Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Размисли над жилища за дегу

Размисли над жилища за дегу

Мнениеот lucy60 » Вто Апр 29, 2008 12:04 pm

Като стана дума за къща...тук има интересни идеи

http://www.degusite.narod.ru/Kletka.htm
целият сайт е интересен
lucy60
Животинче с въпрос

Re: От една година търся да си купя дегу, но не намирам никъде :

Мнениеот cheese » Сря Апр 30, 2008 9:18 pm

Моята идея беше да ползвам кръгъл леген, който да захлупя презпазителя на голям стоящ вентилатор. Но в крайна сметка просто купих клетка.
Можду другото, колеги, къде може да се намери мрежа като тая, която са ползвали руснаците тук - http://www.degusite.narod.ru/Kletka.htm .
cheese
В стадото

Мнениеот lucy60 » Чет Май 01, 2008 3:33 am

Има такава в борсите за строителни материали- неръждаема, на листове. Как обаче ще стане сглобяването като се изреже?
lucy60
Животинче с въпрос

Мнениеот cheese » Чет Май 01, 2008 9:48 am

Варианти много. Може просто да се зашие с тел, може краищата да влязат в пробита на съответните места летвичка, може да влязат в прорязан в летвичка шлиц, може и да се запоят (макар че за това ще трябва биволско търпение, особено ако мрежата е ситна).
cheese
В стадото

Мнениеот zoomaniak » Чет Май 01, 2008 9:50 am

cheese написа:Варианти много. Може просто да се зашие с тел, може краищата да влязат в пробита на съответните места летвичка, може да влязат в прорязан в летвичка шлиц, може и да се запоят (макар че за това ще трябва биволско търпение, особено ако мрежата е ситна).

Как ти се струва това за дегу :ajaweki:

viewtopic.php?f=4&t=2700&start=0&st=0&sk=t&sd=a

:thankyou:

Още не е завършено :ah:
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот lucy60 » Чет Май 01, 2008 12:53 pm

Перфектно е! Аз съм с подобен, само отгоре съм сложила мрежа за тунинг на кола и през лятото включвам вентилатор за компютър, да не се задушават./ не променихме ли темата много?/ :ajaweki:
lucy60
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Чет Май 01, 2008 2:33 pm

lucy60 написа:Перфектно е! Аз съм с подобен, само отгоре съм сложила мрежа за тунинг на кола и през лятото включвам вентилатор за компютър, да не се задушават./ не променихме ли темата много?/ :ajaweki:

Няма лошо - тука е особен форум - от един лаф скачаме на друг - и хоп нова тема :ajaweki:

Няма задушаване спокос :ag:
zoomaniak
Пчела работник

Re: Размисли над жилища за дегу

Мнениеот zoomaniak » Чет Май 01, 2008 2:35 pm

Клетки за чинчили са много подходящи за тязи пакосници - ама са над 200лв...но пък са яко раздвижени...
Но ако е "Направи си сам" има много яки решения...аз само съм намекнал за едно - вариянти стотици... :ag:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Чет Май 01, 2008 2:48 pm

В стил направи си сам...

Изображение
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот elidilidjova » Чет Май 01, 2008 3:55 pm

zoomaniak написа:Клетки за чинчили са много подходящи за тязи пакосници - ама са над 200лв...но пък са яко раздвижени...
Но ако е "Направи си сам" има много яки решения...аз само съм намекнал за едно - вариянти стотици... :ag:

И аз гледам моите джербили в клетка за чинчили. Много им е готино в нея.
Мисля,следователно съществувам.
Аватар
elidilidjova
В глутницата

Мнениеот zoomaniak » Чет Май 01, 2008 3:56 pm

elidilidjova написа:
zoomaniak написа:Клетки за чинчили са много подходящи за тязи пакосници - ама са над 200лв...но пък са яко раздвижени...

Снимкииииииииииииииииии :ai: дай не се стискай :ag: :ag: :ag:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот elidilidjova » Чет Май 01, 2008 4:04 pm

Нека още малко да дообзаведа клетката и ще пратя снимки.
Аватар
elidilidjova
В глутницата

Мнениеот cheese » Чет Май 01, 2008 6:15 pm

Колеги, току-що нарязах от една липа до нас клончета, с които да направя интериор в клетката на дегуто. Обаче то започна с голям апетит да бели кора и да яде. Клончетата са старателно измити от градския прах, но се чудя колко да му позволя да яде от тия кори. Това е първия ми въпрос. Вторият е какво дърво ползвате за в клетката, така че да е здраво и по-дълго време да издържи, преди да го изгризят дегутата.
cheese
В стадото

Мнениеот zoomaniak » Чет Май 01, 2008 6:57 pm

cheese написа:Колеги, току-що нарязах от една липа до нас клончета, с които да направя интериор в клетката на дегуто. Обаче то започна с голям апетит да бели кора и да яде. Клончетата са старателно измити от градския прах, но се чудя колко да му позволя да яде от тия кори. Това е първия ми въпрос. Вторият е какво дърво ползвате за в клетката, така че да е здраво и по-дълго време да издържи, преди да го изгризят дегутата.

Гризането е здравослвоно за тях - не се притеснявайте за дълготрайността на дървото - дървета има... icon_wavey
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот cheese » Чет Май 01, 2008 7:52 pm

Бе че има, има, не ми е проблем да правя нови стълби и рампи, ама искам да е дървесен вид, който да е безопасен. Пък и то не е гризане в моя случай, ами си е нараво ядене - къса парчета липова кора и ги яде. А никъде не видях по литературата дали може, или не може.
cheese
В стадото

Мнениеот zoomaniak » Чет Май 01, 2008 8:43 pm

:ai: :ai: :ai: :ai: :ai: :ai:

Изображение
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот jiff » Чет Май 01, 2008 8:44 pm

готино а icon_popc1
"Не само търговците продават. Всеки от нас го прави. Каквото и да работите, вие -- най-малкото -- продавате себе си. В най-добрият смисъл. Продавате своите знания, умения и време -- срещу съответното възнаграждение."
Аватар
jiff
В ятото

Мнениеот elidilidjova » Чет Май 01, 2008 8:46 pm

:ai: :ai: :ai:
Аватар
elidilidjova
В глутницата

Мнениеот elidilidjova » Пет Май 02, 2008 10:48 am

zoomaniak написа:
elidilidjova написа:

Снимкииииииииииииииииии :ai: дай не се стискай :ag: :ag: :ag:

Ето две снимки на моята клетка, но пак казвам - не е довършена, ще има още неща в нея.

Изображение

Изображение
Аватар
elidilidjova
В глутницата

Мнениеот zoomaniak » Пет Май 02, 2008 11:47 am

Елена - кефи ме - давай довърши я....нека и тя е за пример :ay: :thankyou: :ba:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот elidilidjova » Пет Май 02, 2008 12:02 pm

Като я довърша, ще пратя снимки. Идеите са мои, изпълнението - на мъжа ми. За това става бавно, защото той много работи и почти не се свърта вкъщи. Някои работи си ги правя сама, но там, където се налага да се използват машинки и изисква повече сила, ми помага мъжът ми.
Аватар
elidilidjova
В глутницата

Мнениеот COLUBER » Пет Май 02, 2008 4:19 pm

zoomaniak написа: :ai: :ai: :ai: :ai: :ai: :ai:

Изображение

Е не! тва е супер яко!!
:ai: :ai: :ai: :ai: :ai: :ai: :ai: :ai:
icon_bowdown icon_bowdown icon_bowdown icon_bowdown icon_bowdown icon_bowdown
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Пет Май 02, 2008 9:59 pm

Изображение

icon_bowdown icon_bowdown icon_bowdown
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот veronika_l » Нед Май 04, 2008 9:26 pm

моята клетка е същата като на elidilidjova само че обзавеждането е по друг начин. Отдолу има дървена къщичка която заема много място, но нали имам бебета затова съм я сложила на втория етаж има хамак изработен от баба ми много е хубав, поне на мен много ми харесва. На третия е въртележката която май само я купих за украса, изобщо не я поглеждат дори не се и качват. и това е а има т си и хранилка изработена от мен от глена. Много ми е удобна. Лигена мисля да го махна и да го заменя с аквариум както на старата клетка само че в момента нямам парички.
Като я купих тази клетка ми се струваше голяма сега като я гледам ми е малка неможе да ми се угоди. :bs:
veronika_l
В стадото

Мнениеот elidilidjova » Нед Май 04, 2008 9:41 pm

veronika_l написа:моята клетка е същата като на elidilidjova само че обзавеждането е по друг начин. Отдолу има дървена къщичка която заема много място, но нали имам бебета затова съм я сложила на втория етаж има хамак изработен от баба ми много е хубав, поне на мен много ми харесва. На третия е въртележката която май само я купих за украса, изобщо не я поглеждат дори не се и качват. и това е а има т си и хранилка изработена от мен от глена. Много ми е удобна. Лигена мисля да го махна и да го заменя с аквариум както на старата клетка само че в момента нямам парички.
Като я купих тази клетка ми се струваше голяма сега като я гледам ми е малка неможе да ми се угоди. :bs:

Какво гледаш в клетката? Прати снимка, за да си открадна някоя идея :ag: , тъй като моята клетка още не е довършена.
Аватар
elidilidjova
В глутницата

Мнениеот veronika_l » Нед Май 04, 2008 9:55 pm

дегута гледам ако искаш снимка ще е от телефон ако искаш ще снимам
veronika_l
В стадото

Мнениеот elidilidjova » Нед Май 04, 2008 10:05 pm

veronika_l написа:дегута гледам ако искаш снимка ще е от телефон ако искаш ще снимам

Няма значение каква ще е снимката. Важното е горе-долу да се вижда за какво става въпрос.
Аватар
elidilidjova
В глутницата

Мнениеот mimmy » Нед Май 11, 2008 3:10 pm

cheese написа:Колеги, току-що нарязах от една липа до нас клончета, с които да направя интериор в клетката на дегуто. Обаче то започна с голям апетит да бели кора и да яде. Клончетата са старателно измити от градския прах, но се чудя колко да му позволя да яде от тия кори. Това е първия ми въпрос. Вторият е какво дърво ползвате за в клетката, така че да е здраво и по-дълго време да издържи, преди да го изгризят дегутата.

внимавай от какво дърво им даваш клонки. Някои хич не са добри за тях и могат да се окажат отровни (така съм чела,понеже и аз на моите им давам). Подходящи са плодовите дръвчета,но аз също така им давам и липа и може и върба,понеже много я обичат.
Не вземай клонки от дървета,които са близо до шосе,заради замърсяванията на колите. Най-добре е от някоя близка горичка,ако имаш възможност.
mimmy
В ятото

Мнениеот pixy » Пон Фев 06, 2012 10:05 am

Не ви ли се струват много задушливи тези стъклени клетки имат само 2 реда дупчици за въздух, аз съм привърженик на клетките за чинчила или " направи си сам" със стъклено дъно.
Скоро ми предстои да обазаведа нова клетка и се чудя, дали дегуто няма да е по-щастливо ако му сложа къщичката на най-горния етаж както при чинчилите, защото съм забелязала, че все гледа да спи по най-горните етажи и къщата лятото изобщо не я поглежда, само като е студено зимата спи в нея. Та вие как мислите дали няма да е по хубаво да е най-отгоре и при вас как е ?? :ab:

Офтопик:
П.П. Май продължавам да си пиша сама в темите за дегу, ама като ми е скучно през сесията, така ще е. :ag:
Аватар
pixy
В ятото

Мнениеот Thyme » Нед Апр 21, 2013 8:01 pm

А какво ще кажете за тези клетки тук: http://octodondegus.weebly.com/how-to-b ... -cage.html :) :) :)
Аватар
Thyme
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пон Апр 22, 2013 7:18 am

Височините при гризачите са пагубни.

Има един момент от тяхното поведение - когато се заражда агресия - вътревидова агресия - тогава всички се разбягват на където им видят очите. Тоест търсят спасение от ТАРТОРА....

Когато имате високи жилища - разбягването често завършва със:

- травми
- счупени крака
- смърт
- падания
и т н....

Аз не препоръчвам човешка визия за жилищата на гризачите...

Препоръчвам жилищата на което и да е животно да се прави според техните природни изисквания.

Много стопани на гризачи ползват и опасни клетки, които също увеличават риска от счупени крака - заради метални пътеки или подове които са направени с възможност да си заврът крачето при бягство и го чупят намясто.

При паданията им често си нараняват и очите.... аз имах един джербил така остана едноок, защото му дадох възможност да се катери на 2-3 етаж в жилището и като един ден се подгониха на игра - тоя луд скочи от третият етаж и се надена на ъгъла на част от жилището и после сериозни драми.

От тогава ако искам етажи - давам им ниски етажи до 30см примерно - с възможност просто да си обикалят - без да се нараняват... правя им пътеки просто, на ниво с 30 см по високо от дъното - талаша. Така падат на меко :ag:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Thyme » Пон Апр 22, 2013 9:12 am

Така е, и аз това четох. В случай, че има повече от 2 етажа, трябва самите етажи да заемат цялото пространство, а не да има дупка, в която могат да паднат или да скочат от последния на първия етаж.
Моята клетка е 90см висока и имаше 2 къси и тесни етажа, като вторият си беше бая на високо, в сравнение с дъното. А двамата каквито са бесотии, на няколко пъти ги гледах, че имат желание да скачат от най-горе. Онзи ден направихме "ъпгрейд", като добавихме един по-широк 3-ти етаж, от който не могат да паднат най-долу. Ще снимам как е сега и ще кача снимки преди/след :)
Аватар
Thyme
Животинче с въпрос

Мнениеот Thyme » Пет Сеп 13, 2013 5:16 pm

След много четене по какви ли не места за това как се отглеждат правилно дегута, решихме да сменим купената от магазина клетка с нова, по-голяма, по-удобна и най-вече по-подходяща за 2 дегута клетка. Ето я и нея:
Изображение
Почти двойно по-голяма е на квадратура от старата, освен това не е с решетки и не се налага да мета постоянно наоколо. Да не говорим, че се чисти супер лесно, защото е като шкаф - отваряш и чистиш. Клетките с решетки са адски неудобни за това. Не на последно място, направихме и нещо като шкаф под нея, където държим всички техни неща - храна, талаш и прочее дреболии :)
Размерите само на клетката (без шкафчето долу) са 100см х 120см х 50см.

За сравнение, ето двете една до друга:
Изображение
Аватар
Thyme
Животинче с въпрос

Назад към Дегу