Причини
Възниква в резултат на повреждане на съдовете,разположени на ушната мида.Основните причини за неговото формиране са синини,драскотини или ухапвания от други животни.Сърбежа и драскотините могат да бъдат причинени от хроничен отит,ушни акари или алергични реакции.
Причината за ушния хематом не винаги е ясна, но по-често се среща при породите с висящи уши. Това може да бъде в резултат на инфекции, или механично повреждане.
Хематом на ушната мида има при кучета, в повечето случаи, след заболяване на ухото. Ако кучето е имало ушна инфекция, например, сърбеж или раздразнение, то започва да чеше ухото и да тръска глава. В резултат малките кръвоносни съдове на ухото могат да бъдат повредени. Кръвта се събира в ухото под кожата и ухото се подува.
В някои случаи хематом може да възникне и в резултат на травма на ухото. Тази ситуация може да възникне при игра с друго куче или след ухапване по ухото.
Симптоми
На мястото на хематома се формира ограничен оток във вид на полусфера.Хематома е мек на пипане,местната температура може да бъде повишена,наблюдава се умерена болезненост и почервеняване.Кучето накланя глава към болното ухо,неспокойно е.Често заболяването е съпроводено със сърбеж,което може да провокира драскотините и бъдещата травматизация на ухото. Хематома може да образува белези и деформации на ухото на кучето.
Лечение
Насочено е към премахване на натрупаната кръв и лимфа.В първия етап на лечението лекаря може да предложи провеждане на пункция с последваща аспирация на съдържимото и въвеждане на лекарствени средства в кухината.Ако хематома се е образувал поради разчесване вследствие на сърбеж,трябва да обърнете внимание на лечението на основното заболяване(отит,алергия,отодекоза и т.н.),като по този начин се предовратява възникването на рецидив.
В случаите на рецидив е необходима хирургична намеса.След операцията се прилага антибиотикотерапия и местна обработка на ушната мида с антисептични препарати.Ухото се фиксира с превръзка,за защита е целесъобразно да се използва медицинска яка.Шевовете се махат 3-4 седмици след операцията.
Ако не се провеждат лечебни мероприятия,заболяването може да се развие по два метода.В първия случай кожата на ушната мида на мястото на най-голямото напрежение се пробива самостоятелно,като дава възможност на натрупаната течност да изтече.Във втория случай,натрупаната течност постепенно се разнася.Ушната мида се деформира и остава набръчкана за цял живот.
Профилактиката на развитие на хематома се заключава в предовратяване на възникването на заболяване,съпроводено със сърбеж и травматизиращо ушната мида при разчесване.С тази цел стопаните редовно трябва да оглеждат ушите на кучетата си и с помощта на специални препарати да ги обработват срещу бълхи и акари.
Дори и най-доброто лечение на ушните инфекции не винаги може да предоврати хематомите. Ако забележите, че ухото на кучето е "пухкаво" трябва да го заведете на лекар. Ако не се налага хирургична корекция на хематома, ухото ще заздравее само след време. Но това не се препоръчва, защото оставяйки непокътнат хематома, кучето ще продължава да клати глава. Ако хематома не се лекува, той ще деформира ухото.
Лечението на инфекциите на ушите също е много важно за предовратяване на повторна поява на хематом.
Ако кучето е имало хематом в миналото или е податливо на ушни инфекции, е възможно хематома да се повтори. За това ушните инфекции трябва да се лекуват навреме. Основна причина за инфекциите са възмножни алергии или хронични заболявания на ушите.
За лечение се използват няколко различни методики: аспирация и превръзка, дренаж и разрязване с дрениране и зашиване.
Аспирацията с антисептична игла и поставяне на превръзка са най-лесния и евтин начин без анестезия. За нещастие този метод рядко води до успех, но може да предизвика развитието на абсцес на ухото. За това не се препоръчва за използване. Другите два метода се провеждат под анестезия. Поставянето на дренажна тръбичка в кухината на хематома в редица случаи позволява да се реши този проблем, но след премахване на дренажа са възможни рецидиви. При този метод е задължително използването на защитна яка.
При провеждането на разрезен дренаж се провежда надлъжен разрез от вътрешната страна на ушната раковина от горната част на хематома. Хрущяла не се разрязва. Съдържимото в хематома се премахва. Надлъжните шевове се поставят от външната страна на ухото, преминават през цялата му дебелина. Надлъжното разположение на шевовете е необходимо за избягване на запушване на кръвоносните съдове, които преминават към нея в надлъжна посока. След операцията ухото остава отворено, шевовете се свалят на 14-ят ден. Задължително се използва защитна яка. Този метод гарантира 100% затваряне на целия хематом, но външния вид на ушната мида след заздравяване остава да се желае още заради фиброзата и удебеляването на ухото. Възможни усложнения- некроза на ушната мида. Предимството на този метод е в затварянето на целия хематом при минимално участие на стопанина в следоперационните грижи за животното.
Първата помощ се състои в поставянето на стегната превръзка, за да се предоврати бъдещия кръвоизлив. След това на 4-5 ден, когато се образува тромб, хематома трябва да се отвори и да се премахне цялото съдържание, след това да се постави дренаж и превръзка. Желателно е кожата да се зашие към тъканите.
Ако ухото остане отворено, ежедневно трябва да се почиства раната със спринцовка, да се премахва натрупаната течност, докато ухото не заздравее. След това ухото се деформира.











Хирургично лечение.Съдържа операция, ако не можете, не го гледайте
http://www.youtube.com/watch?v=_vyncXPwyT4#t=130
http://www.vetprofy.ru/stati/sobaki/gem ... ny-u-sobak
http://www.rottweiler-digital.com/
http://vk.com/