Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Как да социализираме кучето си

Форум за взаимопомощ между Стопаните на животни и домашни любимци

Как да социализираме кучето си

Мнениеот Селвин Нихат » Пет Яну 02, 2015 5:24 pm

Привет!
Честита Нова Година на всички! :ab:
Както се подразбира от заглавието на темата, въпросът ми е как да приобщим кучето си към други такива. Мая вече е на 8 месеца и не се разбира много с други кучета. Скоро я изведох, с идеята да я запозная с мъжка немска овчарка на един приятел, но когато се доближиха тя започна да лае и от време на време да скимти, дърпаше се, но се криеше в краката ми, когато мъжкия тръгваше към нея. Днес стана същото с друго куче, което дойде за да си поиграе с нея, но веднага щом го забеляза започна да му лае. Опитвах се да я успокоя като я накарах да седне и да не гледа към другото куче, защото следеше всяко негово движение. Не знам на какво се дължи, съседите имат кучета, които постоянно стоят до оградата и и лаят, но тя вече не им обръща внимание. Та, как да и покажа, че няма нищо страшно и лошо в това да общува със себеподобни. :ab:
Мерси предварително, и ме извинете ако има нещо грешно :ah: , тепърва се уча.
Аватар
Селвин Нихат
Животинче с въпрос

Re: Как да социализираме кучето си

Мнениеот zoomaniak » Пет Яну 02, 2015 7:07 pm

Запознаването на кучета, тоест приучване към социализиране с други кучета е хубаво да става в неутрална обстановка. На непознато място за вашето куче - напълно непознато. И нека кучетата да спазват дистанция едно от друго - примерно вървеж по тротоар - булевард, вашето куче е от лявата част на тялото ви - другото куче е от дясно на човека, който върви до вас.

Недейте правете нарочно и фокусирано запознаването/социализирането. Трябва да стане от само себе си.

Колко на брой контакти прави вашето куче с други кучето средно дневно.
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Селвин Нихат » Пет Яну 02, 2015 7:31 pm

Ако не броим кучетата на съседите и тези които минават по улицата, не много. Но не я извеждаме всеки ден, защото аз съм в друг град, и няма кой да го прави. Не съм сигурна, но имам чувството, че се страхува от другите кучета, това нормално ли е? Когато е с хора няма никакъв проблем, дори и с нови за нея. Забелязах, че маха с опашка когато се види с друго куче, но все така си лае. Когато не я гледат тръгва към тях с интерес, но в същото време им лае, а когато се обърнат към нея се дърпа назад. Може би не знае как да реагира защото все още е малка, иначе е много игрива.
Аватар
Селвин Нихат
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пет Яну 02, 2015 7:41 pm

Животните имат характер. Като хората. Това е важно да го запомните. Тях, както и хората не може да ги програмирате - освен ако от бебета не ги вземете и не почнете да ги обучавате. Но това е сложен и отговорен процес и не всеки го умее.

Преценете - дали искате социализирано куче, което си играе с всички и им се лигави. Аз лично не искам такова куче и поради това - той /кучето ни/ е самотен и си играе само с нас, защото е агресивен. За да се научи да общува правилно с кучетата - аз трябва да му причиня много болка - а това не искам да става.

Преценката е ваша. Кучето просто го е страх от себеподобните. Не ги познава. Те го стряскат, не са като него - усеща агресията им - а то не е агресивно.

Въпроса е защо да се мешате в характера на кучето ви. Срещата на кучето ви с комшииските или с кучета от улицата не е общуване. Това е като с разминаването на хора на пешеходна пътека.

Замислете се. Преценете и действайте. Въпроса е има ли нужда от промени.
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Селвин Нихат » Пет Яну 02, 2015 7:52 pm

Основно си играе със семейството, не позволявам на всички да я галят с мисълта да не стане лигава и прекалено доверчива (което не смятам за плюс, защото няма да има приоритети сред хората, а и не всеки би се отнесъл добре с куче).
Мислех, че ще и е по-добре ако има някое друго приятелче на четири крака, но ако това само ще я притеснява и плаши най-добре да си общува само с нас.
Аватар
Селвин Нихат
Животинче с въпрос

Мнениеот german » Пет Яну 02, 2015 8:55 pm

А другото куче спокойно ли е или и то лае и "плаши" вашето?
Ако ти се смеят,защото си различен,ти им се смей,защото те са еднакви
Аватар
german
В пасажа

Мнениеот Селвин Нихат » Пет Яну 02, 2015 8:59 pm

Напълно спокойно, даже не и отвръщаше с лай...даже приятелят ми го изпусна и когато кучето дойде при Мая не и направи нищо, но тя реагира агресивно, а после заскимтя.
Аватар
Селвин Нихат
Животинче с въпрос

Мнениеот german » Пет Яну 02, 2015 9:16 pm

Всяко куче е индивидуално,трябва да му се намери така да се каже цаката-какво харесва,подходи и т.н.(не само за социализацията). Кученцето ви още е малко,ще се научи.Просто се защитава преди да бъде нападнато(както смята вероятно то),та това го кара да лае,обаче виждайки,че става напечено(другото куче приближава) вашето не атакува,ами търси къде да се скрие.Та това не би могло да се нарече чак агресия-нещо му е непознато(общуването с друго куче) и това е.Да кажа,че не претендирам да "разбирам" от поведение,защото аз имам едно куче при мен,занимавам се с още две,които са прибрани възрастни от улицата,но тези двете са дребни.Моето куче е НОК-подобно и след нападение от страна на един рот(по-едро куче) той отказва да си играе/да се запознае с по-едри от него кучета(играе си с тези,които познава от малък).Ръмжейки срещу по-едрите кучета,които дружелюбно го приближават;ако се запазят спокойни тогава е по склонен да се запознае,но това не е във всички случаи.
Та може да пробвате да запознаете вашия куч с някое по дребно,като за начало.То си е индивидуално какво би харесало вашето куче.Както ви казала по-горе на неутрална територия(моя куч въпреки "неутралната" територия пак е склонен да се зъби,но го дължа на страха от по-едрите кучета).До сега играло ли си е с друго куче?
Не е казано да си играе с всяко срещнато куче,защото някои могат да реагират по-агресивно и вашето въпреки дружелюбните си намерения да пострада,просто трябва да свикне с кучета,за да не ги предизвиква то и т.н.
Ако ти се смеят,защото си различен,ти им се смей,защото те са еднакви
Аватар
german
В пасажа

Мнениеот meri » Пет Яну 02, 2015 9:41 pm

Като начало кучето ти трябва да играе с куче на неговата възраст, в никакъв случай по-голямо. Възрастните кучета играят по-различно, освен това не винаги харесват да им се мотаят малки(на възраст, не на тегло и ръст) кучета. Щом кучето се страхува не е желателно да го събираш насила с други кучета, за да си играе.Това може да окаже негативни последици, не винаги всички кучета реагират дружелюбно, а много често дори и спокойното куче може да стане агресивно. Изключително важно е кучето да играе ако желае с куче на неговата или приблизителна възраст, за да свикне. Това не е социализация, а страх от себеподобни, който може да се увеличи и в бъдеще кучето да не желае да играе с други кучета по никакъв начин.
Запознаването с друго куче се извършва постепенно, никога с нахлуване на чужда територия, имам предвид там където кучетата се познават отдавна и си играят.Всички започват да изпитват любопитство към новото, не всички са дружелюбни и белята бързо става.
Ако кучето не иска, значи няма да си играе, това трябва да стане спонтанно и по желание. Играйте си повече с него, учете го на команди, особено на послушание, да идва при повикване, да сяда, да не взима нищо от земята и т.н. Без да се понаучи на основните неща е опасно да се пуска от повода, може да избяга,ако някой го изплаши, да попане под кола или друго куче да го подгони, ухапе....винаги нащрек и едно на ум, никаква вяра на куче, дори и на най-послушното. Освен това, когато е в еструс ще си имате доста неприятности и постоянна опашка от мъжки. Положение доста опасно от нежелана бременност и бягства.
Никога по никакъв повод не се принуждава насила. Има някои кучета, които не изпитват нужда да общуват със себеподобни. Въпрос на характер.
А от теб се иска да се научиш да разбираш сигналите на кучето. Във форума има доста теми, които могат да ти помогнат. Тук: viewforum.php?f=275
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Селвин Нихат » Пон Яну 05, 2015 11:44 pm

Благодаря на всички за съветите! :ajaweki:
А ето я и въпросната Мая https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net/hph ... 5315_o.jpg
Аватар
Селвин Нихат
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Вто Яну 06, 2015 9:39 am