Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Лястовичо бебе

Лястовичо бебе

Мнениеот гарче » Сря Юни 18, 2008 7:09 pm

Донесоха ми лястовиче бебе. Умен човек решил че вече няма малки вътре и съборил гнездото. На земята се оказал един мъник. Нахраних го с половин милилитър жълтък и му дадох вода. По-късно ще ми донесат и щурчета и скакалчета.
Някой гледал ли е такова бебе? Най-вероятно бъркам някъде и ще съм благодарна на всякакви съвети.
Аватар
гарче
В ятото

Re: Птиче бебе

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Сря Юни 18, 2008 7:18 pm

Купете му това http://shop.zoomania.org/component/page ... Itemid,32/ и бръшнени червеи.. Но когато му ги давате смачквайте главите им.. Варете му яйце и го смачквайте на ситно.. Хранете го 4-5 пъти на час...
Съни :ba:
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот zoomaniak » Сря Юни 18, 2008 7:19 pm

въпроса е какво е станало при падането?
ако има наранявания - ще умре - но никой не може да знае това? говоря за вътрешни наранявания?

до 10 дни ако оживее май всичко требе да е ок
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот гарче » Сря Юни 18, 2008 7:29 pm

ZaZiUiLo2 написа:... Хранете го 4-5 пъти на час...

Че трябва да е често знам, но по колко? Давам му директно в човката и немога да разбера дали му стига. Страх ме е да не го прехраня.

zoomaniak написа:въпроса е какво е станало при падането?
ако има наранявания - ще умре - но никой не може да знае това? говоря за вътрешни наранявания?

И мен от това ме е страх.Мисля обаче да опитам.Може да е късметлийче.
Аватар
гарче
В ятото

Мнениеот hyla » Сря Юни 18, 2008 8:33 pm

Дано оживее. Аз съм гледала няколко, но бяха на възраст вече готови за излитане и макар да бяха паднали от високо, оцеляха и трите. Повода е много гаден, правеха ремонт на болницата и бутаха гнездата барабар с пилетата icon_bawling
Това също ми се вижда достатъчно голямо.
От къде е паднало? Дръжте го в тиха стая, на по затъмнено да не се стресира излишно.
Ако видите да се продават червенобузи костенурки в зоомагазин или другаде сигнализирайте на РИОСВ. Продажбата им е забранена!
hyla
Пчела майка

Мнениеот гарче » Сря Юни 18, 2008 9:59 pm

Твоите доживяха ли да ги пуснеш на свобода?
Този мъник все спи.Храня го на сила. Предполагам е нормално все пак е в шок. За сега смесвам ълтък с вода да не го мъча два пъти да му давам.
hyla какво количество храна им даваше? Твоите доживяха ли да ги пуснеш на свобода?
Аватар
гарче
В ятото

Мнениеот гарче » Чет Юни 19, 2008 11:11 am

Тази сутрин станах и със страх отворих кутията на мъника. Посрещна ме една отворена човка. :bp: Веднага забърках манджата и продължавам да го храня. Вече се облекчи няколко пъти, значи храносмила.
Аватар
гарче
В ятото

Мнениеот hyla » Чет Юни 19, 2008 2:19 pm

Храних ги с мушици и каквито насекоми намеря.
Радва се, че е още живо. Има надежда да живее :bp: :ay:
Ако видите да се продават червенобузи костенурки в зоомагазин или другаде сигнализирайте на РИОСВ. Продажбата им е забранена!
hyla
Пчела майка

Мнениеот Galiadogs » Чет Юни 19, 2008 2:58 pm

Дано да изживееш радостта да отлети. icon_wavey
Aкo можех само пътя да открия.Ония ,между двата свята...Вечен пътник щях да бъда.Да се лутам между световете.Да ви търся и да ви откривам.Вярвам!

Дея,Тангра,Жар и Гард,ще ви нося в сърцето си винаги...
Galiadogs
Пчела майка

Мнениеот гарче » Чет Юни 19, 2008 3:11 pm

Дано и аз на това се надявам.
За сега пилето е ок. Спи , яде, спи и яде.... бебешка работа.
Аватар
гарче
В ятото

Мнениеот sasin » Чет Юни 19, 2008 11:17 pm

Много ви се радвам и стискам палци! :ay: Нали и ние се гледаме тука 5 едномесечни палета icon_dontknow Ама вие поне знаете кога отлитате от гнездото.. а ние се молим да ни осиновят..

П.П. Извинете ако досаждам с тия мъници, ама сега разбирам как майките само за бебета си говорят :ad: :ajaweki:
офис без хартия е химера в болното въображение на консултантите по фирмено управление
sasin
Пчела майка

Мнениеот denenceto » Пет Юни 20, 2008 12:04 am

Давай му мушици абе каквито и да е насекоми птиците ги обужават.:arrowfingerL: :bp: :ay: :bi: :ba: [eat.gif] [jumpuu.gif] Bird3
"Можем да съдим какво е сърцето на човек по отношението му към животните" - И. Кант
Аватар
denenceto
В стадото

Re: Лястовичо бебе

Мнениеот гарче » Пет Юни 20, 2008 1:40 am

Вече мисля че и лястовичите майки са героини. През 15 мин давам на Фи (бебока) да яде.На тях кога ли им остава време да хапнат с повече от едно? hsuh
Аватар
гарче
В ятото

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Пет Юни 20, 2008 8:09 am

гарче написа:Вече мисля че и лястовичите майки са героини. През 15 мин давам на Фи (бебока) да яде.На тях кога ли им остава време да хапнат с повече от едно? hsuh

Аз вчера снимах шест полуизлетели от гнездото шишковци.. Едвам се събират в гнездото :) . Не ми се мисли как ги хранят...
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот гарче » Съб Юни 21, 2008 1:45 am

Фи се развива идеално! Яде по много , опитва с охота от всичко и като и отворя кутията да я видя отваря гладна човка. Мисля че малчо има големи шансове да отцелее. :bp:
Аватар
гарче
В ятото

Мнениеот garvan72 » Съб Юни 21, 2008 11:54 pm

Привет!

Основните компоненти в храната на лястовичето трябва да бъдат:
1. Кайма от говежди сърца (може и от нетлъсто говеждо месо) - 40%
2. Обезмаслена извара - 30%
3. Жълтък от варено пъдпъдъче яйце (може и прясно кокоше) - 15%
4. Сушени дафнии (храна за рибки) - 15%
5. Поливитамини, микро и макроелементи (по лекарско предписание).

Всичко това се бърка до еднородна смес (съхранява се във фризера) и се разделя на порции - една порция трябва да бъде с големина на средноголям лешник (за едно хранене). Лястовичето трябва да изпапка 5 порции (пет "лешника") на ден - на равни интервали, като се дава топче ( подгрято до стайна температура) с големина на лещено зърно с пинсет зад езичето. След всяко хранене се дава с пипетка по 1-2 капки водичка.

Неприятната новина е, че това лястовиче (веротно 97.9%) НЯМА ДА ОЦЕЛЕЕ на свобода!!!
[mood_feelings_hurt.gif]
garvan72
Животинче с въпрос

Мнениеот Galiadogs » Нед Юни 22, 2008 7:59 am

Радвам се да се включи някои компетентен човек.Така всички ние,които понякога приютяваме някое птиче в беда ,ще има от къде да получим правилен съвет.Благодаря/позволявам си /от името на всички.
Aкo можех само пътя да открия.Ония ,между двата свята...Вечен пътник щях да бъда.Да се лутам между световете.Да ви търся и да ви откривам.Вярвам!

Дея,Тангра,Жар и Гард,ще ви нося в сърцето си винаги...
Galiadogs
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Нед Юни 22, 2008 8:29 am

Гарване72 - разкажи ни повече за себе си...добра информация даваш? И аз благодаря.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот гарче » Нед Юни 22, 2008 7:09 pm

garvan72 написа:Привет!

Основните компоненти в храната на лястовичето трябва да бъдат:
1. Кайма от говежди сърца (може и от нетлъсто говеждо месо) - 40%
2. Обезмаслена извара - 30%
3. Жълтък от варено пъдпъдъче яйце (може и прясно кокоше) - 15%
4. Сушени дафнии (храна за рибки) - 15%
5. Поливитамини, микро и макроелементи (по лекарско предписание).

Всичко това се бърка до еднородна смес (съхранява се във фризера) и се разделя на порции - една порция трябва да бъде с големина на средноголям лешник (за едно хранене). Лястовичето трябва да изпапка 5 порции (пет "лешника") на ден - на равни интервали, като се дава топче ( подгрято до стайна температура) с големина на лещено зърно с пинсет зад езичето. След всяко хранене се дава с пипетка по 1-2 капки водичка.

Неприятната новина е, че това лястовиче (веротно 97.9%) НЯМА ДА ОЦЕЛЕЕ на свобода!!!
[mood_feelings_hurt.gif]

Този съвет е добър и предполагам доста ще го засити, но не е ли по-добре да го храня с естествени за него храни? В природата освем ако не заколи някоя крава невиждам как ще яде сърце??? hsuh
Сега малкия определя интервалите на хранене. Когато е гладен надава вой, ако не е гладен стиска човката. Забелязах че като стои с притворени очи предпочита вода пред храна.
Знам че има много малък процент да оцелее, но все пак мисля да опитам.
Аватар
гарче
В ятото

Мнениеот garvan72 » Нед Юни 22, 2008 10:38 pm

гарче написа:...но не е ли по-добре да го храня с естествени за него храни? В природата освен ако не заколи някоя крава не виждам как ще яде сърце??? hsuh
...Знам че има много малък процент да оцелее, но все пак мисля да опитам.

:ag: Тука става въпрос за заместител на естествената храна. Ти смяташ ли, че можеш да уловиш достатъчно летящи насекоми (и то от определени видове - комари, мушици и т.н.) за да изхраниш това птиче? Едва ли :ad: , освен ако не си лястовица :bs:.
Когато става въпрос за насекоми трябва да се прави разлика между ЛЕТЯЩИ и ПЪЛЗЯЩИ (каквито са брашнените червеи, хлебарките, щурците и прочие популярна храна за екзотични животни), защото втората група не се включва в менютона лястовицата и дори може да навредят на здравето и. Аз ти казвам какво е правилно - ти решаваш :ay: .

За оцеляването казах, че ако го пуснеш на свобода шансовете да оцелее са минимални...вероятно ще умре от глад...но ако си го гледаш у вас (и го храниш правилно) ще живее повече, предполагам :ac: .

zoomaniak написа:Гарване72 - разкажи ни повече за себе си...добра информация даваш? И аз благодаря.

Освен като любител и застъпник на вранови птици, по животинските форуми съм по-известен като "Плъхи" :ag:.Интересувам се от всякави гадинки, отглеждал съм различни видове, но плъховете са ми от любимите животни. Българската фауна е на първо място по важност за мен и съм много горд от разнобразието на видове, което притежаваме.
Иначе съм завършил ветеринарна медицина в Ст.Загора, упражнявал съм това хоби известно време в един институт, но сега от много работа нямам време да се грижа за животни...и поради това сега останах без такива :ah:, ако не броим двата малки и един възрастен примата от вида Homo sapiens sapiens ( и трите са женски icon_bowdown ), но тук въпроса е спорен кой - кого отглежда... :az:
Имам и скромно блог-че:

http://www.pluh.dir.bg
garvan72
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Нед Юни 22, 2008 10:48 pm

Знам те,
ще е чест за нас да пишеш тук, ще си полезен на незнаещите.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот гарче » Вто Юни 24, 2008 12:13 pm

Малкия е много добре. Хапва стабилно и е видимо пораснал. Според мен са му пораснали перцата. Предстои ни основния проблем ЛЕТЕНЕТО! Нямам голяма клетка в която да го пусна да лети спокойно, а да го пусна да се блъска в мебелите не ми звучи добре.
Аватар
гарче
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Вто Юни 24, 2008 3:12 pm

Еми направете му - купете му клетка?
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот гарче » Вто Юни 24, 2008 3:14 pm

Тази клетка трябва да е с размерите на стая за да може лястовичето да лети в нея. Ще се опитам да направя заграждение с мрежа.
Аватар
гарче
В ятото

Мнениеот stam85 » Вто Юни 24, 2008 3:27 pm

Леко офф топик :ab: Живея на 8я етаж и точно срещу асансьора са си спретнали жилище 2 лястовици. Наскоро се пръкнаха и малките. Май са четери. Много са сладки :ba: Надават любопитно главици от гнездото и щом стропа нещо всички синхронно пребират глави в гнездото, после леко малко по малко пак любопитството надделява и се ококорват. Дано чистачката да не ги сабори само :ac: (изглежда добра жена).

Надявам се пилето да оцелее и стискам палци :ab:
Каквото и да се случи си взел правилното решение да се погрижиш за него :)
My blog sites at: http://stamen-tonchev.blogspot.com
My hi5 profile at: http://tonchev.hi5.com
I found it: precious,little and charming-the degu-the most adorable animal on the planet!
stam85
В ятото

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Сря Юни 25, 2008 8:58 pm

Какво стана с пилето? Добре ли е?
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот гарче » Сря Юни 25, 2008 9:32 pm

Днес към 18 и 30 го намерих полуживо. Забелязах зацапване в областа на клоаката и нещо като запушалка. Махнах я с тампон с вода. Малчо оспя да си свърши нуждите но след един час почина. icon_bawling Незнам защо? Как можа да умре? :bu: :bu:
Аватар
гарче
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Сря Юни 25, 2008 9:35 pm

Сега е в рая:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Сря Юни 25, 2008 9:36 pm

гарче написа:Днес към 18 и 30 го намерих полуживо. Забелязах зацапване в областа на клоаката и нещо като запушалка. Махнах я с тампон с вода. Малчо оспя да си свърши нуждите но след един час почина. icon_bawling Незнам защо? Как можа да умре? :bu: :bu:

Според мен е много трудно неподготвен човек в домашни условия да отгледа паднало от гнездо птиче. Може то да е получило наранявания при падането или да е било болно от нещо. Има много причини.
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот гарче » Сря Юни 25, 2008 9:45 pm

Знам че е трудно за неподготвен човек. Парадокса е че цял ден си беше добре icon_dontknow с нищо непоказа че ще умира или че е болно. Следобет разреди яденето и искаше повече вода, но и вчера беше така. Перцата много му пораснаха и сутринта се ''разлиташе'' излязох за да намеря една стара клетка ако случайно реши да излезе от кутията преди да му е готова голямата клетката. Знам че диарията е симптом на много заболявания, но при него беше от най-гадните при които се образува запушалка и по нищо не личи. :ajaaski: Яд ме е!И ми е мъчно. Младока изглеждаше обещаващ. :| crsy
Аватар
гарче
В ятото

Мнениеот jiff » Сря Юни 25, 2008 10:05 pm

[mood_feelings_hurt.gif]
"Не само търговците продават. Всеки от нас го прави. Каквото и да работите, вие -- най-малкото -- продавате себе си. В най-добрият смисъл. Продавате своите знания, умения и време -- срещу съответното възнаграждение."
Аватар
jiff
В ятото

Мнениеот Денито » Пет Юни 27, 2008 9:23 pm

Напълно те разбирам, Гарче! На балкона имаме 2 лястовичи гнезда. Първото стои вече 10 години. Всяка година са населени с шумни и весели наши "квартиранти".Второто гнездо, което построиха миналата година, преди няколко седмици падна. Не знам как е станало, но вечерта към 11 часа чухме жално писукане. В началото не обърнахме внимание, щото народът от гнездата все за нещо "Си говори" нощем. Обаче, писукането този път беше непрекъснато. Светнах лампата - гледам половината гнездо е на поставката, а в ъгъла се сгушили 3 мъничета. Добре, че под гнездото сме окачили полици, сваляме ги като се изцапат много, почистваме и пак си ги окачваме. Така не се цапа балкона. Завихме ги в една стара блуза. Стоплиха се и млъкнаха до сутринта. Не знаехме с какво да ги храним, а ни беше жал за тях. Ядяха телешка кайма , насекоми. варен жълтък. Но и тричките си отидоха, едно след друго.
Денито
Животинче с въпрос

Мнениеот gery » Пон Юни 30, 2008 3:49 pm

сажалявам за птичето,и ние в къщи си гледаме едно бебе паднало от гнездото си,но то е врапче.За наша голяма радост пилето се храни много добре даже и е пораснало малко,както и перцата му също.Вече ни познава и като на види че идваме до клетката,идва пърхайки леко с крилца,започва да цивка и иска да го храним и гушкаме в ръцете си.Но се притеснявам дали като порасни,ще иска да си отиде! Някой ще може ли да ми каже,благодаря предварително! Преди това отгледахме хварлени от някой котета бебета,сега си имат любящи стопани! :bq:
gery
Животинче с въпрос

Мнениеот Strawberry » Сря Юли 16, 2008 9:08 pm

Браво Гери! И аз гледам 2 малки котета в момента. Питай някои лекар какво да правиш или виж дали самото врабче ще иска да остане, защото не се знае дали след домашни грижи ще може да оцелее навън.

Миналата година и аз намерих едно лястовиче паднало от гнездото си и се чудих какво да го правя, никой не го искаше, та най-накрая го занесохме в зоологическата и там го взеха :ab:

Все пак не питахте ли някой ветеринар защо са починали малчовците? Не ги ли заведохте на лекар?
Аватар
Strawberry
Животинче с въпрос

Мнениеот ace » Сря Юли 23, 2008 12:12 pm

Преди около година и на мен ми се наложи да гледам за няколко дена едно паднало от гнездото малко лястовиче. Храних го с живи мравки без да го насилвам- то само си ги кълвеше. Имаше ефект, защото скоро отлетя живо и здраво.
ace
Животинче с въпрос

Мнениеот Strawberry » Съб Сеп 20, 2008 1:09 pm

Браво! :ax:
Аватар
Strawberry
Животинче с въпрос

Мнениеот gerinceto » Пон Сеп 22, 2008 12:43 am

Относно лястовичето мога само да кажа, че при тях обмяната на веществата е много бърза и здравето им се мени с часове.
Котарака ми като хвана енда лястовичка и аз се опитах да я спася и се обадих дори на една организация (Зоо ми беше дал контактите им), но момичето, с което говорих ми каза, че при лястовиците много бързо се променят нещата. Ако нещо се разболее може за часове да умре. :-(
Интересно- каза ми като давам вода да я капвам в двете дупчици над човката- това като съвет за всички, които решат да спасят птиченце.

Нашето също умря.
Живота е болест...предавана по полов път.
gerinceto
В стадото

ПОМОЩ !!! бебе лястовиче

Мнениеот nii4eto@ » Съб Ное 01, 2008 1:16 pm

Здравейте!!!Имам голяма нужда от помощ!Аз съм малка на 16 години и ме викнаха пред блока че някакви развалили в някакав гараж гнездо на лястовички и аз отидох и за 1 лястовиче беше късно , беше го згазила кола icon_bawling icon_bawling братчето му беше в полуразрошеното гнездо и 1 беше на земята живо [mood_feelings_hurt.gif] направихме му подобие на гнездо дадохме му от пипета вода , моите приятелки тарсиха червейчета ама не намерихме и 1 приятелка ще го заведе у тях да пренощува.Лястовичето е малко на около 2 седмици не може да ходи , само цвърчи !!! Кажете ми какво да правя търсих в интернет , няма нищо ! :ajaaski: !
Благодаря предварително !!!
nii4eto@
Животинче с въпрос

Мнениеот vicky87 » Пет Юли 16, 2010 8:26 pm

И аз ще се грижа малко за лястовиче. Едни съседи са я намерили преди седмица, обаче утре отиват на море. Всеки момент ще почне да лети, защото вече прехвърча по-малко. Много е сладка. Не иска да седи в касетката си, ами иска някой да я държи в шепа. Обаче като някой я гали почва да цвърчи. Дадоха ни червейчета, с които да я храним. Дано до ден два да излети :ay:
Зайчето влиза в горската баничарница и казва: - Една боза и "Зайченцето бяло" до дупка!
vicky87
В ятото

Назад към Намерени диви животни