За много плъхове (но не за всички) игрите във водата могат да се окажат приятни,особено в горещите летни дни.Но никога не забравяйте че гризачите трябва да получават удоволствие от къпането, а не травми или простуди.
Наблюденията показват,че в случаи на опасност,плъховете могат да плуват,което не означава че трябва да проверявате този факт.При домашните плъхове някой от тях с удоволствие се къпят, а други отбягват водата.
За къпане използвайте мек шампоан за котенца.Не използвайте сапун или обикновен шампоан, защото причиняват сърбеж и алергични реакции.
Къпането трябва да се провежда само под надзор и само в топли дни,в затворени помещения без течение,иначе опасността от простуда е голяма. При избор на басейн за плъха трябва да отбелязвате следните фактори:
- Басейна не трябва да бъде много дълбок, за да бъде удобно на животното да влиза и излиза.
- Трябва да бъде устойчив.
- Стените не трябва да са прекалено гладки,за да не се подхлъзне животното и да изпадне в паника.
- Ако използвате стъклени предмети,се препоръчва да поставите стълба за влизане и излизане,също така гумена подложка за покриване на дъното.
- Обърнете внимание размера на съда да съответства на размера на животното,колкото е по-голям,толкова по-добре.
След избора на подходящ съд за басейн следва въпроса с напълването.Винаги трябва да използвате чиста водопроводна тръба, различни видове добавки във водата или почистващи вещества са вредни за козината и естествената защита.
Важно е да следите за температурата на водата,която не трябва да бъде много студена или много топла.Прекалено студената вода може да предизвика не само негативни реакции в животното, но и излишно охлаждане и свързаните с това възпаления. От най- известните заболявания са възпаление на пикочния мехур и бъбреците. Освен температурата на водата е важно и количеството й. Дълбочината не трябва да бъде повече от 3-4 см, защото има опасност по време на игра, животното да натопи главата си във водата. Важно е ваничката с топла вода да е на място, защитено от течение.
Намерили сте подходящо място и сте подготвили басейна с вода,ще са ви нужни още няколко съвета,как да събудите любопитството на плъха към водата. Това може да стане с парченце лакомство.Много животни се отнасят скептично към водата и се опитват да хванат предлаганите лакомства в края на басейна.Стопанина трябва да се държи въздържано в такава ситуация,не всеки плъх е фен на водата и по пътя на принудата няма да постигнете нищо,освен че животното ще се страхува от басейна и човека. Стопаните на плъхове трябва да отбелязват,че някой индивиди се ограничават само с миене на главата и хващане на лакомствата.Не губете търпение много бързо,много плъхове приемат бесейна само за няколко дни, а други за седмица. Не се предавайте и не спирайте да предлагате любимото лакомство в басейна. С някой плъхове помагат демонстративните игри в басейна,когато стопанина пред погледа на животното улавя лакомствата във водата.Ако искате да разширите наблюденията си,използвайте за басейн стъклен съд,поставете лакомство на дъното и ще можете да наблюдавате удивителните способности на животното.
След къпането,плъха трябва да се занесе в предварително затоплена стая за изсъхване. Някой плъхове обичат да се сушат в купчина от стари кърпи,където да се заровят дълбоко.За да ускорите процеса на изсъхване можете да използвате камъни,които внимателно се нагряват в микровълнова или фурна. Тъй като камъните дават топлина много бавно,постоянно проверявайте температурата в процеса на загряване,защото след известно време ще станат опасно горещи. Върнете плъха в клетката когато е напълно сух.След къпането задължително почистете басейна от водата,достатъчно е малко топла вода и миещо средство.Останалите парченца лакомства във водата могат бързо да се развалят,за това басейна трябва да се почиства след всяко къпане. При следващото къпане използвайте нова вода и лакомства.
Освен къпането, животното не трябва да се подлага на принудително изсушаване със сешоар, той издава силен звук.Тъй като плъховете имат по-силен слух за тях това е истинско изпитание. Много животни изпадат в паника само от звука на сешоара,което не винаги е безопасно. По време на такава паника,плъха може да скочи от ръцете ви и да получи травма. Освен това,потока въздух излизащ от сешоара може да доведе до конюктивит.Много е важно да регулирате температурата на издухания въздух. В най- лошия случай рязката смяна на температурата може да доведе до проблеми с кръвообращението.
Не трябва да къпете болен или слаб плъх,животни със пресни операционни шевове може да се къпят не по-рано от 3-7 дни след сваляне на последния шев. Животни с рани също не трябва да се допускат във вода поради опасения за инфекция. След прием на препарати,които се нанасят на кожата трябва да бъдете много внимателни с къпането и предварително да се консултирате с лекар. Плъхове,които са родили наскоро,по-доре да развличате на други места,поради опасност от инфекции. Плъха- майка може отново да се допусне в басейна само след като малките бъдат отделени в друга клетка( 4,5- 5 седмици).Животни с проблеми в опорно-двигателния апарат могат да се къпят само под строг контрол(или изобщо да не се къпят).
Приятно къпане на всички останали плъхове.




Изплакваме



Подсушаваме

http://www.youtube.com/watch?v=_5MTeLKpetc
http://www.youtube.com/watch?v=Yh1cyGRB5nc
http://www.youtube.com/watch?v=AHVhWgRgcDg#t=50
http://www.bethowen.ru/
http://trinixy.ru/
превод:meri