Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Намерих бебе сврака!

Намерих бебе сврака!

Мнениеот Бела » Съб Май 14, 2011 2:25 pm

Здравейте!Днес в парка намерихме бебе сврака,вече има крила,а не пух,но не може да лети,само подскача.Прибрахме я вкъщи,защото кучетата в парка щяха да я изядат.Току що й дадохме вода с капкомер(изпи я)и малко накълцано месо,което изяде.Моля ви дайте идеи как да се грижа за нея и с какво да я храня!
Бела

Re: Намерих бебе сврака!

Мнениеот Maritoo6 » Съб Май 14, 2011 2:34 pm

Бели червейчета от магазин за риболов :)
Even death can't cure an idiot.
Аватар
Maritoo6
Пчела майка

Мнениеот Бела » Съб Май 14, 2011 4:31 pm

А дали мога да му давам торни червейчета?
В момента му давам кълцано месо.
Бела

Мнениеот Koset0 » Съб Май 14, 2011 5:43 pm

Не давай много кълцано месо! Мисля, че си има тема как се гледатнамерените животни. Прати го на "Зелени Балкани" хай- добре пилето. За храна използвай храната на Роял Канин за малки котенца. Яйце с бисквита и накисната котешка гранула!
Wondering how skinny, would people be if they had to pedal to keep their PCs running.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот Бела » Съб Май 14, 2011 7:43 pm

Утре ще му купим торни червеи на сладурчето!Току що си клъвна сам-самичко от храната и пи водичка!!
Много се надявам да оцелее!
Бела

Мнениеот Бела » Съб Май 14, 2011 7:44 pm

Утре ще му купим торни червеи на сладурчето!Току що си клъвна сам-самичко от храната и пи водичка!!
Много се надявам да оцелее!
Бела

Мнениеот Koset0 » Съб Май 14, 2011 9:45 pm

Прочети какво съм написал, не е хубаво да даваш червеи, защото може да се получат стомашни проблеми!
Wondering how skinny, would people be if they had to pedal to keep their PCs running.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот Бела » Нед Май 15, 2011 7:51 am

Един казва:не давай червеи,друг казва давай червеи!Не давай месо!Ще го заведа на ветеринар да ми каже с какво да го храня,защото не ми се вижда много естествено да го храня с котешка храна!
Бела

Мнениеот Бела » Нед Май 15, 2011 7:56 am

О!Забравих да кажа,че оставих клеката на прозореца за малко и родителите му дойдоха да го видят!Тропаха по клетката и си говориха.Сега малкия е навън и се разхожда :ba: :ba: :ba:
Бела

Мнениеот meri » Нед Май 15, 2011 8:13 am

Пусни пилето при родителите му,каква клетка.Те ще се грижат най-добре за него.И може би не е било изоставено,когато човек не е сигурен в това, не трябва да пипа пилето веднага и да го взима.
viewtopic.php?f=222&t=14939
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Бела » Нед Май 15, 2011 8:26 am

Не мога да го пусна при родителите му,защото е още малко,не може да лети,как ще го качат обратно в гнездото?!?Невъзможно е!Ще остане при мен докато се научи да лети,тогава ще го пусна
Бела

Мнениеот Бела » Нед Май 15, 2011 9:25 am

Сега му направих фото сесия на бебчето!За жаллост беше много изплашено,но сега се успокои и се качи на поставката си
Изображение
Изображение
Изображение
Бела

Мнениеот valnata » Нед Май 15, 2011 1:22 pm

Като стане голямо тогава го пускай. Сега ако го пуснеш уличните кучета много ще му се зарадват. [lolipop1_DKY56A.gif]
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот Бела » Нед Май 15, 2011 7:07 pm

Знам,знам.Така ще направя!
Бела

Мнениеот valnata » Нед Май 15, 2011 8:00 pm

Бела написа:Знам,знам.Така ще направя!

Слушай батко valnata-говорещия със свраки! :ay: :ajatki:
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот Koset0 » Нед Май 15, 2011 8:15 pm

Слушай батко valnata-говорещия със свраки! :ay: :ajatki:

Офтопик:
И с пинчери! :ag:
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот Бела » Пон Май 16, 2011 8:21 pm

:ajaweki:
Бела

Мнениеот Бела » Вто Май 17, 2011 8:45 am

Току що му смених вестника и го пуснах да се разхожда из къщи!! :ag: Много е сладък!Даже започнаха да му разтат повече пера по опашлето :ag: И ще трябва да го уча да лети и да открие щастието,като го пусна :ag: :ag:
Бела

Мнениеот Бела » Вто Май 17, 2011 10:08 am

:ag: Току що проведохме първия си урок по летене!И имахме горе долу успех!Успя да прелети от ръката ми до шкафа!С летенето не е толкова добър,но в кълването...НЯМА РАВЕН :ag: :ag: :ag: :ba: Научих го да седи на ръката ми и мисля,че му харесва да стои вкъщи!Обича ме!Поне така си мисля,де!Нищо не ми е казал.. :ba: :ba: :ajaweki: :ajaweki: :ag: :ag:
Бела

Мнениеот _KaTeNcEtO_ » Вто Май 17, 2011 1:45 pm

Това е диво животно!Хранете го и гледайте докато порасне,но не се привързвайте към него защото това може да му коства живота.Миналата година и ние гледахме един такъв сладур на балкона докато не порасна достатъчно.Хранехме го с нарязано бели червей,белтък,мокри кучешки гранули.Първоначално ние му отваряхме устата,но след време разбра за какво става въпрос и само допирахме пинцетата в човката му и той я отваряше.
Явно им дойте сезона на падналите бебета.Вчера отървах едно такова глупаче от устата на една кучинка и го върнах на дървото където то се качи на високо и се успокой.Днес още едно бебе беше паднало,но беше доста упорито и явно искаше на земята да си стой.С триста зора го ''убедих'' да си стой на дървото,че котките само него чакат.
Да помагаш значи емоция, труд, болка , сълзи , безсъние, непосилна умора,време, енергия ... Да помагаш означава да обичаш , да раздаваш любов, да даваш по една частичка от сърцето си на всяко животинче . ..
http://www.db-tierhilfe.de/index.php
Аватар
_KaTeNcEtO_
Пчела майка

Мнениеот Бела » Сря Май 18, 2011 7:34 pm

Днес сврачето изглеждаше добре,жизнено си беше,но когато се прибрах вкъщи(към 20:00 часа) го намерих да лежи на страни!Започнах да му говоря:Ехо!?Добре ли си!? И то стана.Дали не му е имало нещо или просто е спяло,защото е тъмно?Моля ви отговорете ми много се притесних... [mood_feelings_hurt.gif]
Бела

Мнениеот meri » Сря Май 18, 2011 10:04 pm

Свържете се с тези хора:

БЪЛГАРСКО ДРУЖЕСТВО ЗА ЗАЩИТА НА ПТИЦИТЕ
http://www.bspb.org/

ЗЕЛЕНИ БАЛКАНИ
http://www.greenbalkans.org/

СПАСИТЕЛЕН ЦЕНТЪР ЗА ДИВИ ЖИВОТНИ
http://www.greenbalkans-wrbc.org/

Вижте им офисите и телефоните.
Не се грижете сами за диви животни - намерени - подарени - продадени и т н...които са и защитени от горе на това?

Има му разбира се,нали слушаш съвети да се грижиш за него,без да знаеш как.Ето последиците.....не се взимат диви животни ей така, понякога това е неправилно и не им помагаме,особено ако родителите наистина са били наблизо,трябва да оставиш да си го приберат, сега най-вероятно ще умре.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот draznitel » Съб Май 21, 2011 6:08 pm

В този форум попаднах, защото преди два дни намерих пред входа на блока малко свраче. Не можеше да лети и леко накуцваше. Проверих в нета с какво да го храня.
Относно червеите в рибарските магазини.
Има дъждовни и бели. Да ама белите не били баш бели, а имало и розови. Дъждовните не можах да ги видя, защото ги предлагаха в кофичка с пясък. Били на дъното на кофичката. Взех му от белите.
За да ги яде, трябва да му ги слагам в устата с пинсета. Само се страхува да бръкне с човка при червеите и да си клъвне. Ако му ги пускам в клетката, държи на всяка цена първо да "ги убие" с човка. Не може да ги уцели, ядосва се и крещи.
Първоначално му дадох котешка храна, която прилича на пастет. Маза я по клетката и отново недоволстваше.
Яде яйчен жълтък и обезсолено сирене. Справи се отлично с котешката храна за бебета на Роял Канин в опаковки по 400 гр. в розови пакети и около 20 лв. за килограм.
Като му предложих маруля, разсърди се и повече от час стоя с гръб към мен.
Също прочетох, че птиците, хранещи се с насекоми, смилат храната си за около 3 часа и трябва да се хранят по-често. Зърноядните, като се натъпчат, могат да изкарат 10-12 часа.
Ако имате други идеи с какво мога да го храня, моля пишете.
Аватар
draznitel
Животинче с въпрос

Мнениеот Бела » Нед Май 22, 2011 7:44 am

Моето свраче почина.Не знам защо изглеждаше чудесно,игриво всичко му беше наред.Имам чувството че е от яйцето което му дадох.Веднага след яйцето започна да приляга,да си лежи и накрая.... [mood_feelings_hurt.gif] [mood_feelings_hurt.gif] [mood_feelings_hurt.gif] icon_bawling icon_bawling
Бела

Мнениеот meri » Нед Май 22, 2011 8:27 am

След като човек не знае как да постъпи се пита, но не във форум, а специлист, а ти не го направи,беше много самоуверена,ето резултата.
Жалко за пилето. [mood_feelings_hurt.gif]

draznitel ,за теб се отнася същото...питай,докато не е станало късно.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Бела » Нед Май 22, 2011 9:42 am

Мери,аз питах специалист.Водих го на вет,а той каза,че трябва да го храня с червейчета и трохички хляб.А ви интернет навсякъде пише да го храня с яйца. [mood_feelings_hurt.gif] Толкова можах да направя
Бела

Мнениеот Бела » Нед Май 22, 2011 9:43 am

draznitel пишеш,че леко накуцва.Най-добре го заведи на ветеринар.
Бела

Мнениеот meri » Нед Май 22, 2011 11:50 am

Не всички ветове разбират от птици,особено диви,за това си има организации,които ги лекуват и се грижат за тях.
Не всички птици се хранят с червеи.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Бела » Нед Май 22, 2011 12:32 pm

Как така не всички птици се хранят с червеи като са в гнездата с родителите си какво ядат?!
Бела

Мнениеот meri » Нед Май 22, 2011 1:32 pm

Ако беше прочела щеше да знаеш.
Никога не карайте пиленцето да яде червеи,не всички птици ги ядат
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Бела » Нед Май 22, 2011 1:46 pm

Аз не съм го карала да яде червеи аз му ги оставих то само ги кълвеше,не умря заради червеите според мен беше нещо от яйцето.
Бела

Мнениеот meri » Нед Май 22, 2011 4:08 pm

Как ще умре от яйце,едва ли е било развалено?
По-скоро от твоето невежество,прочете ли какво ядат свраките? Някой птици не ядат червеи, какво ядат в гнездото ли........ами всеки вид си има специфично хранене,просто трябва да се знае какво точно.
За това понякога прибирането на птица без да се знае дали е изоставена не се взима, и когато родителите се появят те се грижат за нея,даже и на земята.Че е опасно за пилето, никой не го отрича,но понякога човешката намеса само вреди.А и когато пилето е малко не може да яде червеите само,или трябва да са нарязани и да се подават с пинсета,има и тънкости на хранене при всяка птица,особено малка.Да не говорим, че червеите са приносители на какво ли не........Не само храната, водата също е важна, метода на даване също,пиеше ли пилето? Ако организма се обезводни си е сигурна смърт.Условията,топлината...също са важни.
Станало каквото станало.........

А и във форума има такива теми.....телефони,адреси......
Офтопик:
Виж,не се заяждам,но когато човек не е сигурен и не знае,все пак това е диво същество,има органи,които се занимават точно с това, не кварталния вет,който често не знае.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот lorasdawn » Нед Май 22, 2011 4:20 pm

И майка ми намери свраче. Гледа го известно време и после го пусна навън, защото правеше поразии вкъщи. Ядеше всичко, страхотна птица. Майка ми много страда, защото трябваше да се раздели със сврачето. В гласа и се усещаше болка сякаш щеше да се раздели с детето си. Пусна го насело и понякога сврака каца на покрива на къщата. Не знам дали това е нашето свраче, ние не го маркирахме, но хубаво е да мислим, че е то, че е живо и здраво и оцелява редом с другите :) :ab:
Аватар
lorasdawn
Животинче с въпрос

Мнениеот Бела » Нед Май 22, 2011 4:36 pm

meri написа:Как ще умре от яйце,едва ли е било развалено?
По-скоро от твоето невежество,прочете ли какво ядат свраките? Някой птици не ядат червеи, какво ядат в гнездото ли........ами всеки вид си има специфично хранене,просто трябва да се знае какво точно.
За това понякога прибирането на птица без да се знае дали е изоставена не се взима, и когато родителите се появят те се грижат за нея,даже и на земята.Че е опасно за пилето, никой не го отрича,но понякога човешката намеса само вреди.А и когато пилето е малко не може да яде червеите само,или трябва да са нарязани и да се подават с пинсета,има и тънкости на хранене при всяка птица,особено малка.Да не говорим, че червеите са приносители на какво ли не........Не само храната, водата също е важна, метода на даване също,пиеше ли пилето? Ако организма се обезводни си е сигурна смърт.Условията,топлината...също са важни.
Станало каквото станало.........

А и във форума има такива теми.....телефони,адреси......
Офтопик:
Виж,не се заяждам,но когато човек не е сигурен и не знае,все пак това е диво същество,има органи,които се занимават точно с това, не кварталния вет,който често не знае.

Според мен се заяждаш с мен и то не само в тази тема ами и във всички теми,които правя!И наистина изчетох почти целия форум и навсякъде пишеше различно.Заова накрая го заведох на вет и направих това което той ми каза!НИщо повече не можах да сторя за птичето,но мисля че направих всичко възможно за сврачетто
Бела

Мнениеот meri » Нед Май 22, 2011 7:10 pm

Щом казваш.......
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Бела » Нед Май 22, 2011 8:01 pm

да така казвам
Бела

Мнениеот _KaTeNcEtO_ » Нед Май 22, 2011 9:03 pm

Ако си дала червеите направо живи на птичето,най-вероятно те са го убили.Люспата с която в покрито тялото на червея е много опасна за малките птици.Именно за това се дават НАРЯЗАНИ червей.Успокой се и не дръж такъв тон на хора който не познаваш и са по възрастни от теб,че лошо впечатление оставяш.
Да помагаш значи емоция, труд, болка , сълзи , безсъние, непосилна умора,време, енергия ... Да помагаш означава да обичаш , да раздаваш любов, да даваш по една частичка от сърцето си на всяко животинче . ..
http://www.db-tierhilfe.de/index.php
Аватар
_KaTeNcEtO_
Пчела майка

Мнениеот Бела » Пон Май 23, 2011 8:08 pm

давах му ги без такава люспа!Просто ми е много тъжно че умря а сега като ме обвинявате се чувствам още по-ужасно! [mood_feelings_hurt.gif] icon_bawling icon_bawling
Бела

Мнениеот draznitel » Пон Май 23, 2011 8:27 pm

Драмата с храненето на свраката продължава.
Като търсих пинсета в аптеките, не можах да намеря от хирургическите. Предимно предлагат от тези, с които жените си скубят мустаците. Купих една от железарския магазин. Малко е по-къса и мислех, че ще свърши работа.
В началото я беше страх. Като я хвана в ръце се насира. Колкото вкарам през човката, половината излиза отзад. Започнах да й давам с пинсетата кашообразни топчета от котешката храна. Не смея да бръкна в гърлото, за да не я нараня с металните върхове. От пет пъти, я уцеля веднъж, я не. Останалата храна я разхвърля на метър около клетката. Не можахме да постигнем синхрон.
После започнах да пускам с пръсти гранули от котешката храна в гърлото. Те са с големината на дребна леща. Вода пие на воля. Да си ги размеква в гърлото с каквото количество прецени. Гранулите й се виждат твърди и започна да ги плюе.
Вчера купих миксер с пасатор за 60 лв, специално за да приготвям сврачите манджи. Давам я със съвсем мъничка пластмасова спринцовка на която съм изрязал острата част. Влиза му в гърлото и там впръсквам кашата. Преди изпражненията бяха бели, а сега са доста воднисти. Днес уголемих още отвора, за да мога да я храня с по-гъста каша.
Към менюто включих котешки пастет от говеждо месо с моркови. Едиствено яде сама от изкиснатото сирене.
Аватар
draznitel
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Пон Май 23, 2011 9:56 pm

Защо не потърсиш професионална помощ, ами измъчваш пилето,като си мислиш,че му помагаш.И това накрая ще умре.Не мога да ви разбера,честно.....
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Бела » Вто Май 24, 2011 8:14 am

мери престани да говориш така:не моа да ви разбера,жалко за животните!Аз направих каквото можах и съм сигурна,че и draznitel прави каквото може за животинчето
Офтопик:
не се заяждам с теб просто ми е мъчо,а когато ме обвиняваш така ми става още по-гадно.
Бела

Мнениеот meri » Вто Май 24, 2011 12:03 pm

Не те обвинявам,но и не проумяваш какво ти казвам.Кварталния вет, е едно, а хората от спасителния център и др.организации ,които се грижат за дивите животни,съвсем друго.Може би щеше да има шанс ако беше ги потърсила,не да се правиш на обидена.
Беше ти много весело първите дни,чак го учеше да лети, не разбираш ли, че това не е достатъчно, да даваш храна, има много,много неща,които са важни....Освен методите на даване на храна и вода, топлина, специфични нужди за вида,които едва ли някой ги знае,ако не е учил за това.

А като не искаш да пиша, да ти заключат темата.
Ти си чудесен пример как не трябва да се постъпва,или ако се спасява диво животно,какво не трябва да се прави.
Убедена ли си,че родителите са го изоставили и не се грижат за него,това е първото за което трябва да се помисли.Има птици,които се грижат за малките и на земята.Щом прочете темите във форума, как не видя съветите на хората от спасителния център, защо не потърси съвет от там?
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот lorasdawn » Вто Май 24, 2011 12:58 pm

Гледала малки птички и те винаги са живели и никога не са умирали от храната. Може птичето да се е наранило ако е падало, може и врата му да си е счупило. Колко малко го намери? Имаше ли перца? От колко време го гледаше. Може би просто не му било писано, такъв е живота.
Аватар
lorasdawn
Животинче с въпрос

Мнениеот lorasdawn » Вто Май 24, 2011 1:04 pm

Извинявам се, сега прочетох началото на темата. Всичко, което преживяваме ни учи. Няма значение как е загинало, сигурна съм ,че следващия път ще се справиш далеч по-добре при грижата за намерено пиленце. :ay:
Аватар
lorasdawn
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Вто Май 24, 2011 1:10 pm

Как да няма значение как е загинало?
Понякога НЕ ТРЯБВА ДА ПОМАГАМЕ ,има си хора за това,не рабирате ли, това е живот, не майтап.
Учим се от грешките, но какви???? За чия сметка???
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот draznitel » Вто Май 24, 2011 8:29 pm

Да, meri е права. За всичко си има хора, като тези http://www.bglov.com/forum/index.php?showtopic=11630
Намерих нещо за храненето на свраките. Документът е на английски. http://www.birdcare.asn.au/pdf/magpies.pdf
В него се казва, че при никакви обстоятелства не бива да се хранят със сурово месо.
Храната им трябва да е богата на протеин, с малко въглехидрати и мазнини. Имат високи изисквания за калций в менюто.
Искам да благодаря на Koset0, че ме насочи към котешка храна, богата на протеин. Стомашното разстройство се е получило, защото сме прекалили с протеините. Сега съм оставил накиснат хляб с вода, да си дояжда, като е гладно. Купих му лактобактерии, за да си регулира стомашно чревната флора.
Имахме малък инцидент със сиренето. Бях го оставил на бучка в клетката. Сврачето си откъснало прекалено голямо парче, и не можеше да го глътне. Преглътна го, но с повече вода от спринцовката. Дадоха ми идея да сменя сиренето с извара. Има достатъчно калций и не слагат сол, както в сиренето.
Аватар
draznitel
Животинче с въпрос

Мнениеот Бела » Съб Май 28, 2011 8:01 pm

Как е сврачето?
Бела

Мнениеот mimav » Нед Май 29, 2011 2:57 am

И аз намерих едно бебе свраче в парка.Майка му и баща му ме нападнаха веднага , като го приближих.
Понеже чета редовно форума и реших да го оставя.Викам си родителите му ще се погрижат за него.Да,ама неТия,дето сте големи разбирачи на дивите животни-този път не познахте.Два дена като разхождах кучето минавах редовно покрай сврачето.То си остана на земята и родителите ги нямаше.Сигурно е умряло вече в жегите без вода и храна.Много исках да го взема,да има шанс да оцелее.Но природата си знае своето.Дано все пак е оживяло и се е прибрало на някое дърво с родителите си.
mimav
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Нед Май 29, 2011 8:09 am

А намери ли го умряло,че да твърдиш това със сигурност?
Много ясно,че ще бягат, страхуват се,когато някой се приближи, а кучето е потенциална опасност.
Може някой да го е качил на дървото,и изобщо видя ли как се развиват нещата.....
Веднага хората от форума били виновни и трябвало да се обиждат........ми като сте разбирачи.....

Човек трябва да наблюдава поне няколко часа родителите, дали идват да се грижат,за да е сигурен че птичката е изоставена,след това може да опита да я качи на дървото,да направи гнездо и т.н. взимането е най-крайния вариант, в случай че е сираче, за което пак трябва да сте 100%сигурни.В много от случаите родителите не могат да го качат сами в гнездото и се грижат на земята, за да оцелее и когато започне да лети си ги прибират в гнездото,поне така би трябвало да е.
Никак не е лошо,човек да поразпита хората занимаващи се с диви животни, за да може да реагира правилно.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Бела » Нед Май 29, 2011 8:23 am

Мери не съм съгласна с теб,че трябва да се прибере само ако е сираче!Ако е паднало от гнездото родителите му няяма как да го гледат и го оставят.Поне така прочетох аз..Нмаш никакво право да ни казваш,ако ще прибирате птица най-добре да попрочетете аз изчетох над милион статии даже и на английски в иинтернет и прочетох така!
Бела

Назад към Намерени диви животни