Действията на костенурките се ръководят от инстинкти, определени от наследствеността. Тези инстинкти определят реакцията на животното към дразнители, като климата,светлината, валежи и сетивни впечатления.
Основни инстинкти са размножаването и самосъхранението.
Към самосъхранението се отнасят доброто самочувствие, защита, бягство, убежище от врагове,търсене на храна.
Към инстинкта за размножаване се отнасят търсене на партньор, привличане на мъжкия, чифтосване и снасяне на яйцата.
Благодарение на окраската, слабата подвижност, уединения начин на живот, поради структурата на черупката може да се скрият или защитят територията си от враговете.
1. Някой сухоземни костенурки,когато изсипват вода- повдигат тялото си и протягат шия.

2. Водните костенурки, когато седят на брега и се сушат, протягат задните си крака по цялата дължина,това им помага да изсъхнат по цялото тяло и краката.

3. Червенобузите костенурки раздуват гърло,когато искат да привлекат вниманието на женската, кожата на гърлото им се обтяга по-малко,отколкото при другите костенурки.
4. Някой мъжки костенурки кимат, за да привлекат вниманието на женските,а някой по този начин ги отблъскват.
5. В брачния период или при борба за територия мъжките сухоземни костенурки започват да се бият. По време на боя съперниците се сблъскват "лице в лице" или се опитват да закачат съперника си с предния щит, да го отблъснат встрани или да го преобърнат по гръб.За тази цел при мъжките от някой видове на гърления щит на нагръдника имат специални израстъци,подобни на шпори. Когато се опитват да се закачат един към друг,те се стараят да заемат по-изгодна позиция. Когато единия напада другия,втория с помощта на определени движения се опитва да преобърне нападащия. В присъствието на женската боя може да продължи много дълго. Понякога единия от мъжките може да отстъпи и да отиде по-далече,такова поведение на мъжкия стимулира интереса на женската.

6. Мъжките червенобузи костенурки когато ухажват женските, плуват пред тях назад-напред и докосват с дългите си нокти бузите и шията им.

7. При среща между мъжки и женска, женската често или бяга или прибира всички меки части от тялото в черупката си. Готовността към чифтосване при женската може да се разпознае,когато тя замръзва на място и издърпва задните си крака,повдига задната част на торса.
На мъжкия се налага да изплаши женската, за да я накара да отстъпи. Той може да се удря в черупката й или минавайки отпред да я ухапе за предните крака.Това води до това,че женската издърпва предните крака и главата,а опашката и задните крака започват да стърчат под черупката.


8. Костенурките подсвиркват,когато искат да отблъснат някой,друго подсвиркване се чува,когато костенурката рязко дръпва главата си в черупката.
9. При опасност някой видове костенурки могат почти напълно да се скрият в черупката или напълно закриват глава с предните крака.


10. При чифросване мъжкия се качва на гърба на женската и започва да се движи бързо, като издава звуци подобни на "викове" или "писъци",които при всички видове са уникални. Даже ако мъжкия стои в позиция за чифтосване, женската е достатъчно да направи няколко крачки напред и мъжкия сяда на земята.


11. Водните мъжки костенурки обикновено не хапят женските,но могат да ги ухапят леко за стимулация.Непосредствено преди чифтосването и в самия процес мъжкия потреперва и трие главата си в женската,фиксира женската с уста и крака и подвива опашка надолу, доближавайки клоката.
12. Женските могат да покажат на мъжкия кой владее територията,така както и мъжките.Често това се случва когато женската е бременна и ограничава територията си за снасяне на яйцата.
http://www.cherepahi.ru/content/view/130/133/
превод:meri