Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Въпроси за зайче

Форум за взаимопомощ между Стопаните на животни и домашни любимци

Въпроси за зайче

Мнениеот byksijoni » Вто Юни 17, 2014 12:27 am

Аз искам да питам нещо ,но не го видях никъде а чета из доста сайтове. За два месеца гледахме чуждо зайче на 1 годинка ,женско ,лъвска глава. Не съм и помисляла за зайче ,което се гледа в къщи,но в Бъкси (зайчето ) се влюбих. Само за два месеца тя не само обърна представата ми за зайче ,но това животно зайчето ми стана любимо. И много искам да си взема зайче ,но имам малък проблем.Аз съм от Благоевград ,но започнах работа в София. Омъжена съм и имам дете ,но до септември ще е при родителите ми ,а аз ще се прибирам в събота и неделя т.е петък вечерта си тръгвам от София ,а понеделник сутринта ще се връщам. Та на темата в София ще съм съвсем сама ,а откакто дадохме Бъкси сякъш не знам влюбена съм в тези животинчета ,тя отвори в сърцето ми празнота и само друго зайче ще я запълни.Не знам обаче как ще е с тези отсъствия ,всеки уикенд или ще тряббва да го оставям само или да го взимам с мен и да пътува по автобуса. Накратко въпросът ми е може ли зайчето да се остава само от петък вечер до понеделник сутрин при положение ,че му взема голяма поилка и си има вода както и голяма купичка или две купички с храна и сенце.
Аватар
byksijoni
Животинче с въпрос

Re: Въпроси за зайче

Мнениеот meri » Вто Юни 17, 2014 8:16 am

Отделих темата ти.
Не мисля, че може да седи само толкова време, а пътуването в автобус не е препоръчително, освен стрес, е и горещо. Пък и в автобуса не знам дали може да пътува с теб, а в багажното не е подходящо изобщо. Ако има кой да го наглежда за тези дни ще е по-добре.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Вто Юни 17, 2014 12:11 pm

Нямате все още изградено вътрешно чувство - ориентир колко храна му е необходима. За да заложите за 3 дни - без да го оставите няколко часа - примерно от 2 до 8 часа без храна. То ще оживее, но е безмислен риск - на фона на липсата ви на опит.

Аз съм ги оставял и за по 1 седмица. НООО си има логика на зареждане на храна и вода.

Рано ви е още за такива експерименти - поне според мен.
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот byksijoni » Вто Юни 17, 2014 12:18 pm

Благодаря за отговора и аз доста рових и попаднах на някакво предаване във you tube за отглеждане на зайче .Мислех ,че щом котките и кучетата се оставят не би било проблем още повече ,че ще си е в клетка.Но там казваха ,че за зайчето два три дни самота са много и ,че е чуствително създание и при по -дълго време ако е само може да не иска да яде от самота. А ако не яде повече от 48 часа или ако не яде докато ни чака може да се разболее сериозно и дори да умре. Четох ,че макар да са страхливи по природа са много социални и трудно понасят самотата. Ами отказвам се от зайче за сега ,но щом се настаним всички в София ще си взема. За сега ще се задоволя да си гледам зайчета по клипчета и да чета за тях. Собствениците на зайчета знаят ,че тези животинчета ти грабват сърцето и една част от него им принадлежи. И една молба към собствениците на зайчета хора пишете за зайчетата си тук всички заешки теми са отпреди години. :ax:
Аватар
byksijoni
Животинче с въпрос

Мнениеот byksijoni » Вто Юни 17, 2014 12:26 pm

zoomaniak написа:Нямате все още изградено вътрешно чувство - ориентир колко храна му е необходима. За да заложите за 3 дни - без да го оставите няколко часа - примерно от 2 до 8 часа без храна. То ще оживее, но е безмислен риск - на фона на липсата ви на опит.

Аз съм ги оставял и за по 1 седмица. НООО си има логика на зареждане на храна и вода.

Рано ви е още за такива експерименти - поне според мен.

Да рано е ,но не разбрах за 2-8 часа може да стой само нали. Не мисля да се отказвам от зайче просто няма да го взема сега. Но ще ходя на работа и поне по 8 часа ще отсъствам. А за оставянето на храна също си прав пък и ако е някое което е по лакомо и не се контролира. Нищо за сега без зайче докато се установим тъкмо и ще имам по голяма теоритична подготовка
Аватар
byksijoni
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Вто Юни 17, 2014 12:29 pm

"Самотата" при животните е малко суеверие и неправилно според мен използван термин при описание на рискове и т н., при отглеждане на животни.

Самотата се създава - животното не се ражда самотно. Но не при всички животни тя е от важен ФАКТОР.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот meri » Вто Юни 17, 2014 12:48 pm

В нашия раздел също има какво да се прочете viewforum.php?f=277 :ab:
Не е добре да остава само, ако се случи нещо, няма кой да му помогне. Макар, че е в клетка, това не е гаранция за нищо....Пък и няма как да остане храната без да се развали за толкова време.Предполагам не може и само сено да яде през това време. Особено пък сега, когато и времето е горещо....да не става, но понякога проблемите възникват за минути и ако няма кой да помогне....
Ще си имаш, но това което трябва да направиш е да прочетеш колкото може повече информация.В нашия форум има достатъчно, така мисля.
Не само за отглеждане, хранене и т.н. трябва да се знае, а и за заболявания. За тях може да прочетеш тук viewforum.php?f=220
Повечето стопани ходят на работа, така че животните им стоят сами. Това може да се компенсира с разходка и игра, когато се прибереш.Зайците са социални животни и трябва да общуват. А може да си вземеш и още едно зайче, тъкмо ще си има компания, но не разнополови, или ако е така, поне мъжкия трябва да се кастрира.Иначе ще има бебета....а това е допълнително главоболие, колкото и да обичаш зайци. :ag: И много други неща свързани с отглеждане на поколение.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Bamo » Вто Юни 17, 2014 9:22 pm

byksijoni написа: в Бъкси (зайчето ) се влюбих. Само за два месеца тя не само обърна представата ми за зайче

Ако толкова много обичаш тези животни, защо ти е да ги затваряш в неестествена среда за тях? Ти може да си се влюбила в тях, но те имат ли нужда от твоята любов и дали ще я разберат?
Не си купувай зайче, не поддържай тази индустрия, която търгува с живота на най-любимите ти животни!... ако ги обичаш... осинови зайче! Само тогава е допустимо да вземеш животното в човешкия свят. Има много обяви, в които се чудят как да се отърват от зайчетата си, защото вече децата са се наиграли с тях и "е време да изхвърлим старата играчка, защото детето вече не я харесва"... Такова животно има нужда от теб и твоите грижи! Помисли върху казаното.
Bamo

Мнениеот meri » Сря Юни 18, 2014 9:55 am

Хайде да се разберем с теб, добре, може да осинови и .....това може да не бъде толкова успешен вариант. Защо? Защото не винаги хората се отървават от животните си само, защото са омръзнали на детето или тях, а поради други причини....поведенчески, здравословни и какви ли не други. Взимайки такова животно човек до известна степен рискува....не познава животното, навиците, поведението и т.н. И изведнъж се оказва с проблемно такова, с което не може да се справи, защото няма опит, заека не се поддава на това, има здравословен нелечим проблем.....и тогава какво да прави такъв стопанин? Разбира се ще се опита да направи всичко възможно, но ако не се получи?
Съвсем различно е когато човек си вземе животното малко и си го възпитава сам.Така свикват взаимно и дори да има проблеми могат да се решават по-лесно.
При зайците няма индустрия за развъждачество, както при кучетата и котките,например. Дори и да има, не е в такива размери....
Ако толкова много обичаш тези животни, защо ти е да ги затваряш в неестествена среда за тях? Ти може да си се влюбила в тях, но те имат ли нужда от твоята любов и дали ще я разберат?

Това пък не знам за какво го пишеш......явно с цел да обиждаш хората....или не???
Домашните животни са родени в домашна среда и са свикнали с хората, което означава, че това животно е зависимо от човека, и очаква да се грижи за него и да го обича....

Осиновяването си има две страни....хубави и лоши, не можем да виждаме само през розови очила,нали???
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот byksijoni » Сря Юни 18, 2014 12:55 pm

Наистина се влюбих в тези животинчета и както казах за утеха сега гледам клипчета . Видях доста ,а и не малко прочетох. Решила съм да си взема зайче и искам то да е щастливо. Мисля ,че декоративните зайчета са създадени точно с тази цел да се гледат вътре . Разбира се далече съм от мисълта да го затворя в малка клетка и да го гледам . И се отказах за сега докато не се установя на едно място. Четох ,че е добре като си вземем зайче първите дни да си стой в клетчицата (аз даже мисля да е клетка с къщичка) и постепенно да се запознаваме с него. За зоомагазин също съм много резервирана и аз най -вероятно като преценя ,че съм готова ще следя по форумите за хора ,които искат да продадат поколение на собственото си зайче. За отглеждане навън съм малко резервирана ,нека по-опитните ме поправят ,но това е специално създадена порода ,за да се гледа в домашни условия и предвид ,че е зайче дали няма да се стресира ако не е свикнало в такива условия. Четох даже за зайчета наплашени от това ,че са бли на тераста. Аз лично не бих оставила такова зайче да нощува на двора. От село съм и сме гледали обикновени зайци ,но те си бяха свикнали. Баща ми ми изложи същата теза и предложи да сме гледали Бъкси вън .Отказах как домашн зайче вън и кучета минава(вярно няма да му навредят ,но му стига стреса да му лаят цяла нощ) и котки и всякакви шумове . Иначе взема ли си зайче то ще си има и пространство и негово си кътче,и разходки и всичко,което му е необходимо.
Аватар
byksijoni
Животинче с въпрос

Мнениеот Bamo » Сря Юни 18, 2014 4:20 pm

meri написа:Хайде да се разберем с теб .. не можем да виждаме само през розови очила,нали???

Хайде да се разберем, да. Първо искам да те поздравя за новия аватар - много ти отива. А щом живота не се гледа само през розови очила, тогава защо да не рискуваш да вземеш и зайче с проблеми и да го обичаш въпреки това? По-голямо щастие е да вземеш такова животно и да му се отдадеш. От западните страни колко наши животни прибраха осакатени? Ама хората знаят защо го правят, имат изградено съзнание и обичат животните не по външния им вид като вас! Ти не малко пъти се опитваше да ме засегнеш (без успех) за заека, който гледам, че му е изкривен врата. Да, аз практически го гледам точно оттогава, премина през това заболяване и го обичам много повече, отколкото бих обичал здрав заек. Толкова много научих от него, че ти ако щеш преведи всички руски сайтове, пак няма да разбереш какво представлява такова животно.

При зайците няма индустрия за развъждачество, както при кучетата и котките,например. Дори и да има, не е в такива размери....

Зайци се развъждат не по-малко от кучета и котки. Зайците отдавна са на мода и отдавна търгуват с животите им. Във всеки злоомангазин има такова животно. Дори ги предпочитат. То не лае, не маука, не писука, звук не издава, мълчи си в някой ъгъл на аквариума (заек в аквариум, да!) и не осъзнава в какъв побъркан свят сте го затворили. Хранят го с каквото им падне и ако оживее и не престарее (над 6 месеца вече е стар за злоомагазина) идва някой кухар и го купува. На витрината веднага зареждат нов, един от онези 5, които може би за тяхно щастие вече не са на този свят, защото умират още преди да излязат на пазара. Нали ти разправяше някъде, родените в плен трябва да се отглеждат в плен? Ами наричай го пленник тогава, не домашно животно. Те в Америка си отглеждаха такива - негри, ама после някой им каза, че не е хубаво и явно се осъзнаха. Е, ще дойде времето, в което ще осъзнаете и вие, че животните не са ви играчки!

Домашните животни са родени в домашна среда и са свикнали с хората, което означава, че това животно е зависимо от човека, и очаква да се грижи за него и да го обича....

Да го обича? WTF!? Нищо не очаква и нищо не разбира, това е животно! А вие, които ги затваряте по домовете си, не сте по-различни. Кое животно ражда малките си с очакване Хомо Сапиенс да се грижи за тях??? Такива животни не са еволюирали в домашни любимци! Каквито видове щеш кръстосвай, природата не им е дала гени, за да стоят между четири стени за ваша украса. Осъзнайте го най-сетне! Това са диви животни и носят гените на диви животни! Не трябва да се използват като вещи, с които да украсявате тъмното кътче на душата ви. Затова индустрията не трябва да се поддържа. byksijoni, дано успееш да пребориш егото си и да осъзнаеш това.

Ако извадиш затворник, лежал дълги години в затвора, той няма да може да се адаптира в обществото и да живее нормално, но децата му ще могат. Ако вземеш някой домашен заек и го пуснеш навън, едва ли ще оцелее. Но ако такъв заек се озове в средата от която е отвлечен, защитен е, защитено е и поколението което ще създаде - то ще оцелее в естествената си среда и вече ще се оправя само. Там му е мястото, за там е създадено, това са гените му - на диво животно! Никога няма да стане домашно, за такава стъпка в еволюцията се искат милиони години!
Bamo

Мнениеот byksijoni » Сря Юни 18, 2014 5:14 pm

Домашните животни са родени в домашна среда и са свикнали с хората, което означава, че това животно е зависимо от човека, и очаква да се грижи за него и да го обича..
Да го обича? WTF!? Нищо не очаква и нищо не разбира, това е животно! А вие, които ги затваряте по домовете си, не сте по-различни. Кое животно ражда малките си с очакване Хомо Сапиенс да се грижи за тях??? Такива животни не са еволюирали в домашни любимци! Каквито видове щеш кръстосвай, природата не им е дала гени, за да стоят между четири стени за ваша украса. Осъзнайте го най-сетне! Това са диви животни и носят гените на диви животни! Не трябва да се използват като вещи, с които да украсявате тъмното кътче на душата ви. Затова индустрията не трябва да се поддържа. byksijoni, дано успееш да пребориш егото си и да осъзнаеш това.

Май се хвана много спорна тема . Според мен декоративното зайче е изкуствено създадена порода с така съчетани гени ,че да е пригодено към тези условия за гледане. Не мисля ,че декоративно зайче би се чувствало добре в естествената среда на дивите зайчета. Генетиката е спестила няколко милиона години що се отнася до еволюцията. Категорично съм против бизнеса със животинките и точно затова е решението ми да не го купувам от магазин ,а от собственик на зайче. И ДА ОЧАКВА ДА БЪДЕ ОБИЧАНО. Вярно малко я гледахме (зайчето) ,но след като ни обясни как да се грижим за нея попитах дали хапе и ми каза ,че е много кротичка и дружелюбна. Мислех ,че първия ден ще е много стресирана,но не даже си спомням ,че беше слънчево и обядвахме на терасата ,тя си душеше ,хапваше си сенце и се излегна да си почива. Аз настоях обаче да я оставим сама и на тихичко да не се притеснява. Оставих я на терасата и тя се сви в ъгълчето си . А като отидох при нея се разигра . Пуснах я от клетката ,но виждах как като е сама стой свитичка ,а като има хора около нея беше много по спокйна. И ако не очаква обич защо се галеше ,защо търсеше човешко присъствие. Правих си експеримент оставих я в кухнята и отидох в хола ,а то тупур тупур хоп и дойде. Не знам може и да преувеличавам. Друг пример четох за една жена която има зайче и била бременна . Преди да роди му отделяла много внимание и то все гледало д се завре в нея след като родила ,го хранела ,пускал на свобода ,но не го галела много. Тя пишеше ,че като отивала да го храни не търсело контакт с нея ,а й обръщало гръб като сърдито.
Аватар
byksijoni
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Сря Юни 18, 2014 5:56 pm

Изкуствено създадени породи животни са създадени в Лаборатория. Чрез кръстосване на ДНК. На дали някой ще плати милиони долара за да направи заек в мини размер. Естествена еволюция си е това. Години - Столетия и т н....
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Bamo » Сря Юни 18, 2014 8:20 pm

byksijoni написа:Според мен декоративното зайче е изкуствено създадена порода с така съчетани гени ,че да е пригодено към тези условия за гледане.

Хубаво е, че четеш по темата и сигурно си научила доста неща, но имаш нужда да четеш още много. А ето това е единствената изкуствено създадена порода животно с така съчетани гени, че да може да се гледа при всякакви условия и от всеки ъгъл - http://www.bebelandia.bg/userfiles/productlargeimages/product_11326.jpg. Препоръчвам я на всеки, който иска да си купува зайче.
Bamo

Мнениеот Koset0 » Сря Юни 18, 2014 9:36 pm

Офтопик:
Bamo, не пиша това за първи път. Престани да налагаш мнението си. Аз имам 8 осиновени животни в момента, но не го пиша във всяка тема, нали? Мери също е с осиновени животни. Всеки си има право на избор, информация достатъчно! Нямаш право да обвиняваш някого, че иска да си гледа заек вкъщи, след като самия ти го правиш. И вече разбрахме, че не си "за" ветеринарните лекари, както и това, че според теб заекът ти е по- добре с крив врат. Замисли се преди да даваш съвети и се опитай да си спомниш какво си писал. За осиновяването също ти писах някои неща и дадох пример даже. Както виждаш, в темата никой не иска да подкрепя зоомагазините. Интересно ми е до колко си запознат с генетиката, за да твърдиш какви гени имат зайците в зоомагазините. Иди пусни навън твоя, ще е много щастлив, както и ти, нали? Все пак такива са му гените и това му е естествената среда. :ad:
Wondering how skinny, would people be if they had to pedal to keep their PCs running.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот Bamo » Пет Юни 20, 2014 12:07 am

Koset0 написа:
Офтопик:
Bamo, не пиша това за първи път. Престани да налагаш мнението си. Аз имам 8 осиновени животни в момента, но не го пиша във всяка тема, нали? Мери също е с осиновени животни. Всеки си има право на избор, информация достатъчно! Нямаш право да обвиняваш някого, че иска да си гледа заек вкъщи, след като самия ти го правиш. И вече разбрахме, че не си "за" ветеринарните лекари, както и това, че според теб заекът ти е по- добре с крив врат. Замисли се преди да даваш съвети и се опитай да си спомниш какво си писал. За осиновяването също ти писах някои неща и дадох пример даже. Както виждаш, в темата никой не иска да подкрепя зоомагазините. Интересно ми е до колко си запознат с генетиката, за да твърдиш какви гени имат зайците в зоомагазините. Иди пусни навън твоя, ще е много щастлив, както и ти, нали? Все пак такива са му гените и това му е естествената среда. :ad:

Косьо, пак ли само прелиташ през темата? Ще го пусна навън, ако искаш ми прехвърли двора си и ще го гледам навън. Аз осигурявам най-доброто, което мога, ти ако даваш такива акъли, давай и дворове :ag:

А какво общо имат ветеринарните лекари тука, за които съм ЗА, ама чети - когато са компетентни!

Като не подкрепяш купуването от злоомагазините, тогава за какво пишеш след моето мнение? Което изказвам и е логично, а ти ми разправяш, че налагам. В темите пиша конкретно до авторите им, те не четат всичко от форума. Има фундаментална информация, която трябва да получат, затова е нужно да се отделя индивидуално внимание към всеки. Тъй че недей във всяка тема да се пускаш след мен, за ми кажеш, че на заека врата му е крив.

И колко трябва да си запознат с генетиката, че да пресметнеш, че "гени на диво животно + гени на диво живото = диво животно!", а не домашно!!! И аз харесвам пиленца, ама мозъкът ми не е пилешки.

--------------------------------------------------------------------------------------------

byksijoni написа:но това е специално създадена порода ,за да се гледа в домашни условия

byksijoni, какво мислиш за горното уравнение?

byksijoni написа:ще следя по форумите за хора ,които искат да продадат поколение на собственото си зайче.

Защо за теб е важна покупката и акта на даване на пари?

byksijoni написа:и сме гледали обикновени зайци

А сега, след като си влюбена в зайчетата, би ли яла пак от телата на такива животни, въпреки че са отгледани в клетката отвън?

Аз разбирам, че ще направиш каквото решиш, но това което искам е - да го осъзнаеш.
Bamo

Мнениеот meri » Пет Юни 20, 2014 12:01 pm

Моля, да се пише само по темата.
Аватар
meri
Пчела работник

Назад към Полезни животни - Съвети и още нещо