Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Хранене при хроничен колит

Хранене при хроничен колит

Мнениеот Чехълче » Вто Дек 11, 2012 4:21 pm

Някой сблъсквал ли се е със същия проблем? Засега кучето ми се храни само с Интестинал серията на кучешките храни, но ми се иска да мога понякога да й давам и нещо друго.
Всеки ден умират десетки кучета от човешка ръка. Ако и ти си против нечестните убийства на кучета, сложи това под подписа си!
Чехълче
В пасажа

Re: Хранене при хроничен колит

Мнениеот valnata » Вто Дек 11, 2012 5:34 pm

Моя стана два месеца(може и повече) е на тази храна. За съжаление не мога дам нищо друго, защото веднага го хваща стомаха. Като му дам хапче за паразити и след 20 минути започват колики.. Изобщо не му даваме от нашата храна, никакви лакомства и др. екстри.
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот Чехълче » Сря Дек 12, 2012 1:54 pm

И аз така и понеже кучето ми не пипва да яде каквото и да било от земята, даже спрях да давам за вътрешни паразити. Иначе за наградка давам пак от Интестинала.
Повече от два месеца не можахме да диагностицираме проклетия колит, защото по кръвта нищо не излиза, на ехографа се вижда само ако специално се загледаш, изобщо беше една голяма агония от моя страна, докато не забелязах кога точно й става лошо, а именно след хранене. А на моменти й беше толкова зле, че отказваше да върви. Виждах как гасне, а не знаехме какво й е. Не че диагнозата е хубава, но поне знаем какво й е.
Всеки ден умират десетки кучета от човешка ръка. Ако и ти си против нечестните убийства на кучета, сложи това под подписа си!
Чехълче
В пасажа

Мнениеот meri » Сря Дек 12, 2012 3:01 pm

Иво,твоето куче не беше ли болно от панкреатит?
Диетата трябва да се спазва стриктно и да не се променя без лекарско назначение,понякога е до животна.
Освен това хапчетата за паразити не трябва да се спират никога,защото това че не яде нищо от земята не означава,че няма да има глисти.Дори натрупването на паразити може само да влоши нещата.Това е голяма грешка,давай си хапчетата,те не пречат на заболяването.Повръща ли кучето.Ако може да те попитам само УЗИ и кръв ли е правено на кучето,без никакви други изследвания? Колита от кой вид е?

Вътрешни паразити - особено кучешки трихуриди (Trichuris vulpis) - често допринасят за колит при кучетата.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот valnata » Сря Дек 12, 2012 3:33 pm

Да, моето е от панкреатит. И в двата случая диетата трябва да се спазва(храната мисля е същата), а при тежките случаи, какъвто е моето куче яде тази храна цял живот. Аз мисля, да сменя хапчето с друго и да питам доктора дали може преди хапчето против паразити да дам друго, което да му успокои стомаха. Трябва да има някаква схема, ама не съм говорил още.

Лошото е че трябва да се хранят само с тази храна и че и хапчетата пречат. Нищо друго не може да му се дава.. Много е гадно [smile3537.gif]
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот meri » Сря Дек 12, 2012 4:15 pm

Кои хапчета пречат,противопаразитните ли? Сигурно има хапче,което няма да вреди,питай.Но при колита много зависи какъв вид е,каква е причината и как се лекува.Понякога диетичната храна е за цял живот,друг път- не,зависи.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот valnata » Сря Дек 12, 2012 5:41 pm

Кои хапчета пречат,противопаразитните ли?

Да. Тези дни ще питам дали има други, макар че състава им е еднакъв и ме съмнява да има нещо по-различно. Аз давам caniverm против паразити. Ще питам и ще пиша в темата :ay:
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот meri » Сря Дек 12, 2012 6:14 pm

При панкреатит е различно,докато не виждам какво може да пречи при колит.Сигурно има някаква комбинация,не може кучето да не се обезпаразитява,опасно е както за него,така и за стопанина.
Ако прочетеш листовката на хапчето,което даваш,ще видиш,че е противопоказно при проблем с черния дроб.
Нарушена функция на черния дроб.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Чехълче » Пет Дек 14, 2012 8:18 pm

И моето куче беше с панкреатит, но протече много бурно, а бурният се оправял без последствия. Тоест докторът ни каза да забравя за него, особено след последните изследвания.
Именно по препоръка на доктор не обезпаразитявам. Нито едни паразити не се самозавъждат в кучето.
Чехълче
В пасажа

Мнениеот meri » Пет Дек 14, 2012 10:21 pm

Как така доктор ще препоръча да не се обезпаразитява кучето,това е безумие.Панкреатита и колита изискват не само лечение,но и диета,задължително.Именно,защото не се саморазвъждат.......ами кучето да не прелита по време на разходка.Или не излиза навън.Паразити има къде ли не,устойчиви при това,опасни и заразни.Аз лично не мога да си представя лекар да препоръча нещо подобно,ама никак.......Особено като се знае,че много често именно паразитите са изключително опасни при тези заболявания.
УЗИ изследване и кръвно изследване не са достатъчни за поставяне на правилна диагноза.А освен това едно от изследванията при тези заболявания задължително е за паразити и гъби.А панкреатита не минава от само себе си.Някой май добре те заблуждава и ще те вкара в такова приключение.......ясно защо кучето не се оправя толкова време.Намери си свестен лекар,който наистина разбира от медицина.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот rinusha » Съб Дек 15, 2012 11:00 am

meri, Добре знаеш,че хапчетата,които даваме всеки месец(каквито и да са те) не вършат работа за профилактика на глисти.Даваме хапче и следим дали кучето е изкарало глисти за да повторим даването след 10-14 дни,после да потретим,ако е необходимо.Едно изследване за паразити (не е толкова скъпо - 15-тина лв) ни дава същата информация - има ли кучето глисти и даваме хапче САМО ако изследването е доказало наличието им,което в конкретния случай ще спести много болка на кучето.Моите кучета,след като напуснаха бебешката възраст, са изкарвали глисти само веднъж,не ми се смята колко излишни хапчета са това в годините.Чехълче,кучето може да се зарази с глисти дори и да не излиза изобщо навън - котки, които никога не са излизали е възможно и се случва да "хванат" глисти.При домашните добре гледани кучета можем да забравим са плоските чевеи(тениите).Кучето може да се зарази с тения само и единствено консумирайки сурово месо от непроверен източник,основно - сурови вътрешности.Единственото изключение е dipylidium caninum,която се пренася чрез бълхи,но едно добре гледано домашно куче няма бълхи,нали?Точно затова препоръчах адвокейта - обезпаразитява бълхи и глисти и се накапва външно като фронтлайн,съответно не дразни стомаха.Но задължително питайте лекарите си.

Продължението на темата за обезпаразитяване се намира тук viewtopic.php?f=128&t=17977
rinusha
Пчела майка

Мнениеот Чехълче » Пон Дек 17, 2012 8:39 pm

Ринуша, да, аз също такива неща знам за паразитите и по тази причина се опитвам да не давам ненужни медикаменти, които само ще натоварят кучето.

Мери, съвсем нормално е доктор да препоръча нещата, които нашият доктор ни е препоръчал, ако не гледа да ти вземе парите, а да оправи кучето. Това за задължителното обезпаразитяване на всеки 3 месеца е толкова старинна информация, се даже се чудя как има хора, които стриктно спазват това и дават на кучетата химийка. Подобна информация е от величината на мита, който все още циркулира, че кучето трябвало да роди веднъж.
Прочети за панкреатита още, моля те, преди да даваш мнение дали може или не може да мине от самосебе си. И изобщо аз кога съм казала, че е минал от самосебе си?! Казах, че не е преминал в хроничен, което означава, че е лекуван и излекуван, все пак.
Докторът ни е толкова добър, че вече над 20 години му се доверявам.
Чехълче
В пасажа

Мнениеот meri » Вто Дек 18, 2012 9:36 am

Това за задължителното обезпаразитяване на всеки 3 месеца е толкова старинна информация, се даже се чудя как има хора, които стриктно спазват това и дават на кучетата химийка. Подобна информация е от величината на мита, който все още циркулира, че кучето трябвало да роди веднъж.

С тази разлика,че паразитите не са мит...има ги.Само че заболяванията никак не са персонаж от митологията.Дори има мит,че кучетата нямат панкреас..... :ag:
Само,че после такива стопани,които не си дават хапчета на кучетата и съответно кучетата им са носители на заболявания,с които заразяват другите кучета по време на разходка.........никак не са желателни.Защото едно необезпаразитено куче съвесем не е приносител на болести от митологията,а от реалността.И какво се получава......ами най-лесното,обвиняват се бездомните кучета и готово.
Стопаните на домашни животни трябва да са отговорни,което за жалост е рядко срещано явление.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот rinusha » Вто Дек 18, 2012 11:04 pm

Леле, излиза,че кучето ми сее паразити из парковете и градинките от 8 години.Чувствам се виновна за поне половината от популацията на глистите в София.Чист късмет е,че и децата ми не опаразитени,или пък да!?Пазете си децата и кучетата :ag:

П.п:Стопаните на домашни любимци могат да бъдат отговорни и без да са като коне с капаци.Хубаво е човек да се развива, а не да тъпче на място и да не вижда по-далече от носа си.
rinusha
Пчела майка

Мнениеот meri » Сря Дек 19, 2012 10:25 am

Интересно заяждането прави ли ви по-умни и начетени?
Доктор,който препоръчва кучето да не се обезпаразитява,най-вероятно е много назад с материала,стопаните на кучета,които не дават таблетки..също.Всеки доктор може да ти обясни точно в какво се състои опасността от зарази,ако случайно не знаеш.Вместо да се подиграваш,се замисли.....
Това да предпазиш кучето си,околните и себе си от заболявания не е назадничавост или незнание.
Личната антипатия към мен леко изкривява истината.
За мен човек,който не се грижи за здравето на животното си(включително и ако не го обезпаразитява) е безотговорен.Много деца играят навън,и много домашни кучета могат да бъдат приносители на заболявания,колкото и да не ви се иска да го признаете.Това,че твоите деца нямат паразити не е никаква гаранция за нищо,нито че не могат да хванат от някъде.
Не искам изобщо да следвам вашия тон и да обръщам темата на заяждане.Всеки ден чета достатъчно,за да съм информирана и в крак с новостите.
Защо не попиташ и пишещите доктори в дог.бг,да видиш какво ще ти кажат за даването на противопаразитни лекарства.Въпреки,че дискусията там е ясна и я знаеш.Имаше зададен точно такъв въпрос и отговор на лекарите,който е....даване на таблетки всеки месец.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот rinusha » Сря Дек 19, 2012 1:55 pm

meri,отдавна ме познаваш в този форум и би трябвало в годините да си разбрала,че не търся заяждане,толерантен човек съм и уважавм чеждото мнение.Истина е обаче,че никак не обичам някой да се опитва да налага своето.Това,което се опитах да обясня е,че таблетите убиват паразитите,не предпазват и въпреки,че се дават всеки месец,няма никаква гаранция,че кучето ти няма да хване паразити,или по-точно казано - вероятността едно куче да хване глисти е абсолютно еднаква както при тези,които се обезпаразитяват всеки месец,така и при тези,които изобщо не се обезпаразитяват.И както вече наколко пъти споменах,цикълът на развитие на глистите е 15-20 дни,то кучето ти може да отдели яйца,дори и да го обезпаразитяваш всеки месец и това ще ти го каже всеки вет.С прости думи казано - обезпаразитяваш кучето си на 1-во число на месеца,то поглъща яйца на глист на 2-ро число на месеца,след целия цикъл от 14 дни,на 16 число на същия месец кучето ти има зрели(възрастни глисти,които вече отделят яйца,т.е. До следващото обезпаразитяване на 1 число другия месец,има време за още един цикъл.Тогава таблетата убива отново само възрастните индивиди,а порастналите ларви се завръщат в червата след 2 седмици и кучето ти отновоима глисти,въпреки таблетата.И казвам всичко това не за да призова хората да не си обезпаразитяват домашните любимци,а за им обясня,че това далеч не е достатъчено,че нищо не гарантира.И също,знаеш ли защо срокът е месец и защо някога беше три?Заради цикъла на развитие на ехинококовата тения.По стари данни,от преди примерно 30 години,се е смятало,че кучешката тения е отделя зрели членчета,със зрели яйца , способни да ни заразят за около 90 дни,но по последни данни този срок може да падне на 30-35 дни при благоприятни условия.Та затова лекарите казват всеки месец,заради кучешката тения.И не си мисли,че си говоря просто така,завършила съм магистратура по биология,учила съм за паразитите и техните цикли,виждала съм ги в бурканчета,зная много добре какво могат да причинят.

И последно - не наричам стопаните,които обезпаразитяват всеки месец параноични,но и не желая мен да ме наричат безотговорна и нехайна,това,че полагам по по-различен начин грижа не ме прави такава
rinusha
Пчела майка

Мнениеот meri » Сря Дек 19, 2012 2:55 pm

Офтопик:
Ветеринарите от цял свят,нашите също,учат с години,практикуват и знаят повече от нас.Коя съм аз,че да казвам на хората как да си гледат животните и кое е редно(понеже често се случва да ме обвиняват,че налагам мнението си).Хората са го казали,не аз.И то много добри специалисти.Ако не трябваше,едва ли щяха да слагат ваксини и да обезпаразитяват домашните и дивите животни.А аз съм се уверила лично от ползата от ваксиниране,обезпаразитяване,кастриране и правилно хранене.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот rinusha » Сря Дек 19, 2012 3:31 pm

Офтопик:
В случая обаче и лекар е препоръчал кучето да не се обезпаразитява,предвид заболяването,нали?А аз пък съм свикнала да чета,да се информирам и да мисля,преди да взема решение,било за кучетата,котките и и децата си.Изключително рядко се доверявам сляпо.Особено за здраве.Целта на постовете ми беше да разясня защо е важно след даване на хапче да се следят изпражненията на кучето и ако има и най-малкото съмнение за паразити да се повтори даването не след месец,а след 12-14 дни.Защото ако хората се заблуждават,че ежемесечното даване на хапче е достатъчно,профилактично е и предпазва любимеца им в следващия месец, могат изобщо да не забележат проблема или по-точно, да го забележат твърде късно.
rinusha
Пчела майка

Мнениеот Чехълче » Чет Дек 20, 2012 6:23 pm

Ринуша, много се радвам, че мислиш като мен. Аз имам и бебе в къщи и се чушкат с кучето и нямат и двете никакви проблеми. Не се чувствам отговорна за популацията на глистите и тениите. Изображение

Кажи, моля те, какво може да се дава на такова болно животинче - храна, обезпаразитяващи..? Други "хитринки"?
Чехълче
В пасажа

Мнениеот Чехълче » Чет Дек 20, 2012 6:53 pm

Прочетох листовката на Адвокейта и ще го търся. Някъде там видях следното: "(за лечение на) гастроинтестинални
нематоди (L4 ларви, незрели възрастни и възрастни на Toxocara canis, Ancylostoma caninum и Uncinaria stenocephala, възрастни форми на Toxascaris leonina и Trichuris vulpis). Ринуша, може ли тези паразити да са причината кучето ми да прави тези панкреатити и сега и колита?
Чехълче
В пасажа

Мнениеот valnata » Чет Дек 20, 2012 7:52 pm

Аз не вярвам, че кучето ти е излекувано от панкреатит. "Излекувахме го от панкреатит, ама открихме колит".. Тинтири-минтири, както се казва. :ag: Говорил съм с няколко доктори и всички са на мнение, че е много трудно да се открие причинатаз а това заболяване. Дори при хората в повечето случаи тя остава неизвестна, какво да говорим за куче. Въпроса е храната да му понася и да не се сменя. Не е добре храната да се сменя, защото причината за това заболяване не е известна на докторите. Не се знае коя съставка дразни, те затова препоръчват или готвено(само готвено и то определени рецепти) или само гранула и то лечебна серия.

Иначе ето мнение на Ринуша от другата тема:

Байер имат разработка на спот он препарат ,който обхваща пълната гама вътрешни паразити-профендер,но последно когато рових в нета беше само за котки,то пък твойто куче е едно куче ;)

Има един препарат - левамизол,само за глисти,с него съм обезпаразитявала малки кученца през устата,течност е и ми се върти в главата,че може да се прилага инжективно.

Аз следващия месец ще пробвам или адвокейта или някой от другите. Само да питам доктора :ajaweki:
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот Чехълче » Чет Дек 20, 2012 9:58 pm

Ми аз не съм и казала, че панкреатитът е излекуван, просто на кръвта преди 3 месеца не излезе никакво смущение. Иначе, когато кучето го получи преди 2 години, нещо в кръвта, което го показва, беше завишено до 3000 единици или там в каквито мерки е. Иначе панкреатитът е за цял живот, малко като диабета - държиш в норма и се предполага, че ще си добре.
След като позакрепихме кучето с лечебна храна, минах на пилешки гърди без сол и бульон, киснато, мито, варено, плакнато, пак варено и пак плакнато. И беше добре, но в един момент се яви колитът. И клиничната картина не беше като при панкреатит с повръщане и сгърчване от болки, а съвсем друга. И после излезе и на ехографа като балончета в тънките черва (или в дебелите, не знам). Тогава, преди да разберем какво й е, първата мисъл беше за панкреатит - веднага изследвания на кръвта и ехограф, но не беше увеличен и всичко си беше в норма. Тогава именно докторът каза да забравим за него.
Чехълче
В пасажа

Мнениеот Чехълче » Чет Дек 20, 2012 10:34 pm

В доказателство на думите си по-горе, че бурнопротичащият панкреатит отшумява почти без поражения, помествам една статия. За хора се отнася, но нещата са силно сходни.

http://www.pharmacy-bg.com/zabolyavaniy ... -bolesta/#Симптоми
Чехълче
В пасажа

Мнениеот meri » Пет Дек 21, 2012 9:55 am

Панкреатита и колита са различни заболявания.Консултирай се с друг лекар,освен това тези изследвания не са достатъчни за поставяне на диагноза.А щом има и бебе,опасността от паразитите е още по-голяма,никак не си струва да рискуваш.Не винаги само неправилното хранене е причина за заболяванията,има и други.Има и много по-знаещи доктори от този,знаеш го много добре.
Иво,пък ти питай доктора не само за смяна на лекарството,но му и задай следния въпрос:"Какво ще стане,ако не обезпаразитяваш кучето,какви са последиците,за него и за вас?".
Може да научиш и нещо по-различно,от така написаното до сега.

viewtopic.php?f=218&t=18892

viewtopic.php?f=128&t=13684

viewtopic.php?f=218&t=18874

viewtopic.php?f=218&t=18872
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот rinusha » Пет Дек 21, 2012 5:39 pm

Чехълче, не съм лекар и не знам,дали проблемите са от паразити,предполагам е напълно възможно.Аз бих пуснала в човешка лаборатория паразитологично изследване + посявка ,две отделни изследвания са.И то преди обезпаразитяването,за да е реален резултата.Успех
rinusha
Пчела майка

Мнениеот Чехълче » Вто Дек 25, 2012 4:37 pm

Ринуша, изследванията на кучето и без това са от човешка лаборатория, докторът работи с Цибалаб и си ги занесе там сам. Засега и двата проблема са затихнали, като се надявам панкреатитът, след като не мина в хроничен, наистина да е минал тотално и завинаги. А що се отнася до колита, ще си давам само Интестинал и може даже да е за цял живот. Просто исках понякога и нещо друго, като малко разнообразие, но явно няма да е добре.
Мери, очевидно е, че не смятам панкреатита и колита за едно заболяване. Както и да е.
Чехълче
В пасажа

Назад към Хранене