ХРАНЕНЕ НА КОТКАТA
(Основни правила)
Първото нещо, което най-често се забравя е, че котката е месоядно животно. Храносмилателната й система е пригодена за консумация на храни от животински произход. Ежедневната порция (рацион) на една котка трябва да бъде съобразена с възрастта на животното, пола му, породата, физиологично състояние, тегло, физическа активност и температурата, при която живее.
Всеки стопанин може сам да избира как да храни котката си - с домашно приготвена храна или с готова - специални котешки храни, които се предлагат из зоомагазините и ветеринарните кабинети.
В случай, че сте взели решение да храните котката си с домашно приготвена храна, задължително е да използвате само пресни продукти - месо (телешко), риба (бяла), мляко, яйца, ... Мляко се дава на котенца преди навършване на 3-4 месеца. Препоръчва се възрастните животни да бъдат лишени от прием на мляко, но в малки количества млякото не трябва да се отказва, ако котката го приема с удоволствие.
Месото, което ще се дава за храна не трябва да бъде мазно и жилесто. Предпочитайте телешкия шол. Месото престоява поне 48 часа във фризер, на ниски температури. Нарязва се на малки парченца и може да бъде сварено, ако котката го предпочита така приготвено. Пилешкото се дава сурово, тъй като се усвоява много лесно и добре (над 90 %). Сърца и бъбреци (телешки) също са добра храна. На котката НЕ СЕ ДАВАТ кости и хрущяли.
Яйцата са полезна храна, но само в сварен вид. Белтък не се дава, тъй като той съдържа веществото авидин, което дезактивира витамин Н.
Някои котки проявяват интерес към плодове и зеленчуци (домати, краставици, пипер, зеле, моркови, киви, пъпеш, круша, ...), но не бива да им се позволява да прекаляват, поради опасност от метеоризъм (задържане на газове в червата, подуване на корема...)
Никога не давайте остатъци от вашата храна, нито готова храна от ресторанти и заведения за хранене. Храните, предназначени за човека съдържат прекалено много подправки, които могат да предизвикат стомашно-чревни проблеми и по-сериозни заболявания.
Домашно приготвената храна се предлага на котката в един и същ час от денонощието и остатъците се изхвърлят най-много 20 мин. след храненето,тъй като това е храна, която лесно се разваля.
Ако предлагате суха гранулирана храна, котката трябва да има достъп до нея непрекъснато. Котките не са лакоми животни и те правилно регулират приема на суха храна.
За да сте сигурни, че котката ще получава всички необходими хранителни вещества, по-добре е да използвате готова котешка храна - гранулирана. Избягвайте консерви и друг вид мека храна, тъй като хранителните вещества в тях са минимални. Котките лесно свикват с мека консервирана храна и отучването след това продължава понякога година и повече.
Котенцата на възраст до 4 месеца могат да получават дневната си дажба разделена на 4 приема. Във възраст 4-8 месеца - 3 порции, а след 8-месечна възраст - храненията са две, а ако е само гранулирана храна, за предпочитане е да се осигури непрекъснат достъп до рациона.
Най-добрата храна е тази с високо съдържание на протеини - 30-35 % (както и месо).
Ако котката страда от бъбречно заболяване, задържането на фосфор и пониженото ниво на калций в организма й водят до разрушаване на костната система. Предлагайте храна, богата на калций и бедна на протеини.
Ако котката страда от кардиомиопатии - храната трябва да бъде богата на таурин, вит. Е, В-комплекс и ненаситени мастни киселини омега-3 (проверявайте етикетите и съдържанието им!). Солта задължително се изключва.
Ако котката страда от запек (често наблюдавано при възрастни котки), храната трябва да е богата на сурови влакнини.
И в заключение: никога не подценявайте правилата за пълноценно хранене на котката, тъй като от това до голяма степен зависи нейното здравословно състояние и добро самочувствие.
П.С. Избягвайте гранулирана храна съдържаща оцветени гранули. Предпочитайте едноцветната от премиалните гранулирани храни, като Hill's, Purina ProPlan, R. Canin...
Автор: Й. Алекян
10 "НЕ" В ХРАНЕНЕТО НА КОТКАТА
Знаете ли, че има неща, които никога не трябва да се дават на котката? Съветваме всеки собственик на котка да прочете тази полезна статия на д-р Карен Хелинген.
Много години съм работила в спешна помощ. Какви ли не храни и напитки са давали собствениците на животните, които после ми се налагаше да спасявам. А правилото е просто - ако това не е особено полезно за вас самите, по-скоро е вредно за вашата котка. Някои животни са готови да изядат какво ли не, затова стопаните трябва да са внимателни, за да не се окаже техният любимец пациент на спешното. Ето десет продукта, които не трябва да се дават на животните:
1. Никакви кости - костите са вредни за животните! Всяка година безброй животни се оказват в отделението за бърза помощ след угощение с кост. Работата е там, че повечето котки просто не смилат костите. Остро парченце кост или заседнало в червата късче могат да доведат до пагубни последици, обикновено операция. Костта може да заседне в устата или в гърлото, което също е опасно.
Вредни са всякакви кости, вкл. свински, птичи и говежди.
2. Шоколадът може да бъде смъртоносна отрова, тъй като съдържа веществото теобормин, което предизвиква сърцебиене, възбужда централната нервна система и свиване на артериите. Клиничните симптоми могат да бъдат най-различни - от гадене, диария, безпокойство и раздразнителност до остра сърдечна недостатъчност, припадък с конвулсии или смърт. Това може да стане съвсем бързо - след 4-6 часа след като котката е изяла шоколада. Ако котката ви се е наяла с шоколад, незабавно се обърнете към ветеринар.
3. Алкохолът също е крайно вреден за котките. Животните се опияняват много бързо: започват да се препъват, да се удрят в предмети, травмират се и губят контрол над пикочния мехур. Във високи дози алкохолът потиска централната нервна система, дишането и сърдечната дейност и може да доведе до смърт.
4. Млякото също не е от полза за животните, тъй като много от тях не понасят лактозата (млечната захар), което може да предизвика диария. При животните често отсъства ензимът, необходим за разграждането на лактозата, което води до стомашно-чревни проблеми. Дори ако на животното му харесва вкусът на млякото, особено при котките, въздържайте се от него или го предлагайте разредено с вода.
5. Много опасни за животните са шунката и другите солени деликатеси и продукти. Освен високото съдържание на мазнини, в тях има много сол, което може да предизвика силни стомашни болки или панкреатит (възпаление на задстомашната жлеза).
6. Лукът е токсичен за животните (в големи количества - няколко сурови глави). В него се съдържа веществото алил-пропил-дисулфид, което уврежда червените кръвни телца и може да доведе до печален изход. Животните развиват анемия, слабост, дихателни проблеми. Ако котката ви е похапнала лук, по-бързо се обърнете към лекар.
7. Кофеинът също е вреден. В него се съдържа метилиран ксантин, който, както шоколада, превъзбужда централната нервна система и сърцето, и след няколко часа може да предизвика повръщане, раздразнителност, силно сърцебиене и даже смърт. В никакъв случай не допускайте животните до сутрешното си кафе или чай.
8. Плодовете на авокадото също са опасни за животните. Първо, те съдържат много мазнини и могат да предизвикат разстройство, повръщане, даже панкреатит. Второ, семената на авокадото са токсични и могат да заседнат в червата, предизвиквайки непроходимост, заради което да се наложи хирургическа намеса.
9. Много хора ще се учудят, но за котките е вредна рибата тон. За нормалната работа на сърдечния мускул е необходима аминокиселината, наречена таурин. Ако искате да поглезите котката си с риба тон, чийто вкус тя така харесва, давайте специална риба тон за котки, в която е добавена така нужната й аминокиселина.
10. Резултатите от последни изследвания показват, че стафидите и гроздето могат да предизвикат у животните бъбречна недостатъчност.
ВКУСНО ИЛИ ОТРОВНО ?
1. Опасните картофи и домати
Оказва се, картофите са вредни. Ако котката изяде суров картоф, диарията, коликите и депресията са му сигурни. Причината е много проста - стомахът й не е приспособен да храносмила кореноплодни, особено сурови. Същото се отнася и до доматите, дори ако са израсли в собствената ви градина.
2. Ужасните стафиди и авокадо
Опитвали ли сте авокадо? А котката е по-добре да не опитва. Американците бият тревога: от екзотичния плод у котките могат да се появят заболявания ... на дихателните пътища!
Със стафидите работата стои още по-зле. Някак даже е непонятно защо са толкова опасни, но ужасно опасни са те.
3. Коварните ябълки и лук
Съгласете се, съвсем не всяка котка доброволно ще се съгласи да сдъвче глава лук. А ако все пак се съгласи, ще плати за своята наивност: ще си изгори лигавицата на хранопровода и стомаха. Ябълките са също такова страшно нещо, както доматите, че и повече: в ябълките има семки, а в семките - гликозиди, които, според американските лекари, предизвикват у животните повръщане, обилно слюноотделяне и интоксикация.
4. Кафе, ядки и тесто с мая
Теоборминът и кофеинът съвсем не са нужни на нашите животни, както и стомашното разстройство, което предизвикват. От ядките се нарушава перисталтиката и пак следва обилно слюноотделяне. А прясното тесто с мая може да бухне в стомаха или червата на животното - такива ми ти баници!
По материал от
http://www.dog.bg- Back to Top -
http://www.catbg.com/hranene.php