Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Котаракът ми се държи странно

Форум за взаимопомощ между Стопаните на животни и домашни любимци

Котаракът ми се държи странно

Мнениеот kaliewalkerweb » Съб Апр 23, 2016 9:41 am

Здравейте,
Пиша тук, защото от няколко дни котаракът ми се държи много странно. В понеделник нашите доведоха второ коте вкъщи, то е на 7-8 месеца, а моят котарак е на 4 години. Опитахме плавно да ги запознаем, но малкия все тича след батко си, а той от своя страна стана много агресивен. Това поведение не е типично за него. Той е мързеливичък, играе си малко по - грубо, но онзи ден се хвърли на крака на баба ми и сега тя е с бинт и не може да ходи. Почти същото направи и с мен. Малкото коте не беше в стаята, големия дойде, легна до мен и започна да мърка, минута по-късно заби нокти в гърба ми и ме разкървави цялата. Сега е спокоен, но мине се не мине време, през няколко часа превърта и започва да маука с нисък тон и да ни съска, а новобранчето не е около него.
П.С. Не е кастриран, запазихме му час за май месец още преди да се сблъска с новия сладур.
МОЛЯ, ПОМОГНЕТЕ МИ. Какво да правя? :ac:
Аватар
kaliewalkerweb
Животинче с въпрос

Re: Котаракът ми се държи странно

Мнениеот meri » Съб Апр 23, 2016 6:00 pm

Грешката вече сте я направили с довеждане на другото коте. Запознаването не се извършва така. Не е трябвало да ги събирате по този начин. Съвсем нормално поведение на големия котарак,което за жалост може и да не премине никога. При котките съжителството е нещо сложно,особено ако са два мъжки заедно.Борбата за територия е неизбежна както във вашия случай. На 8 месеца това вече не е съвсем малко коте, което да не е конкуренция на голямото.
Непременно трябва да посетите лекар( ти и баба ти), за да ви даде лечение.Дори и да е ваксиниран котарака, от такива сериозни рани може да се получат усложнения и различни заболявания.
Вероятно се сърди и се държи агресивно, за да ви покаже, че не е съгласен да живее с другия котарак. Някои котки никога не свикват да живеят заедно,може да се търпят или друго,но при възможност винаги могат да се бият.Разделете ги и изобщо не ги събирайте за сега.Поставете отделни купи за храна и вода, тоалетни. Освен това,когато се доведе нова котка, тя трябва да бъде ваксинирана и обезпаразитена, защото може да донесе някое заразно заболяване.
Запознаването се извършва постепенно, като новата котка за безопасност седи в преносима клетка, котките нямат допир, седят в различни стаи. Нахлуването в личното пространство води до това, което се е случило. Не знам дали някога изобщо ще се разберат, за да живеят заедно.А това, че ви напада изобщо не е добре.
Това,което за сега можете да направите, е да оставите котарака да се успокои, а новото коте изобщо да не допускате до него или в помещението,където прекарва времето си и се храни. Много трудно мога да ти дам съвет, след като не може да се предвиди как ще постъпи големия котарак, пазете се...
Това е раздел котки с полезни статии viewforum.php?f=276
Аватар
meri
Пчела работник

Назад към Полезни животни - Съвети и още нещо