Зайците могат да хапят поради териториална агресия, смятат територията за своя и когато стопанина нахлуе в нея, отговарят с агресия. Също така по време на половото съзряване, добър вариант е кастрацията.
Много е важно да се установи причината за агресията, за да може да се коригира поведението на заека(в никакъв случай не се прилага физическо наказание, като бой).
Заека може да хапе или драска от страх, ако в дадения момент се е стреснал от някое ваше действие, макар и неволно да сте го изплашили. Ако агресивното поведение се наблюдава при опит да извадите заека от клетката, това е защитаване на територията и заека отговаря с хапане. Оставете вратичката отворена и нека заека излиза сам. Ако заека не позволява да го докосвате, има вероятност това да не му е приятно в дадения момент. Първо ще поставиш храната, след това ще отвориш вратата на клетката и ще се отдръпнеш, дай му възможност сам да реши кога да излезе и да яде. Може да смята твоите действия като нахлуване в неговата територия и естественото поведение е нейната защита чрез хапане. Почистването на клетката се извършва, когато заека не е вътре, за да не реагира агресивно. Понякога зайците са агресивни, ако изпитват болка. Много е важно заека да разбере, че вие не представлявате опасност за него. Може да се плаши от различни шумове, като прахосмукачка например и др, резки движения, силен говор и др. Този страх предизвиква агресия.Необходимо е време и търпение, за да свикне, че няма от какво да се страхува(хора и предмети). Имайте предвид, че зайците нямат добро зрение, което може да е предпоставка за техния страх и породена от това агресия(например, вашите ръце може да вижда като заплаха за себе си, особено ако се спускат отгоре върху него). Вашите действия трябва да бъдат много внимателни и спокойни.Подавайте ръцете си отстрани, а не отгоре, защото заека ви възприема като хищник. Давайте лакомство, за да ви свързва с положителни емоции.Никога не затваряйте заека в клетката за наказание.
И нашия раздел с полезна информация
viewforum.php?f=277