато го носите подръпването на опашката надолу ще помогне да спре да пишка или ака.
Кученцето ще се развълнува след носенето, но останете на определеното място с него и когато свърши работа го наградете с "Браво, добро куче".

Защо наказанията не помагат
В обучението на кучетата, както във физиката, всяко действие има противодействие. Ако се ядосате и зашлевите кученцето заради "грешката", това ще ви върне назад в обучението. То не може да разбере за какво го наказват, та това е естествена функция на тялото. Още по-зле е да натриете носа му в "грешката", независимо дали сте го хванали или не. Моля, обяснете разликата между натриването на носа в мърсотията, която е оставило преди час в кухнята и тази, оставена от съседското куче в парка преди две седмици. Наказанията рядко помагат на обучението, те по-скоро карат кучето да се тревожи или страхува всеки път, щом почувства физиологична нужда. Такъв вид дисциплина причинява дълготрайни проблеми между кучето и стопанина му.
Типичен сценарий е наказването на кутрето щом се приберем след отсъствие и заварим белята. Но то не може да разбере защо го наказваме, то не помни, че е направило беля. Приеманото от нас за "гузно" поведение всъщност е това, че то вече знае, че всеки път, щом се приберем, сме ядосани и го наказваме. Затова се опитва да ни избегне, да се скрие от нас или прави жестове на подчинение, за да ни умилостиви.
Още нещо: Кучетата обичат да доставят удоволствие на стопанина си, затова е важно да ги разбираме и да им показваме какво ни радва. Карайки се на кучето и сочейки мръсотията, ние му показваме, че тя е нещо много лошо. Но то не прави връзка между мръсотията на пода и акта на облекчаване, не разбира, че едното е следствие на другото. Единственото, което разбира, е че тази купчинка е нещо ужасно, видът й ни прави нещастни и недоволни и в очакването да се приберем тревогата му ескалира.

Хранене и хигиенни навици
Режимът на хранене може да помогне в обучението на хигиенни навици. Скоро ще забележите, че кученцата имат нужда да се облекчат веднага след сън и 15-30 минути след хранене (пълният стомах оказва натиск върху пикочния мехур и червата). Режимът на хранене ще ви помогне да предскажете кога трябва да ги изведете.

Спонтанно или подчинително уриниране
Може да се случи кученцето да уринира при вълнение. Може да е като ви види след отсъствие, при среща с ново куче или когато е уплашено. Не го наказвайте за това, тъй като то е напълно несъзнателно и е нещо, което кучето не може да контролира. Просто го игнорирайте и почистете белята. Ако не драматизирате, обикновено преминава с възрастта между 4 и 7 месеца.

Източници:
http://www.peteducation.com/article.cfm ... icleid=157
http://www.inch.com/~dogs/housebreaking.html
http://www.dogbreedinfo.com/housebreaking.htm

и тук:

viewtopic.php?f=104&t=3398

viewtopic.php?f=104&t=2337

viewforum.php?f=104
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот bg-dog-cat » Вто Сеп 30, 2008 7:17 pm

За съвет-можеш с ветеринар с кучешка тоалетна изобщо няма да пмоогне-по лошо ще стане..дакела е малък би требвало вече да има хигиенни навици хмм лошо изчАКАЙ МАЛКО ВРЕМЕ ИМАЙ ТЪРПЕНИЕ! embarrasssed
МНОГО LOVE ANIMALS :)
bg-dog-cat
Животинче с въпрос

Мнениеот КариНа » Чет Май 21, 2009 7:48 pm

Други ден си взимаме кокерче. Кое е първото което мога да направя за да малко по малко да започне да свиква къде се ходи на тоалетна?
Мерси предварително :ab:
КариНа
Животинче с въпрос

Мнениеот vitaminka » Пон Апр 26, 2010 5:47 pm

А какво мислите за това? Изображение
http://www.alibaba.com/product-gs/22176 ... image.html
http://www.youtube.com/watch?v=dnVCtifc ... re=related
Алтернатива ми е да го слагам само вечер, докато спи на леглото ми... ако спи надявам се :ag:
И да го науча да не го маха...
Пак да кажа - слагам го само вечер, а през деня ще прилагам тактика с вестник.
С времето ще спра да му го слагам... докато стане време да излизаме навън, че сме на 40 дни като го взема.
Ако нямаш опашка, размахвай усмивки.
Аватар
vitaminka
В пасажа

Мнениеот meri » Вто Апр 27, 2010 8:19 am

Не трябва да ти спи в леглото ,после как ще го възпитаваш правилно?
И като поставяш памперса и няма навик, как ще се научи да пишка където трябва.Памперсите са подходящи за болни кучета по-скоро, а не за малки, които трябва да се учат на хигиенни навици, има си специални капки,пелени за постилане, много други подходящи неща, а най- вече търпение от стопанина и желание да го научи без да го наказва за белите.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот vitaminka » Вто Апр 27, 2010 9:54 am

Аз нямам никакъв проблем да спи при мен... старото ми куче и то от малко при нас спеше, после като порасна си спинкаше до леглото на земята... в смисъл, не се е превърнало в лош навик. Даже беше супер умно и възпитано куче.
Още не съм решила по кой модел да го възпитавам да пишка където трябва, предполагам и капки ще му сложа, но просто с времето ще преценим и двамата с него, как да постъпим за да се научим :)
Предишното ми куче нямаше никакви проблеми с възпитаването, но може би е било заради самото него, породата или... каквото и да било. Не можем да разчитаме че и това кутренце ще е същото и номера при другото ще се получи и на него, така че... :ap:
Иначе имам един пакет с памперси тук и за това питах. Защото видях и едно момиче във форума, което си е слагало памперс на кученцето и после не е имала проблеми с хигиенните навици, нооо... ще видим.
При нужда може да му сложа.
Аватар
vitaminka
В пасажа

Мнениеот Space » Вто Апр 27, 2010 10:02 am

Можеш да си сигурна, че с кокера няма да е този случай с възпитанието и слушането :ap:
Прости хора и силен ветър, немат спиране!
I'm a joker, I'm a smoker, I'm a midnight talker ...
Space
Пчела майка

Мнениеот vitaminka » Вто Апр 27, 2010 10:23 am

Подготвена съм :ajaweki:
Всъщност - харесвам палави кучета, за това не ми пречи :az:
Аватар
vitaminka
В пасажа

Мнениеот Space » Вто Апр 27, 2010 10:27 am

Палаво не съм сигурен, че е точното определение :ap: Е, какчето можеш да питаш, тя е имала кокер :ag:
Space
Пчела майка

Мнениеот vitaminka » Вто Апр 27, 2010 10:32 am

Айде сега, ще го изкараш, че е непоносима порода...
Каквото и диво зверче да е, вярвам, че ще го усмиря :ag:
Вече съм избрала породата, жертвам всичките си чехли, мебели, кабели, килими и други в името на избора си :ajaweki:
Аватар
vitaminka
В пасажа

Мнениеот Space » Вто Апр 27, 2010 10:57 am

Ами доста са ... своенравни да го кажем :ag:

П.С. Нали те помолих да си оправиш подписа? smilie8
Space
Пчела майка

Мнениеот Siberian Husky » Чет Юни 17, 2010 10:52 am

Искам а попитам някой породи кучета се учат бързо а други бавно.Моля кажете ми как да науча мини пинчер да пишка в банята четох много.Четох една статия когато се изпишка на едно място там вече ще пишка?Това вярно ли е. hsuh
Аватар
Siberian Husky
В ятото

Мнениеот vitaminka » Чет Юни 17, 2010 12:10 pm

Трябва да го/я водиш в банята при всяко съмнение, че ще пишка, за да свикне да пика там.
Ако се върти и душка - веднага го носиш!
Ако е спало и се събуди - веднага го носиш!
Ако е яло... след 10-15 мин. - пак го водиш.
И като сте играли заедно - отново.
Така ще свикне да пишка само там. Осигури му свобода за да ходи сам/а до банята.
Стой с нея/него, докато не се изпишка и после го/я похвали.
Също така, ако се изпишка на неправилно място... и се скарай (но само, докато пика, след това няма смисъл да се караш, защото тя/той е забравил/а че е пишкал и ще се обърка) и я/го занеси пак в банята за да си довърши...
Напиканото на неправилното място измий с препарат и напръскай с дезодорант, за да се заличи миризмата.
Аватар
vitaminka
В пасажа

Мнениеот Siberian Husky » Чет Юни 17, 2010 12:14 pm

Мерси много.Имал съм кученца но тогова те бяха научени.Примерно имах кокорче дадоха ми го на 40 дена и то се беше научило имаше си тоалетна човека я донесе(такава като за котки :ajaweki: :ag: ) и то там винаги си пишкаше. Мерси
Аватар
Siberian Husky
В ятото

Re:

Мнениеот magity753 » Нед Юли 25, 2010 12:09 am

Гост написа:Тя пишка и навънка, но проблема е през деня, когато е сама и през нощта. Снощи например я разхождах до 10ч. и си свърши всичко навънка. Сутринта станах в 7.00 и хоп-изненадка с 2 локви.

от колко време я извеждате ? може още да не е свикнала с новия режим и да не успява да се сдържа :ad: се пак като порасне малко няма да е така спокойно :bs:
magity753
Животинче с въпрос

Мнениеот magity753 » Нед Юли 25, 2010 12:13 am

vitaminka написа:Трябва да го/я водиш в банята при всяко съмнение, че ще пишка, за да свикне да пика там.
Ако се върти и душка - веднага го носиш!
Ако е спало и се събуди - веднага го носиш!
Ако е яло... след 10-15 мин. - пак го водиш.
И като сте играли заедно - отново.
Така ще свикне да пишка само там. Осигури му свобода за да ходи сам/а до банята.
Стой с нея/него, докато не се изпишка и после го/я похвали.
Също така, ако се изпишка на неправилно място... и се скарай (но само, докато пика, след това няма смисъл да се караш, защото тя/той е забравил/а че е пишкал и ще се обърка) и я/го занеси пак в банята за да си довърши...
Напиканото на неправилното място измий с препарат и напръскай с дезодорант, за да се заличи миризмата.

чела съм че никога не трябва да се носи до там а да се заведе или да ви последва до там защото после ще свикне щом започне да души и ти да тичаш веднага :icon_liplick: и ще имате проблеми после :bl:
magity753
Животинче с въпрос

Мнениеот Оличка » Вто Фев 08, 2011 12:46 pm

здравейте!
Имам мини пинчер на 70 дни. :ba: От 3 дни е при мен и опитах всичко, за да я науча да не пишка и ака навсякъде, но не се получава. Щом я хвана да го прави, веднага я премествам в банята върху вестник салфетки, натопени с урина, но тя не иска и да го погледне. Като се събуди я водя пак в банята, но не иска изобщо да стои там и скимти пред вратата, за да й отворя. Вече губя надежда, че ще я науча :ac: Помагайте, моля! Чистя с препарад напишканото, но тя продължава да пикае навсякъде :bu:
А и искам още нещо да ви питам, защото четох тук, че трябва само с гранули да се храни: може ли да и давам варено чисто месо, например пилешко или бульон и малко пилешка супа, защото гранулите нещо не ги харесва??? hsuh Помагайте!!!
Оличка
Животинче с въпрос

Мнениеот vitaminka » Вто Фев 08, 2011 3:41 pm

За три дни очакваш да се научи ли?
Нормално кучето се учи да пишка само навън до 7-8 месечна възраст. Още е мъничко сега, не може да стиска. Само се поскарвай и продължавай с вестника, за да знае, че при него трябва да ходи. Иначе трябва да може по всяко време да отиде в банята, трябва и ти самата да носиш кученцето там всеки път като прояви признаци че му се върши нещо - души земята, върти се в кръг, всеки път след като кученцето е спало веднага го заведи в банята. Те винаги пишкат след сън :) Когато се изпишка на друго място - карай се :) И така :)
Аватар
vitaminka
В пасажа

Мнениеот Оличка » Вто Фев 08, 2011 5:45 pm

мерси!!! ще се постарая! а за месото да ми кажете нещо
Оличка
Животинче с въпрос

Мнениеот Оличка » Нед Фев 20, 2011 3:23 pm

Хора, пак да ви пприпомня, имам мини пинчер.на 3 месеца е и вече трета седмица е при мен вкъщи. Страхувам се да си призная, но изчетох всички съвети за научаването на тоалетната и с нищо не успях да постигна резултат. Пикае и ака навсякъде и вече трета седмица се размириса цялата къща, само тичам с парцала. Водя я в банята след като се наспи и само пикае там, не иска да ака в банята. стоя с нея колкото трябва, но явно й е студено там и се бута да се качи при мене или се сгушва някъде и започва да трепери. вече се научи да си ака на килима в фола и не иска никаде другаде. моля ви помагайте. кажете мислите ли че вече е твърде късно да се научи. искам мн да я задържа, но трябва да я науча някак. иначе освен след спане, пикае навсякъде, защото не мога да предвидя кога й се пикае. а за акането е ужас, нашите вече сто пъти настъпваха тортичките и скоро ще ме изхвърлят заедно с кучето. вече се старая поне да да наблюдавам кога ще цапа и да го чистя, но не може така! моля ви кажете има ли още надежда да се научи да ходи в банята и дали й студено там и затова не иска??? ПОМОЩ!!! МНОГО Е СПЕШНО!!! :bu: :bu: :bu:
Оличка
Животинче с въпрос

Мнениеот zuzka.88 » Чет Юни 16, 2011 7:52 am

и аз да споделя моят проблем.имам пекинез на 4 месеца.взехме го на 40 дена.в началото со вършвеше работата навсякаде.сега си е харесало в кородора и само там си ходи.изкарвам го на тераста ама там си пишка само понякога.пробвах какво ли не.бяха ми казали,че на каквото е свикнало,а понеже в началото си пишкаше само на теракота в хола,му изкарахме на терсата няколко плочки теракот.там пък изобщо не иска да ходи.като го изкарам на терасата или почва да си играе или скача по вратата или по мен за да го пусна ватре.и щом го пусна и се изпишква вкъщи.знам,че е бебе още,но все пак за толкова време не би ли трябвало да имам някакъв напредък...?моля за съвет ако може...мерси предварително
zuzka.88
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Чет Юни 16, 2011 8:57 am

След като е свикнало вътре в коридора,много ясно,че няма да иска на терасата, а по колко пъти го извеждате дневно.Малкото куче трябва да се извежда по-често, особено след хранене,веднага.Купете си от еднократните пелени,капнете има специални капки за целта,които са именно за да може кучето да свикне да ходи на едно място.Но кучето не е толкова малко вече и трябва да се учи навън, ще се случи да се изпусне вътре, зависи колко време седи само и на какви интервали се извежда.Не е удачно 4 месечно куче да се учи на балкона, след това няма да можете да го накарате да върши всичко навън.Когато сменяте местата обърквате кучето и то няма да знае кое е правилно и кое погрешно, за това се получава така. Поставете пелената и му покажете че там трябва да върши всичко,и постепенно го приучавайте да излиза да върши всичко навън.
Аватар
meri
Пчела работник

Бъди

Мнениеот kotacite » Чет Авг 18, 2011 2:54 pm

Имаме пинчер на 2 месеца.Не можем да го научим да пишка и ака в неговата котешка тоалетна.Моля ви,дайте ни съвети!
kotacite
Животинче с въпрос

Мнениеот valnata » Чет Авг 18, 2011 3:07 pm

След хранене или сън го поставяш на мястото където искаш да ходи и чакаш, докато не си свърши работата. Не става бързо.
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот animoful » Сря Май 23, 2012 5:38 pm

Моят Лабрадор вече е на 8 месеца и половина даже, и малко да се развълнува, освен опашката в действие влиза и чурката.
Но не пишва малко а така доста - около 200- 250 грама, помагайте как да го спра - чувства се неловко след това , което значи , че разбира колко е лош... но малко емоция и край пикае ... нормално ли е?
animoful
Животинче с въпрос

Мнениеот valnata » Сря Май 23, 2012 7:21 pm

Ще спре като стане по-голям. Когато влезеш в стаята и започне да скача и да се радва го игнорирай, докато не се успокои напълно. Прави го от превъзбуда. :ab:
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот animoful » Пет Юни 22, 2012 7:44 am

10x благодаря
така е действа,
сега остана само действието - преди да излезе...
animoful
Животинче с въпрос

Мнениеот valnata » Пет Юни 22, 2012 9:45 am

Преди да сложиш каишката ли? Пак ли се изпуска от радост?
Аватар
valnata
Пчела майка

Re:

Мнениеот koni_27 » Пет Юли 13, 2012 7:59 pm

moshimoro написа:На три месеца и половина е. Днес пишка навън, но го отдавам на това, че се развалнува от едни големи кучета. И все пак е напредък, дадох му наградка и беше щастлив. Но като се прибрахме пак ака на килима :( Вярвам, че ще се научи сам, прощаваме му, но понякога просто много ме ядосва така след разходка като си върши работата вкъщи!

Хубаво е да му сложите коритце за тоалетна на терасата или в банята и трици или пясак вътре. За да може да ходи да пишка там ако не свикне с него добре е да го сложите вътре след ядене за да свикне. :ab:
koni_27
Животинче с въпрос

Мнениеот sachki » Пет Ное 28, 2014 11:14 pm

Аз имам дакел на име Сара.Тя е живяла две години в София,след което попадна в нас.Имала е хигиенни навици.Майка ми,обаче е много по чистотата и не позволи да я вкараме вътре [mood_feelings_hurt.gif].Отгледахме я за 2/3 години отвън.От тогава все се опитвам да я обедя,но тя или ме избягваше или ми казваше,че сега не и е до това. :bu: . Наскоро,обаче,се съгласи ими даде срок от две седмици да я науча отново на хигиенни навици.Първите 3 дни не ми правеше никакви бели,но след това започна често да се изхожда.Помощ..........
Аватар
sachki
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Съб Ное 29, 2014 9:06 am

Това са животни, не може да не цапат..............
Опитвам се да овладея Хаоса.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот meri » Съб Ное 29, 2014 9:53 am

И как ще я научиш за 2 седмици на хигиенни навици след като е била навън толкова време. Трябва да започнеш отначало както при малко куче.Понякога изобщо не се научават. То и зависи какво разбираш под това....да я научиш.
Зависи колко пъти се извежда, в какви часове, какво яде....
Не може куче живяло навън, изведнъж да започне да има хигиенни навици вътре, а може и от стрес, страх да го прави, емоционално състояние....страх от самота, какви ли не причини може да има.
Опиши какъв е режима на хранене и извеждане, как процедираш по време на това "обучение" на хигиенни навици. Трябва време и търпение, а не при първата беля....скандали, бой, крясъци и т.н.....така никога няма да се научи. И запомни, че кучетата никога не правят напук на стопанина, както смятат много хора.Трябва да има човек постоянно с нея, да я извежда по-често, за да свикне, да казва не, когато се опитва да го прави вътре.
Кучето сега е объркано, изведнъж се оказва в непозната за него среда и просто не знае какво да прави, ти си човека, който трябва да му покаже какво да прави. И запомни нещо много важно....търпение, търпение, и търпение.....трябва време, за да свикне и да разбере какво се иска от нея.
А майка ти ако веднъж се скара или друго... всичко ще бъде напразно в твоето обучение, кучето ще се страхува и ще се изпуска от страх. Изключително важно в ситуацията е как постъпвате всички членове в семейството, как се държите с кучето и какво правите, ако не го разберете, няма да има успех.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Антония Мирчева » Чет Сеп 01, 2016 11:26 am

Когато моето куче беше бебенце също много пишкаше вкъщи. Метаболизма на бебетата е ускорен-както при човешките бебета така и при малките кученца. Извеждай го колкото се може повече пъти на ден навън и моят съвет е:когато видиш че има локвичка се скарай на кучето (не го удряй и не му навирай муцунката в локвата) просто я посочи,повиши тон,прави се известно време на сърдита и така всеки път когато се изпишка или изака. Постепенно ще разбере че не е хубаво да пишка вътре и ще спре да го прави освен ако не му е много наложително . Успех :ab:
Аватар
Антония Мирчева
Животинче с въпрос

Назад към Обучение и Спорт