Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Коя порода бихте ми препоръчали?

Форум за взаимопомощ между Стопаните на животни и домашни любимци

Коя порода бихте ми препоръчали?

Мнениеот Anais1 » Пет Авг 09, 2013 8:27 pm

Предварително се извинявам,ако пускам поредната такава тема или нарушавам реда във форума...нова съм!Отделям се да живея в собствено жилище и съм решила да си взема куче.Преценила съм финансите си и смятам,че съм готова за социалната и обществена отговорност да си взема куче.Проблемът е,че съм се спряла на три породи и не мога да реша,коя е по-подходяща зя мен icon_dontknow Породите,които харесвам са ротвайлер,немска овчарка,кане корсо .Не бих взела кученце от зоомагазин и ще се доверя само на оторизиран развъдник.Търся куче за охрана и съм готова да ходя с кучето на уроци при учител,който да ме научи как да го тренирам.Имам време да го разхождам по 3 часа на ден-сутрин и вечер.Стават ли тези породи за жена ,дали ще мога да се справя чисто физически,защото признавам ,че това са си силни кучета.Имам известен опит с кучетата и с дресурата,но според повечето хора,които съм попитала това не са кучета (ротвайлер,немска овчарка,кане корсо),а зверове :ag: ,преди години съм гледала джак ръсел териер и успях да се справя с неговата агресия и да я изкореня от характера му с любов и търпение.Ще се радвам собственици на ротвайлери,немски овчарки и кане корсо да изкажат мнение и да дадат съвети.
Аватар
Anais1
Животинче с въпрос

Re: Коя порода бихте ми препоръчали?

Мнениеот zoomaniak » Съб Авг 10, 2013 10:39 am

Далматинец :ab:
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот simona623 » Съб Авг 10, 2013 2:01 pm

Жената си има цели 3 предпочитани породи, но не знае коя точно да избере, а ти я пращаш в трета глуха. :ajaweki: Що пък точно далматинец и избра? Немската овчарка е къде по-изпълнително куче. Всички далматинци, които познавам (тук мога да включа и моя полудалматин), са своенравни инати. :ag: В това им е чара. :ax:
Аватар
simona623
В стадото

Мнениеот Anais1 » Съб Авг 10, 2013 3:07 pm

Аз търся куче за охрана кажете ми недостатъците на тези три породи!Нека се изкажат хора ,които имат опит с тях!Благодаря за мненията на коментиралите,но искам съвет от хора, които имат опит с тези породи. [smile355.gif] Независимо от породата съм решила,че ще взема женско куче,заради по-мекия характер...давайте съвети,защото колкото и да чета по сайтовете опита на човек,който се е занимавал с тези породи ще ми е далеч по-полезен.Навсякъде пишат как добре се разбирали с деца,колко били толерантни с други кучета ,но аз не вярвам на тези идеализирани характеристики.Въпреки,че нямам деца за мен е важно кучето да не е агресивно към членовете на семейството.Ако се водих от модата щях да съм вече собственик на далматинец,пумеран или пинчер,но търся търся куче с характер!Добре осъзнавам каква отговорност е да си собственик на куче като ротвайлера!
Аватар
Anais1
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Съб Авг 10, 2013 4:05 pm

Всяко куче може да е куче пазач - обучението не зависи от породата - а от стопанина на кучето.

Дадените породи на този свят имат своя характеристика на ниво обучение - едни са по-умни и по схватливи - други са адски инати и тъпи.

Но никое куче не можете да наречете - "То не става за пазач".

А нивата на кучета пазач са доста - ако искате ще ви ги опиша. Защото не знаете какво куче за пазач искате............. куче само да лае и да хапе или само да хапе или да хапе и задържа нападателите или само да охранява.

Кучетата пазачи ако не ги научите да приемат храна само от вас - са мъртви кучета пазачи, просто ги тровят ако искат да ви нападнат двора на вилата.

Кучето пазач е сериозно куче - то работа с деца и други кучета НЯМА.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот berkitom » Съб Авг 10, 2013 4:50 pm

Има разлика м/у песа на баба ми от село примерно който лае на всеки минувач, дете или куче.
Друго е обучено куче, което не лае на всеки, а напада само това което е навлязло в дома ти.
Аватар
berkitom
В глутницата

Мнениеот meri » Съб Авг 10, 2013 5:13 pm

Препоръката във форум от хора неспециалисти изобщо няма да помогне.
Какво ще пази това куче, апартамент, къща...и от какво ще ги пази?
Или искаш теб да пази?
Най-доброто, което можеш да направиш е да посетиш развъдниците с породите, които харсеваш и да поговориш с хората. За дадена порода трябва да имаш доста знания, за да можеш да я отглеждаш. Не само обучението е важно, но и отглеждането,храненето.
Според това какво точно се изисква от кучето, се говори с човек специлист в обучението на кучето и той съответно го обучава.
Аз не виждам ние лично как бихме могли да помогнем. А дори човек и да отглежда дадена порода, не означава, че разбира от обучение.
И за да имаш добър представител на породата, трябва да се осведомиш за качествата на родителите, техния темперамент, характер, което тук е трудно да стане.
Това са сериозни породи и човек неспециалист едва ли ще се справи сам да ги обучава за каквото и да било.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Съб Авг 10, 2013 5:26 pm

Куче пазач се купува обучено. Иначе да го създадеш - отнема години тренировки. Иначе е просто куче, което лае де що види зад оградата.

Цените почват от 5 000 евро нагоре.

Но нищо не пречи да опитате да си обучите кучето - не е невъзможна мисия.

Вземете си каракачанка - те са първични пазачи!!!
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Anais1 » Съб Авг 10, 2013 8:22 pm

Трябва ми за пазач на къща да хапе,да лае ,но да не е от най-лаещите,за да нямам проблеми със съседите ,ако така трябва да характеризирам това ,което ми трябва.Въпроса ми е доколко тези породи проявяват агресия към стопанина. За мен е важно кучето да може да пази и мен да излиза вечер с мен -примерно,ако отивам до магазина,но да има уравновесена психика-както казват кучкарите- да не напада без причина.Знам,че малко или много кучето ще заприлича на мен като характер -дано не много :ag: ,но за мен е важно то да е максимално уравновесено-което пак си зависи от мен.Въпроса ми е коя от тези породи е по-уравновесена и склонна към подчинение.Сигурно се чудите "Тая пък какво толкова е заразпитвала като иска пазач да вземе там една немска овчарка... ",но се интересувам ,защото все още съм млада и зелена [smile265.gif] на 20 съм и наистина ще имам нужда от това куче,защото ще живея сама!Благодаря още веднъж на всички,които изказват мнение!
Аватар
Anais1
Животинче с въпрос

Мнениеот Anais1 » Съб Авг 10, 2013 8:51 pm

Що се отнася до това кучето да не взима храна от непознати има един лесен метод. Вземате парче месо и вие го давате на кучето си , след това непознат за кучето човек му дава отново късче месо,но в късчето натъпчете няколко зърна черен пипер.След като на кучето му залюти няколко пъти ,то спира да яде храна дадена му от непознат и яде само това ,което вие му давате!
Аватар
Anais1
Животинче с въпрос

Мнениеот Stella_Popova » Нед Авг 11, 2013 7:47 am

Винаги съм се чудила аджеба как някой друг ще препоръчва порода на някой...Ти ще го гледаш, ти го решавай. Има информация за породите, виж развъдниците, чети, ходи, гледай...Имай предвид само, че кане корсо и ротвайлера са доста силни кучета, та ако се спреш на едната от двете породи, ще трябва сериозно да го обучаваш да те слуша, иначе рискуваш да те разнася из квартала.
Акъл мога да дам за кане корсо - инстинкт за пазене имат, силно развит, привързват се към собственика много, умни и лесни за обучение, но понякога са своенравни, доминантни, при неправилно отглеждане и социализация, вероятно ще стане агресивно към други кучета от същия пол или въобще към всички кучета.
Аватар
Stella_Popova
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Нед Авг 11, 2013 8:37 am

Аз лично никога не бих препоръчала дадена порода, дори да съм запозната с нея, защото всяко куче е индивидуалност, стопанина му -също.
Освен това куче, живеещо в къща трябва да има добре оградено място, да няма допир до него никой,който може да му навреди.А ако живее на двора, трябва да е обучено много добре.
Това са много сериозни породи, които ако не са обучени от специалист не виждам как сам човек може да се справи с тяхното възпитание, обучение...
Да не говорим за другите важни периода в живота, като еструс, полово влечение и т.н,когато кучето може да стане непослушно, дори обученото.
А нали се сещаш, че ако кучето хапе, много бързо може да си намери майстора, хора всякакви.Няма как да се предпазиш от лошотията на хората.
Трудно е да подчиниш такова куче(каквото и да разбираш под тази дума),защото ако не можеш да се справиш,може да стане страшно. :ab:
Кучето вързано на двора ли ще живее?
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Stella_Popova » Нед Авг 11, 2013 9:24 am

meri написа:Аз лично никога не бих препоръчала дадена порода, дори да съм запозната с нея, защото всяко куче е индивидуалност, стопанина му -също.

Да, и аз не препоръчвам де, просто казвам, това с което съм наясно.
Човек сам трябва да прецени с какво може да се справи.
Съветът ми е да прочетеш каквото намериш за породите, да избереш тази, което на теб ще ти пасне най-добре и от там да идеш да видиш кучетата в някой развъдник. Така ще придобиеш реална представа с какво си имаш работа. Иначе на картинки всички са хубави, спор няма :)
Аватар
Stella_Popova
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Нед Авг 11, 2013 9:47 am

Anais1 написа:Що се отнася до това кучето да не взима храна от непознати има един лесен метод. Вземате парче месо и вие го давате на кучето си , след това непознат за кучето човек му дава отново късче месо,но в късчето натъпчете няколко зърна черен пипер.След като на кучето му залюти няколко пъти ,то спира да яде храна дадена му от непознат и яде само това ,което вие му давате!

Методи и методики на този свят колкото искаш. Ако всички се огледаме в мрежата поне 10 вида можем да опишем в тази тема.

Въпроса с тровенето е наистина сериозен. Не става въпрос само за месо. Става въпрос за промяна на психиката и навиците на едно животно от 45-ия му ден от неговото раждане.

Добре ти ще намериш приятел, който да ти помага - ще го научиш да не яде месо - може да го отровят с макарони. Трябва да си изясниш подхода към всичко и да си промениш начина на мислене.

Виждал съм ротвайлер, който носи повода си в устата и ходи до стопанина си. Стопанина му влиза в магазина - дава команда "Стой тук" - кучето сяда веднага и стои така. Идват бездомни кучета и започват да го лаят и се приближават...... кучето само им ръмжи тихо, но не мърда. Стопанина излиза и въобще не му обръща внимание на кучето и си тръгва по пътя - кучето веднага се долепва до левият му крак и ходи с крачката на стопанина си.

Кучето е 7 годишно и нито за месец не е спирано обучението му. Ако спре обучението му - доста бързо се забравя всичко. А ако промениш и начина му на живот и за какво се ползва кучето и тотално ще забрави всичко през първата година от живота му.

Тоест примерно - умре стопанина му и го вземе братът на стопанина му. А брата е немърлив и не му пука дали ротвайлера ще изяде някое бездомно паленце или дете.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Нед Авг 11, 2013 9:53 am

Взимането на първична порода кучета пазачи на дворни места - парцели и т н..... ти дава възможност да не обучаваш кучето на нищо - освен на просто послушание.

Първичното куче пазач е свикнало да пази територията си от всичко.

При първичните кучета пазачи - можеш да го научиш да се храни с качамак и други смески и само това. Тогава то просто няма да яде месо и макарони. Може да не ти се вярва, че има кучета, които не докосват месо - ами има. Първичните кучета пазачи на стада или дворове се изхранват по друга формула - която изобщо не им дава месо и местни продукти.

Каква ти е далаверата да ти изяде кокошките или издави овцете - първичните породи кучета пазачи са просто кучета пазачи на стада и дворове и каквото там има - те са уникални породи.

Каракачанка
Кангал
Азиатска овчарка
и т н..........

Огромни и силни кучета......... родени само за да пазят. Лесни за хранене и подръжка. Агресивни извън територията за пазене.......
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Anais1 » Нед Авг 11, 2013 1:23 pm

Тоя трик с пипера го знам от прадядо ми и работи безотказно-в семейството ми всички мъже са ловджии и далеч не съм се занимавала само с джак ръсел териера,но само той от всички кучета в двора ни беше напълно и само моя отговорност.Не знам какво има в мрежата по въпроса с храненето от непознат ,но споделих моя опит. Буквално от четири месеца насам изчетох всичко,което намерих в интернет за трите породи.Разбрах също,че ротвайлерът и кане корсото въобще не са кучета за жена или поне не за човек като мен.Затова се спрях на по-податливата на обучение немска овчарка.Вие с коментарите си също ми помогнахте да отсея избора си ,за което благодаря! Ако знаете в колко развъдници на породите съм звъняла-просто ви е бедна фантазията,всеки от тях казва колко са му добри кучетата и колко добре се разбират с деца,колко са неагресивни. Имам трима познати с ротове-те също говореха само суперлативи.Не казвам,че нещата като са ми казали от развъдниците са лъжи,не!Но там го има и момента с търговията!Те си гледат интереса!Разбрах също,че ротвайлерът и кане корсо нямат нищо общо с курцхара и със сетера,с които мога да кажа,че имам опит.Добре,че писах във форума и добре,че съм по-нерешителна,защото досега щях да съм се сдобила с рот или кане корсо,с което да не мога да се справя!Разбирам,че характера на всяко куче както и на човека е строго индивидуален,но когато вземаш куче породата е първото нещо ,което гледаш!Не знаеш и не можеш да знаеш какъв ще е темперамента на твоето куче,но това в поне 70% зависи от породата!
Аватар
Anais1
Животинче с въпрос

Мнениеот Stella_Popova » Нед Авг 11, 2013 1:31 pm

Anais1 написа:Разбрах също,че ротвайлерът и кане корсото въобще не са кучета за жена или поне не за човек като мен.

Много крайно изказване. Познавам доста жени с кане корсо, при това все обучени и много добре възпитани кучета. Колкото до това коя порода е по-податлива на обучение, също мога да поспоря. Кане корсо е много лесно за обучение, основно заради това, че се привързва много към собственика и иска да му угоди.

Не е подходящо да се гледа в двор целогодишно, особено ако няма къщичка.

Добре е че си се ориентирала вече към порода, от тук насетне като вземеш кучето, изцяло от теб ще зависи дали ще е агресивно към деца и кучета :) Успех в търсенето на правилното куче.
Аватар
Stella_Popova
Животинче с въпрос

Мнениеот Anais1 » Нед Авг 11, 2013 1:39 pm

Колкото до каракачанката и кавказците мога да кажа само едно -!ето това вече не е куче за всеки и няма работа с деца,а даже и с жени!Имахме на двора каракачанка,която беше толкова агресивна и неконтролируема,че я изпратихме на село където пази на един роднина стадото и той е адски доволен от нея,не напада стоката му и него!Не можехме да повярваме,че чуваме това за нашата Азра!Колкото до кавказците те са изключително опасни не само за стопанина,а и за децата му!Имам и такъв пример,но кучето беше собственост на друг човек.Е,въпросното куче беше женско и започна да напада 4 годишната щерка на собственика..Та к`вото и да говорим за индивидуалността, породата е изключително важна- между порода и порода има голяма разлика!През моето семейство са минали много сетери!Всички те като характер и поведение бяха ЕДНАКВИ!Нямах представа от ротовете и корсото,но вече знам,че няма да се справя с куче от което ме е страх!Благодаря на всички,които изразиха мнение!
Аватар
Anais1
Животинче с въпрос

Мнениеот Anais1 » Нед Авг 11, 2013 1:42 pm

"Много крайно изказване. Познавам доста жени с кане корсо, при това все обучени и много добре възпитани кучета. Колкото до това коя порода е по-податлива на обучение, също мога да поспоря. Кане корсо е много лесно за обучение, основно заради това, че се привързва много към собственика и иска да му угоди." Мъжки или женски са кучета,за които говориш? [smile3537.gif]
Аватар
Anais1
Животинче с въпрос

Мнениеот Stella_Popova » Нед Авг 11, 2013 1:49 pm

Anais1 написа:Много крайно изказване. Познавам доста жени с кане корсо, при това все обучени и много добре възпитани кучета. Колкото до това коя порода е по-податлива на обучение, също мога да поспоря. Кане корсо е много лесно за обучение, основно заради това, че се привързва много към собственика и иска да му угоди. Мъжки или женски са кучета,за които говориш? [smile3537.gif]

Зависи, имам няколко приятелки с женски кучета, имам и такива, които имат мъжки. Аз имам мъжко. И проблеми съм нямала. Ни да го загубя, нито да ухапе някой. Всичко е въпрос на възпитание и социализация. 50% на 50% е - дори да намериш куче с добри данни, стабилна психика, пак може да стане агресивно и да не слуша в следствие на лошо и/или липса на възпитание и социализация. Може и да вземеш страхливо и с правилно обучение да не създава проблеми.
Тези неща са ти ясни, щом си имала кучета. Радвам се, че си намерила породата за теб. Аз се обадих, за да не се объркват останалите и да остават с представа, че корсо е много голямо, лошо и трудно за възпитание куче и не е за жени.
Аватар
Stella_Popova
Животинче с въпрос

Мнениеот berkitom » Нед Авг 11, 2013 1:56 pm

Аз имам Кангал, но не седи в нас, на вилата. Мога да ви кажа, че има голяма разлика м/у Кангал и Кавказка.
Имам приятел който има Кавказка, въпреки че го гледа вече 4 години все още го е страх от него, не от големината а от непрецказуемия му характер. Ако не сте специалист или нямате опит с големи кучета не ви препоръчвам каракачанка. Дори да е що годе обучето може да ви изкара големи проблеми, недоверчив е към деца и е опасно да е сред тях.
Пък моя Кангал който е на 4 години също е голям колкото Кавказа, но бих заложил ВСИЧКО, че няма да нападне дете !
Въпреки, че не е обучено от специалист никога няма да нападне човек без причина, за разлика от Кавказа.
Аватар
berkitom
В глутницата

Мнениеот Anais1 » Нед Авг 11, 2013 2:01 pm

Ти твоето корсо сама ли го гледаш?Сама ли живееш с него,защото аз гледам,че малко или много голямото куче,гледа да се подчинява на мъжа в къщата,докато при нас жените гледа да се наложи,се едно да те подчини...не мога да го опиша...
Аватар
Anais1
Животинче с въпрос

Мнениеот Anais1 » Нед Авг 11, 2013 2:06 pm

Повечето хора казват,че е добре да се взима женско кученце,защото са по-лесни за обучение,поред мен обаче има връзка и зависимост поведението на кучето и с пола на стопанина.Виждала съм случаи ,когато мъжко куче,признава за авторитет жената ,а не мъжа в къщата и обратно-женско куче да се опитва да подчини съпругата на собственика си .При теб и твоето куче има ли го това.
Последна промяна Anais1 на Нед Авг 11, 2013 2:09 pm, променена общо 1 път
Аватар
Anais1
Животинче с въпрос

Мнениеот Stella_Popova » Нед Авг 11, 2013 2:07 pm

Anais1 написа:Ти твоето корсо сама ли го гледаш?Сама ли живееш с него,защото аз гледам,че малко или много голямото куче,гледа да се подчинява на мъжа в къщата,докато при нас жените гледа да се наложи,се едно да те подчини...не мога да го опиша...

Кучето се подчинява ако не му минават номерата. Повечето жени не ги отразяват, защото е постоянно лигавене и умилкване и им минават номерата.
Когато го взимах бях сама, след това не. Но и до днес нямам проблем, слуша без да замисли. Вероятно е и до характер.
Аватар
Stella_Popova
Животинче с въпрос

Мнениеот Stella_Popova » Нед Авг 11, 2013 2:11 pm

Anais1 написа:Повечето хора казват,че е добре да се взима женско кученце,защото са по-лесни за обучение,поред мен обаче има връзка и зависимост поведението на кучето и с пола на стопанина.Виждала съм случаи ,когато мъжко куче,признава за авторитет жената ,а не мъжа в къщата и обратно-женско куче да се опитва да подчини съпругата на собственика си .При теб и твоето куче има ли го това.

По мои лични наблюдения, женското корсо е "по-откачено" :ag: В смисъл по-буйни са.
Иначе това, което казваш го има до някаква степен - мъжкото да се привързва към жената, а женското - към мъжа. Но ако всички, които живеят с кучето, се отнасят по един и същ начин, няма причина да не слуша и да не изпълнява команди. Много примери имам около мен за такива случаи. :ab:
Аватар
Stella_Popova
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Нед Авг 11, 2013 2:20 pm

Пък моя Кангал който е на 4 години също е голям колкото Кавказа, но бих заложил ВСИЧКО, че няма да нападне дете !

Недейте се исказва така смело.

Инциденти са ставали и ще стават винаги и за глупости......... недейте вярва така сляпо - все пак не разбирате езика на животните и то, животното никога няма да ви каже кога му е писнало.

Нашият Далматин - с намордник на една спирка, не го видях и докато се усетя бутна една стара жена - която заслепена от породата му се протегна да го погали. А когато съм сложил намордника съм уж по-спокоен, но ето можеше старата жена да си счупи крак - таз и да и извади окото дори - защото тя се наведе и той и скочи в опит да я ухапе и тя седна на гъз.......

Ама невярвам на кучето си - така както ми се иска. Защото си го обичам див и щастлив............ не обичам поробени кучета.

Много хора невярвайки в природата майка казват: - Аз познавам кучето си и гарантирам за него. Е аре като го познавате - махнете му повода и нашииника и да ходи до вас като послушно куче. Колко хора имат такива кучета - аз съм роден през 1978г и до сега познавам само 1 такъв човек.

Но познавам много кучета, които слушат пастира - стопанина и господаря им. Но е нормално да не позволяват да станат роби на човеците. Говоря за един вид симбиоза: - Аз ще ти пазя двора, но не искам децата ти да ми бъркат в ушите и да ме обличат в розово.........
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Нед Авг 11, 2013 2:30 pm

Тоя трик с пипера го знам от прадядо ми и работи безотказно-в семейството ми всички мъже са ловджии

И дядо ми беше ловджия и татко беше и аз съм ходил с десетки ловни дружинки на ловни излети.

Но е неправилно - поне според мен - да сравняваш обучението на ловното куче с обучението на куче пазач.

Да ловните ни кучета лаеха - и до там :ab:

Ловците не са супер добри и най-правилни учители на кучета. Аз ги наричам използвачи на кучетата си - поробители.........

И със свинската кожа като обучавахме гончетата си - пак ги застреляха когато едно от тях уби всички кокошки........ тъпа работа.

Кучетата се губеха.............. с дни не се прибираха и направо беше чудо как оцеляваха. Спяха в дупки в земята и пак оцеляваха - но това не е живот.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Anais1 » Нед Авг 11, 2013 2:39 pm

Много си прав ,че на куче не трябва да се вярва !То е животно не мислещ човек!Аз моето куче ще си го извеждам само с намордник и повод и за да си изразходи енергията по 2 3 часа на ден ще тичам редом с него!Ма да го пусна свободно-никога!Уча право и знам как могат да ме съдят заради кучето ми !А нашите кучета не сме ги третирали така!Всичко си е до човек!Толкова години нямаме нито едно застреляно дори при лов куче!Не са яли кокошките!Не всяко куче е добро за домашен любимец!Едно пастирско куче-трябва да е пастир,за да е щастливо пример за това е нашата каракачанка!Ловджийските породи трябва да ловят иначе не са пълноценни кучета!Нюфаундлена е морско куче -трябва да има къде да плува ,защото това му е в кръвта!Същото важи за лабрадора и ритривъра!Кучето -охранител трябва да пази!За всеки човек и за неговия начин на живот си има порода!
Аватар
Anais1
Животинче с въпрос

Мнениеот Anais1 » Нед Авг 11, 2013 3:09 pm

Колкото до въпроса с "поробването"-едно куче или ти го "поробваш"-БЕЗ БОЙ ЕСТЕСТВЕНО!!!-или то доста бързо ти се качва на главата!Кучетата са помощници на човека-не съквартиранти!Който си търси съквартирант да си вземе пумеран...или мини пинчер...там нуждата от социализация и дресировка са необходими,но не са задължителни,защото те не могат да те наранят сериозно!Питай твоя приятел с послушния рот,дали не му се е наложило да го пречупи и да го "пороби"!Аз си признавам,че няма да мога...Едно куче при,което агресията е дотолкова подтисната със сигурност е и пошляпвано...меко казано!
Аватар
Anais1
Животинче с въпрос

Мнениеот Stella_Popova » Нед Авг 11, 2013 4:07 pm

Да питам нещо - какво ще направиш ако си вземеш немска овчарка, сложиш й намордник, излезете да потичате и глутница кучета скочат отгоре й? С този намордник какво ще направи? Или ти какво ще направиш? Или въпреки че е с намордник, се отскубне, защото е видяло друго куче примерно и по пътя бутне дете или възрастен човек?
Аватар
Stella_Popova
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пон Авг 12, 2013 4:10 pm

15 метра повод е достатъчен за разхождането на всяко куче :ab:

Въпрос на Техника - аз примерно практикувам в градска среда кучето да тича на този повод в кръг около мен и се справя чудесно - винаги ми е под контрол.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Stella_Popova » Пон Авг 12, 2013 6:36 pm

Не знам, ама според мен трябва да има послушание :) С награди се научава, по-добре така, отколкото да стане беля. И това пак не отговаря на въпроса ако се метнат 5 кучета отгоре му, какво става. С намордник трудно ще се защити... А и момичето не вярвам да има твоята сила, по-лесно и спокойно ще й е ако може като каже "Тук" да идва или да ходи редом и да не я тегли във всяка посока, където има котки, кучета или хора.
Аватар
Stella_Popova
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пон Авг 12, 2013 7:25 pm

Много малко хора знаят цената на думата "послушание" искам да сметнете колко време ви е струвало да научите кучето си да стане такъв характер какъвто е в момента. И напишете в темата :ab:

Ако имате време - можете да постигнете всичко с вашето куче. Но ако имате време. Като бях на работа от 8 - ставах в 5 за да обучавам кучето и да постигна това, което си бях наумил. Това не е нормален живот.

Оставиш ли обучението за почивните дни - пак не става.

Въпроса е да оцените думата време. И да пресметнете колко може да сте постоянни във времето си. Който успее - има научено куче.

Комшията от входа си взе куче и го гледам с какво старание го обучава - даже ми иде да се разплача от умиление - женско е.

Питам го аз:

- Знаеш ли какъв е характера на кучето ти.

Той

- Не, това от какво значение е...................... :ag: и до сега знаете ли какво е постигнал:

1 - има женско куче робот.
2 - той не знае, че кучето им е адски привързано към тях и семейството му. Ама адски, такива кучета когато ги оставите сами - могат да умрат от мъка. Не го е научил на това въобще - защото въобще не знае, че характера на кучето се създава както и рефлексите му и всичко останало.
3 - когато го оставят през уикенда за цял ден само - това куче по цял ден вие и лае като психично разбито куче. Адски е дразнещо - вече на два пъти другите комшии излизат и тропат и псуват кучето и неговите стопани до девето коляно.....

Характера - диктува какво обучение да приложите или първо дали да промените характера според обучението........

Нещата са по-сложни от както изглеждат.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Anais1 » Пон Авг 12, 2013 7:26 pm

Друг въпрос е как ще се постигне това "тук" тоест кучето да върви редом,защото има куче и куче ...Както казва zoomaniak има тъпи и инатливи кучета...Не се знае на какво ще попаднеш...и някак пак се стига до породата... :ag:
Аватар
Anais1
Животинче с въпрос

Мнениеот Anais1 » Пон Авг 12, 2013 7:32 pm

Аз с времето няма да имам проблеми от години спя по 5 часа на денонощие и ми стига... [smile3537.gif] ще бродя с кучето по улиците и парковете вечер :ag:
Аватар
Anais1
Животинче с въпрос

Мнениеот Stella_Popova » Пон Авг 12, 2013 7:39 pm

Всеки собственик на голямо куче е длъжен да има отговорност за кучето си и поведението му навън сред хора. Белята веднъж става. И да - кучето отнема от свободното ти време. Който не иска ангажименти - няма куче. Колкото до това какво ще ти е кучето и "на какво ще попаднеш" - ами няма как да "попаднеш" ако знаеш какво търсиш и какво да гледаш.
Колкото до научаване на команди - представи си става и без брутален бой и шутове.

Лично за мен е по-добре да знам, че навън няма да закачи човек или куче и като го викна ще дойде. И не го мъча с намордници, строги нашийници и тем подобни неща.

Както казах това си е лично мое мнение. Разговорът не води до никъде вече си мисля. Момичето си избра порода, дано "попадне" на умно животинче и да й е лесно с него - факт, упорити има, дано твоето не е такова.

Успех пожелавам :)
Аватар
Stella_Popova
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Пон Авг 12, 2013 9:04 pm

Тъпи кучета няма, има тъпи стопани. :ab: А ако не разбираш от правилно обучение и не знаеш какво ти "говори" кучето, ако не се научиш да го разбираш.....нищо няма да стане с обучението.
Породата не е толкова важна от гледна точка на правилното обучение,защото всяка една порода може да се обучи, стига да знаеш как.
А това, че трябва да пази нещо си, значи, че кучето трябва да е научено на послушание много добре. Освен това по време на разходка не трябва да имаш куче робот, а обучено куче....има разлика.
Важно е възпитанието на малкото кученце, социализация и след това правилно обучение на младото куче. Командите се отработват всеки ден, иначе на кучетата им омръзва бързо,особено на малките, забравят ги, а големите често хитруват.
Отговорността на стопанина по време на разходка е голяма, трябва да знае как да реагира и как кучето ще реагира, да предвиди и непредвидимото, всичко се случва.Кучето се води на повод и с намордник, така е редно.Обучението е сложен и дълъг процес, за който се изисква опит, знания, търпение.И в никакъв случай наказания за нищо или бой...защото за жалост някои хора неправилно смятат, че като "пречупят" кучето и то ще слуша. Да, слуша, но слуша от страх, а такова куче е непредсказуемо и дори понякога опасно.За това, ако човек не е наясно какво да прави, по-добре да не си прави експерименти, а да се довери на човек учил за това, опитен в обучението на кучетата.
Изключително важно е не само послушанието, но и правилното обучение, за да има резултат.
Според мен, може да заложиш на някоя порода по-малки кучета, не толкова големи, по-лесно ще го контролираш и пак ще те пази. Не е необходимо кучето да е голям размер, за да е добър пазач.Е не казвам да е пинчер.... :ag:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Пон Авг 12, 2013 9:54 pm

Има нещо скрито и потайно при избора на куче :ab: ама доста малко хора го споменават.

Чели ли сте фразата:

- Остана едно мъжко куче и е свободно за продажба или женско или 3 кученца все тая.

Масово хората не могат да изберат кученцето си, защото не знаят по кои първични признаци се избира кученце.

А ако отидете да си осиновите дете от дом за сираци - рядко избирате дете от ромски произход. Разбирате ми намека [mood_feelings_hurt.gif]

Обикновенно кученцето ви го дават и до там.... стискате си ръцете - пиете по една ракия и се качвате в колата на път за София.................

Но от грешният избор на грешното кученце идва и грешното обучение......... надявайки се вашето куче да стане велико куче - вие го натискате с обучение за велико куче, но то просто все още ака в коридора ви..... а е на 3 години.

Еми и сред децата има деца, които пишкат в леглото до 10 годишна възраст. Самият аз съм бил такова дете..... сънувам течаща вода и се напикавах в леглото..........

Таааа доста развъдчици - развъдници правят брак на физически недъзи - болести. Но не е възможно да правят брак на психологическо ниво - на характер на кучето, защото кучето - тоест кученцето още няма изграден характер. Дръжки на таркалета............ при животните всичко е ДНК предадено от родителите, които селектирани от хората дават - поне се надяваме да дават най-качественото поколение.

Ако хванеш за опашката едно кученце на 45 дни и то виси като парцал в ръката ти - ще изберете ли него за пазач - кандидат пазач.

Ако хванете другото кученце до него и то пищи - скимти като побъркано в ръцете ви ще изберете ли него.

Ако хванете третото за опашката и то просто ръмжи и иска да ви ухапе и се бори за освобождението си.

Между трите кученца има ли характер!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ако пукнете балон сред 10 кученца и само 2 не се разбягат скимтейки.

Ако дрънкате с ключовете си и само едно дойде при вас.

Ако извадите парче луканка и само 1 дойде при вас - значи има развит нос..........

Ако Ако Ако Ако Ако Ако Ако Ако Ако Ако Ако Ако Ако

Тестове колкото искате. И ако не ги знаете тези тестове и направите грешният избор - защо да искате от това куче да прихваща обучението като то няма характер за това........... няма ГЕНИ - няма ДНК - не е силна кръв............ от него нищо няма да стане освен куче на дивана - което не е лошо нещо.

Та така ааааааа
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Пон Авг 12, 2013 10:07 pm

Тъпи кучета няма, има тъпи стопани. А ако не разбираш от правилно обучение и не знаеш какво ти "говори" кучето, ако не се научиш да го разбираш.....нищо няма да стане с обучението.

Винаги е имало тъпи организми сред хора и животни.

Пак повтарям, огромно количество стопани на домашни любимци и родители си мислят, че имат потомство с най-силна ДНК - ГЕНИ и КРЪВ..........

Ако гените не са напаснали - умно същество няма да се роди. Чудеса винаги стават........ и сред хора и сред животни.

Чудо е, че хора студенти по право си мислят, че "нахапан от куче - убит от куче" е нещо, което подлежи на наказание в България. Е ако куче убие детето ми и осъдя на 1 000 лв обезщетение стопанина му - трябва да ме успокоява.................

Или това, че кучето ми като му кажа "Влез вътре" знае къде да влиза и това трябва да ме кара да си мисля, че е Обучено куче............

Нещата са по - сложни. Ние не познаваме организмите - кучета, защото не познаваме ГЕНИТЕ ИМ - ДНКто много добре се вижда при кучета водачи и кучета планински спасители.................. колко брак има сред малките и подрастващи кученца докато станат куче с диплома не е истина. От там идва и цената им!!! Куче водач на сляп е 30 000 лв!!!
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Пон Авг 12, 2013 10:23 pm

Забелязвате ли колко малко са бройките на кучето - чудо или детето - чудо.

Кучета играят валс
Кучета ползват интернет
Кучета пазаруват
Кучета циркови артисти

и бля бля бляяяяяяяяяяяяяяяя

Това не е защото ХОРАТА, които ги "обучават" имат по 4 дипломи за учители на кучета. Просто ХОРАТА знаят да избират по зададени външни параметри - даденото куче и после доразвиват "таланта" му.

Зад таланта му се крият ГЕНИ и ДНК. Нищо повече.

Колко деца на 4 годинки се занимават с пиано :ai: :ag: адски малко - не защото повечето родители са бедни и тъпи. А просто не са видели външните белези на чудото: "Дете на 4 години - започна да свири на пиано" това звучи като "Моето куче може да казва мама" :ag: и всички почват да учат кучетата си да казва мамо или записват децата си на курс по пиано......................

Или почват да се дрогират с предаването: "Говорещият с кучета".....................

А всичко е една сложна ДНК и сперматозоиди.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Пон Авг 12, 2013 10:34 pm

И ако взимате - купувате кученце - котенце или птиченце от човек, който ги развъжда като истински професионалист..................................... ТОЗИ ЧОВЕК никога няма да ви даде най-доброто куче - коте и т н..... най-силната кръв. То остава за продължение на онази сложна ДНК....................... става разплодник. Получава се продължение на една велика линия от кучета с определен характер и кондиция............ това е чудо.

Аз никога не съм продавал най-добрите си животни, които са забелязани от мен в поколението, което съм развъдил. А са ми предлагали 100 лв за хамстер, който имаше уникален дълъг косъм и цветова форма. Беше някаква мутация, която успях да задържа като отделно поколение - но не успях да го стабилизирам да се раждат постоянно с тази дължина.

Не го продадох - никой не си продава най-добрата кръв. Защото това е чудото да развъждаш живи организми.

Защо извън България породите са скъпи............. ами защото не ви трябва обучение :ag: вие купувате характер - отивате на 2-3 урока за парлама и кучето ви има установен характер. Тоест не купувате порода - а породен характер.

Много мога да говоря по тая тема............... но малко хора разбират от това - защото не знаят ролята на ДНК предавана от мама и тате, които са разплодници със силен характер..............

Тогава просто е удоволствие да купиш такова куче - дори обучението му е по-лесно, защото то е предразположено към обучение........... знае за какво е родено - създадено.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Anais1 » Вто Авг 13, 2013 2:13 am

zoomaniak,всичко това,което казваш за гените е 100% вярно!Нашите палета сме ги избирали с часове точно заради различния начин ,по който реагират на различни звуци,та дори съм ставала свидетел как вадят пушки и им стрелят "край ушите",за да видят как реагират на изстрели.Но ,ако човек иде -не в развъдник,а в някой двор да си избере кученце и ако не плати за палето поне 1000 евро няма как да си позволи такъв питомец.Тук вече иде и финансовата страна на въпроса.Не всеки може да си позволи такова куче.И пак не е гаранция,че примерно овчарката ти за 1000 еврака няма да нападне теб или някой от семейството! Колкото до съденето на собственици,чиито любимци са нахапали случаен минувач,мога да ти кажа ,че глобите в България достигат до 15 хиляди лева!И въпросните стопани си ги плащат!И има много такива примери провери и в чичко Гугъл щом не вярваш на мен!Българският съд защитава правата на гражданите,но за съжаление не и на животните...ма тва е друга тема!А колкото до мнението на Стела за намордниците...и тва ми се е случвало да ме наобиколят по 3 4 песа и то с чуждо куче,което ми беше поверено... в София тва е ежедневие за хората с кучета -носиш си малко гранули в джоба и тоя номер винаги работи...просто ги храниш и те оставят!Ако е без намордник риска да те нахапе собственото ти куче е още по-голям,защото пред толкова много кучета то се нахвърля и хапе наред без да подбира!Ма изобщо няма и да се усетиш как и ти си в мелето [smile3537.gif] затва с намордник!Тва са кучета не хора,те не мислят като теб и мен,преди сичко това са хищници,които гледат да оцелеят по всякакъв начин!
Аватар
Anais1
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Вто Авг 13, 2013 6:40 am

Добро утро :ab: темата стана прекрасна.

Съда не защитава нищо... е ако всяка майка с дете почне да съди всеки човек с куче - може и да се промени положението в България.

Тая тема я изследвам от над 12 години и няма развитие. Всички по-сериозни случки не са имали осъдени - 15 000 лв глоба не е нищо. Кръвнината трябва да започва от 50 000 лв и т н ...

Човека с куче в България няма манталитет на гражданин. Той казва:

- Тъй като майките с деца си изхвърлят памперсите през терасите - аз няма да чиста на моето куче и ще го разхождам там където си играят децата им, защото пък общината не ми е направила кучешка площадка.

Все някога ще се оправят нещата........... аз съм оптимист. :ba:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Stella_Popova » Вто Авг 13, 2013 7:22 am

Добро да е :)
Няма как да ме убедите, че съм пропиляла времето си, учейки кучето ми да слуша, вместо просто да си го прибера, да си му тура намордника и да си свирукам. Чиста проба мързел си е това или безотговорно поведение. Да има случаи, когато кучето не търпи други от същия пол или въобще не търпи кучета...В този случай обаче какво - по-добре е да е с намордник и да ме размята наляво-надясно или да слуша? Кучето е отговорност, не някаква прищявка и никой не е длъжен да го търпи.

Аз всеки ден съм навън сред хора, пред блока ми играят деца, имам комшиии с пинчери, йоркшири и т.н. Ако нямам вяра на кучето си, то всеки ден разходката вместо удоволствие ще е мъчение. И да имам му вяра. И е бил обучаван с много награди и похвали, привързан е и слуша. Дали аз съм крива, че съм се занимавала? Май не!
Аватар
Stella_Popova
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Вто Авг 13, 2013 8:06 am

Времето употребено за обучение на кучето никога не е пропиляно време. Кучето може да има отлична ДНК, но пак да не струва нищо........не защото кучето е лошо, а защото стопанина му е непукиз, не му пука дали ще знае нещо или ще го слуша.И дори да е дал 1000- 5000 евра все тая, защото може да го гледа в идеални условия(които оказват голямо влияние на психиката на кучето) или да го гледа в кочина.Хора всякакви.И най-вече отношението на стопанина към кучето.

На улицата има всякакви хора и деца(да не говорим колко деца се втурват да галят кучето) без да са наясно дали няма да ги ухапе.Те не са получили от родителите си елементарни знания как да се държат.
Да не говорим за истеричните хора, които само при вида на кучето се държат .......няма да казвам как.
Други се страхуват.......

Да ви кажа аз когато извеждам моето куче, което е малко, Стамен знае какво е :ag:, то е около 12-13 кг с къси крака. Но, идеята не е колко е голямо кучето ми, а какво правя аз.Аз лично винаги си имам едно на ум,когато съм на улицата и внимавам от всичко, от деца, от улични кучета(не че не ги обичам, да не ме разберете погрешно, защото и моето е такова), а имам предвид, че се предпазвам от реакцията на непознатото куче.Моето е дружелюбно, дори прекалено понякога, смята че трябва да се радва на всеки, всеки да го погали и да го посрещне дружелюбно (друго куче).Да, но не, защото не всички кучета са такива, а за хората не ми се коментира.
Така, че стопанина трябва да бъде отговорен за действията на кучето си, без значение колко е голямо и без значение каква ДНК носи. :ab: Зъбите на всички са страшни...

Не съм го обучавала кой знае на какво, но ме слуша и като кажа изпълнява.Нямам кой знае какъв опит, уча се постоянно, но никога не бих си позволила да не знам какво прави кучето ми и къде е , както има и такива стопани.После имало нахапани.......защо ли?
Кучето трябва да си знае мястото в семейството и не трябва да бъде позволявано да прави каквото си науми,постигнато с хуманни методи.Не съм привърженик на наказания или други крути мерки,а с добро и с разбиране.Кучето много по-лесно те разбира, ако му покажеш какво искаш с добро, а не с жестоко отношение.

Това, че дадено куче живее в семейство с деца или други условия не означава, че трябва да търпи и чуждите деца или лигавенето на някои хора. Много мразя,когато някой се прави на интересен и тръгва да ми гали кучето или му говори глупости, без да си дава сметка как би реагирало това куче. Ами ако например го ухапе,тогава кой е виновен, дали аз като стопанин? Не смятам...
Не можем да научим или предпазим кучето от всичко,но поне от по-важните ситуации..да.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот berkitom » Вто Авг 13, 2013 8:11 am

А някой знае ли какво става с кучетата които ги бракуват в развъдника след като са болни ?
Защото имам приятел който си върна Ротвайлера на развъдника защото имаше рахит и не се излекува.
Какво става с тези кучета там ?
Аватар
berkitom
В глутницата

Мнениеот meri » Вто Авг 13, 2013 8:13 am

Или ги пробутват в някой зоомагазин, има такива случаи, или ги приспиват...поне така съм чувала, не значи, че е вярно обаче.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Stella_Popova » Вто Авг 13, 2013 8:18 am

berkitom написа:А някой знае ли какво става с кучетата които ги бракуват в развъдника след като са болни ?
Защото имам приятел който си върна Ротвайлера на развъдника защото имаше рахит и не се излекува.
Какво става с тези кучета там ?

Хм, аз не съм сигурна. Но са малко хората, които ще се погрижат за кученцето и ще му намерят стопани, които да му осигурят необходимите за кученцето грижи. Ако става въпрос за милата ни родина, съм склонна да се съглася с Meri.
Аватар
Stella_Popova
Животинче с въпрос

Мнениеот Stella_Popova » Вто Авг 13, 2013 8:39 am

Изображение
За да се обоснова - това на снимката е Callix - наша гордост :).

Моето по размери е по-малко, ето го и него (аз го бия всеки ден, за да се научи, че чинии се мият преди да се прибера :ag: )

Изображение

Кажете тези двете "магаренце" ако не се научат от малки какво става :ag:

Всичко в границите на нормалното е добре - да има глезене, но и да има обучение - поне общо послушание.
Аватар
Stella_Popova
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Вто Авг 13, 2013 8:49 am

Трябва и още как, иначе ще стане това [4446.gif] и по-лошо. :ag:
Кажи му да скрие чиниите, които е счупил или не е успял да измие. :ajaweki:
Или какво си вика: "Я чакай да видя има ли нещо за ядене"...
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Stella_Popova » Вто Авг 13, 2013 10:11 am

Meri, той за ядене е голям майтап - каквото и да му подам аз яде, то не са чушки, домати, краставици, маслини :D Само още малко ми трябва да го науча да пие и ракия :D
Аватар
Stella_Popova
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Вто Авг 13, 2013 10:18 am

То добре, но да не забравя, че е куче...не прасе. :ajaweki:Трябва да му кажеш, че някои от тези продукти са вредни за него. :ab:
Ако имаш желание направи му една темичка в представяне, ще ми е приятно да пишеш за него. :ax:
Аватар
meri
Пчела работник

Назад към Полезни животни - Съвети и още нещо