Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Какво не знаем или знаем за ТАРАЛЕЖИТЕ

Форум за взаимопомощ между Стопаните на животни и домашни любимци

Какво не знаем или знаем за ТАРАЛЕЖИТЕ

Мнениеот Super_simona » Вто Юли 08, 2014 9:11 am

Здравейте, наскоро си купихме алжирски таралеж на около половин годинка. В зоо магазина не са му обръщали внимание и сега когато се доближим до него се наежва и леко съска. Иска ми се да го хвана, но се притеснявам да не го стресирам! Дали ще го ако си слагам ръката върху него за да свикне с допир от човек?
Той се крие или си стой в къщичката и като ни няма излиза, дали да му махам къщичката докато сме си вкъщи ли няма да се чувства добре?
Аватар
Super_simona
Животинче с въпрос

Re: Какво не знаем или знаем за ТАРАЛЕЖИТЕ

Мнениеот Super_simona » Вто Юли 08, 2014 12:08 pm

....аз си продължавам по темата въпреки, че никой не се включва :ajaweki: за таралежите е хубаво да ги взимаш и пускаш да се разходят там където живееят. въпросът е как да ги вземеш, някои дават съвет че от към коремчето може да ги подхванеш, но пък други казват че хапят, хахах труден любимец май сме си взели!!! има и идей, че с кърпа хавлиена може да го вземеш, аз днес съм се решила да го взема....
Аватар
Super_simona
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Вто Юли 08, 2014 12:10 pm

Това е раздел таралежи, предполагам, че имаш нужда да прочетеш как се отглеждат viewforum.php?f=292 :ag:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Super_simona » Вто Юли 08, 2014 12:15 pm

ооо, много благодаря! почвам да чета и да се образовам:)
Аватар
Super_simona
Животинче с въпрос

Мнениеот Koset0 » Вто Юли 08, 2014 1:02 pm

Ще свикне с времето, но трябва да го храните от ръка и да се занимавате с него, за да свикне, че не сте заплаха. С вдигането е по- сложно и ще се крие със сигурност, защото така ги вдигат враговете им по принцип. Трябвало е да си вземете по- малък таралеж според мен.
Wondering how skinny, would people be if they had to pedal to keep their PCs running.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот Super_simona » Вто Юли 08, 2014 1:08 pm

Този горкичкия изглеждаше толкова отхвърлен от всички, че ми се прииска точно този да си вземем...,а иначе навсякъде точно това пише, че е хубаво по малък на възраст да си го вземеш..надявам се с времето да свикне с нас. Прочетох, че е хубаво да му се сложи стара дреха, за да свикне с миризмата ни по бързо, мисля това да направя още тази вечер като му почиствам клетката-домът му:) А според теб - Koset0 да не му взимам къщата и да го взимам на ръка, а как да го измъкна от къщата му....?
Аватар
Super_simona
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Вто Юли 08, 2014 2:05 pm

Нали знаеш, че са нощни животни и ако опитваш да го вадиш през деня не е добра идея. :ab:
За да свикне с теб започваш полека да го обучаваш, но трябва много спокойствие и търпение. Вземи малко лакомство, няколко гранули котешка храна(но купувай само качествена, не евтини боклуци) и предложи да го вземе от ръката ти. Но това ще го правиш, когато напълно свикне с вас и новата обстановка, не по-рано. Има вероятност да се крие първо, което е нормално, ще му трябва време, а когато свикне го занимавай за кратко, за 10-15 мин. на ден.
Не бързай с почистването, нека свикне първо с вас и новия си дом.И никога не го хващай отгоре, както постъпват хищниците, иначе няма да ти се довери изобщо.Когато излиза на разходка, а това ще е вечер ще опиташ да почистиш, не го вади насила.

Поставете длан под корема на таралежа и го повдигнете нагоре. Дори ако малко се свие, след известно време от любопитство ще се разтвори напълно в ръката.
Иначе може с ръкавици или кърпа.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Super_simona » Вто Юли 08, 2014 2:12 pm

Хмммм, ми той не смее да излезе , излиза нас като ни няма...дали ще свикне да се измъкне от къщичката. Как да го пипна като не е хубаво отгоре, как да подходя към него...
Аватар
Super_simona
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Вто Юли 08, 2014 2:17 pm

Ще свикне, просто не избързвай, трябва му време, насила не е хубаво,иначе ще ти трябва още повече време,за да се довери.Търпение и това е.

http://www.youtube.com/watch?v=vd4_H-1wwOQ
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Super_simona » Вто Юли 08, 2014 2:33 pm

ами как да му сложа дрешка, за да свикне с миризмата може би като му я подпъхна в къщичката или просто да я сложа в клетката? ако сменя мястото на къщичката...?..лошо ли е?
Аватар
Super_simona
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Вто Юли 08, 2014 2:46 pm

Дигнете нивото на контактуване. Да не е животното е на Земята а Човека се е надвесил над него и се опитва да контактува. Така допълнително се стресира и шашка всяко животно.

Най-добрата комуникация се постига като Човека е на нивото на животното.
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Super_simona » Вто Юли 08, 2014 2:58 pm

Сетих се за това и всеки път, когато се опитвам да създам контакт с таралежчето съм на неговото ниво по ръст, полу полегнало до клектака и въпреки това се стряска. Загледах се в едно клипче, там го галят въпреки това че се наежва...
Аватар
Super_simona
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Вто Юли 08, 2014 5:13 pm

Дигнете го на нивото на гърдите ви. Жилището на животни, което стои на земята - пода е пропито винаги с риск от допълнителна депресия за животното. От много гледни точки е неприемливо жилището да е на земята.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Super_simona » Вто Юли 08, 2014 8:02 pm

ще го направя! ...вече има напредък, вече не се свива на кълбо когато го гледаме, опитва се да ни души от разстояние!
Аватар
Super_simona
Животинче с въпрос

Мнениеот Super_simona » Сря Юли 09, 2014 8:50 am

Здравейте,
Как мислите, добре ли е в менюто на таралежа да присъства пилешкото месо, по различни статий чета, но мнението е различно, затова реших да питам?
Аватар
Super_simona
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Чет Юли 10, 2014 4:59 am

Все тая..... той в природата таквиз неща не яде :ab: няма да му навреди - но пилетата са ГМО [mood_feelings_hurt.gif] давай му това, което си яде в природата.

Има и храна в пакети за Таралежи.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Koset0 » Чет Юли 10, 2014 9:41 am

Таралежите ядат и месо в природата ако намерят. Те са всеядни- ядат насекоми, плодове, месо. Даже нашенските си умират за пилешко. Не съм сигурен за тези декоративните обаче.
Wondering how skinny, would people be if they had to pedal to keep their PCs running.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот Super_simona » Чет Юли 10, 2014 9:49 am

Ами да ви кажа беше си хапнал от сложеното му месце.:) А какво ще кажете за млякото прясно мляко дали да му дам?
Аватар
Super_simona
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Чет Юли 10, 2014 10:00 am

Прясно мляко в никакъв случай.Никакво мляко, таралежите не ядат мляко, вредно е за тях.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Super_simona » Чет Юли 10, 2014 11:25 am

ХМ, колко интересно, четох че обичат да пият мляко и затова реших да си попитам. Благодаря! Нашият таралеж - Бочко започна по често да си подава муцуната и да души с интерес какво се случва извън неговия дом-скривалище, сложихме му топка малка, лека и на сутринта я видяхме прибрана в неговата къщичка. Рови много, като кучетата да си направи най-вероятно удобно място за да си легне. Чудех се как да го примамя да се покаже навън докато сме будни.? Вчера докато му почиствах клетката само един път ми изръмжа....има напредък, лек но е стъпка напред...
Аватар
Super_simona
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Чет Юли 10, 2014 11:37 am

Новородените се хранят със заместител на млякото за новородени деца или козе мляко.Но твоя е голям за мляко, пък и наистина на много места пише, че не се дава, особено кравето мляко е опасно за таралежите.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Чет Юли 10, 2014 8:15 pm

Логичното хранене не е с готови продукти.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Super_simona » Пет Юли 11, 2014 9:38 am

Значи е по-добре да му се дават да яде неща, които може да срещне и в природата. Мога ли да му дам яйце например, пъдпъдъчено сурово, защо ако следваме природата там нада ли ще има някои да му го свари?
Интересно нещо ми прави впечатление, дали и вие мислите така, като наблюдавам нашия Бочко, явно обича да си прибира разни работи в хралупата. Бях Ви споменала, че съм му сложила две малки топки, тях редовно си ги прибира в къщичката. Онзи ден му сложихме малко парче плат, за да свикне по бързо с нас:) тази сутрин гледам и това си го е прибрал....като свраките си прибират разни работи.
Аватар
Super_simona
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пет Юли 11, 2014 10:51 am

Meri - може да потърси и да направи превод за "готварски рецепти" :ab:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот meri » Пет Юли 11, 2014 11:53 am

Може да даваш яйца от пъдпъдък.
Много е полезно да давате смес от настъргани моркови и натрошени сухари, със ситно смлени, твърдо сварени яйца или извара с ниско съдържание на мазнини.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Super_simona » Пет Юли 11, 2014 12:06 pm

Еха и всичко това се забърква и даваш да си вечеря, интерсно меню още довечера ще го направя, едво малко въпросче, може ли кокоши яйца?1
Аватар
Super_simona
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пет Юли 11, 2014 1:17 pm

Направи фото-репортаж :ah: много ще е полезно и весело.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот meri » Пет Юли 11, 2014 1:22 pm

Няма да е лошо да му направиш тема със снимки, да... :ag:

Така, аз намерих още информация: :ajaweki: Видях на едно място, че пише....можело да се дава овче или козе прясно мляко.
Но по-добре не давай, не знам....

Как да храните таралежа

- Таралеж, тежащ 700-900 гр. на ден трябва да изяжда около 100 гр храна. Помнете, че прехранването е много вредно за тяхното здраве.

- Веднъж в седмицата можете да предлагате нещо ново за храна. През това време ще се види дали таралежа има алергия към новия продукт или не. Ако първия път таралежа се е отказал от новата храна, ще се откаже от нея и в бъдеще.

- Таралежите винаги търсят безопасно място, където могат да изядат храната. Ако му поставите/ направите къщичка вие ще му помогнете да яде по-далече от опасностите: куче, котка или др. животно.

С какво да храните таралежа:

- Суха храна за кучета или котки (не с риба) на основа месо в смес с овесени люспи (1:3);

- Месото се смила на кайма, попарва се с вряла вода, смесва се със суха храна за насекомоядни птици или с пшенични люспи. За тази цел се използва екологично чисто месо (без пестициди и хормони);

- Ядки (несолени) и плодове в малки количества;

- Задължително трябва да има чиста вода за пиене.

С какво не трябва да храните таралежа:

- Хляб и мляко. Такава храна причинява заболяване на зъбите и храносмилателно разстройство (диария и обезводняване);

- Плужеци и охлюви. В природата плужеците и охлювите почти винаги са заразени с вътрешни и лентовидни паразити. Когато таралежа яде такава храна, се заразява сам;

- Солена храна.

Друга любима храна на таралежа е месна или рибена кайма, в която са добавени рендосан морков, ябълка и варено яйце.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Super_simona » Пет Юли 11, 2014 1:30 pm

Така с това ново прочитане на темата за менюто на таралежа стигам до извода, че не е много хубаво да му се дава сухар, сухара е сух хляб, а по горе пише че хляб не е хубаво да присъства в неговото меню. Остава настърган морков и малко обезмаслена извара?
Аватар
Super_simona
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пет Юли 11, 2014 2:03 pm

Вредата като фактор - като сериозен фактор я пресмятайте винаги с думата ВРЕМЕ.

Правилното и логично мислене е следното:

1 - ако мога да давам седмично и разнообразно меню няма да имам проблеми
2 - ако храня с вредна храна цяла седмица ще навредя на таралежа
3 - ако в едно седмично хранене му дам сухар няма да му стане нищо

Аз лично съм хранил с месо телешко - пилешко - свинско. Месести и хлебни ябълки. Круши. Печурки и други гъби... пъпеш и насекоми - живи - брашнени червеи и дъждовни червеи. Риба и червеи за рибари............. дори новородени мишлета.

Ама аз съм си аз - вие се стремете да хванете логичното мислене на разнообразното хранене иначе ще пипате винаги и винаги няма да сте сигурни храните ли правилно каквото и да е животно.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Super_simona » Пон Юли 14, 2014 10:51 am

Здравейте,
Имам следния въпрос - на нашия таралеж му се е закачило нещо между бодлите, явно нещо докато се е търкалял прилича на част от храната му, той все още не е свикнал с нас, съска и се свива на кълбо, та въпроса ми е как да го махна без да го нараня!?
Аватар
Super_simona
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пон Юли 14, 2014 10:53 am

Завиваш го в една хавлиена кърпа и внимателно отваряш мястото където има нужда да работиш и с една пинсета го махаш боклука.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Super_simona » Пон Юли 14, 2014 10:58 am

Завивам таралежът в една хавлиена кърпа, предполагам, за да го вдигна и да не ме боде и внимателно разтварям бодлите и с пинсетата махам боклука, това разбрах дано съм разбрала правилно.....нашия таралеж ще получи стрес за цял живот, както все още не се е отпуснал в къщи, след тази маниполация и вечер няма да излизе!

Вчера вечерта докато си бяхме още Не легнали той се появи, изпълзя от къщата си огледа се подуши и пак се прибра...

Благодаря за съвета!
Аватар
Super_simona
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пон Юли 14, 2014 12:05 pm

Стреса не може да бъде избегнат при вашето положение и стратегия на отглеждане. Може само да бъде смекчен - но не се знае това как ще може да се пресметне.

Няма стрес единствено когато си купите/вземете животно - 2-5 дни след като е преминало на самостоятелно хранене. Тогава животното приема хората като неделима част от ежедневието му и не се стресира от нищо - защото е част от всичко. При вас животното е дошло без никой да го пита - познава ли света на хората и самите хора.

Залъгването при таралежите идва от клипчетата в ю-туб с напълно социализирани таралежи или отгледани от бебета.

Тази формула бебе-юнуша-възрастен индивид - социален индивид важи за всички животни.

То и такива животни са най-скъпи принципно казано трябва да са в пъти по-скъпи от препродаваните по формулата: Пазар за животни - Зоомагазин - Стопанин на животни.
zoomaniak
Пчела работник

Назад към Полезни животни - Съвети и още нещо