Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Колко време отделяте на вашия пор?

Колко време отделяте на вашия пор?

Мнениеот little gecko » Нед Авг 12, 2012 5:16 pm

Здравейте!
И аз мисля да си взема фретка, но през идната година ме очакват много важни изпити. Чудя се дали грижите за порчето отнемат много време, или един час ще е достатъчен.
Моля, споделете вашите мнения.
Благодаря предварително.

П.П.Иначе без проблем мога да изчакам до другата година :ab: .
little gecko
Животинче с въпрос

Re: Колко време отделяте на вашия пор?

Мнениеот Koset0 » Нед Авг 12, 2012 8:54 pm

Със сигурност не е достатъчно.
Wondering how skinny, would people be if they had to pedal to keep their PCs running.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот mario7755 » Нед Авг 12, 2012 9:18 pm

Според мен най-малко по 2-3 часа.
Обичай повече… и мрази по-малко.
Аватар
mario7755
В пасажа

Мнениеот little gecko » Пон Авг 13, 2012 9:54 am

Мерси!
little gecko
Животинче с въпрос

Мнениеот mario7755 » Пон Авг 13, 2012 11:14 am

Какво реши тази ли година ще си го взимаш?
Аватар
mario7755
В пасажа

Мнениеот meri » Пон Авг 13, 2012 11:39 am

Най- добре поговори с някой,който отглежда пор,тези съвети на какво са основани,на опита ви с порчета ли? :ag:
Освен това трябва да знаеш всичко по-важно за отглеждането,за пола.......аксесоарите и т.н
Времето на общуване е най-малкият ти проблем,има по-важни неща в отглеждането на порове.
Разгледай темите,статиите.....ще добиеш представа за някой основни неща,ако не ги знаеш.Пора освен това и хапе,готов ли си за това,особено ако не е социализиран.Има си доста неща,които трябва да се знаят. :ab: преди да отглеждаш пор.
А,ако си ги знаеш,още по-добре.. :ag:viewforum.php?f=270
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот little gecko » Вто Авг 14, 2012 7:37 pm

mario7755 написа:Какво реши тази ли година ще си го взимаш?

Ами най-вероятно ще изчакам до другата година [mood_feelings_hurt.gif]
little gecko
Животинче с въпрос

Мнениеот little gecko » Вто Авг 14, 2012 7:53 pm

meri написа:Най- добре поговори с някой,който отглежда пор,тези съвети на какво са основани,на опита ви с порчета ли? :ag:
Освен това трябва да знаеш всичко по-важно за отглеждането,за пола.......аксесоарите и т.н
Времето на общуване е най-малкият ти проблем,има по-важни неща в отглеждането на порове.
Разгледай темите,статиите.....ще добиеш представа за някой основни неща,ако не ги знаеш.Пора освен това и хапе,готов ли си за това,особено ако не е социализиран.Има си доста неща,които трябва да се знаят. :ab: преди да отглеждаш пор.
А,ако си ги знаеш,още по-добре.. :ag:viewforum.php?f=270

Благодаря за съветите :ab: . Разчетох се и научих доста. Определено гледането на пор е предизвикателство, но това още повече ме подтиква да си взема :ah: . Относно хапането за мен не е проблем( имам белег по носа от плъх :ag: ), но дали ще напада роднините и гостите ми? Това би било проблем.
little gecko
Животинче с въпрос

Мнениеот Ne_Razbral_4o » Сря Авг 15, 2012 7:24 pm

little gecko написа: Относно хапането ... дали ще напада роднините и гостите ми?

В хапането порчетата се различават от кучетата и котките. Ако не хапе теб няма да хапе и всички останали(поне при моето е така).Способите за общуване на порчетата се броят на едната ръка: 1. Леко хапане съпроводено с кикотещи звуци и подскачане - радост 2.Прозяване и умилкване - търсене на внимание 3. Малко по силно захапване и теглене целенасочено в някаква посока - иска да ти покаже къде е проблема с които неможе да се справи само от рода на празна купичка за храна ,заклещена играчка и други такива порски проблеми 4.Само прозявка - прави я когато му се карате иска да ви каже: -Добре няма да правя така следващите 1-2 минути. 5.Съскане (хъркане),извиване на тялото на дъга и настръхване на опашката - страх,защита когато се почувства застрашено.Може да обучиш порчето да не хапе силно , но въобще да не хапе -няма начин... чрез зъбките си то общува със заобикалящия го свят .Както се отнася към теб така ще се държи и към останалите
Вярно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво.
Аватар
Ne_Razbral_4o
Животинче с въпрос

Мнениеот little gecko » Сря Авг 15, 2012 8:14 pm

Уау! :ai: Порчетата са по-умни отколкото мислех.
little gecko
Животинче с въпрос

Мнениеот little gecko » Пет Авг 17, 2012 3:22 pm

Някой знае ли по колко години живеят тези сладури :ab:
little gecko
Животинче с въпрос

Мнениеот mario7755 » Пет Авг 17, 2012 3:31 pm

По 6-8 години.
Аватар
mario7755
В пасажа

Мнениеот meri » Пет Авг 17, 2012 3:48 pm

Продължителността на живот на пора е 5-9 години.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот OAKFINGERS » Пон Авг 20, 2012 8:29 am

little gecko, ако имаш намерение да отглеждаш пор, ще ти е необходимо доста повече време от час на ден. Ако го караме по учебник, така да се каже, трябва да му отделяш поне 2-3 часа. Един час е ако си много на зор, но това се предполага да са единични случаи, защото така се угнетява животното, ако е затворено в клетка. Най-добре е да търчи из къщата през цялото време докато си там. Ако предполагаш ангажименти, ще трябва първо да му помогнеш да си намери някаква занимавка, за да не те притеснява. Обожават да заспиват на какви ли не места, като под дивана, в коша с пране и т.н.

Относно хапането, Неразбралкото :ad: ти го е обяснил достатъчно ясно - много добър разбор на поведението. И да - поровете са много интелигентни животни. Те не са гризачи, предполагам знаеш вече, което доста им вдига точките :ag:

Късмет с начинанието :az:
"Човек може да влезе в ада, яхнал собствения си език!"
Аватар
OAKFINGERS
В пасажа

Мнениеот OAKFINGERS » Пон Авг 20, 2012 9:02 am

Не ти отговорих на въпроса ние как го правим:

Вкъщи, например, Морис тича през цялото време докато сме там (докато сме будни, иначе спи в достатъчно просторна клетка). Затварям го за малко само докато мия чиниите, че ми хапе палците на краката - иска да го кача в мивката :ajaweki:, и като вадя прането от пералнята - обожава да дъвче гуменото уплътнение, което, от своя страна [smile3537.gif] доведе до доста неприятности.

С други думи, вниманието е постоянно :sunny:
Аватар
OAKFINGERS
В пасажа

Мнениеот little gecko » Пон Авг 20, 2012 12:26 pm

OAKFINGERS написа: Най-добре е да търчи из къщата през цялото време докато си там. Ако предполагаш ангажименти, ще трябва първо да му помогнеш да си намери някаква занимавка, за да не те притеснява. Обожават да заспиват на какви ли не места, като под дивана, в коша с пране и т.н.

Мерси! Определено ще използвам този вариант ако съм заета (аз и без това по цял ден съм вкъщи)
little gecko
Животинче с въпрос

Мнениеот OAKFINGERS » Пон Авг 20, 2012 1:01 pm

:ab: Аз друго имах предвид, а именно ангажименти вътре в дома :ad: Пробвали сме няколко пъти оставяне на пора извън клетката (или той сам да реши да се пусне, ако сме забравили да я заключим добре :bu: ) и повече не искам, заварих си къщата като влачена от порой :ag:

Имах предвид да тича докато ти си там. Разбира се, има и хора, които отглеждат поровете си без клетки, като Мика на lio_85, но такива са рядкост.

Така като си тича свободно из къщата, а не по график, животното става по-обичливо, връзката между Вас се развива по-добре, защото хем животинката не скучае зад решетките и може да тича, да заспива, където падне, хем ти ще имаш възможност като мине край теб да го погалиш, да му разнообразиш с някоя занимавка. Така и на двамата ще ви е приятно - всеки прави каквото си иска (като изключим моментите, в които ще ти гризе палците - тогава само той го иска :ajaweki: ).
Аватар
OAKFINGERS
В пасажа

Мнениеот little gecko » Чет Авг 23, 2012 7:46 pm

А дали може да сравните миризмата на пора с тази на някое друго животно (или с две думи, много ли мерише).
И още един от моите глупави въпроси :ah: . Възможно ли е да държа пора само в две от стаите на къщата?
little gecko
Животинче с въпрос

Мнениеот valnata » Чет Авг 23, 2012 7:55 pm

little gecko написа: Възможно ли е да държа пора само в две от стаите на къщата?

Възможно е.
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот Ne_Razbral_4o » Съб Авг 25, 2012 12:13 pm

Не съм сигурен ,че някои може да опише аромата на порчетата така ,че да добиеш представа какво точно представлява... тежка,натрапчива но в никакъв случай отвратителна.В началните месеци на живота им не умеят да се контролират и я изпускат постоянно ... понякога и десетина минути след банята може да са парфюмирани както и преди нея.След като поотраснат ароматизират само при голямо вълнение (например след поредната доза боричкане и мачкане ) и ако са уплашени или застрашени от нещо непознато за тях.

ПП:Предполагам ,че ще е добре да видиш порче на живо за да не се окажеш разочарована впоследствие
Вярно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво.
Аватар
Ne_Razbral_4o
Животинче с въпрос

Мнениеот OAKFINGERS » Съб Авг 25, 2012 7:06 pm

Миризмата, която се отделя от подкожните жлези на пора е мускусна, т.е. тежка, не бих казала, че е натрапчива и в никакъв случай лоша, а напротив - много сладка. Тя значително се намалява след кастрацията. Наш приятел, който преди време ни беше на гости каза "Къщата Ви много приятно мирише на мускус. Да не сте парфюмирали заради пора?" :ajaweki:
Другата миризма, онази, която се отделя от аналните жлези (аз му викам "облаче"), е много пъти по силна от всичко останало. Много прилича по аромат на маркираното от мъжка котка (ако това те ориентира), само че доста по-концентрирана. Прави облаче понякога от вълнение (положително или отрицателно), но при нас се случва по-често спонтанно, без да е предизвикано от нещо конкретно (напр. както си спи).
Ние решихме да не махаме аналните жлези на Морис, защото не се случва много често, а примерно 2-3 пъти в месеца. Отваряш да се проветри и съвсем скоро се е измирисало :ay: . На нас поне не ни е проблем. Случвало ми се е 1-2 пъти да пусне облаче докато го държа на ръце, определено не е много приятно, но се преживява, само дето после блузата отива директно за пране, не подлежи на просто проветряване :ag:
Та така, както каза Неразбралчо, би било наистина полезно за теб, ако имаш възможност за преки наблюдения над пор. Повечето форумни порове от София редовно си заформят порски сбирки, обикновено в Южен парк май, та можеш да пробваш там да си създадеш някакви впечатления. Само дето всички порове там май са и кастрирани, и с отстранени анални жлези, но все е за предпочитане, отколкото съвсем да не си виждал :ab:
Аватар
OAKFINGERS
В пасажа

Мнениеот little gecko » Съб Авг 25, 2012 8:07 pm

Благодаря за хубавите отговори :ab:
Ще ми се да си взема женско порче, без да го кастрирам (не искам да му причинявам това).Дали е възможно да осъществя желанието си, ако при първото разгонване я заплодя :ah:
little gecko
Животинче с въпрос

Мнениеот Ne_Razbral_4o » Нед Авг 26, 2012 5:12 am

Ако прочетеш хубаво порския форум сама ще си отговориш на въпроса дали е възможнода я заплодиш,дали е редно и какви са рисковете от некастрирана фретка. По-добре си вземи мъжко и му резни бобчетата

със сигурност скоро ще завалят камъни в тази тема ама няма да са в мойта градина :ag: )
Аватар
Ne_Razbral_4o
Животинче с въпрос

Мнениеот OAKFINGERS » Вто Авг 28, 2012 3:10 pm

Ne_Razbral_4o написа:със сигурност скоро ще завалят камъни в тази тема ама няма да са в мойта градина :ag: )

На път са да завалят, струва ми се :ai:
Ne_Razbral_4o написа:Ако прочетеш хубаво порския форум сама ще си отговориш на въпроса дали е възможнода я заплодиш,дали е редно и какви са рисковете от некастрирана фретка.

И както стана практика, Неразбралчо ме изпревари с правилния отговор. Темата е дискутирана многократно, но ще ти отговоря. Кастрацията е одобрена от ветеринарите като метод за справяне с риска от редица тежки здравословни проблеми при поровете, вкл. рак, инсулинома и др. Кастрацията далеч не означава, че на 100% застраховаш животното, просто намаляваш шанса на тези проблеми.
За мъжки пор кастрацията не е задължителна, просто ще ти се налага да изживяваш неговите изперкали състояния по време на разгонването (което, ако правилно съм чела, продължава между половин и една година). Това включва състояния от лигавчене до освирепяване.
За женски пор кастрацията е повече от задължителна, тъй като при тях разгонването е нескончаемо. Това ще рече, че като ти се разгони порката или я водиш на мъжки пор да я заплоди, или я отърваш поради кръвозагуба.
Разбира се, ако не бяха всички, които искаха женското им порче да роди поне веднъж преди да го кастрират, сега всички ние нямаше да имаме порове (или щяхме да си ги купуваме от развъдници, което е мръсна дума!). Но е добре да се знае, че една порска бременност адски много изтощава животното и после трябва дълъг период за възстановяване.
Още нещо искам да отбележа, което, смятам, никак не е маловажно. Не е мой личен опит, но така чух от една от порките. Раждането и отглеждането на малките порчета са съпроводени с ужасяваща миризма, която се носи около целия блок (това бяха думите й) и не се отмирисва адски дълго време. Миризмата е предпазна, за да не изяде малките, докато майката не е край тях. Пак отбелязвам, последното ми го разказаха, не е мой опит.
Няма да те подстрекавам към заплождане на порчето, защото форумните правила май не го позволяват, а и аз самата не знам какво бих предприела, ако имах женско.
little gecko написа:(не искам да му причинявам това).Дали е възможно да осъществя желанието си, ако при първото разгонване я заплодя :ah:

Надявам се, че не си мислиш, че едно раждане ще те отърве от ангажимента с кастрацията. Или ражда и кастрираш, или след раждането пак се разгонва (скоро след това), кръгът се затваря и порката много скоро ще е напълно изтощена, а това скъсява живота й.
Мисли разумно :ax:
Офтопик:
Брей, че ферман съм изписала :ag:
Аватар
OAKFINGERS
В пасажа

Мнениеот little gecko » Вто Авг 28, 2012 7:14 pm

Прощавайте за грешката. Ще се постарая да не се повтори :bw:
little gecko
Животинче с въпрос

Мнениеот Ne_Razbral_4o » Сря Авг 29, 2012 12:35 pm

OAKFINGERS написа: Раждането и отглеждането на малките порчета са съпроводени с ужасяваща миризма, която се носи около целия блок .

Няма такова нещо. Едно котило порчета си мирише колкото и едно малко порче.В зоо-магазина от където си взех моята смръдла (има си жлезичка, не мириши ,ама много ме кефи да и викам така ,а и тя реагира на това обръщение ),освен нейното котило имаше още едно ,но аромата не се различаваше по нищо от друг магазин в които имаше само едно порче.Според мен всичко е опирало до хигиената ,а именно ,че в магазина от които го купих жената нарязваше лентички от вестник и ги слагаше пред къщичката . Майката искарваше напиканите лентички и ги поставяше надалеч от къщата и взимаше нови и чисти за постелка на бебетата ,а купчинката с мръсните се преместваше в боклука.
OAKFINGERS написа:и не се отмирисва адски дълго време.

Нали няма нужда да ти обяснявам за колко време се проветрява едно "пухче :ajaweki:
OAKFINGERS написа: Миризмата е предпазна, за да не изяде малките, докато майката не е край тях.

Майката е винаги до тях с изключение когато е до тоалетна или се храни ,но и тогава не ги оставя без надзор и ако някои мъник е решил че може да излезе навън да се разходи майката спира с храненето си и го наритва обратно в къщичката

Офтопик:
OAKFINGERS, отдавна съм забелязал че имаш заложби на писателка ... хубаво е че и ти взимаш да го осъзнаваш :ah: туку виж си написала някой ден роман и ние сме първите ти читатели :ag:
Аватар
Ne_Razbral_4o
Животинче с въпрос

Мнениеот OAKFINGERS » Чет Авг 30, 2012 8:17 am

little gecko написа:Прощавайте за грешката. Ще се постарая да не се повтори :bw:
Споко, Gecko, не е станало нещо фатално, все пак още не си си взел пор, нали :ab:
Ne_Razbral_4o, нееднократно подчертах, че това с миризмата и раждането ги описвам не от свой опит, а от споделени разкази. Хубаво е, все пак, че си се постарал да прочетеш и да направиш такъв подробен разбор на всяка дума от моя "роман".
Ne_Razbral_4o написа:OAKFINGERS, отдавна съм забелязал че имаш заложби на писателка ... хубаво е че и ти взимаш да го осъзнаваш :ah: туку виж си написала някой ден роман и ние сме първите ти читатели :ag:

Аз не бях осъзнавала писателските си заложби до момента, в който ти не се появи да ги отключиш и поощриш :ad:
Винаги съм избягвала острите отношения тук и съм целяла туширането им. Само да си кажа, че "романите" ги изписвам, защото навремето аз и още няколко човека бяхме също новаци тук и искахме да научим всичко за порските дела. Писането на разкази с най-малки подробности беше начинът да се опише това, което не знаеш или искаш да обясниш на другите - учехме се един от друг. Да кажем, че се старая да не остане някой неразбрал :ax:
А относно факта, че и ти самият сега прохождаш тук - е, не значи, че не можеш да ни научиш на нещо - виж колко полезна информация ни даде за котилото :az:
Аватар
OAKFINGERS
В пасажа

Мнениеот Pixell » Сря Сеп 05, 2012 11:59 am

Юлия, като те слуша човек ще рече, че Морис мирише страхотно добре и затова не е с втора операция.
Моя, както и други мъжки неоперирани в напреднала възраст, в еструс миришат постоянно мега зле. Иначе когато пръснат миризмата е като на 10 трупа в напреднал стадии... ужасно е.
We are not what you think we are!
We are ferrets! We are ferrets!!
Аватар
Pixell
В глутницата

Мнениеот Ne_Razbral_4o » Сря Сеп 05, 2012 1:29 pm

Pixell нали знаеш кои се почесват... тези които ги мързи да се къпят.

Моето го къпя всяка седмица ( така я научих от малка... нека всезнайковците и спецовете по животни си разправят че е вредно) при което в банята става голям цирк - едно подскачане в лигена едно кикотене от радост.Аз само и пълня водата и и правя пухкавата пяна тя сама се къпе, дори след банята няма нужда да я стресирам с бъркане с клечки за уши за почистването защото от цамбуркането и изтръсването ушите и са като нови.На майка и се цопна в ръцете докато препираше една хавлия набързо. Миризмата почва да се усеща ден-два преди идването на следващата баня.Постелки,завивки и хамачета се сменят всеки ден. Опитай и може да успееш да разкараш част от труповете :ag:
Аватар
Ne_Razbral_4o
Животинче с въпрос

Мнениеот Pixell » Чет Сеп 06, 2012 1:35 pm

O, останали сте с грешно впечатление, Ромпи е кастриран и с премахнати жлези и въобще не мирише от 1 год. някъде нямам никакви проблеми с това. Мнение на ветеринари е, че къпането всяка седмица не е добре, както да си миеш косата всеки ден с шампоан. Но животното е твое - може да правиш с него каквото искаш явно. Ушите не могат сами да се почистят в дълбочина, те не са само ушна мида.
Ти ли беше с порчето, на което разбираш езика, кога как хапе, как се прозява и т.н дето четох из тия теми, което ми се стори смешно, защото го прокламираше като общовалидно... а то въобще не е.
Аватар
Pixell
В глутницата

Мнениеот Ne_Razbral_4o » Пет Сеп 07, 2012 5:46 pm

Ne_Razbral_4o написа:[ ...(поне при моето е така)

Всичко следващо е на основа наблюденията ми върху това което е в къщи ,тези които преминават за малко през магазина или останалите в развъдника. Май трябваше да напиша ,че все пак има и изключения за което се извинявам .
Pixell написа: Ушите не могат сами да се почистят в дълбочина, те не са само ушна мида.

Колко по-дълбоко почистваш от това което може да се види с невъоръжено око след отместване на козината която закрива самото ухо?
Аватар
Ne_Razbral_4o
Животинче с въпрос

Мнениеот Pixell » Пет Сеп 07, 2012 7:54 pm

Поне 2-3 см навътре в ушния канал с обикновена клечка за уши, напоена с подходящ лосион с изчистващо действие и антибактериално. Това не се вижда с.. хм невъоръжено око... но и с въоръжено пак не се вижда, защото не е нужно да се сондира с подобни инструменти ухото на един пор.
Аватар
Pixell
В глутницата

Мнениеот Ne_Razbral_4o » Пет Сеп 07, 2012 9:02 pm

Приемам написаното от теб за чиста хипотеза и ще ти разясня защо. Направих някои измервания на индивида от аватара ми и се оказа че ширината на черепа е 38,6 мм.измерено със шублер с грешка на измерването 0,02 мм. Ако според твоите инструкции измеря два сантиметра от една клечка за уши и изчистя едното ухо след което и другото до такава дълбочина със сигурност ще съм уверен че съм му изчистил ушите и не е останало милиграм мръсотия.Ако предположим ,че ушните канали са разположени симетрично в черепната кухина ,то излиза че сме почистили 1,4мм. два пъти което ме навежда на мисълта че може да прокараме парцалче от едното ухо до другото което улеснява работата и нямаме нужда от клечките и съобразяването колко на дълбоко ще почистваме. Да де ама по биология съм учил че ухото се състои от ушна мида, ушен канал , мембрана ... вътрешно ухо ....упсс ... интересно а то къде ли трябва да стои ?Хайде ти помисли над въпроса а аз ще погледна дали не е останало на клечката с която му чистих ушите (хипотетично разбира се ) според твоите инструкции

Не злоупотребявам с емотиконите да не наруша правилата на форума ама да ти кажа яко се смях докато го писах
Аватар
Ne_Razbral_4o
Животинче с въпрос

Мнениеот Pixell » Съб Сеп 08, 2012 11:26 am

Ти сериозно ли ? Незнам на колко години си, но... както и да е, няма да коментирам. Мерил си черепа до милиметри...няма да коментирам.
По твойта логика пора ми е някакво чудо и няма мозък а един канал м/у ушите? Сигурно аз не му чистя така ушите на 2-3 седмици и не го правят и ветеринарните лекари с други ферети.
А извинявай, но ако твойте уши така чистиш т.е. сами чакаш да се почистят под душа, в грешка си - бърка се в ушния канал, за да се почистят, да го знаеш от мен. И на твойте и на пора ти.
Аватар
Pixell
В глутницата

Мнениеот top4o » Съб Сеп 08, 2012 11:52 am

Не разбрал, стига си се заяждал, със хората. Щом като смяташ единствено твоята теза за права, въобще защо говориш със нас - вечно грешащите? Няма да успееш да ни убедиш, още повече ако се заяждаш.
Куче което храниш те уважава повече от човек на които помагаш! Правете си изводите и се замислете преди да помогнете. При мен нямаше смисъл.
Аватар
top4o
Пчела майка

Мнениеот Ne_Razbral_4o » Съб Сеп 08, 2012 12:30 pm

За последен път те предупреждавам,спазвай правилата на форума.Модератор
Аватар
Ne_Razbral_4o
Животинче с въпрос

Мнениеот OAKFINGERS » Вто Сеп 25, 2012 2:19 pm

Pixell написа:Юлия, като те слуша човек ще рече, че Морис мирише страхотно добре и затова не е с втора операция.

Съжалявам, че отговарям с огромно закъснение, но да, Морис мирише страхотно добре, сериозна съм :ab: Единственото, което мирише недобре е тоалетната, и то по обективни причини - тоалетна е :ag:
По повод на големия спор с чистенето/бъркането/меренето на ушите и къпането с шампоан (не мокренето с вода), заставам зад казаното от Пиксел - умерено с шампоана и щателно в ушите. Мен ме е страх да бъркам с клечка и затова ползвам специални мокри кърпички за почистване на животни. Навивам я на фитилче и така почиствам уШото :sunny:
Аватар
OAKFINGERS
В пасажа

Назад към Порчета